تاثیر مصرف بیش از حد ویتامین ب ۱۲ بر جوش های صورت

0
6298
مصرف زیاد ویتامین ب 12 و تاثیر آن بر افزایش جوش صورت

همه ما روزهایی با مشکلات پوستی را تجربه کرده ایم. رنگ غیر یکدست پوست، لک های پوستی و جوش های صورت چرکی به سراغ همه ما آمده اند. گرچه شکر سفید، کافئین، لبنیات و لوازم آرایشی شیمیایی رایج ترین عوامل خراب کننده پوست ما هستند، اما تحقیقات نشان می دهد که ویتامینی وجود دارد که مقادیر زیاد آن باعث ایجاد آکنه و جوش های صورت شود؛ و آن ویتامین ب ۱۲ است.

وقتی صحبت از ارتباط بین تغذیه مناسب برای سلامت پوست به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند، نارسایی های تغذیه ای است. ما باید برای داشتن پوست شفاف و صاف میزان کافی از مواد مغذی ضروری مثل چربی های سالم، آنتی اکسیدان، اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد معدنی به بدن خود برسانیم. در واقع کمبود ویتامین ب نیز به خارش های پوستی، و پوست ناصاف و البته آکنه منجر می شود.

اما چطور ممکن است که مکمل ویتامین ب۱۲ باعث آکنه شود؟ مخصوصا زمانی که مکمل ها و آمپول های ب۱۲ به طور معمول برای بهبود سلامت پوست توصیه می شوند.

چرا مکمل ب ۱۲ منجر به آکنه می شود؟

اولا اجازه دهید یک موضوع را روشن کنیم: ویتامین ب برای پوست لازم است. این ویتامین به تولید کلاژن، مرطوب سازی، جلوگیری از خشک شدن پوست بوده و به عنوان ماسک ضد چروک عمل می کند. ب ۱۲ غذای پوست به شمار می رود و اساسا دشمن پوست نیست، بلکه پوست را تغذیه و آب رسانی کرده و از بیرونی ترین لایه پوست محافظت می کند.

با این وجود، احتمالا شنیده اید “افراط در هر چیزی بد است” و این در مورد ویتامین ب هم صدق می کند. بدین معنا که اگر کمبود ویتامین ب۱۲ ندارید افزودن ب۱۲ اضافه به رژیم غذایی تان می تواند باعث تحریک پوست شده و به جوش های صورت و بدن و لک منجر شود. بیایید ببینیم چرا این اتفاق می افتد.

مطلب مرتبط:  راهکارهایی برای مراقبت از پوست در سفر

همه ما زنجیره ای از باکتری های آکنه زا روی پوست مان داریم که به آن آکنه پروپیونی باکتریوم یا آکنه پی می گویند. در شرایط عادی آکنه پی هیچ خطری ندارد، یعنی فقط روی پوست است و زندگی اش را می کند. تنها زمانی این باکتری مشکل آفرین می شود که توسط عوامل مشخصی مثل نوسان هورمون ها تحریک می شود. وقتی فعالیت این باکتری ها روی پوست دچار تغییر شود، پاسخ آن عکس العملی التهابی و در نتیجه ظهور جوش صورت و بدن است.

یک خانم در حال نگاه کردن به پوست خود در آیینهحالا ارتباط ب۱۲ با این ماجرا چیست؟

طبق مطالعه اخیری که در ژورنال ساینس ترنزلیشنال مدیسین منتشر شده است، مکمل های ب۱۲ هم می تواند باعث تغییر نرخ رشد آکنه پی روی پوست شود. و این موضوع نه تنها در مورد افرادی که پوستشان مستعد آکنه است، بلکه برای افرادی که پوست صاف هم دارند صدق می کند.

این مطالعه همچنین توضیح می دهد که آکنه های پی تغییر یافته توسط مکمل ب۱۲، باعث رشد رنگدانه ای به نام پورفیرین می شود که این خود بیشتر باعث التهاب و ایجاد آکنه می شود.

در این مطالعه به دوز دقیق ب۱۲ که به بیماران مورد آزمایش داده شده، و اینکه آیا مکمل ها به صورت کپسول بوده اند یا تزریقی، اشاره ای نشده است. اما یکی از فرضیات در مورد اینکه چرا مکمل های ب۱۲ سبب ایجاد جوش صورت و یا بدن می شوند به این علت عنوان شده که مکمل هایی که در فروشگاه ها عرضه می شوند مقادیر فراوان ب۱۲ دارند.

برای مثال، یک خانم بالغ به طور متوسط روزانه به ۲٫۴ تا ۲٫۸ میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد، اما اگر به برچسب مکمل های ب۱۲ نگاه کنید بیشتر آن ها تا ۲۰۰۰ میکروگرم از این ویتامین را دارا می باشند.

مطلب مرتبط:  برنزه کردن و تمام نکاتی که در مورد داشتن پوست برنزه باید بدانید

همان طور که در بالا اشاره شد، مقدار زیاد ویتامین ب۱۲ می تواند فعالیت آکنه پی را روی پوست تغییر داده و باعث ایجاد جوش شود. پس این مقادیر بالا واقعا به سود ما نیست، آن هم زمانی که کمبود این ویتامین را نداریم.

از آنجا که ویتامین ب۱۲ یک ویتامین حل شونده در آب است، مقادیر زیاد آن بی خطر است. چون بدن هر آنچه از آن نیاز ندارید را از طریق ادرار دفع خواهد کرد. اما همان طور که می بینید، این مقادیر زیاد می تواند پوست فردی که ویتامین ب۱۲ خود را از طریق غذاهایی مثل لبنیات، گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، و ماهی دریافت می کند را تحریک کند.

یکی دیگر از دلایلی که مکمل های ب۱۲ می تواند باعث ایجاد آکنه شود این است که بسیاری از مکمل های موجود در فروشگاه ها مصنوعی هستند. بیشتر مکمل های ب۱۲ از سیانوکوبالامین که نمونه مصنوعی ب۱۲ و ساخته شده از سیانید و کوبالت است به دست می آید. وقتی این نوع از ویتامین ب۱۲ را مصرف می کنیم بدن ما باید سیانوکوبالامین را به ب۱۲ قابل استفاده و فعال یعنی متیل کوبالامین تبدیل کند. در این روند تبدیل، سیانید در بدن ما باقی می ماند که باید توسط کبد سم زدایی شده و دفع شود.

اگر پوست تان مستعد آکنه است، سنگین کردن کار کبد به هیچ وجه به نفع شما نیست. در واقع سلامت پوست شما بازتابی از سلامت اعضاء داخلی شما (به ویژه دستگاه گوارش و کبد) است. اما باید به خاطر داشته باشید که پوست نیز عضوی برای سم زدایی است (و بزرگ ترین عضو برای این کار است). بنابراین وقتی کبدتان مملو از سمومی است که باید آن ها را تصفیه کند و از بدن دفع کند، سم ها از پوست هم دفع خواهند شد که این می تواند به بسته شدن منافذ و بروز جوش صورت و دیگر نواحی بیانجامد.

مطلب مرتبط:  طرز تهیه 22 ماسک خیار و معرفی فواید آنها برای پوست

منابع غنی ویتامین ب 12آیا منابع غذایی ب۱۲ هم می تواند باعث ایجاد آکنه شوند؟

منابع غذایی ب۱۲ چندان جای نگرانی برای ایجاد جوش نیستند.

منابع غذایی نه تنها حاوی شکل طبیعی ویتامین ب۱۲ یعنی متیل کوبالامین هستند که کبد نیازی به سم زدایی آن ها ندارد، بلکه میزان ب۱۲ آن ها نسبت به مکمل هایی که فروخته می شود هم خیلی کمتر است. برای مثال، یکی از غنی ترین منابع ب۱۲ جگر است که تقریبا ۸۵٫۹ میکروگرم در هر ۱۰۰ گرم واحد ویتامین ب۱۲ دارد. همان طور که میبینید این میزان بسیار ناچیزتر از میزان مکمل های مصنوعی است.

جگر گاو نسبت به مکمل ها منبع بهتری از ویتامین ب۱۲است.

از آنجا که محصولات حیوانی غنی ترین منابع ویتامین ب۱۲ هستند، مکمل های ب۱۲ به افرادی توصیه می شود که رژیم گیاه خواری یا وگان دارند.

نتیجه گیری

اگر واقعا کمبود ویتامین دارید یا رژیمی دارید که محصولات حیوانی در آن وجود ندارد، مصرف ب۱۲ تهدیدی برای پوست تان ایجاد نمی کند. تنها وقتی که بدن تان میزان زیادی از این ویتامین را دریافت کند، باکتری های روی پوست تان دچار تغییر شده و باعث التهاب و ایجاد جوش می شود.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید