خط چشم رنگی می تواند آرایش تان را خراب کرده و یا آن را زیباتر کند. در صورت استفاده صحیح، این خط چشم می تواند نگاه بی روح هر کسی را جذاب کرده و رنگ و لعاب خاصی به آن ببخشد، و یا جذابیت و رنگ نگاهش را دوچندان کند. وقتی این خط چشم در کنار سایه ای پررنگ تر روی پلک ها قرار می گیرد روح تازه ای به نگاه فرد می دمد.

انتخاب خط چشم مناسب

رنگ مناسب را انتخاب کنید

انتخاب رنگ مناسب خط چشم

فراتر از رنگ محبوب تان رفته و رنگی را انتخاب کنید که مکمل رنگ چشم ها و لباس تان باشد.

 • سعی کنید رنگ خط چشمی که انتخاب می کنید، هم رنگ چشم هایتان نباشد. مثلا اگر چشم های آبی رنگی دارید، خط چشم طوسی یا نقره ای مناسب تر از آبی خواهد بود. اگر چشم های میشی دارید خط چشمی انتخاب کنید که قهوه ای بوده و یا رگه هایی از رنگ سبز در آن به کاررفته باشد. عدم استفاده از سایه چشم سبز مطلق، باعث می شود تا چشم هایتان بر آرایش غلبه کنند؛ این کار به دیگران نشان می دهد که آرایش چشم تان تا چه حد ساده است.
 • از رنگ های متضاد استفاده کنید. مثلا اگر چشم هایتان قهوه ای است از بنفش گرم، یاسی یا صورتی استفاده کنید. اگر چشم های آبی دارید، خط چشم های برنز یا آجری را امتحان کنید. برای این کار می توانید چرخه رنگ ها را کنار چشم های خود گرفته و به آن نگاه کنید؛ رنگی را انتخاب کنید که به رنگ متضاد چشم تان نزدیک باشد.

از رنگ های جیغ استفاده نکنید

استفاده از خط چشم قهوه ایبرای کشیدن خط چشم رنگی در داخل پلک پایین، از رنگ های هم رنگ چشم، اما ملایم تر استفاده کنید.

 • مثلا اگر چشم های آبی دارید، داخل پلک پایین تان را آبی صدفی بکشید؛ اگر چشم های طوسی دارید از نقره ای مات برای پلک پایین استفاده کنید؛ اگر چشم هایتان سبز است می توانید از سبز زیتونی، و اگر چشم های میشی دارید از قهوه ای تیره بهره ببرید. افرادی که چشم های قهوه ای دارند هم می توانند پلک زیرین خود را خط چشم آجری بکشند.

خط چشم مورد نظر خود را انتخاب کنید

انواع مدل های خط چشمخط چشم مایع، ژله ای یا مدادی فرقی ندارد؛ از هر کدام که راحت تر هستید استفاده کنید. با وجود اینکه خط چشم ها انواع مختلفی دارند، سعی کنید هر نوعی که با آن راحت تر هستید را استفاده کنید. اگر تازه کار هستید از خط چشم مدادی یا ژله ای استفاده کنید؛ خط چشم مایع بیشتر مناسب حرفه ای هاست.

 • با خط چشم مدادی کنترل بیشتری در کار خود خواهید داشت؛ این مدل برای کشیدن داخل چشم نیز بسیار مناسب است.
 • با خط چشم مایع می توانید خطی پهن تر و پررنگ تر بکشید. برای کشیدن این خط چشم باید دست تان حرکتی نداشته باشد. استفاده از نوع مدادی این خط چشم آسان تر است و زودتر خشک می شود، اما رنگ کمتری دارد.
 • خط چشم ژله ای خطوطی نرم و یکدست ایجاد می کنند. این نوع خط چشم معمولا به عنوان مرحله دوم بعد از مداد چشم، و قبل از کسب مهارت کافی برای استفاده از خط چشم های مایع، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • با کمک کمی آب و یک فرچه نوک تیز می توانید هر سایه رنگی را به خط چشم رنگی تبدیل کنید.

از دیگران الهام بگیرید

خط چشم آبی بنفشاگر چیزی پیدا کردید که بسیار جذاب بود و حس خیلی خوبی به آن داشتید، حتما آن را امتحان کنید. دنبال عکس افرادی بگردید که چشمانی هم رنگ چشم های شما دارند و ببینید چه خط چشمی به آن ها می آید و بعد همان مدل خط چشم را برای خودتان امتحان کنید.

 • راحت باشید. ممکن است وقتی از خط چشم رنگی مورد نظرتان استفاده کردید، به خوبی عکسی که دیدید از آب در نیاید. پس به آرامی شروع کنید و قدم به قدم پیش بروید. اینکه با خط چشم تان راحت باشید خیلی مهم تر از این است که فقط از خط چشم های جسورانه استفاده کنید.

نحوه استفاده از خط چشم رنگی

آرایش تان ساده باشد

آرایش ساده با خط چشم رنگیوقتی از خط چشم رنگی استفاده می کنید سعی کنید بقیه قسمت های آرایش تان ساده باشد. نباید کاری کنید که آرایش صورت تان با آرایش چشم هایتان شلوغ و در هم و بر هم دیده شود. پس آرایش صورت تان را مینیمال نگه دارید. رژگونه نزنید اما هایلایتر زده و از تکنیک کانتورینگ استفاده کنید.

 • مثلا با خط چشم آبی، رژگونه صورتی پررنگ و رژلب قرمز نزنید.
 • سعی کنید توجه دیگران به خط چشم رنگی تان جلب شود. باید کاری کنید تا خط چشم تان نقطه تمرکز ظاهرتان باشد؛ نه اینکه در حاشیه رژلب صورتی و مدل آشفته موهایتان قرار گیرد.

خط چشم را نزدیک خط مژه بکشید

بهترین حالت خط چشم رنگی زمانی است که آن را نزدیک خط رویش مژه می کشید. سعی کنید پوست تان از بین خط چشم و مژه ها معلوم نباشد. از گوشه چشم شروع کنید و تا حد ممکن نزدیک مژه ها حرکت کنید و به سمت خارج خط مژه ها بروید. این بار با حرکات منقطع و از طرف انتهای پلک، خط چشم را داخل خط مژه ها کشیده و تا جایی که می خواهید آن را امتداد دهید.

 • با حرکات کوتاه و بریده شروع کنید. در ابتدا چشم ها را با یک مداد مشکی نرم بکشید. سپس روی آن از خط چشم رنگی استفاده کنید. خط چشم رنگی تان را درست بالای مداد مشکی بکشید. سپس با استفاده از یک تکه پنبه، دو خط کشیده شده را پخش کنید تا رنگ تیره ای نزدیک به مشکی ایجاد شود. این کار باعث می شود کمی خط چشم رنگی داشته باشید، بدون اینکه زیاد توی ذوق بزند و پررنگ باشد.
 • به جای اینکه سرتان را تکان دهید، خط چشم راتکان دهید تا خط صافی بکشید. همچنین سعی کنید پلک نزنید؛ چون وقتی پلک تان را برمی گردانید خط چشم تان کج و معوج و خراب می شود.

خط چشم باریک و صاف بکشید

خط چشم آبی بنفشپهن کردن خط چشم نازک، آسان تر از نازک کردن خط چشم پهن است. اگر مطمئن نیستید، خط چشم تان را باریک نگه دارید و در انتها بررسی کنید که آیا می توانید آن را پهن تر و مدل دارتر کنید یا خیر. بعد از اینکه خط چشم اولیه تان را کشیدید، می توانید آن را تبدیل به مدل های دیگری مثل گربه ای، دو خطه یا پهن کنید.

 • گوش پاک کن بهترین وسیله برای پاک کردن آرایش چشم اصافه است، تا از مالیده شدن آن به بقیه صورت جلوگیری شود.
 • هیچ موقع به طور دائم از یک رنگ خط چشم استفاده نکنید و بیش از اندازه از آن نزنید. هر چه چیزی کم تر دیده شود، ارزش آن بیشتر می شود. اگر خط چشم را برای دیدار با شخصی خاص یا گروهی از دوستان تان استفاده می کنید، می توانید کمی بیشتر از آن استفاده کنید.

از رنگ های پررنگ استفاده کنید

روش کشیدن خط چشمظاهرتان را با ترکیب رنگ های مختلف تنوع ببخشید.

 • سورمه ای و خاکستری از بهترین رنگ های خط چشم محسوب می شوند، چون حالت اسموکی دارند. کمی خط چشم سورمه ای روی پلک ها زده و کمی رنگ خاکستری نیز بالای آن بزنید.
 • از رنگ بنفش و قهوه ای به عنوان مکمل استفاده کنید. سپس با کمک انگشتان تان، این دو رنگ را با هم مخلوط کنید؛ چون این دو رنگ هم برای روی پلک ها و هم بالای پلک مناسب هستند. در فصل تابستان از رنگ های فیروزه ای و سبز، و در مواقعی که می خواهید آرایش برنزه داشته باشید، از رنگ های برنزه و صورتی کم رنگ استفاده کنید.

نکاتی در مورد خط چشم رنگی

 • خط چشم های رنگی برای فرم ها و رنگ های مختلف چشم ها مناسب می باشد. برای مثال استفاده از خط چشم آبی تیره می تواند چشم هایتان را درشت تر نشان دهد. استفاده از خط چشم رنگی چشم هایتان را بازتر و زیباتر نشان می دهد.
 • در قسمت پایینی و گوشه های داخلی چشم هایتان از خط چشم سفید استفاده کنید تا چشم هایتان بزرگتر از چیزی که هست به نظر برسد.
 • خط چشم رنگی تان را بیش از اندازه پهن نکشید؛ چراکه این کار باعث می شود تا چشم هایتان ریز شده و خسته و پژمرده به نظر برسید.
 • برای کشیدن خط چشم رنگی ، تنها از محصولات مخصوص چشم استفاده کنید؛ چراکه استفاده از خط لب یا رژلب به جای خط چشم، ممکن است باعث آسیب دیدن چشم هایتان شود.