برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ ۶ ماده موثر بر درمان ریزش مو

0
769
رای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

ریزش موی سر، امری طبیعی است. همه ما در طی روز با ریزش مو مواجه هستیم؛ پس نیازی نیست با هربار ریزش دچار استرس و نگرانی شوید. اما گاهی اوقات موهایی که ریخته می شوند، مجددا رشد نمی کنند. طبق آمار به دست آمده در سن ۳۵ سالگی، حدود ۲ سوم آقایان با ریزش مو مواجه می شوند. این امر به دلایل مختلفی نظیر ژنتیک و سبک زندگی بستگی دارد. داشتن سبک زندگی سالم و طبیعی می تواند موجب کاهش ریزش مو شده، موها را تقویت کرده و باعث رشد موهای جدید شود. برای داشتن سبک زندگی سالم، می بایست برنامه غذایی سالم و درستی داشته باشید؛ اما برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ به این منظور توصیه می شود از مواد غذایی استفاده کنید که شامل برخی از مواد اصلی برای رشد و تقویت مو باشد. در ادامه با ۶ مورد از مهمترین موادی که موجب جلوگیری از ریزش موهایتان می شوند، آشنا خواهید شد.


ویتامین A

مواد غذایی سرشار از ویتامین Aمصرف به اندازه ویتامین A کلید رشد سلول و بافت سالم در سرتاسر بدن، از جمله پوست و مو است.  این ویتامین از دو راه به بدن می رسد: از طریق منابع گیاهی و حیوانی. منابع گیاهی شامل میوه های زرد، قرمز و نارنجی، و سبزیجاتی مانند هویج و برخی سبزیجات سبز تیره می باشد. برخی از منابع حیوانی سالم شامل کبد، روغن ماهی، تخم مرغ و شیر غنی شده می باشد.


ویتامین B6، B12 و فولیک اسید

مواد غذایی سرشار از ویتامین B6هر سه مورد از این مکمل ها برای تشکیل طبیعی هموگلوبین، حیاتی هستند. هموگلوبین اکسیژن را از شش به بافت های بدن، از جمله مو می رساند. موی سالم و قوی بر اساس تغذیه مناسب، از اکسیژن و خون به دست می آید. کمبود ویتامین B مانند قطع کردن خون رسانی به مو می باشد که منجر به ریزش، آسیب دیدگی و کاهش رشد مو خواهد شد. بهترین منبع ویتامین B منابع پروتئین مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و سویا است. منابع گیاهی آن نیز سبزیجات برگ سبز، آب پرتقال، آووکادو، چغندر، بروکلی، جوانه گندم، و برخی غلات غنی شده است.


ویتامین C

مواد غذایی سرشار از ویتامین Cویتامین C  برای کلاژن سازی که با ساختار خود بافت بدن و مو را منسجم نگه می دارد، ضروری است. بدن انسان نمی تواند مدت زیادی ویتامین C را ذخیره کند؛ بنابراین سعی نکنید در یک بازه کوتاه، زمان از دست رفته را جبران کنید. به جای آن، هر روز به اندازه کافی از مواد غذایی دارای ویتامین C استفاده کنید. بهترین منابع ویتامین C منابع گیاهی مانند پرتقال، توت ها، خربزه، فلفل، سبزیجات سبز تیره، و گوجه فرنگی است.


زینک

مواد غذایی سرشار از زینکشوره سر و ریزش مو هر دو به کمبود زینک مربوط می شوند. زینک یک ماده معدنی است که باعث تولید سلول، رشد بافت و ترمیم آن می شود. همچنین عملکرد غدد چربی مربوط به فولیکول های مو را نیز کنترل می کند. منابع آن شامل منابع حیوانی، غذاهای دریایی مانند ماهی، میگو و صدف می شود. شیر و تخم مرغ نیز در مقادیر اندک حاوی زینک هستند. غلات، آجیل، دانه ها و حبوبات نیز زینک دارند؛ اما فرم جذب آنها چندان برای بدن آسان نیست.


پروتئین

مواد غذایی سرشار از پروتئینمو در درجه اول از پروتئین ساخته شده است؛ بنابراین اگر به دنبال موهای سالم هستید، از مواد غذایی سرشار از پروتئین استفاده کنید. بدون مصرف پروتئین کافی، بدن قادر به ترمیم و جایگزینی موهای جدید نخواهد بود. خوردن استیک روزانه به شما کمکی نخواهد کرد. رژیم های سرشار از چربی میزان تستسترون را افزایش می دهند که با ریزش مو ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین استیک در زمره مواد غذایی که از ریزش مو جلوگیری می کنند، قرار نخواهد گرفت. سعی کنید از پروتئین های کم چرب مانند ماهی ( که به غیر از مو، مزایای بیشماری برای سلامتی شما دارد)، مرغ، محصولات سویا، پنیر کم چرب، بادام، لوبیا و ماست استفاده کنید.


آب

لیوان آبآب رسانی کافی، کلید اصلی داشتن موهای سالم و سلامتی شما است. تمام سلول ها و اعضای شما برای کارکرد صحیح به آب احتیاج دارند. بنابراین فقط برای شست و شو از آن استفاده نکنید، بلکه آن را بنوشید. لازم به ذکر است که کاهش وزن های مکرر نیز موجب ریزش مو می شود. کاهش وزن سریع یا مشارکت در رژیم غذایی که اصول تغذیه صحیح ندارد، تعادل بدن را برهم زده و موجب ریزش مو می شود.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید