از بین بردن کک و مک صورت با استفاده از ۷ روش موثر و کاربردی

0
2572
روش هایی برای از بین بردن کک و مک صورت

کک و مک بر اثر تجمع رنگ دانه ی پوست تشکیل شده و بیشتر برای افرادی که رنگ پوست روشن دارند اتفاق می افتد. این لک های قهوه ای رنگ به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی از کک و مک ها فقط در طول فصل های آفتابی ظاهر می شوند، در حالی که دسته ی دیگر دائمی است. راه های زیادی برای از بین بردن کک و مک وجود دارد، از جمله روش های شیمیایی و روش های طبیعی. در ادامه این مقاله با ۷ راهکار برای از بین بردن کک و مک صورت آشنا خواهید شد.

روش های از بین بردن کک و مک صورت

۱٫ دکلره

معمولا از این مواد برای روشن کردن کک و مک استفاده می شود. این مواد حاوی اسیدی هستند که در رنگ دانه های پوست تاثیر گذاشته و در نتیجه باعث سفید شدن پوست می شود. فرمول های بی شماری از آن وجود دارد و می تواند به شکل کرم یا لوسیون باشد. از معایب اصلی این درمان می توان به خطر سوختگی پوست و ایجاد زخم اشاره کرد.

۲٫ درمان رتینول

رتینول نیز یک راه موثر برای کمرنگ کردن یا از بین بردن کک و مک است. این نوع درمان باید به صورت موضعی استعمال شود و دوره ی آن نیز طولانی تر است. معضل استفاده از رتینول در این است که شاید تنها پوست اطراف کک و مک را روشن کرده و تضاد رنگی میان آن و پوست را بیشتر کند.

۳٫ داروهای شیمیایی

انواع مختلفی از داروهای شیمیایی وجود دارد که می توانید برای از بین بردن کک و مک و لکه استفاده کنید. محلول های شیمیایی ای هستند که سلول های مرده را از بین می برند. این محلول ها با استفاده از اسیدهای آلفا هیدورکسید و اسیدهای بتا هیدروکسید درست شده اند که از اسیدهای AHA یا آلفا هیدروکسید ضعیف تر است اما عمیق تر به پوست نفوذ می کند و تاثیر بیشتری دارد.

مطلب مرتبط:  اشتباهی که همه در شستن موها داریم

۴٫ لایه برداری موضعی

برای از بین بردن کک و مک صورت می توانید از لیزر استفاده کنید. لیزر، لک های تیره ی روی پوست را لایه برداری می کنند. اما کمی هزینه بردار است و دوره ی بهبود آن از درمان های دیگر، طولانی تر است.

یک خانم با صورت کک و مک۵٫ فراکسل

فراکسل نوعی لیزر است که با استفاده از اشعه ی کربن دی اکسید پوست را بازسازی کرده و لک، جای زخم و کک و مک را از بین می برد.

۶٫ کریوتراپی یا درمان با انجماد نیتروژن مایع

کریوتراپی یک تکنیک جدید برای از بین بردن کک و مک صورت است؛ این تکنیک نوین از نیتروژن مایع استفاده می کند و ممکن است عوارض جانبی مانند لک های سفید داشته باشد که بر اثر از دست دادن رنگ دانه ها ایجاد می شود. ممکن است این عارضه موقتی باشد، اما در برخی موارد دائمی است و در افرادی که پوست تیره دارند بیشتر قابل مشاهده است.

۷٫ درمان های طبیعی

درمان های طبیعی متعددی برای از بین بردن کک و مک صورت وجود دارد. شاید این درمان ها کک و مک را کاملا از بین نبرند، اما تا حدودی آن را محو خواهند کرد.

می توانید روزانه از شیر ترش استفاده کنید. اسید لاکتیک موجود در آن پوست را لایه برداری کرده و کک و مک را روشن تر می کند. شیر مانند محلول های شیمیایی، عوارض جانبی به دنبال نخواهد داشت.

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است و به عنوان یک سفید کننده ی طبیعی به کار می رود. می توانید به جای آن از آب جعفری نیز استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  خواص روغن آرگان برای پوست

روغن کرچک نیز رنگ دانه های پوست را به یکدیگر نزدیک می کند و می توانید شب ها از آن استفاده کنید.

علاوه بر تمام درمان های ذکر شده، باید از تماس با نور آفتاب اجتناب کنید؛ زیرا اشعه ی آفتاب کک و مک را دوباره تشدید خواهد کرد. ویتامین C حساسیت پوست در برابر آفتاب را کمتر می کند. بنابراین می توانید از مکمل های ویتامین c و E نیز استفاده کنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید