اشتباهات ورزشی که نباید مرتکب شویم

0
109
اشتباهات ورزشی

برخی اشتباهات ورزشی وجود دارد که شاید به نظر برخی از افراد ساده به نظر برسد اما در حقیقت این اشتباهات رایج ورزشی می توانند در نهایت موجب مشکلات خطرناکی شوند.

اشتباهات ورزشی در فصل تابستان

وقتی نوبت به عرق کردن در گرمای تابستان می رسد، اشتباهات رایج در نهایت منجر به مشکلات خطرناکی می شود. با رطوبت طاقت فرسا و افزایش دما، داشتن یک چک لیست از آنچه انجام می دهید بسیار مهم است تا شما را ایمن نگه دارد و به شما اجازه دهد در بهترین حالت خود عمل کنید. اگر قصد انجام ورزش در تابستان را دارید این لیست از اشتباهات ورزشی رایج در را بررسی کنید.

آشنایی با اشتباهات ورزشی

اجتماعی شدن در سالن ورزش:

در حالی که این درست است که باشگاه های ورزشی، کلاس های زومبا و غیره می توانند مکان هایی باشند که در آن ها دوست پیدا کنید، اما روابط زیاد در باشگاه می تواند شما را از انجام ورزش دور کند و جلسات ورزش شما را بی اثر کند. این عادت نیز می تواند شدت ورزش را کاهش دهد چون زمان زیادی برای معاشرت با یکدیگر صرف خواهد شد.

 

گرم نکردن :

گرم کردن و تمرینات کششی یکی از مهم ترین مراحل هر برنامه ورزشی است و وزنه برداری، یوگا، رقص و… می تواند از این جمله باشد. گرم کردن و حرکات کششی به بدن اجازه می دهد تا خود را برای ورزش شدید که قرار است انجام دهید آماده کنید. علاوه بر این، گرم کردن از جراحات، خستگی زودرس و انقباض عضلانی جلوگیری می کند.

استفاده نادرست از تجهیزات:

اگر به باشگاه ورزشی یا مرکز پیلاتس رفته اید، می دانید که انواع زیادی از دستگاه ها و تجهیزات تمرین با وظایف ویژه ای وجود دارد. اگر مبتدی هستید، مطمئنا به کمک یک مربی برای درک استفاده از تجهیزات مختلف نیاز خواهید داشت. اگر تجهیزات ورزشی به اشتباه استفاده شود، ورزش ممکن است نه تنها موثر نباشد، باعث آسیب نیز شود.

مطلب مرتبط:  لاغری در یک هفته - روش صحیح لاغر کردن در 7 روز بدون بازگشت

بلند نکردن وزنه:

بسیاری اوقات، افرادی که در سالن ورزشی برای کاهش وزن ثبت نام می کنند تنها تمرین های کاردیو، مانند دویدن بر روی تردمیل، دوچرخه سواری و ….انجام می دهند. اما یک ورزش موثر باید ترکیبی از بلندکردن وزنه و کاردیو باشد، زیرا انجام تنها یکی از این دو نوع ورزش به شما کمک نمی کند و سوخت و ساز زمانی افزایش می یابد که هر دوی آن ها انجام شود.

 

نداشتن برنامه روتین :

زمانی که یک برنامه ورزشی را شروع می کنید، یک برنامه ثابت برای هر روز هفته را برنامه ریزی کنید، بنابراین وقتی به باشگاه می روید، دقیقا می دانید چه می کنید. به این ترتیب، ورزش شما می تواند شدیدتر باشد و مانع از این شود که برای تصمیم گیری در مورد ورزش بعدی معطل شوید.

تمرین گروهی

ورزش زیاد :

با اینکه یک روتین ورزشی شدید دارید، می خواهید به سرعت نتایج را ببینید. اما بدن به استراحت نیاز دارد و زمان التیام بخش آن است. تمرینات ورزشی زیاد و خستگی می تواند ورزش شما را بی اثر کند، زیرا بدن شما زمان کافی برای بهبود خود ندارد. بنابراین درک محدودیت های بدن تان مهم است.

عدم تغییر برنامه:

داشتن یک برنامه ورزشی روتین برای تمام روز به مدت بیش از یک ماه در سالن ورزش، کار بی فایده ای است و شاید نتیجه دلخواه را نگیرید.زیرا ماهیچه ها به ورزش روتین عادت می کنند و بعد از یک مدت متوقف می شوند. اگر ورزش روتین خود را تغییر دهید، ماهیچه ها باید سخت تلاش کنند تا با آن ها سازگار شوند.

مطلب مرتبط:  با رژیم کانادایی سریع لاغر شویم

انجام ندادن ورزش :

نداشتن برنامه روتین نه تنها در ورزش بلکه در اغلب رشته ها می تواند ثابت کند که بی اثر است. برای مثال، اگر شما در تمام روزهای هفته غذای سالم نخورید، سالم تر نخواهید شد. اگر چند روز در هفته به سالن ورزش بروید، گرفتن نتیجه مثبت بسیار دشوارتر می شود.

عدم نوشیدن آب :

بدن در فصل تابستان برای تنظیم سلامت خود از آب استفاده می کند. زمانی که بدن دچار کم آبی می شود کارآیی آن کاهش می یابد و احساس خستگی در فرد ایجاد می شود، همچنین می دانیم در سالن ورزش یک فرد عادی برای سالم ماندن باید حداقل ۲ لیتر آب بنوشد. اغلب نوشیدن آب قبل و بعد از یک جلسه ورزشی اجباری است. با این وجود، بسیاری از ما در طول تمرینات، در میان ورزش آب می نوشیم. این عادت نوشیدن آب در بین ورزش، می تواند به حفظ سلامت در طول ورزش و به بهبود سریع تر ماهیچه کمک کند. بنابراین قبل از شروع ورزش دو لیوان آب بنوشید و از نوشیدنی های کافئین دار کمتر استفاده نمائید.

اشتباهات رایج ورزشی

بی توجهی به کرم ضد آفتاب:

حتما در روزهای آفتابی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.چون آفتاب تابستان تاثیر منفی بر روی پوست شما دارد. از این رو قبل از ترک خانه برای انجام ورزش، از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده و در صورتی که ورزش شما طول کشید، هر دو ساعت یک بار، آن را تمدید کنید.

در حقیقت اگر ورزش سخت انجام می دهید باید هر ۴۵ تا ۶۰ دقیقه یک بار کرم ضدآفتاب بزنید، زیرا آفتاب سوختگی شدید می تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

مطلب مرتبط:  برای عضله سازی چه بخوریم؟ معرفی بهترین مواد غذایی عضله ساز

مناسب نبودن لباس ورزشی

در هوای گرم تابستان و فضای آزاد، لباس های پلی استر مناسب ورزش نمی باشند. از لباس های پنبه ای و سبک تر استفاده کنید.

شروع دیر هنگام ورزش :

نمی خواهید بیش از حد گرم شوید و به بدن آسیب برسانید، اما چنانچه در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک میخوانید اگر ورزش صبح را فقط یک ساعت به تعویق بیندازید باید مراقب عواقب آن باشید. به این دلیل که در طول تابستان دما بسیار زودتر افزایش می یابد و باید زمانی که می خواهید ورزش کنید را چک کنید. بین ساعات ۱۰ صبح تا ۳ بعداز ظهر در فضای آزاد ورزش نکنید. با این حال، از آسیب زدن غیر ضروری به بدن خود اجتناب کنید.

انتخاب رنگ های تیره برای لباس های ورزشی:

رنگ های سیاه ممکن است اثر لاغری مطلوب داشته باشند، اما برای وقتی که ورزش انجام می دهید مناسب نیستند. زیرا رنگ سیاه و دیگر رنگ های تیره در واقع گرما را جذب می کنند و هنگام تمرینات زیاد، بیش از حد احساس گرما می کنید. به جای آن از رنگ های روشن تر استفاده کنید که نور خورشید را منعکس کنند.

ورزش بیش از اندازه

خستگی بدن نباید نادیده گرفته شود. ممکن است ورزش بیش از اندازه خطرناک شده و منجر به حالت تهوع و بیهوشی شود.

مصرف نکردن پروتئین :

مصرف بیش از حد پروتئین قبل از ورزش می تواند باعث افزایش دمای بدن و گرمای بیش از حد شود. اگر می خواهید پروتئین مصرف کنید، استفاده از آن را به بعد از ورزش موکول کنید، زیرا به شما در بازسازی ماهیچه ها کمک خواهد کرد.

منبع: نمناک

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید