بررسی تاثیر شنا بر لاغری شکم، چربی سوزی و مصرف کالری

0
4256
تاثیر شنا بر لاغری شکم و چربی سوزی

شنا کردن منظم، روشی موثر بر آب کردن چربی های بدن شما است. گرچه هیچ ورزشی نمی تواند فقط شکم شما را لاغر کند، اما اگر به میزان و شدت کافی شنا کرده و کالری مصرفی خود را کنترل کنید، می توانید کل بدن، از جمله شکم، خود را لاغر نمایید. در این مقاله با تاثیر شنا بر لاغری شکم آشنا خواهید شد.

 

تاثیر شنا بر لاغری شکم چگونه است؟

هر بار که شنا می کنید، میزان کالری سوزانده شده در بدن شما افزایش می یابد. این امر بسیار حائز اهمیت است، زیرا برای چربی سوزی و لاغری، می بایست کالری سوزانده شده شما نسبت به کالری مصرفی تان بیشتر باشد. بنابراین هرچه دفعات و شدت شنا کردن خود را افزایش دهید، کالری بیشتری می سوزانید و کسری کالری بیشتری در بدن تان بوجود می آید. کسری ۳۵۰۰ کالری معادل از دست دادن تقریبا نیم کیلو (یا به عبارت دقیق تر ۴۵۴ گرم) چربی از بدن است، و ورزش شنا این قابلیت را دارد تا در طی ۱ تا ۲ هفته، این میزان کسری کالری را در بدن شما ایجاد کند. شنا برای افرادی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده و همچنین افرادی که قصد دارند به دفعات زیاد ورزش کنند بسیار مناسب است؛ زیرا بر خلاف ورزش هایی مانند دویدن، به بدن ضربه وارد نکرده و مفاصل را تحت فشار قرار نمی دهد.

 

شنا کردن یک خانم

چربی سوزی فراتر از شکم

شاید دوست داشته باشید که شکم خود را لاغر کنید، اما حقیقت ماجرا این است که نمی توانید تعیین کنید که چربی کدام قسمت بدن تان آب شود. البته این بدان معنی نیست که شنا باعث لاغری شکم نمی شود. اگر شنا کردن خود را با یک رژیم غذایی سالم و مغذی همراه کنید، چربی کل بدن (از جمله شکم) تان آب خواهد شد. اگر هدف تان لاغر شدن است، باید فکر خود را فراتر از لاغری موضعی در ناحیه شکم برده و سعی کنید تا درصد چربی کل بدن تان را کاهش دهید.

 

میزان مصرف کالری از طریق شنا کردن

تعداد کالری که در هنگام شنا کردن می سوزانید، به وزن شما و شدت تمرین تان بستگی دارد. بنا بر تحقیقات انجام شده، یک فرد ۶۸ کیلوگرمی با ۱ ساعت شنا کردن شدت متوسط، حدود ۴۱۴ کالری، و با ۱ ساعت شنا کردن شدت بالا، حدود ۶۶۶ کالری می سوزاند. افرادی که وزن بالاتری دارند، برای حرکت در آب باید انرژی بیشتری مصرف کنند، و در نتیجه میزان کالری سوزی آن ها افزایش می یابد. اگر این فرد ۶۸ کیلوگرمی ۵ مرتبه در هفته، و در هر مرتبه ۱ ساعت شنا کند، حدود ۲۰۷۰ تا ۳۳۳۰ کالری سوزانده و در هفته ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم لاغر می شود.

خرید تجهیزات ورزش های آبی از دیجی کالا

بررسی عامل تغذیه

تنها راه لاغری شکم از طریق شنا کردن این است که علاوه بر انجام این ورزش و با تنظیم نحوه تغذیه خود، به میزان مناسب کالری مصرف نمایید. اگر در کنار شنا کردن، غذاهای چرب و پر کالری هم بخورید، هیچ گاه کسری کالری لازم برای چربی سوزی ایجاد نخواهد شد. البته لازم نیست کالری های مصرفی خود را مو به مو بشمارید، بلکه کافی است تا غذاهای سالم و مغذی مصرف کنید. خوردن مواد خوارکی مانند میوه، سبزیجات، پروتئین کم چرب، لبنیات بدون چربی یا کم چرب، و غلات کامل باعث می شود تا علاوه بر دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن شما، کالری مصرفی تان نیز کاهش یابد. به علاوه، بهتر است حجم وعده های غذایی خود را کاهش داده و نوشابه و الکل هم مصرف نکنید.

 

معایب شنا برای لاغری شکم

گرچه شنا کردن یک روش موثر برای سوزاندن میزان بالایی از کالری است، اما شواهد نشان می دهد که بهترین روش لاغری نمی باشد. تحقیقات نشان داده است که پس از انجام تمرینات ورزشی در آب سرد، میزان اشتها افزایش یافته و ممکن است به افزایش مصرف کالری منجر شود. چنانچه مصرف کالری افزایش یابد، کسری کالری مورد نیاز برای لاغری و کاهش وزن ایجاد نخواهد شد. پس اگر برای لاغری شکم شنا می کنید، به عادات تغذیه ای خود توجه ویژه ای داشته باشید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید