آیا پیلاتس باعث لاغری می شود؟ بررسی فواید ورزش پیلاتس

0
1245
یک خانم در حال انجام ورزش پیلاتس

به خوبی ثابت شده است که ورزش می تواند به کاهش وزن کمک کند؛ اما آیا هر نوع ورزشی برای کاهش وزن مناسب است؟ برخی از ورزش ها مانند پیلاتس و یوگا به خاطر فوایدی که در مواردی مانند افزایش انعطاف پذیری، ارتقاء شکل بدن، لاغر کردن و ارتقاء حرکت مفاصل دارند، شناخته شده اند. برخی استودیوهای ورزشی و تکنیک ها طرفدار این موضوع هستند که ورزش پیلاتس می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما این سوال پیش می آید که این ادعا چه مقدار صحت دارد و آیا ارزش دارد که پیلاتس را به ورزش خود اضافه کنید.

ورزش پیلاتس چیست؟

پیلاتس، نوعی ورزش است و مانند هر ورزش دیگری به سوزاندن کالری کمک می کند. حرکات پیلاتس، معمولا بر روی عضلات پشت، شکم و ران تمرکز می کنند و از وزن خود بدن و مقاومت آن برای کار بر روی عضلات مشخص استفاده می کنند. این حرکات باید آرام و کنترل شده انجام شوند. این نوع ورزش، به بدن یاد می دهد که چطور از عضلات مرکزی در سرتاسر بدن با کاربرد مکانیزم های خودش استفاده کند.

پیلاتس در ابتدا توسط رقصنده ها و در مراکز توان بخشی مورد استفاده بود. درست مانند چیزهای دیگر، این ورزش هم در طول سالها ارتقا یافته است و تعداد زیادی تکنیک و مدرسه که کمی با تفاوت آنها را یاد می دهند، وجود دارد.

حرکات پیلاتس برای چه چیزی مناسب اند؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، برخی از وجوه پیلاتس مورد بررسی قرار گرفته اند و به جزئیات بیشتری از آنها دقت شده است. در طول سالها تکنیک های بسیاری توسعه پیدا کرده اند؛ بنابراین تمامی وجوه ورزش پیلاتس نمی توانند به تمام تکنیک ها نسبت داده شوند. بطور کلی پیلاتس برای موارد زیر شناخته شده است:

توان بخشی ورزش کاران

پیلاتس، در کمک به توان بخشی ورزش کارانی مانند ژیمناستیک کاران و رقاصان اهمیت زیادی دارد. به شکل تاریخی، این ورزش به عنوان یک ابزار توان بخشی ایجاد شده و به همین منظور هم استفاده ی زیادی داشته است.

درد پایین کمر

تحقیقات نشان داده است که پیلاتس برای درمان درد های نامشخص قسمت پایین کمر نتایج مثبتی دارد.

انعطاف پذیری و حرکت

برخی از تحقیقات هم به وجوه دیگر توان بخشی صدمات در پیلاتس، مانند درمان بعد از صدمه ی وارد شده توجه دارند. بصورت کلی این باور وجود دارد که پیلاتس به افزایش انعطاف پذیری و درجه ی نوع حرکت اندام مختلف کمک می کند.

مطلب مرتبط:  آیا قهوه موجب کاهش وزن می شود؟ بررسی تاثیرات قهوه و کافئین در چربی سوزی

شکل بهتر بدن

پیلاتس، به ارتقاء شکل بدن کمک می کند و این موضوع می تواند برای هم سلامت بدن و هم ظاهر آن فواید زیادی داشته باشد. عاشقان و متخصصان پیلاتس ادعا می کنند که این ورزش می تواند فرم بدن را به بهترین شکل تغییر دهد. پیلاتس با ارتقاء عضله سازی در نواحی خاصی از بدن مانند ران و شکم می تواند شکم را صاف کرده و همچنین چند سانتی متر از دور شکم و ران کاهش دهد. در نتیجه این نواحی از بدن، زیبا و سفت بنظر می رسند.

فواید قبل و بعد از بارداری

برخی از برنامه های پیلاتس، مخصوص دوران بارداری بوده و ادعای پیلاتس کاران بر این است که این ورزش به خود زایمان کمک کرده و همچنین بعد از زایمان نیز می تواند مفید واقع شود. برخی از این فواید شامل کاهش درد کمر، خوب نگاه داشتن عضلات عمقی و ظاهری شکمی و در نتیجه کمک به حمل کودک در زمان بارداری و همچنین برگشت سریع تر به اندام ایده آل قبل از بارداری می باشد.

یک خانم در حال انجام ورزش پیلاتسپیلاتس و کاهش وزن

برخی متخصصان ادعا می کنند که هنوز ارتباط بین پیلاتس و کاهش وزن به اثبات نرسیده است. هرچند از نظر علمی، اطلاعات زیادی در این مورد موجود نمی باشد، اما تجربه اثرات زیادی از پیلاتس در کاهش سایز و به دنبال آن کاهش وزن، نشان داده است. نقش پیلاتس در زمینه ی توان بخشی و درمان در زمینه های مختلفی مانند درد کمر بررسی و ثابت شده است اما در زمینه ی کاهش وزن تحقیقات خیلی کمی موجود است.

پیلاتس و افزایش وزن

بعضی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ممکن است یک ساعت ورزش پیلاتس بین ۲۴۱ تا ۴۲۱ کیلوکالری بسوزاند. مقدار کالری سوزانده شده به شرایط بدنی خود شخص و همچنین شدت ورزش بستگی دارد؛ بنابراین به این موضوع نمی توان به عنوان یک راهنمای قدم به قدم و اثبات شده نگاه کرد. بلکه می توان گفت این مسئله یک راهنمای میانگین از اثرات این ورزش بر کالری سوزی است. بنابراین واضح است که در مقایسه با دیگر ورزش ها، پیلاتس ورزش مناسبی است اما بهترین ورزش برای کالری سوزی نمی باشد.

مطلب مرتبط:  راههای کاهش وزن به صورت طبیعی - معرفی 10 روش ساده و موثر

این موارد به این معنی نیست که پیلاتس نمی تواند به بخشی از کاهش وزن کمک کند. در این باره به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • اگر تا به حال ورزش نکرده اید یک کلاس پیلاتس ابتدایی می تواند برای شما مانند بالا رفتن از کوه باشد، پس بدن شما در طول آن کلاس سخت کار خواهد کرد. اگر اندام خوبی دارید و مرتب ورزش می کنید، همان کلاس ممکن است برای شما چالش زیادی نداشته باشد.
  • در پیلاتس برای چندین تکنیک مختلف از ابزارهای ورزشی مانند بندهای مقاومتی، توپ ها و دستگاه هایی مانند کادیلاک و ریفورمِر استفاده می شود؛ این ابزار آلات می توانند مقاومت بیشتری ایجاد کرده و شدت حرکت ها را افزایش دهند. اگرچه در مورد سوزاندن کالری بیشتر، در زمان استفاده از آنها تحقیقی صورت نگرفته است، اما احتمالا افزایش میزان تلاش مورد نیاز باید میزان کالری سوزانده شده را هم افزایش دهد.
  • مانند هر نوعی از ورزش، نتیجه ای که از پیلاتس بدست می آورید بستگی به تلاش شما دارد. اینکه در این زمینه چقدر ورزش می کنید، چقدر در طول آن ورزش ها تلاش می کنید، شدت کلاسی که می روید، هر چند وقت یکبار به کلاس می روید و غیره، همگی عوامل مهمی می باشند. بنابراین اگر شما در یک سطح باقی مانده اید، نشانه ی این است که همان ورزش دو ماه قبل را انجام می دهید و تنها هفته ای یک بار به کلاس می روید، بنابراین ممکن است بهترین نتیجه را نبینید.
  • همانطور که اشاره شد ورزش پیلاتس برای تغییر سایز بدن و ارتقاء عضلات در شکم، پشت و ران مناسب است. در نتیجه افرادی که این ورزش را انجام می دهند، ادعا می کنند که پیلاتس فرم بدن را تغییر می دهد؛ به عبارت دیگر می تواند اندازه ی دور بدن شما را که ممکن است تا قبل از آن چاق بنظر می آمد، کم کرده و آن نواحی را لاغر تر کند. بخش مورد علاقه ی خیلی ها در مورد ورزش پیلاتس این است که می تواند شکم شما را صاف کند. تا قبل از این، لباس های شما به این خوبی در تنتان به نظر نمی آمدند!
  • این موضوع که کدام ورزش بهتر از همه است، بسته به نتیجه ای که می خواهید بدست آورید و مقدار وزنی که می خواهید از دست بدهید دارد. اگر هدف شما این است که خوش هیکل شوید، ورزش پیلاتس می تواند همان چیزی باشد که بدنبالش هستید. اما اگر می خواهید ۵۰ کیلوگرم کم کنید، ممکن است این ورزش به تنهایی کافی نباشد؛ در حالیکه این به این معنی نیست که پیلاتس برای شما فایده ای ندارد و نباید آن را در برنامه ی ورزشی خود قرار دهید. اگرچه، ممکن است لازم باشد آن را با مقاومت بیشتر و کمی هم ورزش های هوازی همراه کنید و در طول هفته چند بار آن را انجام دهید.
  • با توجه به نکته ی بالا اگر همین حالا هم وزن زیادی دارید، پیلاتس می تواند نقطه ی شروع خوبی باشد. ورزش بیش از حد می تواند برای مفاصل و پشت شما نامناسب باشد؛ زیرا بدن شما همین حالا هم برای وزن زیادی که دارید، فشار بالایی را تحمل می کند و از آنجایی که پیلاتس به آرامی و با کنترل انجام می شود و خیلی از حرکت های آن بر روی زمین انجام می شود برای شما در شروع مناسب است. بنابراین می توانید بدون فشار زیادی به دیگر اعضای بدن، عضلات خود را تقویت کنید و در نتیجه ریسک صدمه دیدن را کاهش دهید. بعد از آن می توانید به روشی مطمئن، برنامه ورزشی خود را قوی تر و شدید تر کنید.
  • رژیم غذایی، در کاهش وزن نقش مهمی ایفا می کند. همیشه برای کاهش وزن، یک رژیم سالم، متعادل و مناسب را با هر ورزشی که انجام می دهید همراه کنید. چیزی که می خورید اهمیت دارد و برخی اوقات اگر متناسب با ورزشی که می کنید نباشد، ممکن است نتیجه ی عکس داشته باشد و همچنین ببینید که در عین حال که ورزش می کنید کاهش وزنی ندارید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید