بررسی ۱۸ مورد از مهم ترین دلایل خیانت زن به شوهر در زندگی مشترک

1
810
مهم ترین دلایل خیانت زن به شوهر چیست؟

اغلب افراد متأهل دوست دارند وانمود کنند روابط خارج از زناشویی واقعیت ندارد و یا حداقل در مورد آن ها این اتفاق نمی افتد. اما خبر بد این است که همیشه هم این گونه نیست. روابط پنهانی، خیلی رایج تر از آن هستند که فکرش را می کنید و زنان درست به اندازه ی مردان احتمال تخطی از رابطه ی زناشویی خود را دارند. در ادامه این مقاله به بررسی مهم ترین دلایل خیانت زن به شوهر خواهیم پرداخت.

کارشناسان می گویند با این که ۹۰ درصد از افراد اعتقاد دارند خیانت به لحاظ اخلاقی نادرست است، طبق مطالعاتی که در مورد ازدواج و خانواده درمانی انجام شده است ۷۴ درصد مردان و ۶۸ درصد زنان می گویند اگر بدانند گیر نمی افتند خارج از رابطه ی زناشویی رابطه خواهند داشت. فاصله ی زیادی بین زنان و مردان در این مورد وجود ندارد و این آمار، بعد جالبی از قدرت اخلاقیات در جهان امروز را نشان می دهد.

حالا که فهمیدیم خیانت زن به شوهر آن قدر هم که فکر می کردیم دور از ذهن نیست، باید به بررسی عللی بپردازیم که باعث می شود آن ها عهد و پیمان خود را زیر پا بگذارند. با کارشناسان متعددی صحبت کردیم تا علت را جویا شویم؛ با این که بعضی علت ها همان چیزی بود که ممکن است انتظارش را داشته باشید در عین حال شما را به تعجب نیز وا می دارد.

بررسی دلایل خیانت زن به شوهر

خیانت احساسی

بعضی افراد خیانت احساسی را هم نشینی بی خطری می دانند اما مشاوران این کار را فقط نوعی دردسر درست کردن می دانند. خیانت احساسی، اغلب به خیانت فیزیکی ختم می شود و با این که تشخیص این دو از یکدیگر مشکل است، اما باید گفت که این نوع خیانت هم می تواند به همان اندازه خطرناک باشد.

متخصصان می گویند خیانت احساسی برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد اما انگیزه ی آن به یک چیز ختم می شود. اگر نیازی دارید که می خواهید توسط شریک شما برآورده شود و به جای او برای برآورده شدن آن به سراغ فرد دیگری می روید این کار خیانت احساسی محسوب می شود. آن ها بر این باورند که از نمونه های خیانت احساسی که یکی از دلایل خیانت زن به شوهر می باشد، این است که از دیگری بخواهید شما را تمجید کند، به شما حس مهم بودن، قوت قلب و یا تایید شدن بدهد.

ترس از صمیمیت

ترس از صمیمیت می تواند با بیشتر از یک روش، رابطه ای را خراب کند. روانشناسان می گویند افرادی که مشکلات این چنینی دارند ممکن است همیشه خواستار هم نشینی جنسی باشند اما نه با شریک خود. بر اساس مطالعات، بعضی از افراد چنان از صمیمیت می ترسند که میل جنسیشان تنها در رابطه ی خارج از زناشویی تحریک می شود چون با شریک خود آنقدر احساس نزدیکی و صمیمیت می کنند که دیگر برای برقراری رابطه جنسی و ادغام شدن با وی، احساس امنیت نمی کنند.

بازی قدرت

بعضی اوقات مهم ترین دلایل خیانت زن به شوهر چیزی جز یک تاکتیک نیست تا زن به شوهرش نشان دهد چه کسی رئیس است. وقتی زنان احساس می کنند در رابطه ی زناشویی خود صدایشان شنیده نمی شود، به بیراهه کشیده می شوند. اگر زنی احساس کند در رابطه با تصمیمات خانه، دخل و خرج یا برنامه های آینده حرفی برای گفتن ندارد دلش می خواهد خارج از رابطه بایستد؛ در واقع بعضی از زنان با داشتن رابطه ی پنهان خارج از زناشویی نوعی حس قدرت و کنترل و اعتماد به نفس به دست می آورند.

خیانت، تنها راه اعمال قدرت نیست. شاید نشانه ی این باشد که وقت یک گفتگوی جدی رسیده است. اگر رابطه ی شما به این سمت و سو کشیده شد باید بسنجید که آیا این رابطه از انعطاف کافی جهت آشتی و تصمیم گیری مشترک برخوردار است یا نه.

مطلب مرتبط:  حفظ روابط از راه دور - یک زوج عاشق چگونه می توانند دور از هم زندگی کنند

پیدا کردن خود

زنان این روزها خیلی سرشان شلوغ است. در نقش همسر، مادر، کارمند و بسیاری نقش های دیگر؛ این نشان می دهد زندگی ما با تعهداتمان اداره می شود. درک این موضوع آسان است که چرا می گویند نه به خاطر کسی که هستیم، بلکه به خاطر کاری که انجام می دهیم ما را می شناسند. داشتن یک رابطه خارج از زناشویی برای بعضی از زنان تنها یک راه است برای اینکه با خودشان به عنوان یک فرد ارتباط برقرار کنند. یکی از دلایل خیانت زن به شوهر در زندگی مشترک این است که زن ها در تمام راه های ارتباطی خود با دیگران، خود را از دست داده اند. آن ها اغلب قصد خیانت ندارند اما با حس فوق العاده ی دیده شدن در تمام نقش هایی که دارند، اغوا می شوند. زنان با این کار نوعی بیدار باش را تجربه می کنند، بیدار باش برای حس استقلالشان.

خستگی

می توان گفت بعضی از دلایل خیانت زن به شوهر اغلب کاملا ساده اند؛ آن ها می خواهند کاری برای انجام دادن داشته باشند. ما خیانت می کنیم چون خسته می شویم. بعضی مطالعات نشان می دهد که زنان به خاطر خلاء عاطفی در رابطه ی خود خیانت می کنند، اما بسیاری از زنان به خصوص زنان قدرتمند و حرفه ای شاغل هستند که به خاطر چالش آن خیانت می کنند. آن ها هیجان و ریسک خیانت را دوست دارند. بعضی ها رابطه ی خود را تمام کرده اند چون خسته شده اند و بعضی هم پی برده اند که نمی خواهند به یک شریک بند شوند چون باعث خستگی و کسالت شان می شود و سرانجام جای دیگری به دنبال روابط جنسی می گردند.

فرار کردن

تمام کردن یک رابطه مخصوصا اگر یک رابطه ی طولانی مدت باشد، هیچ وقت کار آسانی نیست. داشتن رابطه ی خارج از زناشویی بعضی مواقع فقط راهی برای راحت خارج شدن از رابطه ای است که تمام شده. در برخی موارد زنان خیانت می کنند تا رابطه ی دیگری پیدا کنند. می خواهند رابطه قبلی شان را ترک کنند اما نمی خواهند تنها بمانند. بنابراین می خواهند رابطه بعدی را ترتیب دهند و از رابطه قبلی در بروند.

وابستگی

به نظر می آید افرادی که وابستگی بیشتری به نسبت به شریک خود دارند کمتر در معرض خطر خیانت قرار می گیرند. اما پزشکان می گویند افرادی که به سطح بالایی از وابستگی نیاز دارند بیشتر مستعد خیانت کردن هستند. سبک وابستگی، بر آن چه افراد در روابط نزدیک خود احساس می کنند تاثیر گذاشته و باعث می شود اشتیاق آن ها برای روابط بیشتر برانگیخته شود. از این رو بیرون از رابطه ی خود به دنبال ارتباطات بیشتر می گردند.

یک زوج ناراحتطلاق احساسی

حضور فیزیکی یک فرد به معنای حضور واقعی او نخواهد بود؛ برخورد با این نوع رها شدگی عاطفی برای زنان به مراتب دشوارتر از آقایان است. روان درمانگران و کارشناسان روابط می گویند هنگامی که زنان احساس طلاق عاطفی می کنند تمایل به خیانت افزایش می یابد. حضور فیزیکی یک فرد برای حفظ  یک رابطه ی سالم و پایدار کافی نیست. خواست زوجین در طول زمان تغییر می کند، بنابراین لازم است که خواسته های خود را مکررا به اشتراک بگذارید. به جای این فرضیه سازی و انتظار برای این که شریک تان ذهن شما را بخواند، مستقیما در مورد نیازهای عاطفی از خودتان که نادیده گرفته شده است با او صحبت کنید.

نادیده گرفته شدن

بنابر تجربیات و مطالعات انجام شده، یکی از دلایل خیانت زن به شوهر نادیده گرفته شدن عواطف زن هاست. آن ها احساس تنهایی، رانده شدن و بی توجهی می کنند و در اغلب موارد دیگر زندگی شاد گذشته را ندارند که در اغلب موارد خیانت پیش بینی نشده ای اتفاق می افتد؛ به محض اینکه کسی به آن ها توجه کند متوجه خواهند شد تا چه اندازه تنها و آسیب پذیر بوده اند.

مطلب مرتبط:  درمان ترس کودکان از مدرسه - چگونه فرزندتان را با اعتماد به نفس به مدرسه بفرستید

دوران قبل از یائسگی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما کارشناسان روابط می گویند عوامل بیولوژیکی می تواند باعث موجی از سرگردانی همسر شما شود. در این دوران علایق گوناگونی در زنان ایجاد می شود و زنان از نظر بیولوژیکی یک فشار جنسی برای تولید آخرین هورمون های تولید مثل را تجربه می کنند.

پول

شاید شنیدن خیانت زنان به خاطر پول شما را غافلگیر نکند؛ اما جالب است بدانید که پول به روش دیگری هم باعث خیانت کردن می شود. زمانی که خانم ها به اندازه ی کافی پول دارند مرتکب خیانت می شوند. روانشناسان می گویند میزان موفقیت مالی زنان بر سطح تستسترون آن ها تاثیر گذاشته و در نتیجه به نوبه ی خود زندگی عشقی آن ها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

هر اندازه میزان استقلال مالی زنان افزایش یابد میزان وابستگی آن ها به شریک زندگی شان کاهش می یابد. این امر میزان تستسترون بدن را افزایش داده و سطح استروژن را پایین می آورد. افزایش سطح تستسترون می تواند تمایل جنسی با غریبه یا یک شب سرگرم کننده را افزایش دهد. از سوی دیگر، زنان متاهلی که از استقلال مالی کمتری برخوردار هستند، تستسترون کمتر و استروژن بیشتری دارند. این امر تعادل آن ها را برای نیاز و وابستگی به شریک زندگیشان افزایش می دهد.

قبل از آن که همه چیز را از بین ببرید توجه داشته باشید منظور این نیست که تمام زنان مستقل خیانت خواهند کرد، بلکه آن ها بیشتر در معرض این احتمال قرار دارند. اگر نیازهای آن ها در رابطه برآورده شود به ندرت برای خیانت وسوسه خواهند شد.

انتقام

می گویند هیچ جهنمی مانند خشم یک زن سوزان نخواهد بود و متخصصان رابطه تا حدودی این جمله را قبول دارند. برخی از زنانی که به آن ها خیانت شده است، آسیب دیده اند یا از طرف شریک زندگی خود مورد بی احترامی قرار گرفته اند، سعی می کنند با ایجاد روابط جنسی خارج از رابطه ی عاشقانه ی خود و آگاه کردن شریکشان از این موضوع کار آن ها را تلافی کنند.

روانشناسان می گویند در درمان زخم های روحی خود بکوشید و اجازه ندهید آن ها سرباز کنند. اگر از نظر احساسی در کنار کسی احساس آزادی و امنیت نداشته باشید جذب شدن به آن فرد کار دشواری خواهد بود و خشم در رابطه مانع بروز عواطف خواهد شد؛ به خصوص اگر رابطه ی طولانی مدتی داشته باشید.

کهولت سن

زنان در هنگام بالا رفتن سن احساس می کنند تمام کیفیت های مطلوبی که آن ها را دلنشین می ساخته است و به قولی، جذابیت خود را از دست داده اند. روان پزشکان و روانکاوان می گویند فریفتگی احساسی، زمانی رخ می دهد که زنان سعی می کنند نسبت به همه چیز احساس بهتری داشته باشند. جست و جو برای نیازهای جنسی، بازیگوشی و نیازهای سرکوب شده ممکن است دلیل آغاز فریفتگی باشد. به خصوص اگر حقیقت افزایش سن و از دست دادن جذابیت و زنانگی، آن ها را آزرده خاطر کرده باشد. شاید فریفتگی در ابتدای امر احساس جنسی خوشایندی به شما ببخشد اما احساس گناه آن در بلند مدت حس ناخوشایندی به شما خواهد بخشید. به اعتقاد روانشناسان، در واقع زنان برای تقویت و باور زنانگی موجود در بدن خود دست به خیانت می زنند.

یک زوج در حال دعوا و بحث

هیجان

بهترین روابط نیز گاهی کسل کننده می شوند؛ اما گاهی مواقع زنان این قابلیت را دارند که با عبور از برخی خطوط بزرگ، دوباره هیجان را به زندگی شان بازگردانند و متخصصین این امر را دلیل خیانت اکثر زنان می دانند.

مطلب مرتبط:  چگونه رابطه را تمام کنیم؟ نحوه پایان دادن به رابطه عاشقانه

برخی از زنان احساس می کنند رابطه ی آن ها بر یک زمین هموار فرود آمده و زندگی آن ها قابل پیش بینی و خسته کننده شده است. یک رابطه ی جدید می تواند راه مناسبی برای به دست آوردن کمی هیجان باشد. احساس نزدیکی، غرق شدن در فرد جدید و اشتیاق جنسی، سبب آزاد شدن هورمون ها می شود. این زنان اغلب روابطشان را تقسیم بندی می کنند و معتقد هستند فریفتگی شان عشق آن ها را نسبت به شریک زندگی شان کم نخواهد کرد.

مشکلات قدیمی

بسیاری از ما مشکلات زندگی مان را به آن چه در کودکی تجربه کرده ایم تأمیم داده و از آن ها شکایت می کنیم. هنگامی که موضوع خیانت زن به شوهر در زندگی مشترک مطرح باشد، سرزنش کمترین واکنش ممکن است؛ به خصوص در مورد کسانی که به دنبال مردان مسن تر می گردند. زنانی که با مردان ۱۰ تا ۲۰ سال بزرگ تر از خودشان ارتباط برقرار می کنند از نظر روحی به دنبال محبتی هستند که پدرشان از آن ها دریغ کرده است. اگر پدرشان را از دست داده باشند و یا پدری مسامحه کار و همیشه خشمگین داشته اند، به دنبال رفع نیاز توجه از سوی پدرشان دست به خیانت خواهند زد.

ارتباط رو در رو

منظور ما تماس های تصویری نیست؛ بلکه به یک ارتباط واقعی و رودر رو با همسرتان اشاره می کنیم. شاید این کار کمی قدیمی به نظر برسد، اما هنوز تاثیر به سزایی بر روی روابط دارد. مشاوران ازدواج می گویند یکی از دلایل خیانت زن به شوهر در زندگی مشترک ، عدم ارتباط رودر رو با شریک زندگی شان است. برای برقراری ارتباط، زمان صرف کنید، در مورد تمام اتفاقات روز خود صحبت کنید، تجربه های خود را در میان بگذارید و از آن ها انتقاد کنید. تلفن همراه را کنار بگذارید، تلویزیون را خاموش کنید، بنشینید و با گپ زدن در مورد روز خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می دهد زنانی که مرتکب خیانت نمی شوند حداقل به طور میانگین روزی ۳۰ دقیقه با همسر خود ارتباط برقرار می کنند.

عزت نفس پایین

گاهی مواقع مهم ترین دلایل خیانت زن به شوهر در زندگی مشترک، راهی برای جبران عزت نفس پایین خانم هاست؛ به خصوص اگر این امر از همسر آن ها سرچشمه گرفته باشد. اگر همسرتان شما را نادیده بگیرد، به حال خودتان رها کند یا رفتار خصمانه ای از خود نشان دهد به مرور زمان، عزت نفس شما پایین خواهد آمد. زنانی که این جریان را از سر می گذرانند به جرقه ای نیاز دارند تا دوباره خود را با ارزش و دلپذیر ببینند، بنابراین وجود مردی که این احساس را در آن ها زنده کند برای آن ها بسیار خوشایند خواهد بود.

رها کردن گذشته

چند نفر از شما به این فکر کرده اید که اگر در رابطه ی شما خیانت رخ دهد چه واکنشی نشان خواهید داد؟ همه دوست داریم فکر کنیم که آن را تحمل نکرده و دیگر پای این رابطه نخواهیم ایستاد. اما صرف نظر از این که در کدام طرف قضیه قرار دارید، ممکن است هنگامی که واقعا در این شرایط قرار بگیرید نظرشما تغییر کند. حتی روابطی که بدترین نوع خیانت را متحمل شده اند قابل ترمیم هستند.

اگرچه این موضوع به عنوان یک خطای اخلاقی در نظر گرفته می شود، اما می تواند زنگ هشداری برای هردو طرف باشد تا متوجه مشکلات عمیقی که در رابطه ی آن ها به وجود آمده است بشوند. هر بحرانی پتانسیل قدرتمند تر کردن رابطه را دارد و خیانت نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. اما در اکثر موارد خطاهای اخلافی به جای این که زوجین را به فکر حل مشکلات اساسی بیندازد، به میدان نبردی بر سر حق و اشتباه تبدیل می شود.

تبلیغات

1 نظر

  1. سلام من فکر میکنم دلیل اصلیش پخش این فیلم های خارجی هستش که همه سعیشون رو کردن تا قبح این کار توی جامعه ریخته بشه.همسرم بهم خیانت کرده اونم با ی بچه.انقدر اینطرف و اونطرف خوندم دلایلشو ولی هیچ کدوم منو قانع نمیکنه توی مقاله خیانت فیلیا میخوندم اصلی ترین دلیلش کمبود رابطه عاطفیه والا من توی ابراز محبت و رابطه عاطف هیچی براش کم نذاشتم واقعا واسه خودم و بچم متاسفم خیلی زندگیم داغونه

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید