تردمیل بهتر است یا پیاده روی؟ بررسی مضرات و فواید دویدن روی تردمیل

0
4504
آیا دویدن روی تردمیل بهتر است یا پیاده روی؟

از زمان اختراع اولین تردمیل ها یک اختلاف نظر بین این که پیاده روی و دویدن روی تردمیل بهتر است یا بیرون از خانه، وجود داشته است. با این حال فکر می کنید واقعا کدام شیوه برای کاهش وزن موثر تر است؟ حقیقت این است که هیچ کدام به صورت ۱۰۰% بر دیگری ارجحیت ندارد و همه چیز به تصمیم شما وابسته است. به این معنا که ما نمی توانیم جوابی قطعی در مورد این که کدام یک بهتر است به شما بدهیم. با این وجود می توانیم مزایا و روش هرکدام از این دو را برای شما توضیح دهیم تا تصمیم گیری راحت تری انجام دهید.

در ابتدا به شما توصیه می کنیم که هیچ وقت برای پیاده روی طولانی مدت از تردمیل استفاده نکنید. تجربه نشان داده است استفاده ی مداوم و طولانی مدت از تردمیل موجب آسیب های زانویی می شود. راه رفتن بر روی تردمیل با راه رفتن بر روی زمین عادی متفاوت است و در اغلب موارد عضلات چهارگوش ساق، بیشتر از عضلات ران و باسن فشار را تحمل می کنند. این امر موجب عدم تعادل در بین ماهیچه ها می شود و اگر آن را تصحیح نکنید باعث آسیب دیدگی خواهد شد.

یک خانم و آقا در حال دویدنمضرات دویدن روی تردمیل

 سطح زمین

شما هنگام استفاده از تردمیل همیشه بر روی یک سطح مشخص راه می روید، اما در فضای آزاد می توانید ماسه ی نرم، بتن و چمن و انواع دیگری از سطوح را تجربه کنید. هنگامی که با این تفاوت سطح روبه رو می شوید سیستم عصبی شما به چالش کشیده شده و سعی می کند تعادل را در سطح جدید حفظ کند. به این ترتیب بدن شما فعالیت بیشتری خواهد داشت.

مطلب مرتبط:  نکاتی مهم در رابطه با وزن کردن خود که باید بدانید

مقاومت در برابر باد

بسیاری ازمتخصصین ارزش زیادی برای مقاومت در برابر باد هنگام دویدن در فضای آزاد قائل هستند. اما مطالعات نشان می دهد که مقاومت باد هنگام تمرین تنها ۱ تا ۱۰ % بر قدرت ورزش می افزاید.

فرم دویدن

خطا در فرم دویدن هنگام استفاده از تردمیل بسیار رایج تر است. تکنیک دویدن باید در هر دو شیوه ی دویدن یکسان باشد اما متاسفانه نوار تردمیل نمی تواند به طور کامل خود را با شما همگام کند و حرکت شما بر روی تردمیل بیش از حالت عادی فرم فنری دارد که این ترفند باعث می شود بتوانید در سرعت بالا راحت تر بدوید. دویدن بر روی تردمیل از این حیث که زمان کمتری را بر روی آن صرف دویدن می کنید برای شما راحت تر است.

چالش های محیطی

یکی دیگر از فواید دویدن در فضای آزاد روبه رویی با چالش های محیطی است. اگر در یک منطقه ی شهری زندگی می کنید باید از خیابان بگذرید، برای عابران پیاده جا خالی دهید و چرخش های تند و تیز داشته باشید.

سراشیبی

یکی دیگر از مضرات استفاده از تردمیل عدم قابلیت دویدن در سراشیبی است. بسیاری از ورزشکاران برای بهبود طول گام های خود، در سراشیبی ها می دوند. طول گام های شما سرعت کلی دویدن را تعیین می کند. در تردمیل شما فقط می توانید شیب سطح آن را کمی بالا ببرید که باز هم قابلیت شیب های طبیعی را نخواهد داشت.

پاهای یک آقا در حال دویدن روی تردمیلفواید دویدن روی تردمیل

تاثیر روحی

ورزش کردن می تواند اثرات روحی مثبت زیادی برای شما داشته باشد؛ بنابراین بهتر است به تمرینی بپردازید که انجام آن برای شما لذت بخش باشد. مطمئنا هرکسی می تواند در زندگی روزمره ی خود طعم کمی هوای تازه و آفتاب را بچشد، اما شاید دوست داشته باشید حین راه رفتن یا دویدن کمی هم تلویزیون ببینید.

مطلب مرتبط:  لاغری در ده روز با رعایت یک رژیم غذایی کاربردی و چند نکته اساسی

بازخورد

یکی از فواید دویدن روی تردمیل این است که میزان کالری سوزانده شده و ضربان قلب شما را به طرز شگفت انگیزی دقیق ثبت می کنند. حتی برخی از آن ها جزئیاتی مانند سن و وزن شما را جویا می شوند.

ایمنی

تردمیل ها فضای امنی را برای شما ایجاد می کنند در حالی که هنگام دویدن در فضای آزاد، مدام باید نسبت به وقایع اطراف خود هوشیار باشید. نمی توانم بگویم در مورد دزدی از دونده ها چیزی شنیده ام اما سگ ها و دیگر حیوانات همیشه یک تهدید محسوب می شوند. به همین دلیل من همیشه توصیه می کنم هنگامی که برای اولین بار از یک مسیر جدید می گذرید هندزفری خود را دربیاورید؛ قطعا شما نمی خواهید یک سگ خشمگین به شما نزدیک شود و شما حتی صدای پایش را هم نشنوید.

آب و هوا

یکی از فواید دویدن روی تردمیل این است که ایت امکان را فراهم می کند که هرگز زیر باران خیس نشوید. خیلی ها از دویدن زیر باران ملایم لذت می برند، اما روزهایی وجود دارد که مردم تمایلی به بیرون رفتن برای دویدن یا پیاده روی ندارند.

عذر و بهانه ی کمتر

یکی دیگر از فواید دویدن روی تردمیل این است که به راحتی نمی توانید از ورزش کردن طفره بروید. تا زمانی که جریان برق در خانه هست می توانید روی تردمیل خود بدوید. برخی از کسانی که در فضای آزاد می دوند اکثر مواقع منتظر آب و هوای مطبوع تری هستند و به کلی دویدن را فراموش می کنند و از آن طفره می روند.

مطلب مرتبط:  آیا شکلات تلخ مفید است؟ بررسی خواص شکلات تلخ در سلامتی

کالری های سوزانده شده

میزان کالری سوزانده شده به شدت و سرعت ورزش کردن وابسته است. بنابراین هیچ پاسخ دقیقی مبنی بر این که کدامیک از انواع دویدن، چربی سوزی بیشتری دارند وجود ندارد. با این وجود به یاد داشته باشید که می توانید روی تردمیل سریع تر بدوید، چرا که فقط مستقیم به سمت جلو دویده و نیازی به ایستادن یا چرخیدن ندارید. مطالعات نشان می دهد که قابلیت تردمیل در کاهش حواس پرتی، باعث چربی سوزی بیشتری نسبت به دویدن در فضای آزاد می شود.

نتیجه گیری

همانطور که می بینید هر سبکی مزایای منحصر به فرد خود را دارد و هیچ کدام کاملا دیگری را از میدان به در نمی کند. ما پیشنهاد می کنیم فضای ورزش کردن خود را تغییر دهید تا مانع کسل شدن شما شود. علاوه بر آن ورزش های قلبی و عروقی مانند دوچرخه سواری و شنا را از یاد نبرید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید