آیا محاسبه کالری مصرفی می تواند به داشتن رژیم غذایی بهتر کمک کند؟

0
2347
دست های یک خانم در حال محاسبه کالری مصرفی

محاسبه کالری مصرفی روش و قوانین ساده ای دارد؛ همه چیز مربوط به اعداد است. کمتر بخورید و بیشتر بسوزانید…وزن کم کنید و سلامت باشد.

علی رغم تحقیقات متعددی که نشان می دهد این روش کاربردی ندارد و منسوخ شده است، از نظر ذهنی هنوز همه جا رواج دارد. مثل اینکه هدف غذاهای بسته بندی شده این است که شما را به این باور برسانند که کم کالری هستند و یا برنامه های ورزشی باشگاه ها که تبلیغ می کنند در طول ۱ ساعت ۶۰۰ کالری خواهید سوزاند و از نظر ذهنی شما را درگیر می کنند، اما در عین حال شما خسته و گرسنه می شوید و متابولیسم بدن تان به فنا می رود.

قطعا میزان کالری سوخته شده شما از اهمیت بالایی برخوردار است، اما محققان و کارشناسان می گویند خوردن غذای سالم و مناسب و ورزش منظم و پایدار نیاز به محاسبه کالری مصرفی یا حتی فکر کردن به آن را از بین می برد. اما اگر هنوز متقاعد نشده اید که شمردن کالری تاثیری در روند کاهش وزن شما نخواهد داشت، ما برای شما دلایل محکمی عنوان کرده و روش جایگزین آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱٫ نمی توانید میزان دقیق کالری را محاسبه کنید

فیزیولوژیست های ورزشی می گویند: میزان دریافت و سوزاندن کالری به روش های زیادی تخمین زده می شود. بنابراین حتی اگر شما تلاش کنید در یک وعده ی غذایی ۵۰۰ کالری مصرف کرده و هنگام ورزش نیز ۵۰۰ کالری بسوزانید، ممکن است بدن تان مقدار کاملا متفاوتی را به دست آورده و از دست بدهد.

مطلب مرتبط:  بررسی تاثیر شنا بر لاغری شکم، چربی سوزی و مصرف کالری

یک قرن پیش شخصی در یک آزمایشگاه تصمیم گرفت میزان کالری یک گوجه را بسنجد و حالا شما از همان عدد برای شمردن کالری تمام گوجه های متفاوتی که به کار می برید استفاده می کنید! پزشکان تغذیه می گویند: نحوه ی فراوری مواد غذایی توسط بدن شما، مانند سلامت روده ها و … نیز در محاسبه کالری مصرفی بدن شما تاثیر می گذارد.

۲٫ بدن به شیوه ی منحصر به فرد خود، کالری می سوزاند

این تصور غلطی است اگر فکر می کنید که در نتیجه ی انجام حرکات ورزشی مشابه با بقیه، یک میزان کالری مشابه می سوزانید. حتی اگر تمام حرکاتی که انجام می دهید با فرد کناریتان مشابه باشد، باز هم به خاطر فاکتورهای متفاوتی از جمله سن، قد، وزن، سابقه ی بیماری، توده های عضلانی، میزان آمادگی جسمانی، هورمون ها، میزان استرس و رژیم های غذایی گذشته، عددی که نشان می دهد چقدر کالری سوزانده اید، با یکدیگر بسیار متفاوت خواهد بود. پزشکان بر این باورند که اگر سابقه ی رژیم های متفاوت با افت و خیز های فراوان داشته باشید، نوع متابولیسم بدن شما به گونه ای است که شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

دست یک خانم در حال نوشتن کالری سبزیجات

۳٫ ردیاب های محاسبه کالری مصرفی همیشه دقیق نیستند

بر اساس دلایلی که ذکر شد، می توانید عددی را که صفحه ی نمایشگر تردمیل تان بعد از ۵ کیلومتر نرم دویدن نشان می دهد کاملا نادیده بگیرید. ردیاب های تناسب اندامی که ضربان قلب شما را اندازه می گیرند، اگرچه کاربرد دارند اما هنوز نمی توانند کاملا دقیق عمل کنند. برای مثال، اخیرا مطالعاتی صورت گرفته است که نشان می دهد این نوع دستگاه ها در برخی موارد میزان سوخت کالری را تا ۳۴% کمتر و در برخی موارد دیگر تا ۴۰% بیشتر نشان می دهند.

مطلب مرتبط:  برای عضله سازی چه بخوریم؟ معرفی بهترین مواد غذایی عضله ساز

۴٫ اگر مواد غذایی مناسبی استفاده کنید، بدن تان محاسبه کالری مصرفی را انجام می دهد

بر اساس گفته های متخصصان، هر فرد دارای یک نقطه ی ثبات است؛ این نقطه ی ثبات شامل یک وزن سالم و طبیعی است که اگر مواد غذایی سالم مصرف کنید و هورمون ها هم به خوبی تنظیم باشند به آن دست خواهید یافت. در واقع بدن و مغز به گونه ای طراحی شده که تعادل خود را حفظ کند. اما این بدان معنا نیست که محاسبه کالری مصرفی را انجام نمی دهد. مغز هنگام استفاده از غذاهای با کیفیت، میزان کالری را برای شما محاسبه خواهد کرد و هدف نهایی مورد نظر را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

۵٫ خوردن غذاهای با کیفیت، استراتژی بهتری به شمار می رود

تحقیقات انجام شده از این نظریه حمایت می کنند که کیفیت غذاهای مورد استفاده در میزان کالری مصرفی و تغییر وزن اهمیت و تأثیر بیشتری دارند. در اغلب موارد افزایش وزن به دلیل استفاده از چیپس، سیب زمینی، مواد غذایی شیرین شده با شکر و گوشت قرمز فرآوری شده و غیر فرآوری شده بوده است. بنابراین محققان نتیجه گرفتند که مصرف غذاهای فرآوری شده ی نشاسته دار ، غلات، چربی و شکر، موجب افزایش وزن می شود. به همین ترتیب مواد غذایی مانند سبزیجات، غلات غنی شده، خشکبار و ماست نیز باعث کاهش وزن بوده اند.

متخصصین می گویند، با استفاده از غذاهای طبیعی میزان کالری درستی مصرف خواهید کرد. کافی است به این مورد فکر کنید که آخرین باری که سالاد کلم خوردید چه زمانی بوده است.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید