همه افراد چشمان درشت و درخشان را دوست دارند. اما اگر چشمان تان به طور طبیعی کوچک هستند، نگران نباشید. ترفندهای زیادی برای آرایش چشم ریز وجود دارد که می توانید به کمک آن ها چشم های خود را درشت تر جلوه دهید. کارتان را با برداشتن ابروها و آماده سازی پلک ها شروع کنید. بعد از این کار می توانید از تکنیک های مختلف استفاده کرده و سایه چشم، خط چشم و ریمل بزنید و چشمان خود را بسیار درشت تر نشان دهید.


زیرسازی اطراف چشم


ابروهایتان را بردارید

ابرو برداشتنابروها کمک می کنند تا شکل چشم ها مشخص شوند. ابروهای خود را اصلاح کنید تا مرتب شوند و اگر دوست داشتید، با کمی قوس، به آن ها شکل دهید. ابروهای مرتب و آراسته ناحیه چشم ها را بازتر کرده و چشم ها را درشت تر نشان می دهد.

  • زیر ابروهایتان را بردارید، نه بالای آن ها را. این کار چشم ها را باز می کند و آن ها را درشت تر جلوه می دهد.

به چشم های پف کرده خود آب سرد بزنید

شستن صورت و چشم ها با آب سرپف کردن چشم ها به دلایلی مانند آلرژی، بدخوابی یا به طور کلی کم خوابی، بسیار رایج است. متاسفانه پف چشم ها آن ها را کوچک تر هم نشان می دهد. قبل از شروع آرایش چشم ریز خود، به آرامی به ناحیه چشم های خود آب سرد بزنید و سپس صورت تان را خشک کنید. این کار پف چشم ها را کاهش می دهد.

  • همچنین می توانید یک کیسه زیپ کیپ را پر از یخ کرده و آن را داخل یک حوله بپیچید. کمپرس را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی چشم ها بگذارید.

پرایمر چشم بزنید

استفاده از پرایمر چشماستفاده از پرایمر چشم باعث می شود تا مواد آرایشی چیزی برای چسبیدن داشته باشند. به همین دلیل کمک می کند که آرایش تان تا جایی که ممکن است ماندگاری داشته باشد. یک لایه نازک پرایمر به پلک ها بزنید و آن را به سمت ابروها پخش کنید. اگر قصد دارید از سایه زیر چشم هم استفاده کنید (مثلا اگر می خواهید آرایش چشم اسموکی داشته باشید) پرایمر را زیر چشم ها هم بزنید.

  • اگر پرایمر ندارید، یک لایه نازک کانسیلر به جای آن بزنید. بعد هم از یک لایه پودر تثبیت کننده بر روی آن استفاده کنید. این هم یک نوع پرایمر موثر است.

روی حلقه های تیره زیر چشم کانسیلر بزنید

کانسیلر زدن به زیر چشمحلقه های تیره زیر چشم باعث کوچک جلوه کردن چشم ها می شوند. کانسیلری انتخاب کنید که یک تا دو درجه روشن تر از رنگ پوست تان باشد. آن را به صورت یک مثلث وارونه زیر چشم هایتان بزنید. از انگشتان خود یا یک اسفنج استفاده کرده و به آرامی کانسیلر را روی پوست تان پخش کنید.


استفاده از سایه


به گوشه های چشم سایه براق روشن بزنید

سایه زدن به گوشه های داخلی چشمبرای آرایش چشم ریز خود، از یک براش مخصوص سایه استفاده کنید و مقدار کمی سایه براق (نه اکلیلی) رنگ روشن را به گوشه های داخلی چشم هایتان بزنید. برای این منظور از سایه سفید، سایه رنگ پوست و یا نقره ای استفاده کنید. مقدار اندکی از این رنگ ها کافی است، پس براش را تنها کمی در سایه بزنید.

  • این ترفند آرایش چشم ریز باعث می شود نور به گوشه چشم ها جذب شده و چشم ها بیشتر خودشان را نشان دهند و بزرگ تر به نظر برسند.

از سایه براق در گوشه بیرونی پلک و زیر ابروها استفاده کنید

استفاده از سایه براق در زیر پلکاز یک براش مخصوص سایه برای زدن سایه براق روشن به گوشه های بیرونی پلک استفاده کنید. سپس کمی از همین سایه ها را به قسمتی از پلک که مستقیما زیر ابروها قرار دارد بزنید. این ترفند چشم ها را بازتر می کند.


روی پلک ها سایه بژ یا رنگ پوست بزنید

استفاده از سایه رنگ روشنبرای آرایش چشم ریز بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ های روشن تر، ناحیه چشم را بازتر می کنند درحالی که رنگ های تیره باعث می شوند همه چیز کوچک تر به نظر برسد. کمی سایه رنگ پوست یا بژ براق به براش زده و آن را به هر دو پلک بزنید. همچنین می توانید از همان رنگی که به گوشه و بیرون چشم ها زدید، در روی پلک نیز استفاده کنید.


برای ایجاد بعد، از چندین رنگ استفاده کنید

استفاده از سایه آبیاگر می خواهید رنگ ها و ابعاد مختلفی را امتحان کنید، از دو رنگ مکمل هم استفاده کنید. برای مثال می توانید یک سایه رنگ روشن به پلک ها بزنید و بعد هر دو چشم را خط چشم آبی تیره بکشید. این دو در کنار هم چشم ها را بزرگتر جلوه می دهند و عمق و بعد جذابی ایجاد می کنند.


استفاده از خط چشم


روی خط اشک پلک پایین، خط چشم سفید بکشید

کشیدن خط چشم سفیدمعمولا خط اشک پلک پایین را با مداد چشم تیره می کشند؛ اما این کار باعث می شود چشم ها کوچک تر به نظر برسند. به جای آن، از یک مداد چشم رنگ پوست یا کم رنگ استفاده کنید. مداد را از گوشه چشم کشیده و تا انتهای آن ادامه دهید.

  • می توانید کمی از خط چشم را درست زیر خط اشک کشیده و با انگشت تان آن را محو کنید.
  • برای بهترین نتیجه، با کمک انگشت خود، پلک بالایی را بکشید تا خط اشک زیر مژه ها نمودار شود و دو سوم بیرونی خط اشک را مداد مشکی بزنید.

رنگ مناسبی را انتخاب کنید

انتخاب رنگ سایه مناسبخط چشمی انتخاب کنید که رنگ چشمان تان را واضح تر نشان دهد. از خط چشم رنگ روشن استفاده کنید؛ چراکه خط چشم های تیره چشمان تان را کوچک تر نشان می دهند. اگر از خط چشم تیره استفاده می کنید، آن را تنها به یک سوم بیرونی چشمتان بزنید. رنگ های مختلف را امتحان کنید اما سعی کنید از خط چشم قهوه ای روشن برای چشم های آبی، خط چشم بنفش روشن برای چشم های سبز، خط چشم آبی روشن برای چشم های قهوه ای و خط چشم بنفش- صورتی برای چشم های میشی استفاده کنید.


تنها یک سوم بیرونی چشم را خط بکشید

خط چشم کشیدنتمام پلک را خط نکشید، چون این کار چشم ها را کوچک تر نشان می دهد. برای بزرگتر نشان دادن چشم ها، فقط یک سوم بیرونی پلک را خط بکشید و سپس خط چشم را روی پوست خود محو کنید. نقطه شروع معمولا بالای مردمک چشم قرار می گیرد؛ اما می توانید هر طور که دوست دارید این نسبت را تغییر دهید (چون فرم چشم ها با هم متفاوت است). از این نقطه یک خط به سمت بیرون چشم کشیده و انتهای آن را کمی به سمت بالا دهید.


استفاده از ریمل


قبل از زدن ریمل، فرمژه بزنید

فرمژه زدناز یک فرمژه استفاده کرده و در هر طرف، مژه ها را به مدت 10 ثانیه در آن گیر دهید. حالا مژه هایتان سر بالا و واضح تر شده و باعث درشت جلوه کردن چشم هایتان می شود.


دو لایه ریمل به مژه های بالا بزنید

ریمل زدن به مژه های بالاییفرچه ریمل را در انتهای مژه ها قرار داده و بعد دست تان را به سمت بالا و در امتداد مژه ها به سمت نوک آن ها حرکت دهید. صبر کنید لایه اول خشک شود و سپس لایه دوم را به همین سبک بزنید. همیشه صبر کنید لایه اول کاملا خشک شود تا مژه هایتان به هم نچسبد.


یک لایه ریمل به مژه های پلک پایین بزنید

ریمل زدن به مژه های پایینیوقتی به مژه های پایین ریمل می زنید باید دقت کنید؛ چراکه مقدار کم آن هم زیاد است. فرچه ریمل را به سمت عمودی بچرخانید و به دقت روی مژه های پایین بکشید. بهتر است دو لایه ریمل نزنید چون در این صورت، احتمال چسبیدن مژه ها افزیش پیدا می کند.


مژه مصنوعی را امتحان کنید

گذاشتن مژه مصنوعی دانه ایاستفاده از مژه مصنوعی نیاز به تلاش مضاعف دارد، بعضی افراد به چسب آن حساسیت دارند بنابراین باید در استفاده از آن دقت کنید. اگر تصمیم گرفته اید از این مژه ها استفاده کنید، تصمیم تان کاملا درست است؛ چراکه مژه مصنوعی واقعا باعث جلوه بیشتر چشمان تان می شود. اگر مژه مصنوعی مناسب چشمان تان را خریداری کنید، به چشم ها شکل خاصی داده و توجه دیگران را به فرم چشم ها جلب می کند؛ در ضمن چشم ها را بزرگتر کرده و آن ها را درشت تر نشان می دهد.