در مورد خواص موز در لاغری نظریات مختلفی وجود دارد؛ بعضی افراد معتقدند موز، کربوهیدرات زیادی داشته و کاربردی برای کاهش وزن ندارد. عده ای دیگر می گویند این میوه سرشار از مواد مغذی است و کمک می کند تا به شیوه ای سالم وزن کم کنید.

خواص موز

این میوه نیز مانند تمام میوه های دیگر سرشار از مواد مغذی است و می تواند در یک رژیم غذایی گنجانده شود؛ چه بخواهید وزن کم کنید و چه هدف شما صرفا یک رژیم غذایی سالم باشد. ما در اینجا مزیت های مختلف این میوه را برای شما شرح خواهیم داد.

سرشار از پتاسیم

موز حاوی ویتامین ها و مواد مغذی گوناگونی است و مهمتر از همه مقدار پتاسیم موجود در آن واقعا چشمگیر است. پتاسیم که یک ماده ی معدنی ضروری برای بدن است و برای دستگاه های مختلف آن از جمله سیستم قلبی و عروقی ، دستگاه عصبی، گوارشی، کلیوی و عضلانی لازم است، تا همه ی آن ها عملکرد درستی داشته باشند.

همچنین وجود آن برای ایجاد تعادل در خاصیت سیالی بودن بدن مهم است. یک موز بزرگ حدود 600 میلی گرم پتاسیم دارد.

سرشار از فیبر

موز یکی از میوه هایی است که بیشترین مقدار فیبر حل شدنی و حل نشدنی را در بر دارد. فیبر حل شدنی برای قلب و سیستم عروقی و فیبر حل نشدنی برای حفظ سلامت روده مفید است.

وجود فیبر زیاد در رژیم غذایی نه تنها ریسک ابتلا به بیماری هایی از قبیل دیابت نوع 2 را کاهش می دهد، بلکه مانع بروز برخی از سرطان ها نیز می شود.

موز به دلیل دارا بودن نوع سوم فیبر، یعنی نشاسته ی پایدار، میوه ای منحصر به فرد است. این فیبر، از روده محافظت کرده، برای غذا باکتری های مفید تولید کرده و باعث افزایش وزن و خروجی مدفوع خواهد شد.

چند عدد موزغنی از مواد مغذی

این میوه صرف نظر از پتاسیم، سرشار از مواد مغذی گوناگونی از جمله ویتامین A، طیف وسیعی از ویتامن B، ویتامین C، فولیک اسید، منیزیم و کلسیم است. موز همچنین منبعی غنی از ویتامین B6 است که به انتقال دهنده های عصبی کمک می کند. برای استفاده ی روزانه، حدود 25% از یک موز معمولی توصیه می شود.

موز حدود 10% از ویتامین C مورد نیاز روزانه ی یک بزرگسال را تامین می کند. این ویتامین، یک آنتی اکسیدان مهم در بدن است که به کلاژن سازی نیز کمک می کند.

کالری پایین

بسیاری از مردم بر این باورند که موز، کالری بالایی دارد و به همین دلیل هنگام کاهش وزن آن را مصرف نمی کنند. ممکن است موز، نسبت به دیگر میوه ها اندکی کالری و کربوهیدرات بیشتر داشته باشد، اما به هیچ وجه غذایی پرکالری محسوب نمی شود.

طبق محاسبه اندازه کالری مصرفی که صورت گرفته، یک موز متوسط حدود 92 کالری دارد و یک ظرف سیب زمینی سرخ کرده حدود 375 کالری. کاملا مشخص است که کدام می تواند انتخاب بهتری باشد. علاوه بر این میزان کالری موز از بسیاری از میان وعده های رژیمی کمتر است. بنابراین برای کاهش وزن ، با کمک موز به جای میان وعده، هربار کمتر از 100 کالری و میزان زیادی مواد مغذی دریافت کرده اید.

چربی پایین

چربی بسیار اندکی حدود 0.5 درصد در هر عدد موز وجود دارد؛ بنابراین برای رژیم های فاقد چربی و کم کالری و درنتیجه کاهش وزن بسیار مناسب است.

کربوهیدرات پایین

اگرچه این میوه سرشار از کربوهیدرات و شکر است، اما تاثیر خوبی بر میزان قند خون دارد. در حالی که برخی مواد غذایی حاوی کربوهیدرات قند خون را به سرعت بالا برده و سپس باعث افت آن می شوند، اما کربوهیدات موز باعث ثبات و تعادل بیشتری در قند خون می شود.

کربوهیدرات پایین برای کنترل گرسنگی مفید است و میزان قند خون را برای مدتی طولانی ثابت نگه می دارد. این امر، موز را به یک میان وعده ی سریع و مناسب تبدیل کرده است که مدت زمان زیادی شما را سیر نگه می دارد و مانع خوردن غذاهای پرکالری یا خوردن بیش از اندازه می شود، که در نهایت به کاهش وزن کمک خواهد کرد.

کربوهیدرات پایین، خطر ابتلا به دیابت دوع 2 و بیماری های قلبی عروقی را نیز کاهش می دهد.

خواص دیگر

اگرچه هنوز مکانیزم آن نامشخص است اما محققان معتقدند مصرف موز از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. مطالعات نشان داده مصرف موز سرطان کبد و سرطان خون در کودکان را کاهش می دهد.

خواص موز در لاغری و کاهش وزن

اگر رژیم کم کالری دارید، موز می تواند میان وعده ی بسیار مناسبی برای شما باشد. میزان فیبر و کربوهیدرات آن زمان زیادی شما را سیر نگه خواهد داشت. این میوه کالری و چربی اندک و مواد مغذی بیشماری دارد و لازم نیست به طعم لذیذ و ایده آل ان به عنوان یک غذای رژیمی اشاره کنیم.

چند عدد موز