آیا جویدن آدامس باعث لاغری می شود ؟ تاثیرات مثبت و منفی آدامس در کاهش وزن

2
15953
آیا جویدن آدامس باعث لاغری می شود ؟ تاثیرات مثبت و منفی آدامس در کاهش وزن

معمولا جویدن آدامس بدون شکر به عنوان عادتی خوب برای کاهش وزن توصیه شده است. آدامس های بدون شکر، تقریبا هیچ کالری ای به میزان مصرفی شما اضافه نمی کند و می توان آنها را جایگزین غذا و خوراکی های سبک دیگر کرد. همچنین زمانی که دهان تان طعم آدامسی را که خورده اید می دهد، میل کمتری به خوردن خوراکی های شور و شیرین مختلف دارید، هرچند که هیچ تحقیقی به طور رسمی و دقیق نشان نمی دهد که جویدن آدامس تأثیر بسزایی در کاهش وزن دارد. در واقع این ایده ی دور از ذهنی است که آدامس به تنهایی بتواند بر کاهش وزن تأثیر مستقیم داشته باشد و بیشتر شبیه به یک افسانه است.

تحقیقات نشان داده که جویدن آدامس کمک می کند بخشی از غذای مصرفی شما کاهش پیدا کند، اما اضافه کردن آدامس به رژیم غذایی، بدون تغییر در چیزهای دیگر، تأثیر کمی در روند تغییر وزن دارد. مثلا اگر به جای خوردن پرس دوم غذا، یک آدامس بجوید مقداری از کالری مصرفی خود را کم نموده اید.

استفاده از آدامس برای کاهش وزن به همین سادگی نیست. در سال ۲۰۱۱، تحقیقی مبنی بر این موضوع انجام شد که در آن به بعضی از داوطلبان بعد از ناهار و سه ساعت بعد از آن آدامس داده شد اما برخی دیگر آدامسی دریافت نکردند و سپس هنگام عصر  به هر دو گروه میان وعده داده شد.

داوطلبانی که آدامس دریافت کردند، هر یک ساعت یک بار، به مدت ۱۵ دقیقه آدامس می جویدند. محققان متوجه شدند کسانی که بعد از غذا آدامس جویده اند، حدود ۱۰% کمتر از گروه دیگر میان وعده خوردند. این نشان می دهد که جویدن آدامس بعد از هر وعده ی غذایی می تواند به کنترل میزان اشتها و تمایل به غذا خوردن در کوتاه مدت، کمک کند.

در سال ۲۰۱۲ تحقیقی انجام شد تا اثرات بلند مدت جویدن آدامس و تغییرات وزن، بررسی شود. بیش از ۲۰۰ فرد بزرگسال چاق برای ۸ هفته به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول کسانی که باید ۹۰ دقیقه در روز آدامس می جویدند و گروه دوم، کسانی که آدامس نداشتند. بعد از اتمام ۸ هفته، هیچ تغییر خاصی بین وزن و دور کمر دو گروه، وجود نداشت. محققان نتیجه گرفتند که جویدن آدامس در طول ۸ هفته به اشخاصی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، کمک نکرده است.

مطلب مرتبط:  روش های لاغری طبیعی با تغذیه متعادل و تغییر در سبک زندگی

جویدن آدامس در طول روز می تواند به شما کمک کند که میزان خوراکی های سبک بعد از غذا را تا حدودی پایین بیاورید اما تاثیر کلی آن بر روی وزن، خیلی کم است. اگر فکر می کنید این کار می تواند به شما کمک کند که در طول روز تنقلات کمتری بخورید، به آدامس های بدون شکر روی بیاورید. اگرچه، نباید انتظار داشته باشید که تنها همین تغییر، تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن شما داشته باشد.

جویدن آدامس و مصرف میوه و سبزیجات

در سال ۲۰۱۳ باز هم تحقیقاتی انجام شد که در آن افراد به سه دسته تقسیم شدند؛ افرادی که آدامس نعنایی می جویدند، آنهایی که آدامس میوه ای می جویدند و گروهی که کلا آدامس نداشتند. برای این گروه ها، به طور جداگانه جلساتی برگزار شد که در هر جلسه، داوطلبان به غذاهای ناسالم و سالم دسترسی داشته و بایستی پرسشنامه ای را پر می کردند. محققان متوجه شدند که زمانی که مردم هر دو نوع آدامس را می جویدند، به صورت کلی، احساس گرسنگی کمتری داشتند.

مورد تعجب آوری که به دست آمد این بود که هنگام جویدن آدامس های نعنایی درصد میل به مصرف میوه و سبزیجات پایین آمده و درصد تمایل به مصرف تنقلات فرقی نمی کند. بنابراین بر اساس این تحقیق، مشخص شد که جویدن آدامس نعنایی باعث می شود تا احساس گرسنگی تحت کنترل در بیاید اما در مقابل آن، مصرف میوه و سبزیجات را نیز کاهش می دهد که اتفاق خوبی نیست.

دهان یک خانم در حال جویدن آدامس

رابطه ی جویدن آدامس و سلامت دندان

سازمان دندان آمریکا اعلام کرده است که جویدن آدامس بعد از هر وعده غذایی می تواند به خنثی کردن اسید های درون دهان کمک کند و با پلاک هایی که در دهان تشکیل می شود مبارزه کند. مبارزه با این اسید های تشکیل شده در دهان، می تواند برای قوی نگه داشتن دندان و ساخت مینای دندان، مفید باشد. این سازمان توصیه می کند برای مبارزه با فساد دندان، ۲۰ دقیقه بعد از هر وعده ی غذایی، آدامس بدون شکر بجوید.

مطلب مرتبط:  لاغری شکم در یک هفته - چگونه در 7 روز شکمی صاف تر داشته باشیم؟

تحقیقات انجام شده در مورد سلامت دندان و آدامس می گوید، اگر موادی مثل فسفوپپتید کازئین-آمورفوس کلسیم فسفات، به آدامس بدون شکر اضافه شود، مواد معدنی مینای دندان توسط آدامس، به میزان بیشتری تجدید و تقویت می شود. بنابراین، جویدن آدامس بدون شکر ممکن است نه تنها به میزان کمی به کمتر مصرف کردن کالری کمک کند، بلکه می تواند منافعی نیز برای سلامت دندان شما داشته باشد.

نکات منفی احتمالی جویدن آدامس

بیشتر آدامس های بدون شکر از نوعی الکل شکری تولید شده اند. گرچه این الکل شکری هم کالری دارد، اما کالری آنها از کالری شکر معمولی کمتر است. این گونه آدامس ها عموما دارای طعم دهنده های صنعتی اند یا ممکن است به آنها رنگ های مصنوعی اضافه شده باشد که ممکن است برخی از مردم به آنها حساس هم باشند.

در مورد مصرف آدامس های بدون شکر، باید وضعیت سلامتی خود را توسط پزشک بررسی کرده و بعد با توجه به این بررسی ها، باید بدانید که آیا می توانید این آدامس ها را مصرف کنید یا خیر. مقدار زیاد الکل شکری می تواند تاثیری مُلیِن مانند، در سیستم گوارشی داشته باشد. گرچه جویدن آدامس در طول روز برای بیشتر مردم نمی تواند به اندازه ای الکل شکری وارد بدن کند تا این اثر را بر روی آن ایجاد کند. اما اگر این الکل شکری در دیگر خوراکی ها یا نوشیدنی ها قرار داشته باشد و با الکل شکری آدامس بدون شکر ترکیب شود، این ترکیب مصرفی از الکل شکری می تواند، بر روی سیستم گوارشی تاثیر بگذارد.

مطلب مرتبط:  معرفی 5 ماسک موی روغن نارگیل و فواید آن در داشتن موهای زیبا

مورد دیگر در مورد آدامس جویدن این است که این کار می تواند به بلعیدن هوای بیشتر منتهی شود و در نتیجه ی آن، نفخ کردن، گاز معده یا ناراحتی شخص، ایجاد شود. طعم نعنایی آدامس می تواند عضلات درونی را در جایی که مری و شکم به همدیگر می رسند، آرام کند که این موضوع در برخی از مردم باعث ترش کردن می شود. بنابراین، اگر مشکلات گوارشی دارید، شاید بهتر باشد تا در مورد جویدن آدامس با پزششک خود مشورت کنید.

آیا باید برای کاهش وزن آدامس بجوید؟

  • تحقیقات کوچک و کوتاه مدت نشان می دهند که جویدن آدامس بدون شکر بعد از وعده های غذایی می تواند تاثیر کمی بر مصرف خوراکی ها، داشته باشد. در حالیکه، تحقیقات بزرگتر تاثیر بسزایی از جویدن آدامس برای کاهش وزن، نشان نداده اند.
  • درواقع، برخی از تحقیقات نشان داده اند که جویدن آدامس نعنایی می تواند میزان مصرف خوراکی های مغذی مانند میوه و سبزیجات را پایین بیاورد.
  • یکی دیگر از فواید جویدن آدامس بدون شکر بعد از وعده های غذایی می تواند کمک به حفاظت از بهداشت دندان باشد. جویدن آدامس بدون شکر می تواند به پایین آوردن سطح اسید های درون دهان، کمک کند.
  • جویدن آدامس ممکن است با کارکرد سیستم گوارشی تداخل داشته باشد. برخی از مردم ممکن است در زمان جویدن آدامس هوای بیشتری دریافت کنند که می تواند باعث نفخ کردن شود. همچنین طعم نعنایی آدامس نیز، می تواند احساس ترش کردن را در برخی از مردم افزایش دهد.

 

تبلیغات

2 نظر

  1. آدامس جویدن از این جهت باعث لاغری میشه که معده با تکان خوردن فک احساس میکنه که غذا میخواد وارد شود بخاطر همین شروع به ترشح اسید میکند که این اسید در صورت نیامدن غذا باعث هضم و آب شدن چربی های موجود میشود ، ناگفته نماند جویدن آدامس باعث احساس گرسنگی بیشتر نیز میشود اگر شخص بتواند گرسنگی خود را کنترل نماید تأثیر مثبت و باعث لاغری میشود و اگر نتواند گرسنگی خود را کنترل کند باعث پر خوری و چاقی میشود . . .

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید