برای یک شخص با اعتماد به نفس ، آسان است که به افرادی که اعتماد به نفس ندارند پند و اندرز دهد و آن ها را نصیحت کند. اما بخش مهم و سخت قضیه، رویارویی خود فرد بدون اعتماد به نفس با خودش است. نمی توان سریعا شخصیت فردی را تغییر داد؛ اما می توان خود را در معرض موقعیت هایی قرار داد که نتیجه آن ها، کم کم و به مرور زمان موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. این روند به آن سختی هم که فکر می کنید نیست.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس :

با اعتماد به نفس لباس بپوشید

یک راهکار آسان برای افزایش اعتماد به نفس، لباس پوشیدن با اعتماد به نفس است. شیک پوش بودن به همه احساس خوبی می دهد. بنابراین برای خود چند دست لباس جدید بخرید و در کل لباس هایی بپوشید که با آن ها احساس راحتی می کنید. پس در نتیجه اگر شیک و با وقار و راحت باشید می توانید اعتماد به نفس تان را هم بهبود ببخشید.

به دقت به حرف های دیگران گوش دهید

به دقت به حرف های دیگران گوش دهید؛ مخصوصا وقتی در جمع هستید. اگر اعتماد به نفس نداشته باشید به حرف هایی که دیگران می زنند گوش نخواهید داد؛ چراکه قرار نیست شما هیچ حرفی بزنید. برای شروع کار، به دقت به حرف های دیگران گوش دهید. خیلی زود خواهید دید که خودتان هم در صحبت ها شرکت می کنید.

صحبت کنید و از اینکه حرف احمقانه ای بزنید نترسید

همه ما انسانیم و حتی با اعتماد به نفس ترین مان هم ممکن است بعضی اوقات چیزی بگوید که خیلی عاقلانه نباشد؛ پس از صحبت کردن نترسید. برای خود هدف گذاری کنید که در هر بحث گروهی یک نظر بدهید و به تدریج می بینید که به صحبت کردن عادت کرده اید. هر بار که این کار را انجام می دهید آسان و آسان تر می شود.

برای خود هدف تعیین کنید

اعتماد به نفس فقط صحبت کردن در جمع نیست. بلکه پرورش عزت نفس تان هم هست. برای خود در زندگی هدف هایی تعیین کنید و پیشرفت تان را ثبت کنید. مهم نیست اگر اهداف تان کوچک باشد؛ مهم این است دستاوردهای خودتان را قدر بدانید و برای آن ها به خود تبریک بگویید.

قدردان چیزهایی باشید که دارید

یک راهکار دیگر برای افزایش اعتماد به نفس ، دانستن قدر چیزهایی ست که دارید. گرفتار ضعف های خود نباشید؛ به جای آن فهرستی از چیزهایی تهیه کنید که باید قدردان آن ها باشید. در پایان هر روز چند دقیقه ای را به تهیه فهرستی از چیزهای خوبی که اتفاق افتاده، افراد دوست داشتنی که در زندگی تان هستند و موفقیت هایتان در آن روز اختصاص دهید و آن ها را یادداشت کنید. بر روی این موارد تمرکز کنید و از اینکه چقدر موهبت در زندگی تان دارید متعجب خواهید شد و همین کار اعتماد به نفس شما را برای روز بعد بهتر و بیشتر خواهد کرد.

در ردیف جلو بنشینید

وقتی در جایی قرار دارید که چند ردیف صندلی در آن قرار دارد همیشه ردیف آخر را انتخاب می کنید. اما این بار تصمیم آگاهانه بگیرید و در ردیف جلویی بنشینید. ترس شما از بیشتر دیده شدن کاملا غیرمنطقی ست؛ جلو نشستن هیچ فرقی با عقب نشستن ندارد! از منطقه راحتی خود بیرون بیایید تا اعتماد به نفس تان هم رشد کند.

تند تر راه بروید

شاید کمی احمقانه به نظر برسد اما از اینکه تند راه رفتن چقدر در افزایش اعتماد به نفس تان تاثیر دارد، بسیار متعجب خواهید شد. شروع کنید و با سرعت مناسبی راه بروید. این کار شما را از خودتان مطمئن تر خواهد کرد و شما را برای کارهای پیش رویتان آماده خواهد ساخت.

با خودتان مهربان باشید

افرادی که اعتماد به نفس ندارند معمولا خیلی به خود سخت می گیرند. با خودتان بد صحبت نکنید و از کلمات امیدبخش استفاده کنید. می توانید انواع سی دی های سخنرانی های انگیزه بخش را تهیه کنید؛ اصلا چرا خودتان یک چنین متنی ننویسید؟ یک متن کوتاه درباره تمام چیزهایی که به شما حس خوب و اعتماد به نفس می دهد بنویسید و آن را قبل از اینکه در موقعیت سختی قرار گیرید پیش خود بخوانید و حفظ کنید. خواهید دید چطور این کار آسان به شما کمک خواهد کرد.

از دیگران تمجید کنید

یکی دیگر از رازهای افزایش اعتماد به نفس تمجید از دیگران است. می توانید چرخه منفی بافی را در ذهن تان با تمجید از اطرافیان خود بشکنید. سعی کنید با این کار در پیرامون خود فضایی مثبت ایجاد کنید؛ این فضا به شکل تمجیدهایی که باعث بالا بردن اعتماد به نفس می شود به خودتان بر می گردد.

گام به گام پیش بروید

افزایش اعتماد به نفس یک شبه امکان پذیر نیست؛ بنابراین آرام پیش بروید. سعی کنید به تدریج در صحبت ها جرات بیشتری به خرج دهید، کم کم خودتان را در معرض موقعیت هایی قرار دهید که برایتان اضطراب ایجاد می کردند و از همه مهم تر، به خودتان ایمان داشته باشید. هر کدام از ما با دیگری فرق دارد و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را داریم بنابراین از خصوصیات خود لذت ببرید و نه خودتان را مدام با دیگران مقایسه نکنید.