سفید شدن مو با بالا رفتن سن اجتناب ناپذیر است. اما امروزه خیلی از افراد، سفیدی زودتر از موعد را در موهای خود تجربه می کنند. دیدن یکی دو موی سفید در بیست سالگی می تواند باعث ترس شما شود. اگر چند تار موی سفید در جوانی داشته باشید علت آن ممکن است ارثی باشد یا مشکلی در سلامتی شما وجود داشته باشد. مراجعه به پزشک به خاطر چند تار موی سفید اصلا دلیل بر ترسو بودن شما نیست. اگر تمام اعضای بدن شما عملکرد درستی دارند پس نباید در سنین پائین جوانی موهای شما سفید شود. همیشه بحث بسیاری در این باره وجود دارد که آیا سفید شدن زودهنگام موها نشانه ی بیماری است یا نه. بهتر است بدانید که جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی تنها ملزم به رعایت چند روش خانگی می باشد که مهم ترین و کاربردی ترین آنها در این مقاله بیان خواهد شد.

علت سفید شدن مو در جوانی

دانستن علت سفید شدن مو در جوانی می تواند به شما کمک کند مشکل خود را حل کنید. موی سفید می تواند ارثی باشد. می تواند به دلیل استفاده ی زیاد از محصولات شیمیایی مو باشد یا ممکن است استرس زیاد باعث آن شود. در عین حال می تواند به علت مشکلاتی در سلامت شما باشد. بهتر است نگاهی به سبک زندگی خود بیندازید تا علت سفید شدن مو در جوانی و سن کم را پیدا کنید. اگر سرعت سفید شدن موهای شما بالاست می توانید به متخصص مراجعه کنید.

تغییراتی برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی

رژیم مناسب

چیزی که می خورید ارتباط زیادی با ظاهر شما دارد. اگر متابولیسم شما خوب کار می کند اما غذاهای چرب زیادی می خورید ممکن است اضافه وزن پیدا نکنید اما مشکلات سلامتی دیگری پیدا خواهید کرد. سفید شدن مو و همینطور ریزش زیاد آن ارتباط زیادی با رژیم غذایی شما دارند. اگر در رژیم غذایی شما ویتامین ها و مواد معدنی مهم کمی وجود داشته باشد موهای شما شروع به از دست دادن رنگدانه های خود و شکننده شدن می کند. بنابراین اگر موهایی دارید که با مشکل روبروست تغییر رژیم غذایی می تواند به حل مشکل شما کمک کند.

محصولات مراقبت از مو

اغلب آقایان متوجه آسیبی که محصولات شیمیایی مراقبت از مو به موهایشان وارد می کنند نیستند. وقتی به موهای خود ژل حالت دهنده می زنید ممکن است آسیب غیر قابل جبرانی به موهای خود وارد کنید. شامپو، نرم کننده، ژل مو و رنگ موی نامناسب می تواند دلیل عمده ی سفید شدن پیش از موعد باشند. بهتر است اجازه دهید موهای شما حالت طبیعی خود را حفظ کنند. در عین حال بعضی از محصولات مراقبت از مو مهم نیز هستند. یک شامپوی گیاهی می تواند برای موهای شما کاملا ضروری باشد. در حال حاضر محصولات زیادی وجود دارد که مخصوصا برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی و سنین کم تولید شده اند. پس باید محصولی را شناسایی کنید که برای موهای شما مناسب است.

درمان پزشکی

اگر دلیل سفید شدن موهای شما دارویی است، بهترین راهکار این است که ابتدا سلامتی خود را به دست آورید و بعد به سفید شدن موهایتان بپردازید. خیلی از داروها هستند که باعث سفیدی موها می شوند. نیازی نیست مصرف این داروها را متوقف کنید بلکه باید تا زمان به دست آوردن سلامتی صبر کنید تا بعد بتوانید رنگ موی طبیعی خود را دوباره به دست آورید.

موی سفید، نشانه ی بالا رفتن سن و دانا شدن ما است. اما آقایان جوان نمی توانند موی سفید را تحمل کنند. محققان معتقدند دلیلی که باعث سفید شدن موها در جوانی می شود تستوسترون است. میزان این هورمون در بعضی مردان بالاست. عوارض جانبی این پدیده به آسانی قابل مشاهده است که همان سفیدی موهاست.

موهای سفید یک آقادرمان هایی برای موهای سفید

سوای مراجعه به پزشک، می توانید بعضی درمان های خانگی را هم برای درمان موهای سفید خود به کار ببرید. مثلا هنگام شستن موها با شامپوی خود از کافئین استفاده کنید. این کار باعث احیای موها می شود. همچنین می توانید موها را با آب گرم ماساژ دهید تا سفید شدن آن ها را متوقف کنید. رژیم غذایی هم راه مهم دیگری برای متوقف کردن سفید شدن موهاست. باید رژیمی با ارزش تغذیه ای مناسب مصرف کنید.

از استرس دوری کنید

استرس یکی از چیزهایی است که خیلی از مردان جوان این روزها تجربه می کنند. به همین دلیل افراد دچار مشکلات سلامتی زیادی می شوند. جدا از مشکلات سلامتی، فرد همچنین دچار مشکلات مو مثل سفید شدن، ریزش و شوره هم می شود. بنابراین سعی کنید زندگی بدون استرسی داشته باشید. اگر احساس می کنید استرس دارید چند دقیقه ای پیاده روی کنید که باعث از بین رفتن تمام تنش و عصبانیت شما می شود.

سیگار کشیدن را ترک کنید

اکثر آقایانی که موهایشان سفید می شود سیگاری هستند. سیگار کشیدن به صورت تدریجی فرد را می کشد. سیگار کشیدن همچنین نقش عمده ای در سفید شدن مو در جوانی و سنین پایین دارد. پس آن را ترک کنید تا زندگی سالم و نیز موهای سالمی داشته باشید. این یکی از اقدامات پیشگیرانه ی ثابت شده برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی ست.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک درمان خارجی برای سفید شدن زودهنگام موهاست. روغن نارگیل با برگ های کاری، درمانی عالی برای حفظ موهای سالم است. به دلیل وجود برگ کاری موهای شما رنگ مشکی طبیعی خواهد گرفت.

آب فراوان بنوشید

این روش یک روش داخلی برای جلوگیری از سفید شدن موهاست. مرطوب نگه داشتن بدن باعث می شود پوست سر رطوبت خود را حفظ کرده و از خشکی آن جلوگیری شود. نبود رطوبت در فولیکول های مو امکان سفید شدن مو ها را افزایش می دهد. پس عادت کنید تا جایی که می توانید آب بنوشید.

افزایش مصرف ویتامین ها

سفید شدن موها معمولا حاصل کمبود ویتامین ب 12 در رژیم غذایی است. اگر می خواهید جلوی این اتفاق را بگیرید باید دریافت ویتامین آ و ب را افزایش دهید. مصرف میوه های زرد و سبز و سبزیجات برگ دار را افزایش دهید. اگر می خواهید میزان کافی ویتامین ب دریافت کنید باید موز، سبزیجات تیره ی سبز برگ، گل کلم، گوجه فرنگی، ماست، جگر، مخمر و غلات صبحانه مصرف کنید. اگر می خواهید ویتامین ب 12 بیشتری دریافت کنید نیز باید لبنیات، گوشت و تخم مرغ بیشتری مصرف کرده یا مکمل ویتامین ب 12 دریافت کنید.

غذاهای ید دار مصرف کنید

غذاهایی که ید فراوانی دارند جلوی سفید شدن موها را می گیرند. هویج، ماهی و موز مقادیر فراوانی ید دارند. اگر می خواهید مقدار ید غذای خود را افزایش دهید از نمک ید دار به جای نمک ساده یا نمک دریا استفاده کنید.

انگور فرنگی بخورید

آلما یا انگور فرنگی هندی در پیشگیری از ریزش مو یا سفید شدن مو در جوانی فوق العاده موثر است. می توانید از آن به طرق مختلف استفاده کنید. می توانید خمیر آن را که از آب لیمو و انگورفرنگی هندی له شده درست کرده اید روی موهای سفید خود بزنید تا دوباره مشکی شود. مشکی کردن موها به طور طبیعی حالا دیگر تنها یک رویای محال نیست و به واقعیت نزدیک شده است. استفاده از نرم کننده ها و شامپوهای شیمیایی را محدود کرده یا به طور کامل متوقف کنید چون موهای شما را سفید می کنند. به جای آن از آلمایی که یک شب در آب خیسانده اید به عنوان یک نرم کننده ی موثر استفاده کنید. اگر به دنبال جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی هستید، هر شب قبل از رفتن به رختخواب کمی میوه ی آلما بخورید.

به موهای خود حنا بزنید

حنا نه تنها می تواند موها را نرم کند بلکه روند سفید شدن آن را هم معکوس می کند. به علاوه، در صورتی که یک ساعت قبل از حمام استفاده شود از کم پشت شدن و سفیدی زودهنگام موها جلوگیری می کند.

ادویه ها و گیاهان

بعضی ادویه جات و گیاهان مثل زیره ی سیاه، فلفل سیاه، زنجبیل و کاری در جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی موثرند. گیاهانی مثل شیکاکایی و براهمی که از دانه های هندی به حساب می آیند، از زمان های خیلی قدیم برای حفظ رنگ موها مورد استفاده قرار می گرفته اند. برگ های کاری همچنین با روند سفید شدن زودهنگام موها مبارزه می کنند. بنابراین باید غذاهای خود را با برگ کاری بپزید. این برگ ها حاوی ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز برای جوان سازی و تقویت موها هستند. می توانید روغن نارگیل را گرم کرده و برگ های کاری را به آن اضافه کنید و این مخلوط را به موها بزنید. اما در مصرف ادویه ها زیاده روی نکنید چون خود این کار باعث سفیدی موها می شود. گیاهان دیگری که باعث جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی می شوند شامل رزماری، مریم گلی، باباآدم، گزنه و هلو هستند.

آلوئورا

آلوئورا هم در پیشگیری از سفید شدن مو در جوانی موثر است. وقتی موهای خود را با ترکیبی از روغن جوانه گندم، شیر نارگیل و آلوورا ماساژ می دهید شوره ی سر را کاهش داده، رشد موها را افزایش می دهد و منافذ پوست سر را تمیز می کند. بعد از آن طبق روال همیشه موها را شامپو زده و بشویید.

خمیر پیاز

با اینکه پیاز ممکن است اشکتان را درآورد اما می توانید از خمیر آن برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی و سن کم و حتی بعد از آن و در سنین بالاتر استفاده کنید. خمیر پیاز را روی پوست سر بمالید. اجازه دهید برای چند دقیقه بماند تا خشک شود. بعد از چند روز موهای سفید شما دوباره مشکی خواهند شد. اگر می خواهید به نتیجه برسید از این درمان هر روز استفاده کنید. اگر فقط هفته ای یکبار این کار را انجام دهید اثر آن چندان ملموس نخواهد بود. باید پوست پیاز را خوب بکنید و بعد آن را رنده کنید تا خمیری شکل شود. این خمیر را به پوست سر خود زده و به آن فرصت دهید تا روی سر بماند. بعد از نیم ساعت آن را بشویید. اگر می خواهید از شر بوی پیاز خلاص شوید می توانید موها را با شیکاکایی بشویید.

آب هویج

آب هویج هم خوشمزه است هم سالم. اگر به دنبال جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی هستید، باید هر روز آب هویج بنوشید. آب هویج موهای شما را قوی و سالم نگه می دارد. حتی لازم نیست آب هویج را به موها بزنید. مصرف آن کفایت می کند. نوشیدن آب هویج برای سلامت کلی شما هم مفید است.

تخم شنبلیله

یک شب تخم شنبلیله را در آب بخیسانید. نوشیدن آب آن در روز بعد و با معده خالی نیز توصیه می شود. این کار را چهار تا شش ماه انجام دهید تا نتیجه ی آن را مشاهده کنید.

چای سیاه

می توانید برای درمان سفید شدن موها از چای سیاه هم بهره گیرید. یک قاشق چای خوری نمک را به یک فنجان چای سیاه اضافه کنید. این مخلوط را روی پوست سر خود ماساژ دهید و بعد از یک ساعت آن را به آرامی بشویید.

جوانه گندم

می توانید دو قاشق چای خوری جوانه ی گندم را با کمی شیر مخلوط کرده و بنوشید.

موهای سفید یک آقاماسک خانگی برای درمان و جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی

گیاه لیف

از گیاه لیف به طور گسترده برای جلوگیری و درمان سفیدی زودرس موها استفاده می شود. این گیاه کمک می کند رنگدانه ی پوست احیاء شده و همچنین ریشه ی مو تقویت شود. می توانید با استفاده از گیاه لیف و روغن نارگیل یک تونیک مو طبق دستورالعمل زیر برای خود درست کنید.

محتویات

 • نصف فنجان لیف(چند تکه)
 • یک فنجان روغن نارگیل

طرز تهیه

نصف فنجان لیف را در آفتاب خشک کنید. سه تا چهار روز تکه های لیف را در روغن نارگیل بخیسانید. حالا روغن را با تکه های لیف درون آن حرارت دهید تا رنگ روغن تیره شود. مایع را از صافی گذرانده و آن را در ظرفی نگهداری کنید. از این روغن حد اقل دو بار در هفته برای ماساژ دادن پوست سر استفاده کنید.

سرشیر

می توانید برای جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی از ترکیب سرشیر و برگ های کاری نیز استفاده کنید. این درمان مخصوصا به درد افرادی می خورد که موهای چربی دارند. می توانید برای تهیه ی آن از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

محتویات

 • نصف فنجان برگ کاری
 • نصف فنجان سرشیر

طرز تهیه

برگ های کاری را آسیاب کرده و سپس آب آن را خارج کنید. سرشیر و آب برگ کاری را با هم مخلوط کرده و مخلوط آن را برای پنج دقیقه با شعله ی ملایم حرارت دهید و اجازه دهید ولرم شود. مخلوط فوق را به پوست سر خود بمالید و بگذارید نیم ساعت روی سر بماند. بعد موها را با آب ولرم بشویید.

مریم گلی

برگ های مریم گلی نه تنها باعث جلوگیری از سفید شدن مو در جوانی و همچنین سن بالا می شود، بلکه رنگ طبیعی موها را هم برمی گردانند.

محتویات

 • آب
 • برگ های مریم گلی

طرز تهیه

برگ های مریم گلی را در مقداری آب بجوشانید. ظرف را از روی اجاق بردارید و اجازه دهید خنک شود. مایع حاصل شده را به تمام پوست سر خود بمالید و اجازه دهید چند ساعت روی سر بماند. سپس سرتان را با شیکاکایی بشویید. این کار کمک می کند رنگ موهای خود را کم کم برگردانید.

خاک رس

چیزی که نیاز دارید کمی خاک رس است. این درمان روند پیری را کند کرده، عوارض جانبی بدی ندارد و برای التهاب چشم، سردرد و بی خوابی هم مفید است.

محتویات

 • کمی خاک رس تمیز
 • کمی آب

طرز تهیه

کمی آب را به خاک اضافه کرده تا محلولی شکل گیرد. آن را از فیلتر قهوه بگذرانید و بعد موهای خود را با عصاره ی حاصله بشویید. این کار را هفته ای یکبار انجام دهید تا نتیجه ی لازم را ببینید.

تخم خردل

برای این درمان خانگی کمی تخم خردل سیاه نیاز دارید. تخم خردل سیاه در مقایسه با خردل سفید به این دلیل که سبوس آن جدا شده است مواد مغذی بیشتری دارد. اما هر دو سرشار از ویتامین ب و مواد معدنی اند. این درمان نه تنها کمک می کند موهای مشکی خود را دوباره برگردانید بلکه ریزش مو را هم کاهش می دهد.

محتویات

 • آب
 • تخم خردل

طرز تهیه

کمی تخم خردل را در آب بخیسانید و بگذارید یک شب بماند. با استفاده از میکسر یا مخلوط کن، آب و خردل را مخلوط کنید تا خمیری شکل شود. این خمیر را به موها و پوست سر خود بزنید و ماساژ دهید.

گیاهان بهی رنگراج و تریفالا

تریفالا یکی از مهم ترین اجزاء طب سنتی آیورودا که در شمال هند واقع شده است محسوب می شود. بهی رنگراج هم باعث افزایش رشد موها می شود.

محتویات

 • تریفالا
 • آب گیاه بهی رنگراج
 • آلما یا انگورفرنگی هندی

طرز تهیه

هر سه ماده را در ظرفی روی حرارت قرار داده و بجوشانید. مخلوط حاصل را خشک کنید. پودری که به دست می آید را با آب و عسل مخلوط کرده و هر روز صبح به موها بزنید.

رزماری

این گیاه به طور طبیعی باعث تیرگی موها می شود. این گیاه را در ترکیب با برگ های مریم گلی استفاده کنید تا این درمانی خانگی به تیره کردن موهای شما کمک کند.

محتویات

 • چند برگ رزماری
 • چند برگ مریم گلی

طرز تهیه

این دو برگ را با آب بجوشانید. سپس چند ساعتی صبر کنید تا محلولی شکل بگیرد. موهای خود را با محلول فوق شستشو داده و بعد از چند ساعت با شیکاکایی بشویید. این کار را هفته ای یکبار انجام دهید.