تاریخچه تیشرت و انواع آن

0
189
tshirt

در اواسط قرن ۱۹ میلادی، لباس پوشیدن مردم دچار تغییرات زیادی شد. فشن در دهه ۶۰ میلادی رنگ و روی دیگری به خود گرفت و افراد زیادی به خصوص آمریکایی ها جذب لباس های ساده و راحت شدند. تاریخچه این تیشرت ها نیز به همان دوران و اواخر قرن ۱۹ بر می گردد؛ زمانی که کارگران معدن و باراندازها، در روزهای گرم سال، لباس های سبک و خنک می پوشیدند.

تیشرت

تا این که در سال ۱۹۸۹ در جنگ اسپانیا و آمریکا، نیروی دریایی آمریکا از این پوشش، به عنوان لباس رسمی خود استفاده کرد. در آن زمان، این تیشرت ها که دارای یقه گرد و آستین های کوتاه بودند، تنها در رنگ سفید تولید می شدند و آمریکایی ها به عنوان زیر پیراهنی، در زیر یونیفرم خود از آن ها استفاده می کردند. به تدریج استفاده از این لباس ها، در میان تمام سربازان و نیروهای دریایی محبوب شد، چرا که باعث می شد، یونیفرمشان دیگر کثیف نشود.

تیشرت

بعد از جنگ، استفاده از تیشرت ها به دلیل راحتی و ارزانی، در میان جوانان به لباسی محبوب تبدیل شده بود، ولی اوج محبوبیت این لباس ها زمانی بود که مارلون براندو بازیگر مشهور آن زمان، در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار در فیلم “اتوبوسی به نام هوس” از این لباس نه به عنوان زیر پیراهنی، بلکه به عنوان یک پوشش جدا از آن استفاده کرد و از آن پس تیشرت ها به عنوان یک لباس غیر رسمی در میان مردم رواج پیدا کردند. ناگفته نماند که اصطلاح “تیشرت” در سال ۱۹۲۰ به فرهنگ لغت انگلیسی اضافه شد و برای اولین بار شخصی به نام “F. Scott Fitzgerald” این کلمه را در رمان خود بکار برد.

مطلب مرتبط:  روش های مختلف برای ست کردن تی شرت با کت تک مردانه

تیشرت

با گذشت زمان تیشرت ها، از شکل ساده خود خارج شدند و در رنگبندی و طرح های مختلف تولید شدند و حتی برخی از افراد با استفاده از طرح های چاپی که بر روی تیشرت ها می زدند، عقاید شخصی خود را بیان می کردند. همچنین بسیاری از موسسات از این تیشرت ها برای کارهای تبلیغاتی خود استفاده می کردند.

تیشرت مشکی

شاید Thomas E. Dewey نامزد ریاست جمهوریِ جمهوری خواه آن زمان را بتوان اولین فردی دانست که بر روی تیشرت های ساده، شعار پیروزی با کمپین “با دیویی انجامش بده” را به وجود آورد.

با این که استفاده از تیشرت های گرافیکی و چاپی از دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ آغاز شد، اما تا دهه ۷۰ این تیشرت ها هنوز به عنوان یک پوشش برای بیان اعتراضات و رساندن پیام های گروهک ها به سایرین، تبدیل نشده بودند، تا این که جنبش پانک، این مسئله را رواج داد و از تیشرت ها به این منظور استفاده کرد و به تدریج این حرکت، همه گیر شد. از طرفی محبوبیت آرم های گروه راک همراه با اعتراضات جنگ ویتنام، باعث شد این تیشرت ها بیش از پیش به عنوان یک بستر برای پیام رسانی تبدیل شود. مجله نیویورک تایمز نیز در آن دوره، نام “رسانه پیام” را بر روی تیشرت های گرافیکی گذاشت.

اکنون با گسترش صنعت مدوفشن، تیشرت ها نه تنها برای آقایان بلکه برای خانم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر تیشرت ها در طرح و رنگبندی های متنوع و حتی در مدل های یقه گرد، یقه هفت، کلاه دار و پولوشرت ها در بازار موجود هستند و هرکسی با هرسلیقه و هر هیکلی، می تواند از آن ها استفاده کند. همچنین گاه، برخی از افراد از تیشرت های یقه گرد و یقه هفت بعنوان پوششی خاص و جذاب، در زیر کت خود از آن ها استفاده می کنند که البته ست کردن کت تک با آن نیازمند رعایت قوانینی است که باید به آن ها دقت کنید تا بتوانید استایلی خاص برای خود بسازید.

مطلب مرتبط:  چگونه لباس مجلسی مناسب انتخاب کنیم؟ نکات انتخاب لباس مجلسی مناسب

منبع: برندکده

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید