سوالی که برای بسیاری از افراد همیشه مطرح می باشد، این است که ” بعد ورزش چی بخوریم ؟” اکثر افراد، پس از ورزش کردن بسیار گرسنه و تشنه می شوند و به سراغ خوراکی هایی می روند که گاه ممکن است تمامی تلاش های انجام شده در مدت ورزش کردن شان را به باد بدهد. اما در مقابل برخی خوراکی ها چنین اثری ندارند و به راحتی پس از ورزش کردن می توانید آن ها را میل کنید.
ما در این مقاله به سوال بعد ورزش چی بخوریم شما، به طور کامل و دقیق پاسخ خواهید داد.

بعد ورزش چی بخوریم

+کربوهیدرات بخورید


ورزش کردن موجب سوزاندن مقدار زیادی کربوهیدرات برای عضله سازی در بدن می شود. پس از گذشت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه از ورزش، مناسب ترین زمان برای مصرف کربوهیدرات است. زیرا این زمان بهترین موقع، برای جذب کربوهیدرات در بدن بوده و همزمان، موجب عضله سازی می شود. پس از حالا بهتر است، هر زمان نمی دانستیم ” بعد ورزش چی بخوریم ” به سراغ میوه هایی مثل موز و سیب که منبع کربوهیدرات هستند، برویم.

 

+مایعات بنوشید


مایعاتی سالم و طبیعی که دارای کربوهیدرات و پتاسیم باشند، انتخاب خوبی برای رفع تشنگی بعد ورزش هستند. بهتر است میوه ها را خودتان آبگیری کنید، و به طور طبیعی و بدون اضافه کردن هرگونه اسانس میل کنید.

 

+پروتئین بخورید


مصرف پروتئین برای عضله سازی بسیار مفید است. بعد ورزش کردن می توانید مواد غذایی حاوی پروتئین مثل سیب زمینی پخته، نان و کره بادام زمینی میل کنید. مواد غذایی که ذکر شد، علاوه بر اینکه حاوی پروتئین هستند، سرشار از کربوهیدرات بوده که همانطور که بالاتر گفته شد، برای بدن و عضله سازی و تناسب اندام مفید و مناسب است.

مطلب مرتبط:  10 کیلوگرم کاهش وزن در دو هفته با رعایت چند نکته در رژیم غذایی و برنامه ورزشی

 

بعد از اینکه فهمیدیم بعد ورزش چی بخوریم ،باید به فکر خوراکی هایی باشیم که برعکس مواردی که گفته شد عمل می کنند و به قولی نباید بعد ورزش میل شوند.

بعد ورزش چی نخوریم

*سبزیجات خام نخورید


همانطور که می دانید، سبزیجات خام از دسته مواد غذایی بسیار مفید هستند که مصرف آنها بسیار توصیه شده است. اما متخصصان تغذیه عقیده دارند که بهتر است این گروه ازمواد غذایی را بعد ورزش، میل نکنید.

 

* تخم مرغ نیمرو نخورید


تخم مرغ سرشار از کولین و پروتیین بوده و تغذیه ای مقوی و مناسب برای بعد از انجام تمرینات ورزش می باشد. اما توجه داشته باشید زمانی که تخم مرغ را نیمرو می کنید، مقدار کره یا روغنی که به آن اضافه می کنید، یک غذای نامناسب و مضر و حتی چاق کننده را جایگزین تمامی خواص و پروتیین های تخم مرغ کرده اید. اما اگر تخم مرغ را به حالت خام، جوشانده و یا آبپز میل کنید، هیچگونه مشکلی ندارد و خواص آن از بین نمی رود.

 

* نوشابه نخورید


پس از ورزش کردن، اکثر افراد دچار نوعی عطش و تشنگی فراوان شده که برای رفع آن، سراغ نوشیدنی های خنک و شیرین مثل نوشابه می روند. این امر یکی از بدترین اشتباهاتی ست که بعد ورزش ممکن است مرتکب شوید. به طور کلی نوشابه بسیار مضر بوده و چه قبل از ورزش و چه پس از آن موجب صدمه زدن به بدن می شود و اگر بعد ورزش کردن میل شود ممکن است این آسیب چندین برابر شود. پس اگر پس از ورزش، تشنه بودید و به دنبال نوشیدنی ای برای رفع این حال می گشتید، بهترین گزینه برای شما، نوشیدن آب است.

مطلب مرتبط:  چگونه از پرخوری عصبی جلوگیری کنیم؟

 

* فست فود نخورید


در تمامی رژیم های غذایی، نخوردن فست فود ذکر شده است. ما هم باری دیگر به این موضوع اشاره می کنیم که فست فود نخورید خصوصاً بعد ورزش کردن! مصرف فست فود به دلیل چربی و کالری بالایی که دارد، تناسب اندام تان را به حد زیادی به هم می زند. پس اگر به دنبال تناسب اندام هستید، خوردن فست فود را به طور کامل فراموش کنید.

 

* شکلات نخورید


بعد ورزش کردن، بدن شما به طور طبیعی ممکن است شیرینی بخواهد! اما برای رفع این حالت، هیچگاه سراغ شکلات نروید. شکلات ها به دلیل بالا بودن مقدار کالری، چربی، شکر و کافئین، موجب بالا رفتن میزان کلسترول در بدن شده و علاوه بر به هم ریختن تناسب اندام، برای قلب هم بسیار مضر هستند.

 

* انرژی زا نخورید


مصرف نوشابه های انرژی زا ، در حین ورزش، موجب افزایش انرژی شما می شود. اما بعد ورزش، دیگر به سراغ این نوشیدنی ها نروید. چراکه بدن تان دیگر در حال سوخت و ساز نیست و مصرف آن موجب افزایش وزن تان می شود.

 

*غداهای نمک دار نخورید


ورزش کردن موجب افزایش میزان تعریق بدن و در نتیجه از دست دادن مقدار زیادی پتاسیم در بدن می شود. برای جبران این پتاسیم از دست رفته، تنها سراغ خوراکی هایی طبیعی، مثل موز که سرشار از پتاسیم بوده و در عین حال هیچ مشکلی در رسیدن به تناسب اندام تان ایجاد نمی کند، بروید. بدترین انتخاب برای جبران پتاسیم، مصرف غذاهای شور و نمک دار است.

 

مطلب مرتبط:  نکاتی مهم در رابطه با وزن کردن خود که باید بدانید

* پنیر نخورید


پنیر، عضوی از خانواده لبنیات است که چربی بالایی دارد. مصرف پنیر، بعد ورزش سبب می شود تمامی زحماتی که برای کاهش وزن انجام داده اید، به باد برود. پس اگر بعد از ورزش قصد مصرف لبنیات دارید، بهتر است شیر کم چرب بنوشید که دارای کلسیم هم می باشد که برای بدن ضروری ست.

همانطور که در بالا ذکر شد، این مواد خوراکی برای مصرف بعد از تمرینات ورزشی، به هیچ عنوان مناسب نبوده و می بایست از خوردن آنها تا حد امکان پرهیز کنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید