بر اساس آمار، تعداد متوسطی از مردم در طول روز میزان آب مورد نیاز که حدود 8 لیوان می باشد، می نوشند؛ چیزی که به عنوان میزان توصیه شده ی مصرف کلی آب برای اکثر مردم معرفی شده است. درکنار نوشیدن آب بیشتر در روز، نوشیدن آب با غذا هم می تواند به عنوان میزان توصیه شده ی مصرف آب شما باشد.

بعضی از وبسایت ها ادعا می کنند که نوشیدن آب با غذا یا بعد از غذا شاید خیلی خوب نباشد؛ زیرا می تواند اسید معده را رقیق کند، در حالیکه این ادعاها توسط بسیاری از سازمان های رسمی سلامت رد شده اند. مسئله ی مورد توجه بعدی برای تصمیم گیری درمورد اینکه آیا نوشیدن مایعات با غذا خوب است یا بد، انتخاب مایعات مناسب است.

مصرف نوشیدنی های قند دار مانند نوشابه ها، فقط می توانند به یک وعده ی شما، کالری بیهوده اضافه کنند. اما نوشیدن آب با غذا می تواند به کمتر شدن ریسک یبوست کمک کند و در نتیجه باعث جذب بیشتر بعضی از مواد معدنی شود. به همین دلیل به طورکلی نوشیدن آب به همراه غذا بیشتر توصیه می شود.

تاثیرات نوشیدن آب با غذا

کمک می کند تا مایعات مصرف کنید

نیاز به مایعات می تواند بسته به سایز و فرم بدن و حجم عضلات، جنسیت، سطح فعالیت، میزان تعریق و موارد دیگر متغیر باشد. یک راهکار کلی برای اکثر افراد بالغ، نوشیدن 8 لیوان آب در روز است. این روش می تواند شروع خوبی باشد به خصوص اگر شما هم مانند اغلب افراد، مایعات کافی در روز مصرف نمی کنید. همانطور که نوشیدن آب در طول روز مهم است، نوشیدن حداقل یک لیوان آب به همراه غذا نیز می تواند به شما کمک کند تا به مصرف مایعات کافی دست یابید.

جلوگیری از یبوست

اگر به طورکلی مایعات کافی مصرف نمی کنید، امکان افزایش خطر ابتلا به یبوست در شما بیشتر می شود، به خصوص اگر فیبر کافی نیز مصرف نکنید. چرا که اگر غذا در روده بیش ازحد سفت شود، امکان بیشتری برای یبوست ایجاد می کند. به علاوه نوشیدن آب با غذا می تواند به نرم تر کردن غذاها در روند گوارش کمک کند و از خطر ابتلا به یبوست جلوگیری کند. نوشیدن آب کافی در طول روز و خوردن غذاهایی با فیبر بالا دو راه برای جلوگیری یا درمان یبوست هستند.

بنابراین اگر از یبوست رنج می برید و دروعده های غذایی تان آب نمی نوشید، شروع به خوردن آب بیشتر درهنگام وعده های غذایی کنید.
یک حانم در حال ریختن آب در لیوان

به جذب مواد مغذی کمک می کند

پزشکان نوشیدن آب و دیگر مایعات را به همراه غذا توصیه می کنند؛ زیرا این کار می تواند به افزایش جذب مواد مغذی درطول گوارش کمک کند. به این صورت که نوشیدن آب به همراه غذا درواقع می تواند به تجزیه ی غذا کمک کند که این کار باعث آسان شدن گوارش و عمل جذب می شود.

ویتامین ها به طورکلی به مواد مغذی محلول در آب یا چربی طبقه بندی می شوند. اگر غذاهایی بخورید که حاوی آب فراوان هستند و هنگام غذاخوردن نیز مایعات و به خصوص آب بنوشید، بدون کوچک کردن ذخایر آب در بدن خود به جذب مواد مغذی محلول در آب کمک کرده اید. روش های دیگری مانند جویدن کامل غذا، آرام غذا خوردن و غذا نخوردن با هدف سیری بیش ازحد نیز ممکن است به جذب مواد مغذی کمک کند یا عمل گوارش را آسان کند.

اگر درحال تلاش برای وزن کم کردن هستید، نوشیدن یک لیوان آب قبل از یک وعده ی غذایی ممکن است به مصرف کمتر غذا در آن وعده کمک کند.

چه مایعاتی را به همراه غذا می توانید بنوشید؟

ایده آل ترین مایعاتی که می توانید به همراه غذا بنوشید آب است؛ اما برای اینکه آب مصرفی خود را طعم دار کنید، می توانید برش های پرتقال، لیموشیرین، لیموترش و خیار یا کمی گیاه تازه نیز به آن اضافه کنید. این کار همچنین می تواند کمک کند تا در زمان های دیگر روز هم آب بیشتری بنوشید.

چیزی که توصیه نمی شود نوشیدن آشامیدنی های قنددار به همراه غذا است. وقتی نوشیدنی های قنددار مصرف می کنید، امکان دارد کالری بیشتری نیز مصرف کنید، زیرا مغز انسان ها کالری های دریافت شده از مایعات را به خوبی محاسبه نمی کند.

نوشابه ها، نوشیدنی های ورزشی، آبمیوه ها یا قهوه های طعم دار، مقدار زیادی شکر و انرژی اضافی به یک وعده اضافه می کنند. نوشیدنی هایی که با شیرین کننده های مصنوعی شیرین شده اند شاید هیچ کالری ای نداشته باشند، اما برخی از بررسی ها می گویند ممکن است میل شما به خوراکی های شیرین را افزایش دهند. شیرین کننده های مصنوعی همچنین باکتری های روده را به باکتری های بی مصرف تغییر می دهند.
یک خانم در حال نوشیدن آب

ن نکات مفیدی که باید درمورد نوشیدن مایعات به همراه غذا به خاطر بسپارید

درمورد اینکه در حین وعده های غذایی چه مقدار آب باید بنوشید یا نباید بنوشید، دستور العمل ثابتی وجود ندارد. بر اساس یک توصیه ی کلی، حداقل یک لیوان آب، مقدار مناسبی است اما نوشیدن بیشتر از آن هم می تواند مفید باشد.

اگر قبلاً به همراه غذا آب میل نمی کردید، شاید برای شروع کمی ناشیانه به نظر برسد. بنابراین کم کم شروع به اضافه کردن مایعات به وعده های غذایی خود کرده و آن را با مصرف آب ساده حفظ کنید.

با گذشت زمان، بدن شما با مصرف مایعات بیشتر وفق داده می شود و شما هم خود به خود شروع به خواستن آب بیشتر به همراه غذا خواهید کرد.

نوشیدن مایعات به همراه غذا به کم کردن سرعت غذاخوردن شما نیز کمک خواهد کرد که ممکن است برای تنظیم مقدار غذایی که می خورید هم مفید باشد.

اگر بعد از اینکه با غذای خود سیر شده اید سعی می کنید آب را به زور قورت دهید، بهتر است قبل از نوشیدن آب بیشتر تا زمانی که کمی راحتتر شوید صبرکنید.

هدف، باعجله غذا خوردن و به سرعت آب نوشیدن نیست؛ سعی کنید آرام بخورید و بنوشید و اجازه دهید تا برای اینکه چقدرغذا بخورید بدنتان شما را راهنمایی کند.

اگر دلتان می خواهد همیشه می توانید بعداً و زمان های دیگر هم آب بیشتری بنوشید.

ممکن است موقعیت ها و شرایطی برای افراد مختلف وجود داشته باشد که در آن ها نوشیدن مایعات هنگام وعده های غذایی توصیه نشده باشد.

اگر دستگاه گوارش حساس و یا مشکلات گوارشی دیگری دارید، برای دستورالعمل های مخصوص، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر قبلاً هنگام وعده های غذایی مایعات مصرف نمی کردید، لیوان آب خود را نزدیک به بشقاب غذا بگذارید؛ سعی کنید تا بین هر لقمه، یک جرعه آب بنوشید یا دفعات بعد، آن را بیشتر کنید تا نوشیدن مایعات به همراه غذا عادی تر حس شود.