خیلی از افراد این نکته را نمی دانند که تا کردن دستمال جیب کت مردانه از دیرباز وجود داشته است. دستمال جیب از قرن پانزده میلادی به بعد یعنی زمانی که طبقه مرفه از آن به عنوان اکسسوری استفاده می کردند محبوبیت پیدا کرد. این دستمال ها که از جنس ابریشم بوده و گلدوزی شده بودند، به عنوان نشانه ی تمول و شان والا مورد استفاده قرار می گرفتند. نجیب زاده های فرانسوی آن ها را حتی معطر می کردند تا بدین طریق عدم استحمام خود را جبران کرده باشند.

تا قرن نوزده و ظهور و انتخاب کت و شلوار به عنوان لباس رسمی مردانه، آقایان دوست نداشتند دستمال شان در جیب شلوارشان با سکه و سایر چیزها قاطی شود؛ بنابراین در این زمان بود که جیب کت اختراع شد و از آن به بعد به عنوان بخش ضروری کت و شلوار در این لباس دیده می شود.

اما نحوه استفاده از این اکسسوری نیاز به قدری فکر و برنامه ریزی دارد. با گذشت بیش از یک قرن از تاریخ لباس مردانه، تعداد قابل توجهی روش تا زدن دستمال جیبی ایجاد شده است.

در ذیل، به چند روش مختلف تا زدن دستمال جیبی اشاره کرده و نحوه ی تا زدن آن ها را توضیح خواهیم داد. اینکه کدام مدل را انتخاب کنید به میزان رسمی بودن استایل مورد نظرتان بستگی دارد و البته میزان صبر و حوصله ی شما. جدا از همه ی این ها، تنها چیزهایی که نیاز دارید دستمال جیبی مورد علاقه، یک جیب روی سینه و دستی است که نلرزد.

روش های مختلف تا کردن دستمال جیب کت مردانه

تای مستطیلی

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل مستطیلیاین روش تا کردن دستمال جیب کت مردانه که به تای ریاست جمهوری هم معروف است آسان ترین نوع تا است. کافی است دستمال را به دو قسمت و بعد دوباره به روی خودش تا بزنید و برای بار دیگر به صورت عمودی این کار را انجام دهید. بدین ترتیب مستطیل کوچکی دارید که از جیب شما بیرون می زند. در پایان لبه ی دستمال را صاف و تمیز با جیب موازی کنید. باید کارتان زیر 30 ثانیه تمام شود.

بی جهت به این تا، تای ریاست جمهوری نمی گویند. لبه های تیز این دستمال با پیراهنی که دکمه ها آن کامل بسته شده، خوب ست می شود؛ مخصوصا وقتی رنگ دستمال سفید باشد. اگر دستمال را بعد از اینکه در جیب قرار می گیرد اتوکشی کنید، نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

تای نوک تیز یک لبه

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل نوک نیز یک لبهبرای تا کردن دستمال جیب کت مردانه خود به روش کاملا کلاسیک، دستمال را از وسط و دوباره از طرف دیگر تا بزنید تا یک مربع کوچک داشته باشید. مربع را روبروی خود بگذارید و دو گوشه بیرونی را به سمت داخل تا بزنید تا دستمال به شکل مخروطی دربیاید. در آخر، پایین مخروط را روی خودش تا بزنید و دستمال را در حالی که نوک تیز آن رو به بالاست در جیب خود بگذارید.

این تا که قابلیت و تنوع زیادی دارد، برای استفاده های کاری و روزمره مناسب است. از دستمالی با جنس لنین یا پنبه ای استفاده کنید و زیاد فکر خود را مشغولش نکنید؛ این مدل، مدلی کلاسیک است و به هیچ عنوان خسته کننده نیست.

تای نوک تیز دو لبه

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل نوک نیز دو لبهبرای این تای دو لبه دستمال جیبی خود را تا بزنید اما لبه ها را طوری قرار دهید که روی هم نیفتند. حالا یک طرف را به سمت داخل و تا دو سوم پهنای دستمال تا بزنید. همین کار را با طرف دیگر انجام دهید و پایین دستمال را روی خودش تا بزنید تا ارتفاعی که می خواهید را به آن بدهید. سعی کنید از پارچه ای برای این کار استفاده کنید که در جیب کت قلمبه نشود.

این دستمال جیبی با پارچه های طرح دار و ساده عالی به نظر می آید و روشی خوب برای چشم گیر و جذاب بودن به شمار می رود.

تای نوک تیز سه لبه

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل نوک نیز سه لبهبرای تا کردن دستمال جیب کت مردانه خود به شکل سه لبه، دستمال را از گوشه آن تا بزنید و یک مثلث درست کنید. حالا گوشه ی چپ را به سمت بالا تا بزنید و با این کار لبه دوم را در بالای دستمال ایجاد کنید. همین کار را در طرف دیگر یعنی گوشه چپ هم انجام دهید و بعد گوشه های بیرونی را تا بزنید تا دستمال، آماده ی قرار گرفتن در جیب شما شود.

زیاد نگران متقارن بودن لبه ها نباشید؛ مگر اینکه یک ساعت وقت اضافه داشته باشید. این مدل تا، یکی از رسمی ترین مدل های تا محسوب می شود؛ بنابراین آن را برای مجالس عروسی نگه دارید.

تای نوک تیز چهار لبه

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل نوک نیز چهار لبهبرای درست کردن پر لبه ترین دستمال جیبی باید کمی هنر اریگامی بلد باشید. با تا زدن دستمال از وسط شروع کنید اما کاری کنید که لبه ها روی هم نیفتند. از اینجا به بعد کارهایی که در تای سه لبه انجام دادید را تکرار کنید، پایین دستمال را به صورت اریب به سمت بالا تا بزنید و لبه سوم و چهارم را هم به وجود آورید.

در آخر هم قسمت های پایین دستمال را به طرف داخل تا بزنید تا دستمال داخل جیب شما جا شود.

این تا، با پارچه ی لنین عالی می شود چون تای حجیمی است و شما هم نمی خواهید در جیب تان قلمبه شود. این مدل دستمال، خیلی شیک است پس آن را برای هفته ی مد یا مراسم مهم در کمد نگه دارید.

تای پفی بالدار

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل پفیاین روش تا کردن دستمال جیب کت مردانه شامل یک مثلث ظریف با یک شیار در وسط آن است که آن را خاص جلوه می دهد. دستمال را از وسط تا بزنید تا یک مثلث ایجاد کنید. دو گوشه مثلث را گرفته و روی نقطه پایینی مثلث تا بزنید تا یک لوزی ایجاد شود. سپس بغل ها را به داخل تا زده و پایین لوزی را به سمت بالا تا بزنید، طوری که یک مربع کوچک با یک لبه نوک تیز رو به بالا داشته باشید. قسمت پفی را در بالای جیب خود قرار دهید.

این تا برای خودنمایی نیست اما وقتی مردم آن را می بینند متوجه تلاشی که برای درست کردنش به کار رفته می شوند. همین موضوع باعث می شود که این تا، انتخابی درست برای شما باشد.

تای گوش ماهی

تای دستمال جیب کت مردانه به شکل گوش ماهیاین تا، بسته به نوع شیک بودن استایل شما می تواند رسمی یا غیر رسمی باشد. دستمال را تا بزنید و این کار را تکرار کنید. حالا این مثلث کوچک را طوری نگه دارید که گوشه هایی که در دو سوی بزرگ ترین ضلع مثلث قرار دارند در بالا قرار گیرند. یک گوشه ی آن را گرفته و به داخل تا بزنید؛ این کار را در طرف مقابل هم انجام دهید و آن را روی گوشه ی دیگر بیندازید. قسمت نوک تیز را در جیب خود قرار دهید تا بدین ترتیب تای گرد در بالای جیب قرار بگیرد.

به دلیل اینکه این مدل تا، چند لایه است می توانید از آن به عنوان یک اکسسوری ساده و مرتب و اتو کشیده برای جلسات رسمی استفاده کنید یا لایه ها را کمی از هم جدا کرده و چیزی مناسب مراسم عروسی از آن به وجود بیاورید. یادتان باشد که اگر این دستمال جیبی شبیه دستمال سفره شود نشان می دهد به هدف خود نرسیده اید…