آیا ممکن است دعوا کردن با همسر به بهبود روابط منجر شود؟

0
1898
چرا دعوا کردن با همسر رابطه را بهتر می کند

بسیاری از زوج ها فکر می کنند که رابطه عاطفی آن ها تا زمانی خوب است که هیچ کشمکشی بین آن ها نباشد، اما روانشناسان با این موضوع کاملا مخالفند. آن ها می گویند دعوا کردن با همسر یکی از نشانه های زوج هایی است که احساس خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و تلاش می کنند تا نیازهای یکدیگر را برطرف کنند. در واقع این موضوع، قسمتی از شالوده ی یک رابطه ی عاطفی سالم است.

مطمئنا برای بحث و مجادله، هم راه های سالم و هم راه های بیمار گونه ای وجود دارد، اما زمانیکه یک زوج در حال کشمکش هستند، در واقع از شانس بیشتری برای رشد رابطه ی عاطفی خود برخوردارند. زوج ها همیشه در حال عشق ورزیدن به یکدیگر نیستند! این طبیعی ست که آنها با یکدیگر بر سر برخی موضوعات تفاهم نداشته باشند و این عدم تفاهم ها در نهایت منجر به دعوا شود. پس بهتر است یاد بگیرند که در هنگام بروز این مشکلات و بحث ها، چطور با یکدیگر منصف باشند.

جلوگیری از دعوا، تنها باعث ایجاد کشمکش های شدیدتر در آینده می شود؛ زیرا اینگونه مشکلات، یکی پس از دیگری روی هم انباشته می شوند. پس اگر از دعوا کردن با همسر تان می ترسید، ابتدا باید اهمیت آن را درک کنید. ما در اینجا بر اساس ۴ دلیل به شما می گوییم که چرا دعوا کردن با همسر تان، برای رابطه شما سودمند است. البته باز هم این نکته را در نظر داشته باشید که منظور از دعوا در این مبحث، دعواهای منطقی و انسانی ست.

مطلب مرتبط:  چگونه با همسر خود رفتار کنیم؟ بهترین شیوه رفتار با شوهر

یک خانم و آقا در حال دعوا با یکدیگر۱٫ به شما کمک می کند که احساسات خود را ابراز کنید

اگر به درستی با هیجانات عاطفی برخورد نشود، روی هم انباشته می شوند. بسیاری از افراد، سال ها ناراحتی خود را پنهان کرده و دیوارهایی از خشم و تنفر چندین ساله برای خود می سازند. پنهان کردن احساسات، نه تنها برای خود افراد مضر است بلکه برای روابط عاطفی آن ها هم خطرناک است. اگر شما احساسات خود را بروز نمی دهید در واقع با همسر خود روراست نیستید. عدم صداقت، ازدواج شما را درگیر مشکلات اساسی می کند.

۲٫ برای شناخت همسرتان فرصت خوبی خواهید داشت

کشمکش و دعوا به شما کمک می کند تا خیلی چیزها در مورد همسر خود یاد بگیرید و کشف کنید. اساسا شکایت کردن ها از نیازهای درونی نشأت می گیرند. مثلا اگر همسرتان در مورد خرج های غیرضروری شما شکایت می کند، در واقع نیاز دارد تا از ثبات مالی در زندگی مطمئن باشد و از روبه رو شدن با بحران های مالی احتمالی می ترسد. اگر زنی از کار کردن یا تماشای بیش از حد تلویزیون همسرش شکایت دارد به این دلیل است که او نیاز دارد وقت بیش تری را با همسرش بگذراند. دعوا در زندگی مشترک، شما را با نیازهای همسرتان آشنا می کند.

۳٫ اگر دعوا در مسیری درست نباشد، شما را به یکدیگر نزدیک می کند

دعوای بیمارگونه باعث ایجاد ناراحتی و جدایی می شود، در حالی که کشمکش سالم، موجب نزدیکی زوجین خواهد شد. ممکن است در طول دعوا و کشمکش، احساس خوبی نداشته باشید، اما به یاد داشته باشید که این کار برای دست یابی به یک نتیجه ی مطلوب و درک یکدیگر ضروری است. وقتی شما درگیر دعوا و کشمکش هستید، صمیمیت و نزدیکی شما نیز افزایش می یابد.

مطلب مرتبط:  راز زندگی زناشویی زوج های موفق چیست

۴٫ دعوا کردن با همسر تان، شما را مجبور می کند تا روی مسائل متمرکز شوید

از آن جا که دعوا کردن، نیازهای همسرتان را برای شما روشن می سازد، باعث می شود که در روند خود تغییری ایجاد کنید و مجددا بر روی اولویت های زندگی خود متمرکز شوید. کسانی هستند که معتقدند تنها زمانی که عصبانی هستند به آن ها توجه می شود. اما چرا اینگونه است؟ چون تنها در این حالت است که شما حرف دل تان را می زنید و او کاملا می تواند بشنود، تغییر کند و دوباره روی موضوع متمرکز شود. درست است که دعوا و مجادله، تنها عامل تاثیر گذار برروی روابط شما نیست، اما یکی از موارد موثر است.

بنابراین دفعه ی بعد که می خواهید از مخالفت چشم پوشی کرده و آن را پنهان کنید، دوباره فکر کنید و به یاد آورید که دعوا و کشمکش با همسرتان می تواند عاملی موثر در رفع نیازهای یک رابطه ی خوب باشد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید