بررسی تاثیرات مثبت و منفی ویتامین دی بر لاغری و کاهش وزن

0
1858
آیا ویتامین دی موجب کاهش وزن و لاغری می شود

ویتامین دی نقش های زیادی در بدن به عهده دارد و عامل مهمی برای سلامت عمومی بدن محسوب می شود. حقیقت امر این است که تمام ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مختلف حائز اهمیت هستند؛ پس نباید بین آن ها تبعیض قائل شویم.

پزشکان و محققان می گویند این ویتامین برای سلامت استخوان مهم است و با مشکلات روحی مانند افسردگی، مشکلات سیستم ایمنی و پیدایش سرطان و غیره مبارزه می کند. اما ارتباط بین ویتامین دی و کاهش وزن چیست؟ آیا ویتامین دی به کاهش وزن کمک می کند؟

ویتامین دی و افزایش وزن

چندین مورد از غذاهای سرشار از ویتامین دیکمبود این نوع ویتامین یک پدیده ی شایع در زندگی اغلب افراد است. مطالعات مختلفی به بررسی ارتباط بین وزن بدن و درجات مختلفی از ویتامین دی پرداخته اند. طبق برخی از این مطالعات بین کمبود این نوع ویتامین و چاقی ارتباط وجود دارد.

به علاوه، کمبود ویتامین دی با بیماری های متابولیک و اختلالات چربی مثل دیابت و سندرم متابولیک نیز ارتباط پیدا می کند. این ویتامین برای برخی از فرایندهای بدن مورد نیاز است و کمبود آن، جنبه های مختلف سلامت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

یکی از مکانیزم هایی که تحت تاثیر ویتامین دی قرار دارد، جذب کلسیم است. ویتامین دی، به جذب کلسیم کمک می کند و کمبود آن، باعث افزایش سطح کلسیم در بافت چربی بدن می شود که در نتیجه ی آن، کاهش اکسیداسیون یعنی سوخت چربی و افزایش وزن را به همراه خواهیم داشت.

به بیان ساده، کمبود ویتامین دی علاوه بر اینکه ریسک مشکلات سلامتی مختلف را بالا می برد می تواند به افزایش وزن هم منجر شود.

مطلب مرتبط:  چربی سوزی سریع و آسان از طریق انجام صحیح تمرینات ورزشی

ویتامین دی و کاهش وزن

چندین مورد از غذاهای سرشار از ویتامین دیپس اگر کمبود این ویتامین باعث افزایش وزن می شود آیا اگر میزان زیادی از این مدل ویتامین دریافت کنید، می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

جواب این سوال این است که به این سادگی ها هم نیست. اما چند راه وجود دارد که بوسیله ی آن ها ویتامین دی باعث کاهش وزن می شود. بعضی از آن ها شامل موارد زیر است:

  1. تقریبا تمام مطالعات، به طور مداوم مصرف این نوع از ویتامین و کاهش وزن را با یکدیگر مرتبط دانسته اند. اساساً افرادی که ویتامین دی مصرف می کنند نسبت به آن هایی که کمبود این ویتامین را دارند دور کمر باریک تری دارند و سریع تر وزن کم می کنند.
  2. به نظر می رسد اثرات ویتامین دی در کاهش وزن، زمانی که با کلسیم همراه شود قوی تر است. بعضی مطالعات به بررسی مصرف همزمان ویتامین دی و مکمل کلسیم پرداخته اند. این مطالعات نشان می دهند مصرف همزمان این دو با هم می تواند به کاهش وزن و همچنین کاهش چربی های شکمی بیانجامد.
  3. به علاوه شواهدی وجود دارد که می گوید طبق برخی مطالعات ویتامین دی می تواند تولید سلول های چربی یا لیپوسیت ها را متوقف کند. به بیان ساده، این ویتامین از ذخیره ی چربی در بدن جلوگیری می کند.
  4. با این حال بخش پیچیده تر ارتباط میان این نوع ویتامین و وزن بدن، آنجاست که مطالعات نشان می دهد هر چقدر میزان چربی بدن بیشتر باشد، میزان ویتامین دی در بدن کمتر می شود. یکی از دلایل این اتفاق آن است که بافت چربی، ویتامین دی را که توسط پوست تولید می شود ذخیره می کند و آن را غیرفعال می سازد. این اتفاق در خانم ها بیشتر از آقایان روی می دهد و در مورد چربی های شکمی شایع تر است؛ در واقع چربی شکمیِ بیشتر مساوی است با ویتامین دی کمتر.
مطلب مرتبط:  آیا شکلات تلخ مفید است؟ بررسی خواص شکلات تلخ در سلامتی

از سوی دیگر، زمانی که افراد وزن زیادی از دست می دهند میزان ویتامین دی آن ها بالا می رود.

نتیجه

قضیه کمی مثل بحث مرغ و تخم مرغ است و اینکه کدام اول به وجود آمد، مرغ یا تخم مرغ؟ مثل خیلی از مسائل دیگر، مکانیزم کامل و نحوه ی ارتباط ویتامین دی با کاهش/افزایش وزن هنوز به طور کامل کشف نشده است.

به هر صورت این نوع از ویتامین، یک عنصر بسیار مهم برای سلامت بدن و تعدادی از فرایندهای آن محسوب می شود و کمبود آن می تواند منجر به افزایش وزن شود. کاهش وزن می تواند باعث افزایش سطح این ویتامین شود که در نتیجه کاهش وزن را افزایش داده و موارد دیگری را نیز که به وزن مربوط اند مثل حساسیت به انسولین، هورمون پاراتیروئید و جذب و متابولیسم کلسیم را بهبود می بخشد.

اما به خاطر بسپارید این ویتامین نه مقصر مشکلات شماست و نه راه حل معجزه گر. رژیم غذایی و سبک زندگی روی کاهش و یا افزایش وزن شما تاثیرگذارند؛ پس به رژیم خود و نحوه ی اثرگذاری آن بر وزن تان اهمیت دهید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید