اگر دوچرخه سواری یا موتورسواری می کنید استفاده از کلاه ایمنی برای ساعت های طولانی امری گریز ناپذیر است. گذاشتن کلاه ایمنی، مشکلات پوست سر و موهای شما را بدتر می کند؛ به این دلیل که اگر شوره ی سر یا هر عفونت پوست سر دیگری دارید با استفاده از کلاه ایمنی به دلیل اینکه باعث تجمع عرق در ریشه موها می شود، امکان دارد مشکلات شما وخیم تر و ریزش مو شما افزایش پیدا کند. اما این بدان معنا نیست که دوچرخه سواری و موتورسواری با کلاه ایمنی مساوی با از دست دادن موها یا کچلی است. به کمک راهنمایی هایی که برای شما بازگو می کنیم، می توانید به سادگی از وخیم شدن مشکلات خود جلوگیری کنید.

همانطور که پیش تر اشاره شد گذاشتن کلاه ایمنی برای مدت طولانی مشکلات پوست سر را وخیم تر می کند؛ بنابراین اگر پوست سر شما مشکل خاصی ندارد و سالم است خود به خود با استفاده از کلاه، مشکل ریزش مو پیدا نخواهید کرد. بنابراین اگر مشکل و یا بیماری خاصی در پوست سرتان دارید ابتدا آن را درمان کنید. اگر شوره ی سر یا خارش پوست سر دارید می توانید یکی از راه های درمانی زیر را برای درمان آن استفاده کرده یا برای درمان سریع تر نزد یک متخصص پوست بروید.

کشک ترش و آلوئورا؛ بهترین درمان خانگی برای شوره

1 قاشق غذاخوری کشک ترش را با 2 قاشق پالپ آلوئورای تازه مخلوط کنید و به موها و پوست سر خود بزنید. اجازه دهید 45 دقیقه روی سرتان بماند و بعد با یک شامپوی ملایم آن را بشویید. این کار را هفته ای سه بار انجام دهید تا سریع تر نتیجه بگیرید.

سرکه سیب؛ بهترین درمان خانگی برای خارش پوست سر

اگر شوره ندارید اما پوست سرتان می خارد از این درمان استفاده کنید. مقداری سرکه سیب را با کمی آب مخلوط کرده و ترکیب به دست آمده را به موها و پوست سر خود اسپری کنید. به مدت 10 دقیقه به آن فرصت دهید تا روی سرتان بماند و بعد با شامپویی ملایم موهایتان را بشویید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

زنجبیل؛ بهترین درمان خانگی برای هر نوع عفونت پوست سر

حدود یک یا دو بند انگشت زنجبیل را رنده کرده و آب آن را با فشار خارج کنید و با یک تکه پنبه به ریشه ی موها و پوست سر خود بمالید. 30 دقیقه به آن فرصت دهید و بعد آن را بشویید تا هر مشکلی در پوست سر خود دارید برطرف شود. در ابتدا هفته ای دو بار این کار را انجام دهید و بعد آن را به هفته ای یک بار کاهش دهید.

پس با انجام روش های درمانی بالا می توانید مشکل پوست سر و موی خود را به صورت ریشه ای حل کرده و از ریزش موی سر یا حتی کچلی به خاطر استفاده از کلاه ایمنی جلوگیری کنید.

یک آقا با کلاه ایمنی و موتوربرای جلوگیری از ریزش موی حاصل از پوشیدن کلاه ایمنی، موهای خود را تمیز و مرطوب نگه دارید

برای این کار باید به بهترین نحو نظافت پوست سر و موی خود را حفظ کنید؛ چراکه پوست چرب کف سر، ارتباط مستقیم با ریزش مو و کچلی دارد. به همین منظور، هر روز موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید تا چربی طبیعی پوست، از موها و پوست سر جدا شده و دیگر هیچ چرک و کثیفی به موها نچسبیده و باعث ریزش مو نشود. سعی کنید اگر صبح موهای خود را با شامپو شسته اید و بعد به دوچرخه سواری رفته اید، آن ها را هر شب قبل از رفتن به رختخواب با آب معمولی بشویید. این کار سبب می شود پوست سر و موها تمیز بماند که برای سلامت آن ها بسیار مفید است.

افرادی که به طور منظم کلاه ایمنی می پوشند بایستی موهای خود را مرطوب نگه دارند. مرطوب سازی صحیح موها می تواند در کاهش اصطکاک بین موها و سطح داخلی کلاه تاثیرگذار باشد. پس حتما بعد از شستن موها از یک نرم کننده ی قوی استفاده کنید. اگر دوست ندارید زیاد از مواد شیمیایی استفاده کنید، می توانید مرطوب کننده های طبیعی مثل روغن آلوئورا و نارگیل به کار ببرید.

کلاه ایمنی خود را درست روی سر بگذارید

ریزش موی کششی نوعی از ریزش مو است که به دلیل کشیدن مداوم موها به سمت عقب ایجاد می شود. یکی از دلایل ایجاد آن می تواند پوشیدن کلاه ایمنی های تنگی باشد که موهای ناحیه ی جلوی سر را با فشار به عقب می کشند. می توانید با پوشیدن کلاهی با سایز مناسب که زیاد تنگ یا گشاد نباشد به راحتی از چنین مشکلی جلوگیری کنید.

هر بار که کلاه ایمنی خود را سر می کنید، کمی وقت بگذارید و آن را تنظیم کنید تا طوری روی سر قرار گیرد که دیگر موهای شما را نکشد و سر شما در آن راحت باشد. موقع درآوردن کلاه دقت لازم را به عمل آورید.

کلاه ایمنی خود را تمیز و در محیط بهداشتی نگه دارید

همانطور که پوست سر شما زیر کلاه ایمنی عرق می کند، لایه ی داخلی کلاه نیز خیس عرق می شود. به همین دلیل مهم است لایه ی داخلی کلاه را به طور منظم تمیز کرده تا از ایجاد محیطی برای رشد قارچ جلوگیری کنید. کلاه خود را در مکانی بهداشتی و خشک نگهداری کنید تا بتواند به راحتی خشک شود و بو نگیرد.

علاوه بر نکات بالا می توانید نکات زیر را هم برای جلوگیری از ریزش مو انجام دهید.

هر زمان که در حین دوچرخه سواری یا موتورسواری استراحت می کنید کلاه خود را در بیاورید و بگذارید موها و کلاه شما خشک شوند. حتی می توانید دستمال نخی روی قسمت داخلی کلاه و موهای خود بکشید تا روند خشک شدن را تسریع کنید.

پوشیدن یک دستمال سر یا یک تکه پارچه روی سر که موها را بپوشاند نیز راه موثری برای کاهش ریسک ریزش موها خواهد بود. دستمال نخی هر نوع اصطکاک بین موها و کلاه را کاهش داده و عرق را به سرعت جذب می کند و نگرانی های شما را از بین می برد. اما توجه داشته باشید تا دستمالی که زیر کلاه می گذارید کاملا شسته و تمیز باشد