مطمئنا یکی از خوراکی های مورد علاقه اکثر افراد، بستنی است. اما با این حال، این خوراکی خوشمزه به دلیل داشتن کالری و قند و چربی بالا، کمی سخت تر از دیگر خوراکی ها در بدن از بین می رود. در حالی که مصرف بیش از حد خوراکی ها به داشتن تناسب اندام کمکی نخواهد کرد، اما بسیاری از متخصصین بهداشت عقیده دارند که مصرف برخی از غداها و خوراکی های مورد علاقه افراد، می تواند به روند کاهش وزن کمک کند. البته این موضوع به معنای تاثیر بستنی در لاغری و کاهش وزن نیست! اما هنگامی که در یک رژیم غذایی هستید و گهگاهی موادغذایی مورد علاقه تان را مصرف کنید، به شما کمک خواهد کرد تا کمی بیشتر خودتان را کنترل کنید.

پس آیا می توانید زمانی که رژیم گرفته اید بستنی بخورید؟ بله می توانید. عوامل مهمی نشان می دهند که بستنی، گهگاه و به میزان مناسب، خوب است. مهم این است که از دیدی کُلی، به غذاهایی که می خورید نگاه کنید.

تقسیم بندی کنید

می توانید یک ظرف از این خوراکی را حدود چهار وعده بخورید. خوردن از ظرف خود بستنی می تواند باعث شود بیش از اندازه از آن مصرف کنید. مصرف به اندازه بستنی، می تواند به برنامه ی کاهش وزن شما کمک کند. در هر وعده می توانید حدود نیمی از یک فنجان بستنی بخورید.

هنگام خوردن آن به اندازه ی نصف یک فنجان از ظرف، بستنی بیرون بیاورید و آن را در یک کاسه ی کوچک بریزید. اگر سعی کنید با قاشق از گوشه ی ظرف اصلی به اندازه ی نصف فنجان بخورید، احتمالا بیش از اندازه بستنی خواهید خورد. هنگام خوردن آن زمان بگذارید و سعی کنید از آن لذت ببرید.

اغلب ما غذای زیادی مصرف می کنیم، چرا که به سرعت غذا می خوریم و در حقیقت هیچ لذتی از آن نمی بریم. آرام غذا خوردن باعث می شود از هر آن چه که مصرف می کنید احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

با استفاده از میوه حجم غذا را افزایش دهید

اگر می خواهید کمی حجم و مواد مغذی به میان وعده یا دسر خود اضافه کنید، می توانید از میوه استفاده کنید.

اگر ½ فنجان بستنی می خورید با اضافه کردن کمی میوه می توانید حجم آن را افزایش دهید. افزودن میوه مقدار زیادی آنتی اکسیدان ، فیبر، ویتامین و مواد معدنی به بستنی اضافه می کند. ترکیب انواع ساده بستنی، مانند وانیلی یا شکلاتی با میوه طعم خوشایند تری به وجود خواهد آورد. میوه، طعم و بافت بستنی را تغییر داده و آن را لذیذ تر و خوشایند تر می کند.

سه طعم متفاوت بستنیآیا ماست منجمد گزینه ی بهتری است؟

ماست منجمد در مقایسه با بستنی، از چربی کمتری برخوردار است؛ اما آن هم شکر زیادی دارد. بنابراین ماست منجمد شاید انتخاب کم کالری تری نباشد، به خصوص اگر از آن به عنوان یک بهانه برای مصرف مقدار بیشتری استفاده شود.

برای مثال نصف فنجان بستنی 250 کالری دارد؛ با این وجود خوردن یک فنجان ماست منجمد حدود 350 کالری به همراه دارد. بنابراین اگر به جای مصرف بستنی از میزان بیشتری ماست منجمد استفاده کنید کمکی به کاهش وزن خود نکرده اید.

اگر ماست منجمد را به بستنی ترجیح می دهید بهتر است از اصولی که برای مصرف بستنی ذکر شد پیروی کنید. به جای این که از ظرف اصلی بخورید مقداری از آن را در یک کاسه ی کوچک بریزید. اگر می خواهید حجم آن را افزایش دهید کمی میوه به آن اضافه کنید.

البته باید بدانید که استفاده از ماست های منجمد ساده به جای ماست طعم دار میزان کالری  را پایین می آورد.

بقیه ی قسمت های رژیم شما چگونه است؟

آیا بیشتر غذاهای کامل و مقدار متعادلی از میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، حبوبات، پروتئین و چربی های سالم را می خورید؟

عامل اصلی و مهمتر نسبت به یک غذای بخصوص، کل غذاهایی است که می خورید.

اگر بستنی، خوراکی محبوب شماست ممکن است بتوانید در زمانی هم که رژیم دارید، آن را بخورید. فقط ممکن است مجبور به کنترل دفعات خوردن آن و مقداری که می خورید باشید.

آیا رژیم بستنی می تواند برای کاهش وزن مناسب باشد؟

متاسفانه با وجود تاثیر بستنی در لاغری نیز باز هم نمی توانید به مقداری که دوست دارید بستنی بخورید و در عین حال وزن خود را نیز کاهش دهید. بنابراین مراقب باشید نام رژیم بستنی دار شما را گمراه نکند. این رژیم پیشنهاد می دهد که می توانید تمام روز بستنی خورده و بازهم وزن خود را کم کنید. رژیم بستنی دار، رژیمی کم کالری و با فیبر بالاست که شامل مقادیر کمی از این خوراکی در هر روز می شود.

اگر توانستید با این رژیم وزن خود را کم کنید هم، به این دلیل می باشد که این رژیم، رژیمی است که کالری خیلی کمی دارد؛ حتی با وجود بستنی ای که در آن وجود دارد.

هیچ چیز قابل توجهی در مصرف روزانه ی این خوراکی خوشمزه وجود ندارد که به کاهش وزن صدمه بزند. فقط کافی است مقدار آن را کنترل کنید.

تاثیر بستنی در لاغری در این رژیم، علیرغم مصرف روزانه آن، در این است که خوردن یک خوراکی کوچک در هر روز می تواند شما را مجاب کند تا یک رژیم کم کالری را قبول کنید. به عبارت دیگر، اگر هر روز نوعی جایزه که می تواند بستنی باشد دریافت کنید، مدت زمان بیشتری از این رژیم استفاده خواهید کرد.

نکته ی منفی در خوردن هر روزه ی بستنی زمانی مشخص می شود که به خودتان اجازه می دهید تا از غذاهای شیرین دیگر نیز در طول روز لذت ببرید.

بستنی قیفیلبنیات و کاهش وزن

برخی از تحقیقات نشان داده اند که رژیم دارای کلسیم بالا می تواند برای کاهش وزن موثر باشد. درواقع، رژیمی که لبنیات زیادی در خود داشته باشد، لبنیاتی که منبع غنی ای از کلسیم است، می تواند حتی تاثیر بالاتری در کاهش وزن داشته باشد.

از این موضوع که تحقیقات رابطه ای بین لبنیات و کاهش چربی پیدا کرده اند، به عنوان بهانه استفاده نکنید تا مقدار بیشتری بستنی بخورید. اگر می خواهید در رژیم خود از لبنیات بیشتری استفاده کنید، غذاهای لبنی ای انتخاب کنید که مواد مغذی زیادی فراهم می کنند؛ لبنیاتی مانند، ماست، کفیر، شیر یا پنیر.

به خاطر داشته باشید که یک رژیم سالم باید دارای انواع مختلفی از مواد خوراکی باشد. هیچ گروه غذایی یا غذای خاصی نمی تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز شما را فراهم کند.