بررسی تاثیر مثبت و منفی گوشت قرمز بر لاغری و کاهش وزن

0
5205
تاثیر گوشت قرمز بر لاغری و چاقی

در مورد تاثیر گوشت قرمز بر لاغری یا چاقی مطالب ضد و نقیض زیادی وجود دارد؛ در برخی از آن ها ادعا شده است که گوشت قرمز برای رژیم هایی که غنی از پروتتین و مقدار کمی کربوهیدرات هستند، اهمیت دارد، درحالی که سایرین بر این باورند که گوشت قرمز به دلیل انرژی و چربی زیادی که دارد، راه را برای اضافه وزن هموار می کند. حال باید ببینید که در رژیم کاهش وزنی که دارید، گوشت قرمز جایگاهی دارد یا خیر؟

تاثیر گوشت قرمز بر لاغری

مطمئنا اگر به دنبال چربی سوزی سریع و آسان هستید، گوشت قرمز کمکی به شما نخواهد کرد. اما به طور کلی بسیاری از مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی غنی از پروتیین و آن هایی که مقدار کم تا متوسطی از کربوهیدرات دارند، نه تنها در کاهش وزن موثرند بلکه باعث حفظ وزن کاهش یافته در بلند مدت نیز می شوند. ولی این موضوع تنها مختص به گوشت قرمز نیست؛ بلکه شامل انواع مواد غذایی سرشار از پروتیین می باشد و به طور کلی برای کاهش وزن لازم است که مقدار انرژی دریافتی کاهش یابد. یک مطالعه ۱۲ هفته ای در رابطه با تاثیر گوشت قرمز بر لاغری ، بر روی زنان دارای اضافه وزن انجام شد و در نتیجه ی آن مشاهده شد که نوعی رژیم غذایی که دارای افزایش متعادلی از مقدار پروتیین دریافتی بوده، نه تنها باعث کاهش وزن شده بلکه سطح چربی خون را نیز بهبود داده است.

در این مطالعه هم چنین هیچ تفاوتی بین گوشت قرمز و گوشت طیور یافت نشد و در زنانی که هر دو گوشت را مصرف کردند پیشرفت هایی نیز دیده شد. این مطالعه از این تئوری که مصرف کم و کنترل شده ی گوشت قرمز به همراه یک برنامه ی ورزشی صحیح و کاهش انرژی دریافتی، در کاهش وزن موثر است، حمایت می کند.

مطلب مرتبط:  رژیم خیار و نقش آن در لاغری

بر اساس مطالعات دیگری که از تاثیر گوشت قرمز بر لاغری حمایت کرده است، به همه پیشنهاد می شود که از رژیم هایی با مقدار کمی گوشت قرمز استفاده شود؛ چراکه باعث بهبود سطح چربی خون می شود.

تاثیر گوشت قرمز بر چاقی

گوشت قرمز سرشار از کالری و چربی های غیر اشباع ناسالم است و همیشه از آن به عنوان ماده ی غذایی برای اضافه وزن یاد شده است. اگرچه گوشت قرمز غنی از مواد مغذی و پروتئین است، ولی معمولا اگر به مقدار زیاد مصرف شود، باعث افزایش وزن می گردد.

یک مطالعه اروپایی با حضور بیش از ۳۰۰۰۰۰ زن و مرد از ده کشور اروپایی انجام شده است که نشان می دهد مقدار گوشت مصرفی هم در زنان و هم در مردان رابطه ی مستقیمی با افزایش وزن دارد.

رژیم غذایی این افراد به کمک پرسش نامه های تخصصی ارزیابی شد؛ قد و وزن افراد در ابتدای مطالعه اندازه گیری و در طول مطالعه بوسیله خود افراد گزارش داده شد. این مطالعه نشان داد که با افزایش هر ۲۵۰ گرم گوشت در رژیم مصرفی روزانه، افزایش وزنی حدود ۲ کیلوگرم در طول پنج سال خواهیم داشت؛ به علاوه به این موضوع مهم پی برده شد که مصرف زیاد گوشت قرمز، گوشت طیور و گوشت های فرآوری شده نیز می توانند باعث افزایش وزن شوند.

