حرف هایی که هر روز باید به فرزند خود بگویید

0
1335

کفش هایت کجاست؟ برو توی ماشین. دندان هایت را مسواک بزن. دندان هایت را مسواک زدی؟ واقعا دندان هایت را مسواک زدی؟ خیلی جمله ها وجود دارند که والدین هر روز صبح در گوش بچه های خود تکرار می کنند. اما والدین هر روز باید چه حرف هایی به بچه های خود بزنند تا به آن ها در زندگی کمک کند؟

از متخصصان پرسیدیم چه جملاتی در پیشرفت بچه تفاوت ایجاد می کند. آن ها نظرشان را با ما در میان گذاشتند و این ها چیزهایی هستند که باید هر روز به فرزند خود بگویید.

متاسفم

این یکی لزوما هر روز اتفاق نمی افتد، اما فرزند شما باید بداند که وقتی اشتباه می کنید عذرخواهی می کنید. گفتن متاسفم به بچه ها به آن ها نشان می دهد که حتی بزرگسالان هم باید مسئولیت اشتباهات خود را به عهده بگیرند. صادقانه گفتن این که متاسفید در زمانی که عصبانی هستید یا اشتباهی می کنید باعث ایجاد اعتماد می شود.

آفرین

گفتن آفرین به بچه ها زمانی که واقعا کار خوبی انجام داده اند کار درستی است. اما تحسین توخالی، آن ها را از یافتن معنای تلاششان باز می دارد. یک درمانگر بالینی می گوید قدردانی از کار سخت آن ها نتیجه خوبی خواهد داد. و تحسین یک کودک کودک دیگری را ارضاء نمی کند. پذیرفتن بچه ها همان طوری که هستند و ارزیابی نیازهای فردی آن ها بهترین رویکردی است که می توان برای تحسین آن ها اتخاذ کرد.

راهکار دیگری که ارائه می دهند صحبت کردن با بچه ها هنگام پیاده روی با سگتان یا رانندگی کردن است. بعضی اوقات برقراری ارتباط چشمی برای بچه ها خیلی ترسناک است. برداشتن این حس ترس باعث می شود بچه ها احساس قضاوت کمتری کنند و بیشتر به ابراز خود تشویق شوند.

مطلب مرتبط:  چگونه آرام شویم؟ معرفی راه های رسیدن به آرامش در زندگی

می دانم از پس آن برمی آیی

دادن فرصت زمین خوردن و شکست به بچه ها یکی از بزرگ ترین هدایایی است که والدین می توانند به بچه ها بدهند. حل کردن مشکلات کوچک دوران کودکی بچه ها را آماده مواجهه با مشکلات بزرگ در بزرگسالی می کند. روانشناس، می گوید گفتن این که ’من می دانم می توانی این مشکل را حل کنی‘ به بچه ها این پیام را به همراه دارد که بچه ها افراد بالغی هستند باقابلیت و خوش فکر. اگر چه حل مشکلات برای آن ها کاری دوست داشتنی به نظر می رسد، این که به آن ها اجازه دهید خودشان آن را درست کنند اعتماد به نفسشان را خواهد ساخت.

خودت از آن راضی هستی؟

وقتی یک کودک می پرسد “نقاشی ام را دوست داری؟ جواب این است “خودت ازش راضی هستی؟” یک روان شناس کودک می گوید: تحسین چیز خارق العاده ای برای بچه است اما به او یاد نمی دهد ذاتا باانگیزه باشد. دادن بازخوردهایی مثل “می بینم که تلاش زیادی برای این نقاشی کرده ای. رنگ هایی که استفاده کرده ای را دوست دارم.” خیلی صادقانه تر و بهتر از گفتن این است که همه چیز نقاشی شان را دوست دارید.

 

*به این روند اعتماد کنید

می گویند که با وجود تمام جملاتی که والدین باید به فرزندانشان بگویند، یک جمله هم هست که آن ها باید به خودشان بگویند و آن این است که “به این روند اعتماد کن”. کودکی یک مفهوم در معرض خطر است و اغلب از بچه ها انتظار می رود مانند بزرگسالان رفتار کنند. از جمله “بزرگ شو” زیاد استفاده می شود اما بزرگسالان اغلب فراموش می کنند که بچه ها هر روز در حال رشد هستند.

مطلب مرتبط:  درمان ترس کودکان از مدرسه - چگونه فرزندتان را با اعتماد به نفس به مدرسه بفرستید

و میوه بلوط تا زمانی که در زمین کاشته نشده باشد درخت بلوط نشده است. این گیاه به آب و نورآفتاب و مواد مغذی نیاز دارد تا تبدیل به یک درخت شود. هیچ کس از یک میوه بلوط انتظار ندارد سایه داشته باشد اما مردم معمولا انتظار دارند بچه ها مثل بزرگسال ها رفتار کنند. بچگی یک فرآیند است و فرآیندی است که هر دو والدین و بچه ها باید به آن اعتماد کنند. بچه ها انسان های کاملی هستند دقیقا به همین صورتی که امروز هستند. یک بچه یک فرد بالغ کوچک نیست. یک بچه یک بچه است. آماده کردن یک بچه ۳ ساله برای مهد کودک همان اندازه معنی می دهد که از یک دانه سیب بخواهی که یک پای سیب باشد. والدین هر جمله ای که برای گفتن به فرزندان خود انتخاب کنند، از اعتماد کردن به روند کودکی و به یاد داشتن این که این دوره لحظه ای کوتاه در زمان است، سود خواهند برد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید