اگر آرایش چشم به درستی انجام شود، صورت تان برای حضور در یک مصاحبه مهم، رنگ و لعاب زیبایی پیدا کرده، یا هیجان و جذابیت خاصی برای رفتن به یک گردش مفرح شبانه به دست می آورد. اگر اصول اولیه آرایش چشم را یاد بگیرید، می توانید خلاقیت به خرج دهید و این آرایش را به شیوه ای انجام دهید که مختص خودتان یا جایی که می خواهید بروید باشد. برای اعمال آرایش چشم، ابتدا با استفاده از پرایمر، کرم های مخصوص زیرسازی و کانسیلر، یک زمینه صاف برای آرایش خود ایجاد کنید. سپس سایه چشم، خط چشم و ریمل تان را بزنید. در ادامه با آموزش کامل این مراحل آشنا خواهید شد.

 

زیرسازی قبل از شروع آرایش

زیرسازی

صورت تان را بشویید

قبل از اینکه آرایش کنید، باید صورت تان را بشویید. به آرامی پاک کننده ای روی صورت تان ماساژ دهید تا روغن و چرک را از منافذ پوست تان پاک کند. چه پوست تان چرب باشد، چه خشک و یا چیزی بین این دو، می بایست از پاک کننده ای استفاده کنید که مخصوص نوع پوست شما باشد. پاک کننده را با آب شسته و صورت تان را با یک حوله تمیز خشک کنید.

مرطوب کننده بزنید

صورت تان را مرطوب کنید، به طوری که از زیر آرایش تان سالم و تغذیه شده به نظر برسد. مرطوب کننده ای انتخاب کنید که برای نوع پوست تان مناسب بوده و SPF نیز داشته باشد و آن را روی پوست تان ماساژ دهید.

به کل صورت تان پرایمر بزنید

سپس، صورت تان را با پرایمر بپوشانید. این کار مانعی بین پوست و آرایش ایجاد می کند که باعث می شود پوست تان نرم تر به نظر رسیده و منافذ آن کوچک تر شود.

کرم پودر بزنید

کرم پودرها رنگ و غلظت های مختلفی دارند و نتیجه نهایی آنها نیز متفاوت است. بنابراین باید با اعمال آن ها روی قسمت کوچکی از پوست تان، آن را امتحان کنید. هنگامی که کرم پودرتان را انتخاب کردید، آن را با کمک یک براش بزرگ به پوست زده و با یک اسفنج آرایشی محو کنید.

 • فراموش نکنید که کرم را به گوش، گردن و شانه تان نیز بزنید و مطمئن شوید که به صورت یکنواخت جذب شوند.

کانسیلر بزنید

از نوک انگشت های خود استفاده کرده و به آرامی کانسیلر را زیر چشم هایتان، جایی که رنگش تیره تر یا کبودتر است، بزنید. همین کار را ادامه دهید تا کانسیلر محو شود. سپس با انگشت به دقت روی هرگونه لکه یا نواحی قرمزی که دارید کانسیلر زده و آن را پخش کنید.

 • سعی نکنید کانسیلر را روی پوست بمالید؛ این کار فقط کانسیلر را پاک می کند.
 • اگر رنگ پوست تان تیره و روشن است و پوشاندنش با کانسیلرهای معمولی سخت است، سعی کنید از کانسیلرهای اصلاح رنگ استفاده کنید. بعد از زدن پرایمر و قبل از اینکه کرم پودر اصلی تان را بزنید، این محصول را به ناحیه ای که دچار مشکل است بمالید.

پرایمر چشم بزنید

پرایمر چشم، سایه چشم تان را برای چندین ساعت ثابت نگه می دارد؛ حتی اگر در باشگاه تمرین سختی داشته یا در طوفان گیر کنید! با انگشتان خود مقداری پرایمر به پلک تان بزنید تا آرایش چشم تان را تمام روز ثابت نگه دارید.

 

سایه چشم زدن

زدن سایه چشم

از براش مناسب استفاده کنید

براش های مختلف ظواهر متفاوتی ایجاد می کنند. برای مثال، یک براش بزرگ برای زدن لایه های روشن تر در سراسر پلک تان بهتر عمل می کند، درحالی که یک براش کوچک تر برای لایه های تیره تر و ضخیم تر کاربرد دارد. برای ایجاد ظاهر مورد نظرتان، معمولا به بیش از یک براش نیاز خواهید داشت.

 • براش بزرگ مخصوص سایه چشم برای پوشش پلک هایتان با لایه نازکی از رنگ طبیعی مناسب است.
 • براش متوسط پوشش بیشتری ایجاد می کند.
 • براش کوچک شدت و دقت رنگ بیشتری ایجاد می کند.
 • براش های نوک تیز برای خط کشی و جزئیات بهتر هستند.

سه سایه مشابه انتخاب کنید

برای اینکه سایه های شما به خوبی و زیبایی با هم ترکیب شوند باید از سه رنگی استفاده کنید که هم خانواده هستند ولی تناژ آن ها متفاوت است. بهتر است سایه هایی را انتخاب کنید که تفاوت شان در تیرگی و روشنی باشد.

 • برای مثال، استفاده از سایه یاسی، بنفش براق و بنفش سیر را در نظر بگیرید.

به براش خود به اندازه کافی سایه بزنید

از براش های مخصوص سایه چشم که نوک تیز هستند استفاده کنید تا از ایجاد بی نظمی جلوگیری شود. به آرامی به آن ضربه زده و اضافی سایه را بتکانید. سایه چشم نباید روی براش تان انباشته شود، بلکه باید یک لایه نازک روی موهای آن را پوشانده باشد. همیشه آسان تر است که ابتدا با مقدار کمی سایه شروع کرده و به تدریج به آن اضافه کنید تا برعکس.

به پلک داخلی و استخوان ابروها سایه روشن بزنید

با یک براش تمیز، روشن ترین سایه را به پلک هایتان بزنید تا جایی که به گوشه چشم ها برسید. سایه را درست زیر ابروهایتان بزنید تا درخشش زیبایی به چشم های خود ببخشید.

با تیره ترین سایه، عمق ایجاد کنید

با یک براش تمیز دیگر، تیره ترین سایه ای که انتخاب کرده اید را به گوشه خارجی پلک تان، درست بالای مژه ها بزنید. سپس با حرکت دادن براش به جلو و عقب آن را روی چین پلک پخش کنید؛ بیشتر روی نیمه بیرونی چین تمرکز کنید.

با سایه متوسط، دو سایه را به یکدیگر اتصال دهید

باز هم از یک براش دیگر برای زدن سایه متوسط به کل پلک تان استفاده کنید. این رنگ باید سایه های روشن و تیره را به نحو یکدستی به همدیگر وصل کند.

سایه ها را در یکدیگر محو کنید

با پخش کردن انتهای سایه ها در یکدیگر با کمک یک براش نرم و کوچک، کار ترکیب سایه ها را پایان دهید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، براش را با حرکات دورانی کوچک حرکت دهید.

 

زدن خط چشم ماژیکی

زدن خط چشم و ریمل

یک خط چشم مناسب انتخاب کنید

می توانید از خط چشم های مایع، مدادی یا سایه چشم برای کشیدن خط چشم هایتان استفاده کنید. اگر دقت و ظرافت می خواهید یا اگر می خواهید چشم هایتان بازتر و سرحال تر به نظر برسند، خط چشم های مایع گزینه بهتری خواهند بود. اگر به دنبال یک آرایش چشم اسموکی هستید، از خط چشم مدادی استفاده کنید. درکل فرقی نمی کند از چه نوع خط چشمی استفاده می کنید، استفاده درست از آن است که بسیار مهم است و به چشم هایتان جلوه می بخشد.

 • اگر می خواهید خط چشم دنباله دار بکشید، از خط چشم های مایع استفاده کرده و هنگامی که دارید آن را می کشید، کمی به پایین نگاه کنید. خطی بکشید که از گوشه بیرونی چشم تان به سمت بیرون و بالا ادامه داشته باشد.
 • اگر برای کشیدن خط چشم از سایه چشم استفاده می کنید، قبل از شروع، نوک براش کوچک ظریفی را در مقداری آب فرو برده و آن را در سایه بزنید.
 • اگرمی خواهید آرایش چشم تان بیشتر جلب توجه کند، خط چشم هایی به رنگ های جالب و غیرمعمولی را امتحان کنید.

خط چشم را به بالای چشم ها بزنید

از داخل چشم شروع کرده و در حالی که خط چشم را تا حد ممکن به مژه ها نزدیک کرده اید، خطی به سمت بیرون پلک بکشید. با استفاده از حرکات کوتاه و ظریف کنترل شده، دست خود را در امتداد خط مژه پلک بالا حرکت دهید. به عقب برگشته و جاهای خالی را با حرکت های کوچک بیشتر پر کنید.

خط چشم را روی خط مژه پایین بکشید

در حالی که می توانید خط چشم را فقط روی پلک بالایی تان بکشید، کشیدن آن در قسمت پایین پلک چشم های شما را برجسته تر و گیراتر خواهد کرد. خط چشم را فقط تا ۴/۳ قسمت بیرونی خط مژه پایینی بکشید. کشیدن آن تا انتهای گوشه چشم تان زیاده از حد بوده و جذابیتی ندارد.

 • درست بعد از اینکه کشیدن خط چشم را به اتمام رساندید، اگر می خواهید آرایش چشم تان اسموکی شود، می توانید بالا و پایین خط چشم کشیده شده را به آرامی با گوش پاک کن محو کنید.

مژه هایتان را با فرمژه فر کنید

فر کردن مژه هایتان باعث می شود که آن ها بلندتر و زیباتر به نظر برسند. فرمژه تان را برای چند ثانیه با سشوار گرم کرده و سپس به دقت مژه ها را داخل آن قرار دهید.

 • گرمای فرمژه را با گرفتن پشت دست تان به فاصله تقریبا یک اینچی (۲.۵ سانتی متری) از آن امتحان کنید. قبل از اینکه از فرمژه استفاده کنید این کار را انجام دهید تا نسوزید.

ریمل بزنید

ریمل را فقط زیر مژه های بالایی تان بزنید. چندین حرکت رفت و برگشت به سمت بالا و پایین انجام دهید تا ریمل به خوبی مژه هایتان را پوشش دهد. هنگامی که این کار را می کنید، ریمل را اندکی جلو و عقب ببرید تا از چسبیدن مژه ها به یکدیگر جلوگیری شود. همین کار را برای مژه های پایینی نیز انجام دهید.

 • اگر آرایش طبیعی روزمره تان را انجام می دهید یک لایه ریمل بزنید و اگر می خواهید آرایشی غلیظ و گیراتر داشته باشید دو تا سه لایه از آن استفاده کنید.
 • اگر به دنبال چهره ای زیبا هستید، چسباندن مژه مصنوعی با چسب مژه را نیز مدنظر قرار دهید.

 

زدن سایه چشم

آرایش های مختلف

برای داشتن آرایش چشم اسموکی، خطوط تیز را محو کنید

برای داشتن آرایش چشم اسموکی جذاب، سایه چشم مشکی، خاکستری، کبود و یا سبز لجنی را از خط مژه بالایی تا حد فاصل چین پلک و چشم هایتان بزنید. سپس از یک براش ظریف برای زدن همان رنگ به خط مژه پایینی تان استفاده کنید. خطوط تیز را به دقت با براش یا گوش پاک کن محو کنید. این کار آرایش چشم تان را اسموکی می کند.

 • فراموش نکنید که چشم هایتان را با مدادی خط کشیده و با چندین لایه ریمل حجم دهنده کار را به اتمام برسانید.

در طول روز، سایه براق رنگ پوست بزنید

لایه نازکی از این سایه روی پلک تان زده و سپس با زدن یک لایه ریمل به مژه ها، بیشتر روی جلوه دادن آن ها تمرکز کنید. همچنین فراموش نکنید که از کانسیلر در زیر نواحی چشم تان استفاده کنید تا ظاهری بشاش و سرحال داشته باشید.

 • این آرایش مناسب محل کار یا دانشگاه است.
 • اگرپوست تان روشن است، سایه چشم براق شامپینی را امتحان کنید.
 • اگر پوست تان تیره است، سایه چشم قهوه ای متالیک را امتحان کنید.

یک خط چشم نازک بکشید تا آرایش چشم ساده ای داشته باشید

اگر قصد دارید از خانه بیرون بروید ولی می خواهید آرایش چشم تان ساده و کمی مینیمال تر باشد، این آرایش تمیز، راه حل شماست. با یک خط چشم مایع، خط نازکی روی خط مژه بالایی تان کشیده و ابروهایتان را با یک ژل ابروی با کیفیت آرایش کنید. از یک یا دو لایه ریمل حجم دهنده برای اتمام آرایش تان استفاده کنید.

 

آرایش چشم ساده

خلاصه

برای انجام یک آرایش چشم عالی، به ناحیه زیر چشم خود کانسیلر بزنید. سپس با انگشتان تان کمی پرایمر چشم به پلک ها بزنید تا سایه چشم تان ثابت بماند. 3 رنگ سایه چشم انتخاب کنید که تناژهای مختلفی از یک رنگ باشند و بعد روشن ترین تناژ را به بالای پلک و زیر استخوان ابرو، تیره ترین رنگ را به قسمت چین پلک زده و رنگ متوسط را بین این دو و برای وصل کردن آن ها استفاده کنید. سپس با خط چشم مایع یا مدادی روی خط مژه تان خطی بکشید. سپس به مژه هایتان فرمژه بزنید و با یک لایه ریمل کار خود را پایان دهید.

 

استفاده از سایه چشم ساده

نکات آرایش چشم

 • حوصله به خرج دهید و عجله نکنید؛ در غیر این صورت کیفیت را قربانی زمان خواهید کرد و به مراتب اشتباهات بیشتری مرتکب خواهید شد که شما را مجبور خواهند کرد کارتان را دومرتبه شروع کنید.
 • پیش از خواب، تمام آرایش چشم تان را بشویید.
 • در گوشه چشم تان، خط چشم سفید بکشید تا درشت تر به نظر برسند.
 • اگر در کشیدن خط چشم دنباله دار مشکل دارید، یک تکه نوار چسب زیر پلک تان بچسبانید و از آن به عنوان راهنما استفاده کنید تا یک خط چشم عالی بکشید.
 • قبل از اینکه با این مدل های آرایشی که به تازگی آموخته اید به مهمانی خاصی بروید، چندین بار آرایش تان را تمرین کنید تا مطمئن شوید که چه ظاهر و آرایشی برای شما مناسب تر است.
 • ابروهای خوش فرم و مرتب، هر آرایش چشمی را بهبود می بخشند.