نتایج این مطالعه نشان داده که کاهش مصرف گوشت قرمز می تواند به کاهش وزن کمک کند. با این حال این مطالعه بر پایه ی گزارش های شخصی بوده است و همیشه احتمال گزارش غلط در مورد مقدار ماده غذایی مصرف شده وجود دارد که همین مسئله بر روی یافته ها تاثیر خواهد داشت.

مطلب مرتبط:  لاغری ران پا در مدت زمان کمتر از دو هفته با بکارگیری 5 گام موثر

آیا گوشت قرمز برای کاهش وزن مناسب است؟

یک ظرف چوبی با چهار تکه گوشت قرمزاگرچه شواهد نشان می دهد مصرف زیاد گوشت قرمز باعث بازگشت وزن می شود، اما مقدار مشخصی از گوشت کم چرب می تواند برای رژیم کاهش وزن نیز مناسب باشد. مشخص است که یک استیک به بزرگی بشقاب شما به کاهش وزن تان کمکی نخواهد کرد. با این وجود یک برش کوچک از گوشت قرمز کم چرب برای چند وعده در هفته، به خاطر مقدار پروتئینی که دارد، به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید که حتی اگر از یک رژیم پروتئین پیروی می کنید، گوشت قرمز نباید تنها منبع پروتئین شما باشد و می بایست با استفاده از منابع گوناگون دیگری مانند ماهی، گوشت سفید ، تخم مرغ و سبزیجات حاوی پروتئین، در رژیم خود تعادل ایجاد کنید.

شما باید از رژیمی پیروی کنید که با خود کاهش انرژی به همراه داشته باشد. این را می دانید که برای کاهش وزن بایستی کمتر از میزانی که کالری می سوزانید، کالری دریافت کنید؛ پس تا زمانی که این امر محقق می شود، وزن شما اضافه نخواهد شد.

مقدار توصیه شده برای مصرف گوشت قرمز

مقدار توصیه شده برای بیشترین تاثیر گوشت قرمز بر لاغری ، به اندازه ی ضخامت و سطح یک بسته از ورق های بازی است که خیلی کمتر از مقدار گوشت مصرفی توسط نصف جمعیت کشورهایی است که مصرف گوشت قرمز بالایی دارند. هم چنین توصیه شده که گوشت قرمز بیش از دوبار در هفته خورده نشود که البته این مورد، بیش تر برای پیشگیری از بیماری های قلبی توصیه شده و نه کاهش وزن. انتخاب کم ترین مقدار ممکن گوشت قرمز باعث کاهش مصرف کالری و چربی های اشباع شده می شود. اگر روی گوشتی که می خواهید مصرف کنید چربی اضافی می بینید، قبل از پختن تا حد ممکن آن را جدا کنید. در نهایت از یک روش پخت کم چرب مثل گریل کردن، سرخ کردن بدون روغن و حتی کباب کردن بدون کاربرد روغن استفاده کنید یا از مقدار کمی روغن های سالم مثل روغن زیتون یا روغن های گیاهی استفاده کنید.

مطلب مرتبط:  لاغری شکم - تمام توصیه های لازم برای داشتن یک شکم صاف

تا جای ممکن از گوشت های فرآوری شده که غنی از چربی هستند دوری کنید و اگر باید از گوشت تکه ای استفاده کنید، انواع کم چرب آن را انتخاب کنید. هم چنین خیلی مهم است که از مواد پرکالری و پرچرب مثل سس های خامه ای، سیب زمینی سرخ شده و حتی سس های شیرین خردل و سس های کچاپ که به همراه گوشت قرمز سرو می شوند، پرهیز کنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید