آیا ورزش کردن در شب مفید است؟ بررسی فواید ورزش در شب

0
6174
یک خانم در حال دویدن و ورزش کردن در شب

هر ورزشی بدون توجه به زمان انجام آن می تواند مفید باشد. ورزش صبح گاهی بسیار محبوب است، چرا که برخی از مردم مایلند آن را به عنوان اولین کار روز خود انجام داده و با خیال راحت به بقیه ی کارهای خود بپردازند. با این وجود بعضی از مردم سحر خیز نیستند و نمی توانند از این امکان بهره مند شوند و یا به هر دلیلی ورزش کردن در شب را ترجیح می دهند.

اگر شما هم از این دسته افراد هستید، نگران نباشید چراکه ورزش کردن در شب نیز مزایای خودش را دارد. ما در این مقاله، نگاهی دقیق تر به مزایای غافلگیر کننده ی ورزش در شب خواهیم انداخت.

سطح زمین؛ شما هنگام استفاده از تردمیل همیشه بر روی یک سطح مشخص راه می روید، اما در فضای آزاد می توانید ماسه ی نرم، بتن، چمن و انواع دیگری از سطوح را تجربه کنید. هنگامی که با این تفاوت سطح روبه رو می شوید سیستم عصبی شما به چالش کشیده شده و سعی می کند تعادل را در سطح جدید حفظ کند. به این ترتیب بدن شما فعالیت بیشتری خواهد داشت.

فواید ورزش کردن در شب

قدرت عضلانی بیشتر

یک بررسی درسال ۲۰۱۳ تفاوت های موجود در کارایی عضله را بین ورزش کردن در شب و ورزش کردن در عصر در مرد های جوان تحلیل کرد. محققان دریافتند که تست های ورزش درعصر به طور قابل توجهی زمان بیشتری برای خستگی داشتند و ظرفیت هوازی در عصر مطابق با صبح بود.

نتایج اظهار می کنند که ورزش کردن در شب ممکن است به این معنی باشد که شما واقعاً قدرت عضلانی بیشتری در مقایسه با ورزش کردن در صبح دارید. بهترین ظرفیت هوازی دیده شده در این بررسی، نشان می دهد که ممکن است شما واقعاً قادر باشید تا در یک شدت بالاتر از ورزش صبح خود به مدت طولانی تری باقی بمانید. این امر ممکن است مهم باشد تا استاپ های سرعتی مناسبی را برای روزهای معینی که ورزش می کنید، ایجاد کنید.

مطلب مرتبط:  خوراکی های کم کالری که باید در رژیم غذایی باشند

انرژی بیشتر

ورزش کردن در شب همراه با قدرت عضلانی بیشتر ممکن است این معنی را بدهد که شما کاملاً انرژی بیشتری از زمان های اولیه ی روز دارید. ورزش کردن به عنوان اولین کار در صبح برای بعضی از مردم عالی جواب می دهد؛ اما اگرهنوز احساس می کنید که درحین ورزش خود در صبح نیمه خواب هستید، احتمالاً بیشتر ورزش را به درستی انجام نمی دهید.

مهم نیست چه ساعتی در روز ورزش کنید، در هرحال بعد از اینکه ورزش خود را تمام کردید معمولاً با انرژی تر می شوید. اما اگر ورزش را با سطح انرژی بالاتری شروع کنید و تشخیص بدهید که در چه زمانی از روز انرژی بیشتر دارید، مثلاً درشب، امکان دارد که به خودتان برای یک ورزش بهتر کمک کنید.

خلوت بودن باشگاه

اگر ورزش معمول شما بسته به استفاده از باشگاه است، می دانید وقتی که باشگاه شلوغ است تا چه حد دسترسی به تجهیزاتی که می خواهید از آن ها استفاده کنید می تواند سخت باشد. وقت های شلوغ باشگاه ها، صبح ها، ساعت ناهار و درست بعد از پایان ساعت کاری است. ورزش کردن در ساعت های تعطیل، مثل شب به این معناست که شما می توانید دسترسی بهتری به تجهیزاتی که می خواهید داشته باشید.

اغلب باشگاه ها راهنمایی دارند که برای زمان های شلوغ به کار می رود و در آن نوشته که مثلا فقط ۳۰ دقیقه می توانید روی تردمیل بمانید. اما اگر شب ها به باشگاه بروید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید روی هر وسیله ی ورزشی بدون رقابت باقی بمانید و به این معناست که ورزش بهتری انجام خواهید داد.

مطلب مرتبط:  آیا موز باعث کاهش وزن می شود؟ بررسی خواص موز در لاغری

یک خانم در حال ورزش در شبورزش در شب ممکن است به بعضی افراد کمک کند تا بهتر بخوابند

یک دلیل رایج برای ورزش نکردن در شب این است که ممکن است به توانایی بعضی از افراد برای خوابیدن آسیب بزند. در حالیکه ممکن است به بعضی افراد کمک کند تا راحت تر خوابشان ببرد. ورزش ایروبیک ممکن است به شما کمک کند تا شب ها بهتر بخوابید و برعکس آن، ورزش های استقامتی هم ممکن است تاثیری مشابه داشته باشند. یک بررسی در سال ۲۰۱۵ نتیجه گرفت که ورزش های استقامتی درهر زمانی از روز می توانند کیفیت خواب را افزایش دهند. اگر مشکل خوابیدن در شب دارید، بلند کردن تعدادی وزنه را به عنوان روال عادی شب های خود امتحان کنید؛ این کار ممکن است واقعاً به چرخه ی خواب شما کمک کند. بلند کردن وزنه می تواند درهرجایی انجام شود و می تواند یک فعل افزودنی آسان به روال شبانه ی شما باشد.

کاهش استرس روزانه

ورزش کردن یکی از سالم ترین راه ها برای کاهش استرس است. اگر بعد از یک روز طولانی دچار استرس شده اید، ورزش کردن درشب می تواند یک راه عالی برای استراحت کردن باشد. اگر شما مستعد خوردن یا فقط نشستن و تلویزیون تماشا کردن هستید، به جای آن ورزش کردن را امتحان کنید. اندورفین آزاد شده از ورزش می تواند باعث شود احساس بهتری پیدا کنید و وقتی ورزش را تمام کردید می تواند باعث شود تا خلق و خوی شما بهتر شود.

ممکن است برای متابولیسم شما مفید باشد

ورزش کردن درعصر یا شب ممکن است واقعاً برای متابولیسم شما مفید باشد؛ طبق گفته ی دانشمندان و محققان آقایانی که درعصر یا شب ورزش کرده اند، متابولیسم متفاوت و بهتری نسبت به مردهایی داشته اند که در زمان زودتری از روز ورزش کرده اند.

مطلب مرتبط:  پیشنهادات رژیمی برای کاهش وزن قبل از عروسی

تمرین کننده های شب، میزان گلوکز خون کمتری نسبت به کسانی که در صبح ورزش کردند داشتند. محققان دریافتند که این موضوع شاید به این معنا باشد که افرادی که در شب ورزش می کنند ممکن است تطابق متابولیسمی مطلوب تری نسبت به کسانی داشته باشند که در صبح ورزش می کنند.

نتیجه

مطالعات اخیز نشان داده است که ورزش کردن در شب می تواند مزایای منحصر به فرد خودش را داشته باشد. مهمتر از همه، ورزش در شب ممکن است مزایایی برای متابولیسم بدن داشته باشد؛ اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد زمان بندی ورزش در طول روز باید انجام گیرد. یکی دیگر از مزایای ورزش در شب این است که ماهیچه ها در شب عملکرد قدرتمندتری نسبت به صبح دارند.

ورزش کردن در شب می تواند استرس روزانه تان را به طریقی سالم در انتهای روز تخلیه کند. یکی از مهمترین مولفه های هر برنامه ی ورزشی این است که چه در روز آن را انجام می دهید چه در شب، به آن پایبند باشید

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید