دانستنیهای دوران بارداری – با چند حقیقت جالب در مورد حاملگی آشنا شوید

0
2444
جالب ترین دانستنیهای دوران بارداری

از بارداری خود هیجان زده اید؟ بارداری امر شگفت انگیزی است و شبیه به یک معجزه می ماند. اساسا وقتی باردار می شوید وارد دنیای جدیدی می شوید و یک زندگی متفاوت را تجربه می کنید. اما واقعا در مورد بارداری چقدر می دانید؟ در ادامه با دانستنیهای دوران بارداری و حقایقی جالب در مورد آن آشنا شوید.

دانستنیهای دوران بارداری :

دوران بارداری همیشه ۹ ماه طول نمی کشد

ما ترجیح دادیم که ترسناک ترین حقایق را از ابتدا عنوان کنیم. پس خودتان را آماده کنید. این هم یکی از ترسناک ترین دانستنیهای دوران بارداری : یک زن در لس آنجلس آمریکا به مدت ده سال باردار بود! وقتی سعی کردیم حساب کنیم ۱۰ سال چند روز می شود، سردرد گرفتیم! البته، خبر خوب این است که بیشتر بارداری ها تنها ۹ ماه زمان می برند. اما تاکنون برخی از آنها بیشتر از یک سال طول کشیده اند. پس آمادگی همه چیز را داشته باشید.

 

موهایتان ضخیم تر می شود

بر خلاف مورد قبلی، این یکی از دانستنیهای دوران بارداری است که شما را خوشحال خواهد کرد. تا به حال شده است که آرزو کنید ای کاش موهای ضخیم تر و پرتری داشتید؟ این یکی از نکات مثبت بارداری است! پرپشتی موها به این خاطر است که سطح استروژن بدن، به شدت بالا می رود. همین موضوع باعث می شود که موهایتان ضخیم تر و براق تر شود. اگرچه دلیل بدی هم برای این نوع عملکرد استروژن وجود دارد؛ در واقع چون موهایتان به اندازه سابق رشد نمی کند، ضخیم تر خواهد شد.

از طرف دیگر موی کمتری از دست می دهید. پس از زایمان موهای شما باز هم می ریزند. اما نگران نباشید این مسئله عادی است، چون این ها موهایی هستند که باید در دوران بارداری می ریختند.

 

زمانی که باردار هستید، یک عضو جدید در بدنتان بوجود می آید

شاید فکر کنید این مسئله آنقدر عجیب است که ممکن است درست نباشد. پس درباره معجزه زندگی چه فکری می کنید؟ این یکی از شگفت انگیزترین دانستنیهای دوران بارداری است: همانطور که یک انسان کامل را در درون خودتان بوجود می آورید، یک عضو جدید هم در بدنتان ایجاد می شود؛ جفت. بله، اگر نمی دانستید، جفت یک عضو جدید در بدن است که چند وجهی بوده و مواد مغذی و اکسیژن را از جریان خون به جنین منتقل می کند. درست است! جفت شما همچنین از فرزند جدید شما در برابر عفونت مراقبت کرده و کمک می کند از ضایعات جنین تان رها شوید. جفت یک عضو عالی و البته خیلی سنگین است!

مطلب مرتبط:  سوالات قبل از ازدواج که برای شروع یک زندگی مشترک موفق باید از خود بپرسید

 

رگ هایتان ممکن است آبی رنگ شوند

خبر خوب این است که شاید هم دچار این رگ ها نشوید. رگ های آبی چیزی است که ما در افراد مسن می بینیم. اولین باری که رگ های آبی مادربزرگ تان را دیدید به یاد دارید؟ واقعا عجیب بود، نه؟ و نگاه کردن به آنها هم خوشایند نبود. متاسفانه برخی از ما به شکل ژنتیکی برنامه ریزی شده ایم تا در طول بارداری رگ های واریسی داشته باشیم. بهترین راه برای دوری از آنها این است که تا جایی که می توانید به انجام ورزش های سبک بپردازید.

 

فرزند شما می تواند غذایی که می خورید را بچشد

یکی از دانستنیهای دوران بارداری در مورد توانایی جنین در چشیدن غذاها است. فرزند شما تمام آن اسفناج، کلم بروکلی و کاهویی که می خورید را می چشد. شاید به همین خاطر است که بچه ها از سبزیجات متنفرند! تا زمانی که بدنیا می آیند انقدر خوراکی های مفید و سبزی خورده اید که دیگر از سبزیجات خسته شده اند! درواقع، بچه ها احتمالا نمی توانند همه چیز را بچشند و ما به سختی باور می کنیم که آنها بتوانند تمامی این طعم های مختلف را تشخیص دهند. برای مثال، نمی توانیم تصور کنیم که به شما غر بزنند که چرا سوپتان به اندازه کافی سیر ندارد، اما طعم های قوی ای مانند زنجبیل را می توانند بچشند!

 

سه قلو می خواهید؟

هرچند وقت یکبار یک زن برای بدنیا آوردن بچه های چند قلو به صدر اخبار می رود. نه تنها یک یا دو بلکه سه، چهار یا حتی پنج قلو. برخی اوقات حتی شش قلو!

چه چیزی مشخص می کند که می توانید بچه های چند قلو بدنیا آورید؟ خوشبختانه اگر قدتان خیلی بلند بوده یا زیادی اضافه وزن داشته باشید، درصد شانس تان بالا می رود. چرا می گوییم خوشبختانه؟ زیرا نمی خواهیم به یک دختر ضعیف و لاغر فکر کنیم که پنج بچه را در شکم خودش نگه می دارد.

 

حس بویایی شما قوی تر می شود

زمانی که باردار هستید، واقعا حس بویایی بهتری دارید. درواقع ممکن است فکر کنید که این حس به قدری قوی شده است که حتی اشتباها تصور می کنید قدرت های فراطبیعی پیدا کرده اید و به یک شخصیت ابر قهرمان تبدیل شده اید، اما این ها همه به خاطر بالا رفتن سطح استروژن در بدن شماست.

 

اثر انگشت بچه خیلی زود شکل می گیرد

یکی از حقایق شگفت انگیز و جالب در مورد بارداری این است که اثر انگشت فرزندتان خیلی زود شکل می گیرد. اگر ناگهان یک عضو بدن تان را از دست دادید، می توانید مجرم را خیلی سریع پیدا کنید و آن عضو را سر جایش قرار دهید، چون اثر انگشت فرزند شما روی تمام آن وجود دارد! اثر انگشت های کودک، تنها چند هفته پس از شکل گرفتن خود جنین، به وجود می آیند. این زمان حداکثر ۱۲ هفته است. این نکته به اندازه این حقیقت که هر شخص بر روی کره زمین، اثر انگشت خاص خودش را دارد شگفت انگیز است.

مطلب مرتبط:  ترفند های رفع بوی بد بدن و خوشبو شدن در تابستان

 

همه جای بدنتان ورم می کند

زمانی که باردار هستید واقعا بزرگ می شوید. البته لازم نیست ما این را به شما بگوییم! اما این تنها شکم تان نیست که بزرگ می شود، تمام بدن شما قابلیت ورم کردن را دارد. دلیل آن نیز مایعات اضافی است که بدن با آن پر شده است و باعث ورم کردن می شود. بیشترین ورم در ناحیه مچ پا ایجاد می شود. درواقع این موضوع می تواند خیلی آزاردهنده و دردناک باشد. اگر این اتفاق بیافتد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در آخر روز، پاهایتان را بالاتر از ران هایتان بیاورید. آنها را برای حدود ۱۵ دقیقه یا هر مقدار که می توانید، به این حالت نگاه دارید. همچنین باید بیشتر از معمول مایعات بخورید. این کار به کلیه های شما کمک می کند تا وظیفه شان را بهتر انجام دهند.

 

پدر ها هم نشانه های بارداری را تجربه می کنند

این یکی از عجیب ترین دانستنیهای دوران بارداری است. ما متوجه هستیم که واقعا مسخره بنظر می رسد که بگوییم مردان هم نشانه های بارداری را تجربه می کنند. اما برای این پدیده شگفت انگیز یک اصطلاح تکنیکی هم وجود دارد که سندروم کووآد نام دارد. در این سندرم که به آن سندرم دلسوزی پدرانه نیز گفته می شود، پدرها به خاطر استرس ناشی از بارداری همسرشان دچار حالت هایی شبیه به حالت یک زن باردار می شوند. حالت هایی مثل اسهال، پراشتهایی، افزایش وزن، سر درد، حالت و تهوع و از لحاظ روانی اختلال در تنظیم خواب، افسردگی و … .

پس بار دیگری که باردار شدید و همسرتان به شما گفت که درد شما را حس می کند، شاید باید باورش کنید.

 

بچه ها در حال سنگین تر شدن هستند

درست است در گذشته بچه ها سنگین تر بوده اند و شاید خود شما هم بچه خیلی سنگینی بوده اید. اما بچه های سنگین در گذشته، بیشتر استثنا بوده اند. این روز ها بچه ها زمانی که به دنیا می آیند، (بصورت متوسط) سنگین تر از گذشته هستند. یک گزارش خبری جدید اعلام کرد که زنی وجود دارد که نوزادی بدنیا آورده است که به طرز شگفت انگیزی ۷ کیلوگرم وزن داشته است. احتمال تغییر این روند در آینده ی نزدیک کم است زیرا ما در حال خوردن خوراکی های بیشتر و بهتری هستیم. احتمالا این اتفاق به خاطر تمام آن پروتئین ها است!

مطلب مرتبط:  با 2 مورد از ساده ترین راهکارهای بهبود روابط زن و شوهر آشنا شوید

 

پوستتان تغییر می کند

شاید آزار دهنده ترین مسئله در مورد باردار بودن این باشد که پوست تان دچار تغییرات نامناسبی می شود. چرا آزار دهنده است؟ زیرا پوست تان قابل دیدترین عضو بدن شما می باشد. اگر شما نتوانید تمام تغییرات را ببینید، شریک زندگی تان می تواند. تغییر پوست تان به خاطر تعییرات هورمون های بدن تان رخ می دهد. آنها پوست را خشک می کنند و در نهایت کولاژن اضافی، به راحتی پاره می شود. این موضوع باعث بوجود آمدن ترک ها و خطوط کششی بد منظره ای می شود. آزار دهنده تر از آن این است که آنها بعد از زایمان از بین نمی روند. شما می توانید تنها به این امید داشته باشید، که این خطوط محو یا کمرنگ شوند.

 

بیشتر دوقلو ها در کجا بدنیا می آیند؟

دوقلوها خیلی بامزه هستند! البته مگر آنکه فیلم شاینینگ را دیده باشید؛ که در آن صورت دیگر هیچوقت نمی خواهید دوقلوای ببینید! هرگاه که مشخص می شود فرزندان کسی دوقلو هستند، والدین دوقلوها از خوشحالی گریه می کنند. اما اگر به دانستنیهای دوران بارداری علاقه مند بوده باشید، احتمالا برایتان جالب است بدانید که دوقلوها بیشتر در کجای دنیا متولد می شوند؟ جواب چین یا روسیه نیست – بلکه آمریکای مرکزی است. پس اگر دوقلو می خواهید، به آمریکای مرکزی بروید! (این احتمالا به این معنی است که شما باید آمریکایی باشید.)

 

زنان بیشتر از همیشه درحال زایمان به روش سزارین هیستند

زمانی بود که فکر سزارین خیلی دلهره آور بود. تصور اینکه شکم با چاقو باز شود ترسناک بود و زمانی هم وجود داشت که بنظر می رسید سزارین مخصوص افراد پولدار و مشهور است. اگرچه حالا، حتی همسایه تان هم اینکار را کرده است، اما هنوز هم برای برخی از ما به همان اندازه قبل دلهره آور است. ولی بنظر می رسد کسانی که سزارین می کنند، تجربه خیلی بهتر و سختی کمتری نسبت به کسانی که به صورت طبیعی زایمان کرده اند. دارند و به نظر می رسد این موضوع درست باشد، زیرا امروزه از هر سه زن آمریکایی، یکی از آنها سزارین کرده است.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید