جلوگیری از طلاق با رعایت روش های تایید شده از سوی مشاورین خانواده

0
1508
دلایلی برای اینکه مراجعه به مشاوره ازدواج سبب جلوگیری از طلاق می گردد

دیدار با مشاوره ازدواج برای زوجی که تلاش می کند ازدواجش را حفظ کند کار آسانی نیست. اعتقاد عرف بر این است که ملاقات با مشاوره ازدواج تقریبا به معنای پذیرش شکست در ازدواج است. با این حال این کار کاملا نادرست است. درمان زناشویی باید بخشی از هر ازدواج باشد چون وصال و ازدواج چیزی است که به طور مداوم به واکاوی نیاز دارد تا به شکوفایی برسد. همان طور که بازیکنان فوتبال نیاز به تمرین دارند تا سرحال بمانند، زوج های متاهل هم نیاز دارند رابطه ی خود را با مراجعه ی مرتب به مشاوره حفظ کنند. مشاوران ازدواج مجرب، به صدها زوج کمک کرده اند تا مشکلات خود را حل کنند؛ بنابراین تبحر لازم را برای کمک کردن به شما دارند. با توجه به این که ۵۰% از اولین ازدواج ها به طلاق ختم می شوند این ۸ نکته که پیشنهاد مشاورین ازدواج و خانواده می باشد، می تواند به حفظ رابطه و ازدواج و در واقع جلوگیری از طلاق کمک کنند.

راهکارهای جلوگیری از طلاق

به حرف های شریک زندگی خود گوش بدهید

اگر یک ازدواج با شکست مواجه شود نشان از این موضوع دارد که آن ها مشکلات دارند که باید مورد بررسی قرار گیرد. در این برهه نقش مشاوره ی ازدواج بسیار حائز اهمیت می شود. فردی که برای ازدواج مورد مشاوره قرار می گیرد احتمالا راه حل هایی کوتاه مدت دریافت می کند به این دلیل که هر دو طرف نیاز به کمک مشاوره دارند تا راهی جهت اصلاح رابطه ی خود بیابند؛ بنابراین راه حل ها بین دو طرف تقسیم می شود. بعضی اوقات تنها گوش دادن به حرف های طرف مقابل می تواند به شما کمک کند بفهمید چه مشکلی در رابطه وجود دارد و حتی می توانید توصیه هایی مبنی بر جلوگیری از طلاق دریافت کنید. معمولا دلیل اصلی مشکلات زوجین، اشکال در برقراری ارتباط و مکالمه است. بنابراین برطرف کردن این مشکل می تواند زمانی که به دنبال نجات یک ازدواج هستید فوق العاده مفید باشد. گوش دادن به شریک خود درکی از نوع احساس او به شما می دهد و وقتی تمام مشکلات روی میز قرار گرفت می تواند پتانسیل های یک رابطه را تغییر دهد.

احساسات خود را بیان کنید

علاوه بر گوش دادن به احساسات طرف مقابل، باید بتوانید احساسات خود را هم بیان کنید تا شریک شما بتواند نقطه نظرات شما را درک کند. انتقال ناراحتی ها و مشکلات، به کسی که او را خیلی دوست دارید کار آسانی نیست. بنابراین کمک گرفتن از یک مشاوره ازدواج که می تواند در این تبادلات مشارکت داشته و نقش واسطه را ایفا کند به شما حس اعتماد به نفس می دهد تا آنچه در ذهن دارید بیان کنید و در عین حال روند مکالمه را منطقی نگه دارید. هیچوقت نباید به شریک خود بی احترامی یا او را ناامید کنید، چون این کار باعث ایجاد حس دشمنی و رنجش بیشتر می شود. چیزی به عنوان درمان زناشوئی به این خاطر ایجاد شده تا به مشکلاتی که با همسر خود دارید رسیدگی کنید؛ برای این کار به تحلیل می پردازد اما هرگز انتقادی در آن وجود ندارد. حفظ یک ازدواج و جلوگیری از طلاق به فاکتورهای متعددی بستگی دارد اما توانایی گوش دادن و به اشتراک گذاشتن احساسات شما می تواند کمک کند برخی از مشکلات خود را حل کنید. مشاوره ی ازدواج جای بسیار خوبی برای انجام این کار است چون مشاوره، نقش رهبری بحث های بین شما و همسرتان را به عهده دارد.
دست های یک خانم و آقا در حال درست کردن یک عکس

مطلب مرتبط:  با تاریخچه سپندارمذگان و دلیل بزرگداشت این روز آشنا شوید

آماده ی آشتی باشید

مثل هر رابطه ی دیگری، صلح کردن، نقش بزرگی در موفقیت نهایی یا شکست این امر ایفا می کند. نجات یک ازدواج، بسته به این است که هر طرف چقدر حاضر به پذیرش طرف دیگر باشد. در عین حال همسر شما باید عقاید و نظرات شما را آزادانه بپذیرد. در نتیجه ی تمایل دو نفر به پذیرفتن نیازهای یکدیگر، فصل مشترکی به وجود می آید که در آن هر دو طرف می توانند از رابطه راضی باشند. مشاوره ازدواج می تواند در این زمینه به عنوان یک راهنما عمل کند. ازدواج به این بستگی دارد که هر دو طرف بتوانند تمایلات و خواسته های فردی خود را کنار بگذارند و خواسته های یکدیگر را در نظر بگیرند. در اولویت قرار دادن تمایلات خود تنها منجر به رنجش و ناامیدی شریک شما می شود. بنابراین جلوگیری از طلاق در یک رابطه به این مربوط است که هر دو نفر در آن رابطه شاد باشند.

از مقصر دانستن یکدیگر دست بردارید

یکی از کارهایی که می توانید برای حفظ ازدواج انجام دهید، مقصر ندانستن یکدیگر است. گرفتن انگشت اشاره به سمت او تنها باعث فاصله گرفتن او از شما و در نتیجه عدم تمایلش به ترمیم ازدواج می شود. یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید برای تانگو رقصیدن به دو نفر نیاز است و این حرف درباره ی شکست یک ازدواج هم صادق است. خیلی نادر است که تنها یک نفر مسئول مشکلاتی باشد که پیش می آید. هر دو نفر در یک رابطه اغلب خطاهایی دارند که معتقدند به وسیله ی طرف دیگر ایجاد شده است چه از راهی برای مکالمه نداشتن و ارتباط و چه از طریق انتظارات نا معقول. مقضر قلمداد کردن شریک زندگی در تمام مشکلات، کار مضری است و باعث نمی شود رابطه به حالت تعادل و آرامش بازگردد.

مطلب مرتبط:  در قرار اول چه بگوییم؟ نکاتی برای گفت و گوی بهتر در اولین قرار ملاقات

چند صباحی را دور از هم سپری کنید

بسته به نوع رابطه ای که اکنون دارید ممکن است فکر خوبی باشد تا مدتی از یکدیگر دور بمانید. طوری که شما و همسرتان بتوانید به افکار و احساسات خود نظم دهید. اغلب مردم نمی دانند کمی کناره گرفتن در یک رابطه می تواند دقیقا چیزی باشد که برای حفظ ازدواج و جلوگیری از طلاق در زندگی مشترک شان به آن نیاز دارند. اگر رابطه ی شما برای مدت مدیدی پر استرس بوده است، مدتی دور ماندن از یکدیگر می تواند به شما کمک کند جایگاه هر چیز را در رابطه بازبینی کنید و ببینید تمایل دارید چه چیزی را برای جلوگیری از طلاق در رابطه ی خود تغییر دهید. به همین ترتیب، این کار می تواند زمانی برای تنفس و تفکر به شریک زندگی شما بدهد. بعد از مدتی دوری از هم، شما و همسرتان به این نتیجه می رسید که دور از هم بودن چه حسی دارد و این انگیزه ای است که برای هر دوی شما و انتقال نیرویی تازه به ازدواجتان مورد نیاز است.
یک زوج در کنار مشاوره ازدواج

یاد بگیرید ببخشید و فراموش کنید

یکی از دلایلی که می تواند یک رابطه را دچار مشکل و در نهایت جدایی و طلاق کند، تمرکز کردن بر روی اشتباهاتی است که طرف شما در گذشته در قبال شما مرتکب شده است. هر کسی اشتباه می کند اما یاد گرفتن بخشیدن این اشتباهات در آینده به سود شما و ازدواج شما خواهد بود. اینکه هر وقت به دلیل کاری که طرف مقابل انجام می دهد ناراحت می شوید و مدام گذشته را شخم می زنید اصلا کار مفیدی نیست. اگر هر روز مشکلاتی را که همسرتان ایجاد کرده فراموش کنید، کمک می کند ازدواج شما شکوفا شود. هیچکس دوست ندارد اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده است، مدام به او یادآوری شود و همسر شما هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر یاد بگیرید ببخشید و فراموش کنید اعتدال را به ازدواج خود باز می گردانید. حفظ ازدواج و جلوگیری از طلاق همچنین به این نکته مربوط است که شریک زندگی شما توانایی عذرخواهی داشته باشد یا نه. در یک رابطه ی ایده آل، هر دو نفر باید از یکدیگر بخواهند یکدیگر را ببخشند اما اگر حتی این اتفاق هم نیفتد همچنان مهم است که اشتباهات گذشته را به خاطر آینده ی رابطه ی خود رها کنید.

مطلب مرتبط:  سوالات قبل از ازدواج که برای شروع یک زندگی مشترک موفق باید از خود بپرسید

اهداف مشترک پیدا کنید

یکی از روش های نجات ازدواج از طلاق ، پیدا کردن چند هدف مشترک با همسرتان است. راهنمایی گرفتن از مشاور ازدواج می تواند بسیار مؤثر باشد چون پیشنهاداتی را ارائه می کند که مورد قبول دو طرف باشد. البته انجام این کار شاید به معنای آن باشد که ممکن است کمی کوتاه آمدن در رابطه مورد نیاز شود اما مهمتر از آن توانایی توافق و مصالحه است که یکی از پایه های یک ازدواج محکم و استوار می باشد. شاید دیگر چیزهای مشترک زیادی بین شما و همسرتان وجود نداشته باشد؛ بنابراین پذیرفتن اهدافی که برای هر دوی شما قابل پذیرش باشد به قدری تلاش نیاز دارد. همچنین اگر بچه داشته باشید یا برنامه ی بچه دار شدن در آینده را پپش روی خود قرار دهید، شاید خوب باشد راجع به نحوه ی آن صحبت کنید. مواردی مثل این که چه کسی خانه می ماند و از بچه مراقبت می کند و چه کسی به کار کردن ادامه می دهد، یا هر دوی شما کار می کنید و بچه را در مهدکودک می گذارید. حل کردن بعضی از این مسائل قبل از اینکه تبدیل به مشکل شوند می تواند در جلسات مشاوره ازدواج انجام پذیرد.

گاه و بیگاه از خود مهربانی نشان دهید

حفظ ازدواج و جلوگیری از طلاق ، به رفتار شما با همسرتان بستگی دارد. با اینکه شاید الان حوصله ی چنین کاری را نداشته باشید اما مهربانی کردن با همسر خود می تواند به روشن شدن دوباره ی شعله های رابطه ی شما کمک کند. مهربانی در تمام دنیا مورد ستایش است مخصوصا وقتی کسی انتظارش را ندارد. اگر همسر شما نگرش منفی ای نسبت به شما دارد، این نگرش را با مهربانی نکردن مورد تاکید قرار ندهید. در عوض به او نشان دهید هنوز چقدر به او اهمیت می دهید و اینکه هنوز هم درون خودتان او را دوست دارید. این کار همچنین به شریک شما کمک می کند نگرش خود شما هم تغییر کند چون ممکن است کم کم همسرتان را از زاویه ی دیگری ببینید. مهربانی باید پایه ی هر رابطه ای باشد مخصوصا در زمانی که دارید یاد می گیرید ازدواج خود را حفظ کنید.

و همیشه این حرف روانشناسان را به یاد داشته باشید

فداکاری در ازدواج به این معنی نیست که برای یکدیگر فداکاری کنید؛ بلکه به معنای رسیدن به وحدت در یک رابطه است که اتفاق می افتد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید