برنزه کردن و تمام نکاتی که در مورد داشتن پوست برنزه باید بدانید

0
3268
تمام روش های برنزه کردن پوست

پوست برنزه می تواند شما را جذاب و اندامتان را چشمگیر کند. همچنین برنزه کردن درخشش گرمی به پوست اضافه می کند، لک ها را می پوشاند و کمک می کند لباس های رنگارنگ در تن تان زیباتر جلوه کنند. بهتر است بدانید که درست برنزه کردن مستلزم رعایت نکاتی مهم است. اشعه های خطرناک UV ، به جا ماندن خط های تیره و روشن روی پوست، پوست سوخته و نارنجی رنگ، همگی از نتایج برنزه کردن اشتباه هستند. با کمی دانش و آینده نگری می توانید از این مانع عبور کنید و به رنگ پوست مورد نظر خود برسید.

مطالب ساده زیر را دنبال کنید تا زودتر به رنگ طلایی و درخشان مورد نظرتان برسید.

 

برنزه کردن در آفتاب

برنزه کردن با آفتاب

۱- منبع UV خود را انتخاب کنید

برای داشتن پوستی برنزه، هیچ چیز بهتر از روش قدیمی آفتاب گرفتن نیست. اما اگر آسمان یا آب و هوا اجازه ی این کار را به شما نمی دهند، می توانید از دستگاه سولاریوم استفاده کنید که روشی اثرگذار و قابل استفاده در تمام طول سال است. در صورت تمایل به استفاده از این روش، می توانید گزینه های سولاریوم ایستاده و سولاریوم خوابیده را مد نظر قرار دهید.

 • توجه داشته باشید که بیش از حد از دستگاه سولاریوم استفاده نکنید و برای طولانی مدت در آن نمانید، چراکه در این صورت به جای برنزه شدن، پوست تان مانند چرم خواهد شد!

۲- پوست تان را آب رسانی کنید

پوستی که آب رسانی شده بسیار بهتر از پوست خشک و کثیف برنزه می شود. قبل از آن که پوست تان را برای برنزه کردن آماده کنید موارد زیر را انجام دهید.

 • در حمام پوست های مرده و پوسته پوسته شده را به آرامی و با کمک لیف یا صابون مخصوص، لایه برداری کنید.
 • بدن تان را با لوسیون حاوی سدیم پی سی ای مرطوب کنید. این ترکیب جزئی طبیعی از پوست است که کمک می کند اپیدرم ها سالم بمانند و از طریق جذب رطوبت هوا، بر روی پوست اثر می گذارد.
 • مقدار مناسبی ضد آفتاب به پوست تان بزنید. اگر پوست روشن تری دارید کرمی با SPF بالاتر استفاده کنید. مهم نیست چه نوع پوستی دارید یا چه مقدار زیر سازی می کنید، SPF ضد آفتاب شما باید حداقل ۱۵ باشد.
 • اگر قصد دارید به داخل آب بروید، از کرم های ضد آفتاب که ضد آب هم هستند استفاده کنید، و یا هر بار که از آب بیرون می آیید آن را تجدید کنید. در غیر این صورت ضد آفتاب را مطابق آن چه در دستورالعملش آمده، هر چند ساعت تجدید کنید.

۳- در هنگام برنزه کردن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

اگر برای یک ساعت به ساحل می روید تا آفتاب بگیرید، ضد آفتابی با SPF سطح ۴ تا ۱۵ مناسب خواهد بود. البته این میزان SPF، به مقدار حساسیت پوست و اندازه ای که کرم می زنید نیز بستگی دارد.

 • در صورت عدم استفاده از کرم ضدآفتاب، حتی اگر برنزه نشوید هم اشعه های UVA و UVB می توانند به پوست تان آسیب برسانند؛ پس ضد آفتاب را فراموش نکنید.
 • همراه با ضد آفتاب از بالم لب هم استفاده کنید. ضد آفتاب را در مکانی که کاملا دور از نور خورشید است به پوست تان بزنید و اجازه دهید برای ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی پوست بماند سپس زیر آفتاب بروید.
 • اگر قرمزی در حال گسترش روی پوست خود دیدید از زیر آفتاب کنار بروید. پوست شما سوخته و اگر به ماندن زیر آفتاب ادامه دهید سوختگی عمیق تر می شود و احتمال آسیب جدی به پوست زیاد می شود.

۴- کمتر لباس بپوشید

اگر می خواهید چند رنگ بودن و قسمت های برنزه نشده پوستتان دیده نشود، از همان لباسی که با آن شنا می کنید برای آفتاب گرفتن هم استفاده کنید. استفاده از لباس شنای یکسان باعث می شود تا تمام قسمت های سفید بدنتان در زیر آن لباس مخفی بماند.

 • اگر به تنهایی آفتاب می گیرد و مکان آفتاب گرفتن شما در معرض دید دیگران نیست، این کار را بدون لباس انجام دهید؛ زیرا بهترین حالت برنزه کردن این است که هیچ قسمت برنزه نشده ای روی بدنتان باقی نماند.

۵- جای مناسب خود را پیدا کنید

هرجایی که می خواهید آفتاب بگیرید، چه در حیاط پشتی خانه خود، چه لب ساحل و یا استخر؛ تنها چیزهایی که لازم دارید روغن برنزه کننده، آب، زیرانداز یا صندلی آفتاب است.

 • زیرانداز یا صندلی خود را در جایی قرار دهید که آفتاب مستقیم به شما بتابد .

۶- هنگام آفتاب گرفتن بچرخید

فکر کنید یک مرغ بریان هستید! برای برنزه کردن تمام بدن خود باید به پشت، پهلو و شکم بچرخید و نقاطی مثل زیر دست ها که کمتر آفتاب به آن ها می تابد را نیز در معرض نور قرار دهید. همچنین می توانید یک روز به پشت و یک روز به رو آفتاب بگیرید.

 • اگر دوست ندارید تمام روز دراز بکشید، می توانید به آرامی بدوید یا پیاده روی کنید. این کار نه تنها شما را  معرض آفتاب قرار داده و موجب برنزه شدن پوست شما می گردد، بلکه به لاغر شدن شما نیز کمک کرده و باعث می شود تا بدنی خوش فرم تر داشته باشید.

۷- از چشم هایتان حفاظت کنید

چشم هایتان هم می توانند برنز شوند! استفاده از کلاه آفتاب گیر و یا بستن چشم ها در هنگام برنزه کردن ، بهتر از استفاده از عینک آفتابی است. برخورد نور با سلول های عصبی چشم، غده ی هیپوتالاموس را تحریک می کند که باعث می شود ملانین بیشتری تولید، و در نتیجه پوست تیره تر شود.

۸- در حین برنزه کردن آب بنوشید

حتما مقدار زیادی آب بنوشید. برای خنک شدن گاهی در آب بپرید و مطمئن باشید که این کار، برنزه کردن شما را با مشکل مواجه نمی کند؛ اما حتما بعد از بیرون آمدن از آب، مجددا ضدآفتاب بزنید.

۹- بعد از برنزه کردن مرطوب کننده بزنید

از یک لوسیون با پایه آلوئه ورا برای تسکین و مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. این کار باعث می شود تا پوست شما سالم بماند و از خشکی و پوسته پوسته شدن آن جلوگیری شود.

جزئیات بیشتر در مورد برنزه کردن با آفتاب، و نحوه محافظت از پوست در این روش را در مقاله مهم ترین نکات آفتاب گرفتن مطالعه فرمایید.

 

اسپری کردن پودر برنزه روی بدن

برنزه کردن بدون آفتاب

۱- آفتاب گرفتن را از گزینه های خود حذف کنید

اگر پوست شما حساس است، به سرعت می سوزید یا می خواهید ریسک به خطر افتادن سلامتی خود را پایین بیاورید، سولاریوم یا آفتاب گرفتن روش مناسبی نیست. در این روش ها، شما هنگامی متوجه سوختگی پوست تان می شوید که دیگر کار از کار گذشته و به پوست تان آسیب وارد شده است.

۲- از روش های خانگی استفاده کنید

محصولات زیادی از کمپانی های مختلف مثل لورال، ویکتوریا سکرت یا بسیاری شرکت های دیگر وجود دارند که به شما کمک می کنند تا پوستی برنزه و زیبا داشته باشید.

 • مطابق دستور العمل، مقدار مناسبی لوسیون یا اسپری برنزه کننده را به پوست خود بزنید و آن را به خوبی روی تمام قسمت های بدن خود پخش کنید. بهترین نوع برنزه کننده، نوعی است که باعث بستن منافذ پوست نشود.
 • برای زدن کرم برنزه کننده به پشت خود، به کمک شخص دیگری نیاز خواهید داشت؛ مگر آن که دستان بلنذی داشته باشید، و یا بدنتان خیلی انعطاف پذیر باشد.
 • به جای استفاده از لوسیون و کرم، می توانید از روش های طبیعی مانند قهوه برای برنزه کردن پوست خود استفاده کنید.

۳- کار را به دست افراد متخصص بسپارید

به یک سالن مجهز بروید و اجازه دهید خودشان همه کارها را انجام دهند. آن ها به صورت حرفه ای و در چند دقیقه، با کمک اسپری یا مواد دیگر، تمام پوست تان را برنزه خواهند کرد.

۴- دستور العمل محصولات برنزه کننده را بخوانید

قبل از آنکه دست به جیب شوید، نظرات کاربران در مورد محصولات مختلف را در اینترنت مطالعه کنید. مواظب باشید محصولی نخرید که پوستتان را، به جای برنزه، نارنجی کند.

 

لذت آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست

خلاصه

قبل از برنزه کردن ، بدن تان را با لیف، لایه برداری کرده و با یک لوسیون مناسب آب رسانی کنید. اگر در محیط باز برنزه می کنید، ضد آفتابی با SPF حداقل ۱۵ بزنید تا از اشعه های مضر UVA و UVB در امان باشید. در هنگام آفتاب گرفتن، هر ۱۵ دقیقه کمی جا به جا شوید تا تمام بدن تان برنزه شود. اگر پوستی حساس دارید یا زود می سوزید از آفتاب مستقیم دوری کنید و به جای آن، لوسیون های برنزه کننده، یا سالن های برنزه ای که از اسپری برنزه کننده استفاده می کنند را امتحان کنید.

نکات مهم برنزه کردن

 • در نواحی مثل روی کتف ها، پاها، گوش ها و صورت، و یا هر جایی از بدنتان که تا بحال کمتر در معرض آفتاب بوده، از روغن برنزه بیشتری استفاده کنید.
 • با زمان های کوتاه شروع کنید. اگر پوست حساسی دارید ابتدا ۱۰ دقیقه آفتاب بگیرید و اگر اذیت نشدید زمان آن را بیشتر کنید. در صورتی که نقاط قرمز روی پوست تان دیدید یا احساس خارش کردید، چند روز به پوست تان استراحت بدهید.
 • اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، روغن زیتون و یا یا کره شکلات خالص به پوست تان بزنید و تا مدتی از آفتاب گرفتن دوری کنید. این کار باعث می شود تا در آینده بهتر برنزه شوید.
 • در صورتی که آفتاب سوخته شدید و بعد از آن احساس خستگی کردید، ممکن است گرما زده شده باشید.
 • از ضد آفتاب دیگران استفاده نکنید، چون ممکن است برای شما مناسب نباشد. همچنین خود را در آفتاب گرفتن با دیگران مقایسه نکنید. اگر پوست روشنی دارید و با فردی با پوست تیره برای برنزه کردن به ساحل رفته اید، کرم ضد آفتاب شما باید از کرم او قوی تر باشد. همچنین ممکن است نتوانید به اندازه او آفتاب بگیرید.
 • لباس هایی با رنگ مکمل پوست خود بپوشید. اگر برنزه نکرده اید رنگ های سبز تیره، آبی و بنفش، و اگر کمی برنزه شده اید رنگ های سیاه یا سفید بپوشید. پس از آن که رنگ پوست تان به رنگ دلخواه رسید، هر رنگی را که دوست دارید بپوشید.
 • آلوئه ورا می تواند لوسیون خوبی برای بعد از برنزه کردن، و همچنین التیام بخشی مناسب برای پوست آفتاب سوخته باشد.
 • در هنگام برنزه کردن عینک آفتابی نزنید تا خط برنزه دور چشمتان ایجاد نشود.
 • یادتان باشد آفتاب سوختگی ریسک سرطان پوست را بالا می برد.
 • زدن سرکه به پوست آفتاب سوخته احساس خنکی به شما می دهد ولی بوی خوبی ندارد؛ پس اگر به یک قرار مهم، مهمانی، ماشین سواری با دیگران، و یا محیط های بسته می روید، بهتر است این کار را انجام ندهید.
 • اگر به دنبال برنزه کننده ی مصنوعی، که روشی کم خطر تر است، هستید محصولی را انتخاب کنید که پوست تان را نارنجی رنگ نکند.
 • روی نقاط قرمز شده لوسیون بیشتری بزنید؛ این کار آن ها را برنزه می کند.
 • مرتب آب بنوشید و موهای اضافه ی خود را قبل از برنزه کردن اصلاح کنید. اصلاح کردن بعد از برنزه، روی پوستتان لکه ایجاد خواهد کرد.
 • اگر برای اولین بار به سولاریوم می روید، مدت زمان زیادی را در دستگاه نمانید. می توانید زمان مناسب برای خود را از مسئول دستگاه بپرسید.
 • برای پوست های خیلی سفید و حساس، از کرم ضد آفتاب قوی استفاده کنید. مثلا کرمی با SPF شماره ۵۰ و بیشتر.
 • برای برنزه شدن توقع نداشته باشید که در یک جلسه بتوانید به رنگی که می خواهید برسید، بلکه طی چند مرحله و به آرامی برنزه کنید.
 • به یاد داشته باشید SPF نشان دهنده ی زمان تجدید ضد آفتاب است. مثلا SPF شماره ۱۵ باید هر ۱۵ دقیقه تجدید شود.
 • تا جایی که می توانید از رفتن به سولاریوم دوری کنید، زیرا احتمال آسیب دیدن پوست و بیماری سرطان پوست را افزایش می دهد.
 • تا بحال برنزه نکرده اید؟ پس در هنگام برنزه کردن نقاطی از بدنتان که تا بحال در معرض نور خورشید نبوده اند، بیشتر احتاط کنید.
 • از روغن بچه استفاده نکنید، چراکه باعث سوختگی پوست تان خواهد شد.
 • در هنگام برنزه کردن با نور آفتاب، حتما بچرخید تا خط برنزه روی بدنتان ایجاد نشود.
 • حتما از یک بالم لب مناسب استفاده کنید.
 • رفتن به استخر، روش خوبی برای برنزه کردن است. آب استخر، نور آفتاب را بازتاب می کند و باعث بهتر برنزه شدن پوستتان می شود.

هشدار

 • حتما در هنگام آفتاب گرفتن، و بعد از آن، مقدار زیادی آب بنوشید. اگر احساس می کنید پوستتان داغ شده است، از یک لوسیون بعد از آفتاب برای خنک کردن آن استفاده کنید؛ زیرا اگر پوستتان سوخته باشد، دوش گرفتن موجب اذیت شدن آن خواهد شد.
 • از مصرف قرص های برنزه کننده دوری کنید. طبق تجربیات به دست آمده، این قرص ها باعث رسوب بلور هایی در چشم و حتی کوری می شوند.
 • حواس تان به خال های روی پوست و تغییر در رنگ یا ظاهر آن ها باشد.
 • هر روز آفتاب گرفتن اصلا کار درستی نیست.
 • آفتاب سوختگی از درجه کم تا ملایم خطر جدی ندارد؛ اما اگر شدیدا سوخته اید، حتما به دکتر مراجعه کنید.
 • اگر زیاد زیر آفتاب بمانید، ممکن است دچار گرمازدگی شوید.
 • مردم روز به روز بیشتر با خطرات برنزه شدن آشنا می شوند، اما باز هم می خواهند برنزه شوند. خودتان باشید و به آن چه دیگران در موردتان فکر می کنند اهمیتی ندهید.
 • در آخر این که برنزه کردن و قرار گرفتن در معرض اشعه UV می تواند منجر به سرطان پوست شود. می توانید برای برنزه شدن، از روش های خانگی، یا اسپری برنزه کننده استفاده کنید و جان خود را در معرض خطر قرار ندهید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید