عصاره قهوه سبز یکی از جنجالی ترین مواد خوراکی در زمینه لاغری در تمام جهان است. قهوه سبز یک نوع قهوه روست نشده است که حاوی مقادیر فراوانی اسید کلروژنیک می باشد. تحقیقات نشان داده است که اسید کلروژنیک از تجمع چربی احشایی جلوگیری می کند، دارای خواص ضد التهابی و محافظتی از قلب و عروق بوده و حساسیت به انسولین را بالا می برد. بعلاوه، قهوه سبز نسبت به قهوه معمولی کافئین کمتری دارد. از طرفی خواص قهوه سبز برای لاغری بسیار مورد بحث است، و هر چیزی که در مورد لاغری مورد بحث باشد، در مرکز توجه افراد علاقه مند به کاهش وزن قرار می گیرد.

به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم تا مطلبی را در مورد خواص قهوه سبز برای لاغری جمع آوری کنیم. این مطلب را بخوانید تا بتوانید در مورد استفاده یا عدم استفاده از قهوه سبز در رژیم خود، تصمیم درست را اتخاذ کنید.

 

نوشیدنی قهوه سبز

قهوه سبز چیست؟

دانه قهوه روست (برشته کاری) نشده را قهوه سبز می نامند. به منظور گرفتن عصاره مورد نظر، این دانه ها را خیسانده و تغلیظ می کنند. از طرفی قهوه معمولی که شما می نوشید، برشته و فراوری شده است؛ و به همین دلیل است که رنگش به قهوه ای سوخته تغییر کرده و بوی آن نیز متفاوت است. طعم عصاره قهوه سبز نیز بسیار با قهوه معمولی تفاوت دارد، و به همین دلیل چندان مورد استقبال طرفداران قهوه قرار نگرفته است. اما آیا واقعا قهوه سبز برای لاغری مفید است یا خیر؟ در ادامه خواهیم فهمید.

 

خواص قهوه سبز

قهوه منبعی غنی از دو فیتوکمیکال (گیامغذی) به نام های کافئین و اسید کلروژنیک است. در این میان، اسید کلروژنیک دارای خواص لاغری است. از طرفی، فرایند روست (برشته کاری) قهوه موجب از بین رفتن اسید کلروژنیک آن می شود، و به همین دلیل است که قهوه سبز برای افرادی که به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند، مناسب است. در ادامه به نتایج تحقیقات انجام شده در این حوزه اشاره شده است:  اسید کلروژنیک با کاهش فعالیت ژن های مسئول افزایش وزن تورمی و سلول های چربی ساز مرتبط با هورمون گالانین، سطح حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. بعلاوه، اسید کلروژنیک می تواند جذب چربی را کاهش داده و متابولیسم چربی در کبد را تقویت کند، و از این طریق به لاغری کمک نماید. عصاره قهوه سبز می تواند سطح قند خون را کاهش داده و نواسانات انسولین را کنترل کند. علاوه بر افزایش متابولیسم چربی، اسید کلروژنیک می تواند هورمون های مربوط به چاقی را نرمال کند. اسید کلروژنیک همچنین توانسته تری گلیسیرید پلاسما و سطح کلسترول خون موش های آزمایشگاهی را کاهش دهد. در نهایت، اسید کلروژنیک با کاهش جذب قند، به لاغری کمک می کند.

 

از نتایج تحقیقات مشخص است که دانه قهوه سبز ریشه های چاقی را هدف قرار داده و می تواند عامل موثری در کاهش وزن و لاغری باشد. قهوه سبز در اشکال مختلفی موجود است. در ادامه متوجه خواهید شد که کدام یک از این اشکال برای شما مناسب تر است.

 

پودر و دانه قهوه سبز

کدام شکل قهوه سبز برای لاغری مناسب تر است؟

قهوه سبز قابل حل در آب بسیار راحت آماده می شود. فقط کافیست کمی آب به آن اضافه کرده و نوشیدنش لذت ببرید. سه نوع قهوه سبز قابل حل در آب وجود دارد: پودری، منجمد-خشک شده و گرانول. نوع پودری از خرد کردن دانه قهوه سبز در زیر آب داغ و با فشار تولید می گردد. قهوه سبز منجمد-خشک شده، بالاترین کیفیت را در میان انواع قهوه سبز دارا است. این قهوه را با منجمد کردن اینفیوژن های غلیظ قهوه و سپس ایجاد خلا برای خشک کردن کریستال های قهوه تولید می کنند. قهوه سبز گرانول نیز با تجمیع پودر قهوه و استفاده از بخار برای گلوله کردن آن ها تولید می گردد. گرچه آماده کردن قهوه سبز قابل حل در آب راحت تر است، اما میزان کافئین بالایی دارد؛ لذا استفاده از عصاره قهوه سبز می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد. در ادامه با آن آشنا شوید.

عصاره قهوه سبز

عصاره قهوه سبز دارای بالاتری مقدار اسید کلروژنیک است و مواد مغذی بیشتری دارد. این عصاره در قالب قرص و پودر به فروش می رسد و به نحوی فراوری شده است که بیشترین مقدار اسید کلروژنیک از دانه های قهوه سبز استخراج گردد. به شما توصیه می کنیم قبل از هر نوع اقدامی برای لاغری، از جمله استفاده از قرص یا پودر قهوه سبز، با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه با نحوه استفاده از قهوه سبز برای لاغری آشنا خواهید شد.

 

قهوه سبز و برگ نعناع

طریقه مصرف قهوه سبز برای لاغری

1- قهوه سبز

برای درست کردن قهوه سبز، یک بسته دانه قهوه سبز خریداری کنید، با استفاده از یک آسیاب قهوه، دانه ها را آسیاب کرده و سپس پودر آن را دم کنید. اگر از قهوه سبز برای لاغری استفاده می کنید، درون نوشیدنی خود شکر یا شیرین کنندهای مصنوعی نریزید. اگر پس از مدتی از طعم نوشیدنی قهوه سبز خود خسته شدید، می توانید ترکیبات دیگری که برای لاغری مفید هستند را نیز به آن اضافه کنید. در ادامه با برخی از این ترکیبات آشنا خواهید شد.

2- قهوه سبز با برگ نعناع

چند عدد برگ نعناع تازه را درون فنجان قهوه سبز خود انداخته و پس از 5 دقیقه آن را بنوشید. نعناع دارای خواص لاغری بوده و به بدن شما کمک می کند تا سموم را دفع کند.

3- قهوه سبز با دارچین

یک تکه دارچین حدودا 3 سانتیمتری را درون یک فنجان آب انداخته و بگذارید از شب تا صبح بماند. صبح روز بعد با همین آب قهوه سبز خود را درست کنید. دارچین می تواند قند خون را تنظیم کند، حساسیت به انسولین را افزایش دهد، کلسترول ال دی ال را کاهش داده و خواص ضد التهابی داشته باشد.

4- قهوه سبز با زنجبیل

در حین دم کردن قهوه سبز، یک قاشق چای خوری زنجبیل خرد شده به آن اضافه کنید. 5 دقیقه صبر کنید و پس از جدا کردن زنجبیل، نوشیدنی خود را بنوشید. زنجبیل حاوی جینجرول بوده و تاثیرات حرارتی بر بدن می گذارد. بعلاوه، زنجبیل می تواند حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد.

5- قهوه سبز با زردچوبه

گرچه قهوه سبز و زردچوبه ترکیب عجیبی به نظر می رسد، اما بسیار موثر است. نصف قاشق چای خوری ریشه زردچوبه خرد شده را به نوشیدنی خود اضافه کرده و 3 دقیقه صبر کنید. زردچوبه با افزایش متابولیسم چربی، بهبود حساسیت به انسولین و کاهش التهاب به لاغری شما کمک می کند.

 

همانطور که مشاهده فرمودید، لازم نیست با نوشیدن پی در پی قهوه سبز ساده خودتان را خسته کنید، بلکه می توانید با افزودن ترکیبات طبیعی و لاغر کننده، به قهوه سبز خود هیجان بدهید. اما بهترین زمان نوشیدن قهوه سبز چیست؟ در ادامه متوجه خواهید شد.

 

زمان نوشیدن قهوه سبز

بهترین زمان مصرف قهوه سبز برای لاغری

 • صبح، قبل یا بعد از تمرینات ورزشی
 • صبح، همزمان با صبحانه
 • ظهر، قبل از ناهار
 • عصر، همراه با یک میان وعده سالم

میزان مصرف قهوه سبز

بهترین میزان مصرف قهوه سبز برای لاغری 200 تا 400 میلی گرم در روز است.

اما آیا می توانید هر چه قدر که دوست دارید قهوه سبز بنوشید و در عین حال لاغر شوید؟ در ادامه متوجه خواهید شد.

 

نوشیدن قهوه سبز برای لاغر کردن

برای لاغر کردن، چند فنجان قهوه سبز در روز می توان نوشید؟

افراط در هر کاری خطرناک است. بنابراین میزان مصرف قهوه سبز خود را به 3 فنجان در روز محدود کنید. نوشیدن قهوه سبز بیشتر از این میزان موجب تسریع فرایند لاغری شما نخواهد شد.

نکته: بلافاصله پس از وعده های غذایی خود قهوه سبز ننوشید.

و اما یک سوال مهم: آیا نوشیدن قهوه سبز بی ضرر است؟ بگذارید توضیح دهیم.

 

مضرات قهوه سبز

محصولات قهوه سبز عرضه شده توسط شرکت های گوناگون دارای مقادیر متفاوتی از اسید کلروژنیک و کافئین هستند. بعلاوه، از آنجا که فرمول مشخصی برای مکمل های خوراکی وجود ندارد، ممکن است قهوه سبز بی کیفیت را به عنوان یک محصول با کیفیت به شما بفروشند. همچنین کافئین موجود در محصولات بی کیفیت قهوه سبز ممکن است با سایر داروها یا مکمل هایی که در حال حاضر مصرف می کنید تداخل پیدا کند. پس قبل از شروع مصرف قهوه سبز، تحقیقات لازم را انجام داده و از پزشک خود سوال کنید تا بهترین برند در دسترس قهوه سبز یا مکمل های حاوی این ماده را شناسایی نمایید. قبل از مصرف هر مکملی، قسمت فواید و عوارض جانبی موجود در بسته بندی آن را مطالعه نمایید.

 

سلامت و تندرستی ناشی از نوشیدن قهوه سبز

فواید نوشیدن قهوه سبز

 • متابولیسم را افزایش داده و به چربی سوزی کمک می کند.
 • گردش خون را بهبود می بخشد.
 • دفع سموم از کبد را آسان می کند.
 • کلسترول بد خون را کاهش داده و قند خون را تنظیم می کند.
 • نوشیدن قهوه سبز به شما کمک می کند تا در مدت زمان طولانی تری احساس سیری کرده و از خوردن های بی برنامه پرهیز کنید.
 • فعالیت مغز را بهبود بخشیده و شما را در طول روز فعال نگه می دارد.

 

در ادامه با عوارض قهوه سبز آشنا خواهید شد.

 

سردرد به عنوان عوارض جانبی

عوارض جانبی قهوه سبز

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • بی خوابی
 • سوء هاضمه
 • اضطراب
 • افسردگی
 • تپش قلب
 • خستگی مفرط
 • از دست دادن منیزیوم و کلسیوم
 • سوت کشیدن گوش
 • احتمال تداخل با داروهای ضدافسردگی، دیابت و فشار خون

 

برای نتیجه گیری بهتر، قصد داریم تا بحث های پیرامون تاثیر قهوه سبز برای لاغری را مورد بررسی قرار دهیم

 

تاثیر قهوه سبز بر لاغری واقعیت است یا افسانه؟

گرچه تحقیقات نشان داده است که قهوه سبز موجب لاغری می گردد، اما سازمان هایی مانند فدرال ترید، زیر کمیته علمی سنای آمریکا، و کمیته حمل و نقل این کشور با این نظر مخالفند. این سازمان ها معتقدند که تحقیقات انجام شده بر روی قهوه سبز از ساختار علمی ضعیفی برخوردار بوده و یا بر روی تعداد کمی از افراد انجام شده اند. بنابراین گرچه ممکن است قهوه سبز تاثیراتی بر لاغری داشته باشد، اما نمی توان آن را به عنوان یک مکمل قطعی برای کاهش وزن معرفی نمود. در حقیقت شرکت ها و تولید کنندگانی که در تبلیغات تلویزیونی خود به بررسی تاثیرات قهوه سبز برای لاغری پرداخته اند، بارها به دلیل گمراه کردن بینندگان و ارائه اطلاعات غلط، توسط مراجع مربوطه در ایالات متحده مورد جریمه قرار گرفته اند.

 

نتیجه گیری

لاغری کاری دشوار اما امکان پذیر است. تنها روش اصولی لاغر کردن، خوردن غذاهای سالم و ورزش کردن است. البته اگر پزشک تان تائید کند، می توانید از مکمل های لاغری مانند قهوه سبز هم استفاده کنید. اما بخاطر داشته باشید که فقط نوشیدن قهوه سبز برای لاغری نتیجه بخش نخواهد بود. پس یک برنامه صحیح برای کاهش وزن خود طراحی کرده و قبل از مصرف مکمل هایی مانند قهوه سبز با متخصصین این حوزه مشورت کنید. مواظب خودتان باشید!