هنگامی که تابستان به پایان می رسد و همهمه ی بازگشت به مدرسه شروع می شود، کاملاً طبیعی است که بچه ها احساساتی درهم آمیخته داشته باشند، ناراحتی برای تمام شدن تابستان، اضطراب برای وفق دادن خود با برنامه های تازه، ومطمئناً هیجان برای دیدن دوستان شان و پیدا کردن دوستان جدید. اما گاهی این اضطراب بر هیجانات مثبت کودک چیره شده و تبدیل به نوعی ترس از شروع مدرسه می شود. در اینجاست که والدین می بایست برای درمان ترس کودکان از مدرسه به کمک آن ها بیایند.
مقابله با ترس کودک از مدرسه یک بازی روانشناسی است. شما می دانید که این ترس پایه و اساس درستی ندارد. پس یک راه منطقی برای برطرف کردن این ترس واهی این است که به جای مقابله مستقیم با آن، کودکتان را در مقابل این ترس توانمند سازید. بهترین راه توانمند سازی کودک در مقابل ترس هایش، تقویت اعتماد به نفس اوست. پس اگر تا به حال در مورد ترس دانش آموز کوچک تان احساس سراسیمگی و نگرانی داشته اید، آرام باشید. روش های ساده ای وجود دارد تا بتوانید فرزندتان را از این ترس رهایی داده و او را با علاقه و پر از اعتماد به نفس، به استقبال سال تحصیلی جدید بفرستید.

دراینجا چند پیشنهاد برای افزایش اعتماد به نفس و درمان ترس کودکان از مدرسه بیان شده است :

 

افزایش اعتماد به نفس و درمان ترس کودکان از مدرسه :

یک صبحانه منحصر به فرد برای او آماده کنید

تعدادی پنکیک خانگی و خوشمزه آماده کنید و به کوچولویتان اجازه دهید تا مربا یا شکلات مورد علاقه اش را روی آن بریزد. اگر برایتان امکان دارد، از او بخواهید تا در درست کردن نیمرو با شکل های بامزه به شما کمک کند. با این روش، کودک خود را با شکمی پر از مواد مغذی مورد علاقه اش، و البته ذهنی پر از خاطرات شیرین اول صبح به سمت مدرسه راهی می کنید. و این باعث می شود فرزندان شروعی نیرومند برای مدرسه داشته و اعتماد به نفس او در تمام طول روز افزایش یابد.

یکی از وسایل اتاقش که دوست دارد را در کوله پشتی اش قرار دهید

به فرزند تان بگویید که یک چیز کوچک را از خانه همراهش به مدرسه می فرستید. البته نه یک چیزخیلی بزرگ یا چیزی که بردن آن به مدرسه ممنوع است، بلکه هر چیزی که موقعی که داخل کیفش را می گردند و دستش به آن می خورد، به او حس آرامش خانواده را القا کند. این وسیله برای کودک شما یاد آور زندگی شاد او در منزل و عامل افزایش اعتماد به نفس او خواهد بود.

یک نوشته ی مخصوص در ظرف ناهارش بگذارید

وقتی این کار را انجام می دهید، کودکتان در تمام طول روز شوق و ذوق دارد تا ظرف ناهار خود را باز کرده و آن نوشته را ببیند. او دوست دارد دست خط شما را ببیند و صدایتان را در ذهنش بشنود. پس یواشکی چیزی که فکر می کنید لبخند برلبانش خواهد نشاند را بنویسید و روی ظرف غذای او قرار دهید. این روشی فوق العاده برای افزایش اعتماد به نفس فرزندتان در وسط روز است.

عشق خود را به روشی نمادین با او همراه کنید

یک روش فوق العاده شیرین اما زیرکانه این است: دستان کوچک فرزندتان را باز کنید و درست وسط کف دستش را ببوسید و بعد دستش را دور بوسه ببندید. به او بگویید که یک بوسه کاشته اید، و آن عشق در تمام طول روز به رشد کردن ادامه خواهد داد. به او بگویید هروقت شروع به احساس اضطراب یا ناراحتی کرد، تنها کاری که باید انجام دهد این است که دستش را روی گونه شان بگذارد تا از راه دور بوسیده شود.

جملات مثبت را با او در مقابل آینه تکرار کنید

یک روش درمان ترس کودکان از مدرسه ، ایجاد روحیه مثبت و حس قدرت در آنها است. هر روز صبح کودک خود را روبروی آینه بیاورید و با او جملات قدرت بخشی مانند “من قوی هستم”، “من باهوش هستم”، “من زیبا هستم” و “من دوست داشتنی هستم” را تکرار کنید. دلیل این کار این است که محیط بیرون از خانه، پر از عوامل استرس زا برای کودک است. اما کودک شما باید بداند که به سبک خود منحصر به فرد و فوق العاده است. تکرار این جملات به کودک شما احساس قدرت و اعتماد به نفس داده و او را در مقابل ترس هایش قوی می کند.

همکلاسی هایش را برای بازی کردن به خانه خود دعوت کنید

یک روش دیگر برای درمان ترس کودکان از مدرسه ، تقویت رابطه آنها با همکلاسیان است. ممکن است فرزندتان با بچه های همسایه درطول تابستان خیلی بازی کند، اما در دوران مدرسه رابطه او با دوستانش در خارج از مدرسه کم می شود و همین کافی است تا با قدم گذاشتن در حیاط مدرسه احساس تنهایی و ترس کند. دعوت کردن همکلاسی های او به خانه برای بازی کردن، این حس را در او ایجاد می کند که علاوه بر اعضای خانواده، افرادی نیز در مدرسه هستند که می تواند آن ها را دوست داشته باشد.

روز مدرسه را جشن بگیرید

وقتی که کودک تان را از مدرسه برمی دارید، با انجام کاری غیر معمول، شروع مدرسه و آغاز مسیر پیش رویش در سال تحصیلی جدید را جشن بگیرید. این کار ممکن است بردن او به یک پارک بزرگ یا بستنی فروشی رویایی اش باشد. درطی این برنامه، از او در مورد اتفاقات خوب و بد روزش در مدرسه سوال کنید. با انجام این کار، یک دریچه ی ارتباطی جدید با فرزندتان ایجاد می کنید که او این اطمینان را می دهد که همیشه می تواند خوشحالی ها یا ترس هایش را با شما مطرح کند و همین باعث تقویت اعتماد به نفس او خواهد شد.