اگر ساق پای چاق، بزرگ و یا نامتناسبی دارید، جای درستی آمده اید! اگرچه لاغر کردن موضعی یک نقطه خاص از بدن امکان پذیر نیست، اما با لاغر کردن کل بدن، لاغری ساق پا نیز ممکن خواهد بود. تمرینات ورزشی باعث تقویت عضلات ساق پای شما می شود، و اگر میزان چربی انباشته در بدن شما زیاد باشد، این تمرینات به لاغری شما نیز منجر خواهد شد. البته اگر ساق پای شما عضلانی باشد، تمرینات ورزشی کمکی به لاغری آن نخواهد کرد. یک رژیم غذایی سالم به کاهش سایز کلی بدن کمک می کند و بر روی اندازه ساق پا نیز تاثیرگذار خواهد بود. البته برخی عادات غلط وجود دارند که باعث بزرگ نشان دادن ساق می شوند. شناسایی این عادت ها کمک می کند تا از این موضوع جلوگیری کنید.

 

حرکت ورزشی اسکات برای فرم دادن به پاها

تمرینات ورزشی برای لاغری ساق پا

دنبال کردن یک برنامه منظم تمرینات کاردیو

اگر بدن شما چربی انباشته دارد، 60 دقیقه تمرینات کاردیوی متوسط تا شدید به تعداد 2 تا 3 نوبت در هفته، به لاغری شما کمک می کند؛ بدون اینکه باعث رشد عضلات ساق پایتان شود. در اینجا چند تمرین عالی برای این کار را به شما معرفی می کنیم:

 • پیاده روی طولانی در مسیرهای صاف
 • دوی استقامت در مسیرهای صاف
 • شنا
 • دوچرخه سواری در مسیرهای صاف و تمرین نه چندان سنگین با دوچرخه ثابت
 • تمرین با الپتیکال

 

تمرینات با وزنه برای لاغری ساق پا

اگر مشکل شما این است که ساق پایتان فرم و شکل خاصی ندارد، تمرین با وزنه به لاغری کلی بدن و فرم گرفتن ساق هایتان کمک خواهد کرد. عضلات کالری بیش تری نسبت به چربی می سوزانند. کار با وزنه های سبک کمک می کند تا بدون درشت شدن بدن تان، لاغر شده و به عضلات خود شکل دهید. اگر ساق پای شما فرم خوبی دارد، احتمالا کار با وزنه انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.

 

تمرین اسکات

در این تمرین از وزن بدن خود استفاده می کنید. پاهایتان را به اندازه عرض شانه باز کنید، دست هایتان را روی باسن گذاشته و به آرامی زانوها را خم کنید تا ران و ساق پاهایتان فرم بگیرد. برای اینکه تاثیر این تمرین بر ساق پایتان افزایش پیدا کند، وزن خود را از انگشتان، به سمت پاشنه خود متمایل کنید. این کار باعث می شود تا چربی بیشتری در آن ناحیه سوزانده شده و عضلات ساق رشد نکنند. در هر مرتبه 2 تا 3 ثانیه صبر کنید و سپس به طور کامل بایستید. در هر تمرین 10 تا 15 اسکات بزنید.

 • در دست گرفتن وزنه در هنگام اسکات زدن باعث حجیم شدن ساق پا می شود.
 • برای تعادل بیشتر در هنگام اسکات زدن می توانید دو دست خود را رو به جلو و موازی زمین نگه دارید، به شکلی که کف دست هایتان رو به زمین باشد.
 • در صورت انجام این تمرین به همراه یک برنامه ورزشی منظم، کالری و چربی دریافتی شما کاهش یافته و عضلات تان تقویت خواهد شد.

 

تمرین ساق پای ایستاده

برای انجام این تمرین، بایستید و پاهای خود را به اندازه نصف عرض شانه باز کنید. برای حفظ تعادل می توانید یک صندلی و یا میز را با دست بگیرید. حالا پاهایتان را تا حدی بالا ببرید که روی انگشت پای خود قرار بگیرید. حداقل به مدت 1 ثانیه بالا بمانید و دوباره روی پاشنه خود برگردید. در هر مرتبه 20 بار این حرکت را تکرار کنید تا ساق هایتان شکل بگیرند.

 

تمرین ساکر کیک

برای این تمرین کافی است رو به روی جسمی بایستید که تقریبا به اندازه یک توپ فوتبال از زمین بالاتر باشد (مثلا پله). دست هایتان را روی پهلوهای خود گذاشته و یک پای خود را طوری رو به جلو پرتاب کنید که انگشتان تان با روی آن سطح تماس پیدا کنند. پای دیگرتان تقریبا 30 سانتیمتر عقب تر بر روی زمین است. حالا پای عقب را رو به جلو پرتاب کرده و جای پاهای خود را عوض کنید. این تغییر جای پاها را بدون وقفه و به سرعت تکرار کنید تا سوزش را در ساق هایتان احساس نمایید.

 

انجام ندادن تمرینات سنگین ساق پا

اگر ساق پای شما فرم دارد، انجام تمرینات سنگین آن ها را حجیم تر خواهد کرد. بنابراین از انجام هرگونه تمرینی که احساس فشار بر ساق پا وارد می کند خودداری کنید. در زیر به تمریناتی اشاره شده است که باید از آنها دروی کنید، مگر آنکه بخواهید ساق هایتان بزرگ تر شوند.

 • راه رفتن و یا دویدن روی تپه: اگرچه راه رفتن و دویدن باعث ایجاد فشار بر روی ساق پا می شود اما انجام آن ها روی سطح صاف مشکلی ایجاد نمی کند.
 • کوهنوردی: کوهنوردی کردن و حتی زیاد بالا رفتن از پله ها خود به حجیم شدن ساق پا منجر می شود.
 • طناب زدن: بالا و پایین پریدن روی انگشتان پا یک تمرین کاردیوی عالی است، اما باعث حجیم شدن عضلات ساق پا می شود.
 • تمرین ساق پا: اگر ساق های شما فرم دارند، این تمرین به حجیم شدن آن ها منجر می شود.
 • دویدن با سرعت بالا: دونده های سرعتی روی پنجه پا می دوند و همین کار باعث افزایش حجم عضلات ساق پاهایشان می شود.

 

نوشیدنی رژیمی برای لاغر کردن و کاهش وزن

رژیم غذایی برای لاغری

محاسبه کالری مصرفی

اگرچه نمی توان چربی یک قسمت خاص از بدن را آب کرد، اما می توانید با لاغر کردن کل بدن، به هدف لاغری ساق پا نیز دست پیدا کنید. برای لاغری باید میزان کالری مصرفی شما کم تر از کالری سوزانده شده باشد. لذا باید میزان کالری مصرفی روزانه و مقدار تمرینات ورزشی خود را اندازه گیری کنید.

 • برای اندازه گیری مقدار کالری مصرفی روزانه می توانید از اپ های کالری شمار استفاده کنید.
 • مقدار کالری مورد نیاز روزانه شما به جنسیت، سن، میزان فعالیت بدنی و دیگر فاکتورهای زندگی شما بستگی دارد. برای دانستن مقدار دقیق کالری مورد نیاز خود می توانید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.
 • کمتر از 1200 کالری در روز مصرف نکنید.

 

رژیم غذایی کم کالری

اگر چربی زیادی در ساق پای شما انباشته شده است، نمی توانید تنها آن ناحیه را برای لاغری هدف بگیرید؛ بلکه باید با یک رژیم غذایی کم چرب، وزن کلی بدن خود را کاهش دهید. چربی های مصرفی شما باید فقط از نوع چربی های سالم، مثل آووکادو، مغزهای خوراکی و روغن زیتون باشد.

از مصرف خوراکی های حاوی اسیدهای چرب ترانس مثل انواع شیرینی، کیک، کره مارگارین، غذاهای سرخ شده و اسنک (مثل چیپس و پفک) خودداری کنید.

 

استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات در رژیم غذایی

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع در رژیم غذایی، مقادیر فراوان ویتامین، مواد معدنی و فیبر را به بدن می رساند. تمامی میوه ها و سبزیجات برای بدن مفید هستند اما موارد زیر کمی مفید ترند:

 • سبزیجات دارای برگ سبز مثل اسفناج، چغندر و گیاه خردل
 • انواع کلم مثل بروکلی، کلم برگ، گل کلم و کلم بروکسل
 • انواع مرکبات مثل لیمو شیرین، لیمو ترش، پرتقال و گریپ فروت

 

جایگزین کردن غلات فراوری شده با غلات کامل

غلات کامل منابع خوبی از فیبر بوده و به همین دلیل باعث ایجاد احساس سیری سریع تر می شوند. این موضوع باعث می شود تا غذای کمتری بخورید. غلات سفید و یا فراوری شده، در مقایسه با غلات کامل، قند خون را به سرعت و بطور موقت بالا می برد. این عدم تعادل قند خون سبب ایجاد احساس گرسنگی و خستگی بیش تر در فرد می شود.

 • غلات کامل عبارتند از نان گندم کامل، جوی دو سر، برنج قهوه ای و یا برنج شالی نشده، پاستای گندم کامل، و جو
 • غلات فراوری شده عبارتند از نان سفید، برنج سفید، پاستا و بیش تر بیسکویت ها، شیرینی ها و کیک ها

 

استفاده از منابع پروتئین کم چرب

پروتئین یکی از ارکان مهم هر رژیم غذایی است. مصرف پروتئین کمک می کند تا سریع تر احساس سیری کرده و انرژی مورد نیاز شما را تامین می کند. به جای پروتئین های پر چربی مانند دنده یا استیک، از پروتئین های کم چرب مانند موارد زیر استفاده کنید:

 • گوشت های کم چرب مانند گوشت سفید مرغ، بوقلمون، یا راسته گوساله
 • حبوبات مثل لوبیا، عدس و نخود
 • تخم مرغ
 • لبنیات کم چرب مثل ماست و شیر

 

درد پا ناشی از استفاده از کفش پاشنه بلند

تغییر سبک زندگی برای لاغری ساق پا

انجام پیاده روی روزانه

برای لاغری ساق پاهایتان، می بایست تغییراتی در سبک زندگی خود به وجود آورید. نحوه راه رفتن بر شکل ساق پا تأثیر خواهد گذاشت. مثلا راه رفتن روی پنجه، فشار به ساق پا را افزایش می دهد. در موقع گام برداشتن، ابتدا پاشنه خود را بر روی زمین بگذارید و سپس روی پنجه بروید.

 • ممکن است خودتان متوجه روی پنجه راه رفتن خود نباشید. بنابراین از یکی از دوستان تان بخواهید تا راه رفتن شما را مشاهده کند و نظرش را بگوید.
 • برای تاثیر بیشتر، می توانید انگشتان پای خود را بالا نگه دارید. مثلا در هنگام انجام حرکت اسکات، انگشتان پای خود را بالا آورده و وزن خود را روی پاشنه متمایل کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

 

عدم استفاده مداوم از کفش پاشنه بلند

پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند باعث ایجاد ناهماهنگی در عضله ساق پا شده و در نتیجه ممکن است ساق پایتان حجیم تر دیده شود. بهتر است تا زمان اصلاح این ناهماهنگی ها از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید.

 • ورزش های استقامتی مثل لانژ و اسکات به اصلاح ناهماهنگی عضلات ناشی از پوشیدن کفش پاشنه بلند کمک می کند.
 • اگر به هر دلیلی مجبور به پوشیدن کفش پاشنه بلند شدید، توصیه هایی در مورد آن را در ریموژ بخوانید.

 

انجام حرکات کششی پا

ورزش های کششی پا موجب لاغری ساق ها نمی شود، اما به تنظیم شکل مفاصل کمک می کند. این تنظیم مفاصل به اصلاح شکل عضله ساق پا منجر می گردد. برخی ورزش های کششی مناسب برای ساق پا عبارتند از:

 • لمس کردن انگشتان پا: روی زمین بنشینید، پاهایتان را دراز کرده و به هم جفت کنید. به آرامی رو به جلو خم شوید تا دست هایتان نوک انگشت پاها را لمس کند. تا جایی که احساس سوزش نمی کنید به سمت نوک انگشت تان خم شوید و به مدت 15 ثانیه در همین حالت بمانید.
 • حرکت کششی پا باز: طوری بایستید که یک پای شما بصورت کشیده در جلو و پای دیگر در عقب باشد. پاهای خود را تا جایی که می توانید باز کنید. زانوی پای جلو را خم کنید و پای عقب را صاف روی زمین نگه دارید. نگاه تان به جلو باشد و عضله ساق پا را تحت کشش قرار دهید. حدود 10 تا 15 ثانیه در این حالت بمانید.
 • قدم کشیده: بایستید و یک پای خود را صاف روی زمین قرار دهید. پای دیگر را مستقیم به جلو بکشید و نیمی از آن را روی جسمی با ارتفاع یک پله قرار دهید. رو به جلو متمایل شوید تا در ساق پایتان احساس کشش کنید. در این حالت نیز به مدت 15 الی 20 ثانیه بمانید و برای هر دو پا این حرکت را انجام دهید.
 • حرکت سگ با صورت پایین. این یکی از حرکات یوگا است که برای ساق پا مفید می باشد. طوری روی شکم دراز بکشید که دست هایتان در زیر شانه هایتان بوده و پاها عقب تر باشند. با کمک دست هایتان به زمین فشار وارد کنید و خودتان را از زمین جدا کنید و همزمان وزن خود را به سمت پاشنه پا متمایل کنید. در این حالت، بدن تان باید شکل v وارونه بگیرد. حداقل 20 الی 30 ثانیه به همین حالت بمانید.

 

ساق پای لاغر و خوش فرم

خلاصه

گرچه لاغری موضعی بدن امکان پذیر نیست، اما می توانید با انجام تمریناتی خاص، حجم ساق پاهای خود را کاهش دهید. برای چربی سوزی، 2 تا 3 بار در هفته و هر بار حدود 60 دقیقه، تمرینات کاردیو مانند پیاده روی، دویدن، شنا و دوچرخه سواری انجام دهید. سپس با تمرینات وزنی مانند اسکات، لانج و تمرین ساق پا، به ساق های خود فرم دهید. از انجام دادن تمریناتی مانند کوه نوردی، طناب زدن و دویدن سریع، که به ساق پای شما فشار زیادی می آورند اجتناب کنید؛ زیرا این تمرین ها حجم ساق پای شما را افزایش می دهند.

 

نکات

 • به یاد داشته باشید که ژنتیک هم یکی از عوامل تاثیر گذار بر سایز و تناسب عضلات ساق پای شما است. اگر بزرگی ساق پای شما مادرزادی باشد، لاغر کردن آن بسیار سخت تر و زمانبر تر خواهد بود.
 • می توانید از تردمیل برای راه رفتن استفاده کنید.
 • یک پزشک یا متخصص فیزیوتراپی باید نحوه راه رفتن شما را مورد بررسی قرار دهد. ممکن است در هنگام راه رفتن، بیش از حد به عضلات ساق پای خود فشار بیاورید، و این موضوع علت بزرگی ساق پایتان باشد.
 • قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی یا برنامه ورزشی جدید، با پزشک خود مشورت کنید؛ مخصوصا اگر به بیماری هایی مانند دیابت مبتلا هستید.