سوفیا لورن ، بازیگر ایتالیایی با نام اصلی سوفیا ویلانی شیکولونه، متولد 20 سپتامبر 1934 در رم است. او در کودکی زندگی نسبتا سختی داشته است و از اوایل کودکی همراه خانواده اش مشغول به کار بوده است. سوفیا در 16 سالگی مدل یک مجله ی ماهانه بود و همین موضوع مسیری شد برای اینکه او به سینما وارد شود. اولین نقش سوفیا لورن در فیلم روشنایی های وارتیه در سال 1950 بود که در آن نقش کوچکی بر عهده داشت. او همچنین در مسابقات زیبایی محلی شرکت می کرد و چندین بار نیز جوایزی دریافت کرد.

سوفیا لورن توسط کارلو پونتی به عالم سینما معرفی شد. او در این راه بسیار سوفیا را همراهی کرد، از آموزش فنون بازیگری تا آموزش زبان انگلیسی. کارلو پنتی نام سوفیا را به سوفیا لورن تغییر داد و از سوفیا یک ستاره ساخت. سوفیا در فیلم های بسیاری ایفای نقش نموده است از جمله فیلمهایی برده فروشی سفید، دوشیزگان در خطر، دختر رودخانه، آتیلا، چرخ و فلک تا پل حیف. او با کارگردانان مشهوری چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرده و در بسیاری از فیلم های او مارچلو ماسترویانی بازیگر ایتالیایی همبازی سوفیا بوده است. سوفیا لورن در سال 1957 با کارلو پنتی ازدواج کرد و تا زمان مرگ پنتی زندگی مشترک آن ها ادامه داشت که حاصل آن دو پسر به نام های کارلو و ادواردو بود.

لورن همزمان در فیلمهای اروپایی و هالیوودی  بازیگری می کرد و اولین جایزه ی مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان را از آن خود کرد. او در تمام سال های فعالیت های خود در سینما بسیار درخشید و در سال 1991 به عنوان گنجینه ی سینمای جهان معرفی شد. سوفیا 72 سال در سینما فعالیت کرد و حدود 90 فیلم بازی کرد. از مهمترین فیلم های کارنامه ی هنری او باید به فیلم های دو زن، دیروز،امروز، فردا ، ازدواج به سبک ایتالیایی و یک روز به خصوص اشاره کرد که در 1962 جایزه ی اسکار را برای فیلم دو زن دریافت کرد. از دیگر جوایز او می توان به جایزه ی جشنواره های گلدن گلوب، بفتا، کن، روبان نقره ای و جشنواره ی فیلم ونیز اشاره کرد.

امروز (20 سپتامبر) سالگرد تولد این بازیگر بزرگ است. برایش آرزوی سلامتی می کنیم.

سوفیا لورن در سنین پیری