پیشگیری و درمان جوش زیر پوستی با کمک روش های طبیعی و دارویی

1
3018
روش های مختلف برای پیشگیری و درمان جوش زیر پوستی

جوش های زیر پوستی فولیکول های مویی هستند که با چربی، سلول های مرده پوست و باکتری مسدود شده اند. بعضی اوقات این جوش ها به صورت سر سیاه و سر سفید در می آیند، اما در سایر مواقع این اتفاق نمی افتد. این جوش ها ممکن است ندول های سفت و قرمز رنگی در زیر پوست تشکیل دهند. با مراقبت مناسب از پوست می توانید از بروز جوش زیر پوستی و وخیم شدن آن پیشگیری کرده و آن ها را از بین ببرید. در ادامه با کاربردی ترین روش های پیشگیری و درمان جوش زیر پوستی آشنا خواهید شد.

 

تمیز کردن پوست

تمیز نگه داشتن ناحیه جوش زیر پوستی

ناحیه روی جوش را بشویید

این کار چربی اضافی و سلول های مرده که می توانند باعث تحریک جوش و رشد باکتری ها شوند را پاکسازی می کند. جوش زیر پوستی احتمالا با سوزش همراه است، پس از یک لیف نرم استفاده کنید و به آرامی روی آن را با آب گرم پاک کنید.

 • حداقل روزی دو مرتبه ناحیه روی جوش را بشویید. روی جوش را محکم نکشید. فولیکول مو به دلیل عفونتی که دارد، به خودی خود کشیده شده است و نباید باعث پارگی آن شوید.
 • اگر از صابون استفاده می کنید سعی کنید ملایم، بدون چربی و بر پایه آب باشد. صابون های چرب، لایه ای روی پوست باقی می گذارند که باعث بسته شدن منافذ می شود.
 • اگر جوش ها در قسمتی هستند که موهایتان روی آن را می گیرند، با استفاده از کلیپس مو یا دم اسبی کردن یا بافتن موها، آنها را از صورت خود جمع کنید. موها می توانند چربی را به پوست صورت منتقل کرده و جوش ها را بدتر کنند. اگر نمی توانید موهای خود را از ناحیه ای که جوش زده جمع کنید، آن ها را بشویید تا چربی کمتری به پوست تان منتقل شود.

 

جوش های زیر پوستی تان را فشار ندهید

از آنجا که این جوش ها در معرض هوا قرار ندارند، به نوعی حفاظت می شوند. اگر آن ها را فشار دهید یا دست کاری کنید باعث می شوید پوست روی آن ها باز شود.

 • این کار باعث ایجاد زخمِ بازی می شود که بیشتر در معرض عفونت قرار خواهد داشت و ممکن است جای آن باقی بماند.

 

با قرار گرفتن در معرض آفتاب، جوش های خود را تحریک نکنید

نور آفتاب می تواند در بعضی افراد سبب بروز بیماری های پوستی شود. اگر با قرار گرفتن در آفتاب جوش می زنید، ناحیه ای که در معرض آفتاب قرار دارد را با یک کرم ضد آفتاب غیر چرب یا یک مرطوب کننده حاوی ضد آفتاب بپوشانید.

 • علاوه بر این، نور آفتاب می تواند باعث آفتاب سوختگی، پیری پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود.
 • این نکته خصوصا زمانی که خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارد، اهمیت پیدا می کند؛ مثلا: مناطق نزدیک خط استوا، نواحی ساحلی که نور از سطح آب هم منعکس می شود، و روزهای تابستان. حتی زمانی که هوا ابری است، تشعشعات فرابنفش همچنان از ابرها عبور می کنند، پس باید از پوست خود محافظت کنید.
 • اگر نگران هستید که ضد آفتاب جوش هایتان را بدتر کند، به جای آن از کلاه استفاده کنید؛ اما یادتان باشد گردن و سایر قسمت های صورت تان ممکن است همچنان در معرض آفتاب قرار داشته باشند.

 

آرایش نکنید یا از لوازم آرایش های بدون چربی استفاده کنید

محصولات آرایشی هم می توانند با چربی موجود در روی پوست ترکیب شده، و منافذ پوست تان را مسدود کنند. مطمئن ترین راه این است که در قسمت هایی که جوش زده اید آرایش نکنید. اما اگر این کار برایتان امکان پذیر نیست، به دنبال لوازم آرایشی باشید که روی برچسب آن ها عبارت غیر کومدون زا درج شده باشد. این عبارت به معنای آن است که این محصولات منافذ پوست تان را نمی بندند. لوازم آرایشی انتخاب کنید که بر پایه آب یا مواد معدنی هستند.

 • کرم پودرهای چرب و مومی شکل، باکتری و کثیفی را تا حدود بیشتری درون جوش محبوس می کنند. سپس با تکثیر باکتری ها، فشار داخل جوش زیر پوستی بیشتر شده و احتمال اینکه جوش به صورت جوش سر سیاه یا سر سفید درآید بیشتر می شود.
 • با آرایش نخوابید. پیش از خواب صورت تان را تمیز کنید تا پوست شما فرصت استراحت و تنفس داشته باشد. این کار از تجمع باکتری ها پیشگیری می کند.

 

هنگام ورزش از ساییده شدن لباس ورزشی روی جوش ها پیشگیری کنید

این نکته از آن جهت اهمیت دارد که ممکن است پوست قسمتی که جوش زده، کشیده و متورم شود. هر نوع تماس شدید در این قسمت می تواند باعث پارگی پوست و جذب چربی های روی پوست به داخل منافذ شده و عفونت را بدتر کند.

 • لباس های گشادی بپوشید که از پارچه طبیعی دوخته شده باشند و هوا در آن ها جریان داشته باشد. این نوع لباس ها از ماندن عرق روی پوست جلوگیری می کنند. راه دیگری که می توانید امتحان کنید، پوشیدن لباس هایی است که عرق را از پوست جذب می کنند و کمک می کنند زودتر تبخیر شود. برچسب روی لباس، نشان می دهد که آیا پارچه آن چنین ویژگی دارد یا خیر.
 • بعد از ورزش دوش بگیرید یا حمام کنید. این کار چربی اضافی و سلول های مرده پوست را می زداید.

 

استفاده از دارو برای درمان جوش های زیر پوستی

استفاده از داروهای بدون نسخه

از داروهای بدون نسخه استفاده کنید

این محصولات باعث تسهیل لایه برداری، کاهش چربی پوست و میزان باکتری های پوست می شود. دستورالعمل درج شده بر محصول را بخوانید و به آن عمل کنید و بیش از دفعات توصیه شده از آن استفاده نکنید. در صورت که در دوران بارداری یا شیردهی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. محصولاتی که حاوی مواد ذیل هستند معمولا موثر واقع می شوند:

 • بنزوئیل پراکساید (معمولا موثرترین داروی بدون نسخه در این زمینه است)
 • اسید سالیسیلیک
 • سولفور
 • رزورسینول

 

داروها و مکمل های مختلفی را امتحان کنید

قبل از مصرف این داروها، خصوصا اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. از آنجا که این داروها تجویزی نیستند، ممکن است با سایر داروهایی که مصرف می کنید تداخل پیدا کنند. به علاوه، دوز مصرفی آن ها به دقت و به نحوی که در مورد سایر داروها اعمال می شود، اندازه گیری نمی شوند.

 • لوسیون های زینک
 • لوسیون هایی با ۲ درصد عصاره چای سبز
 • ۵۰ درصد ژل آلوئه ورا
 • مخمر آبجوی CBS 5926. این دارو خوراکی است.

 

آسپرین را آسیاب کنید و جوش خود را بصورت خانگی درمان کنید

ماده فعال موجود در آسپرین، اسید سالیسیلیک است که به بسیاری از داروهای ضد جوش شباهت دارد.

 • یک قرص آسپرین را پودر کنید و یک تا دو قطره آب به آن اضافه کنید. محلول را روی جوش زیر پوستی خود بمالید. در پایان مقدار اضافی از آن که جذب پوست نشده را بشویید.

 

ماسک صورت طبیعی برای درمان جوش زیر پوستی

استفاده از درمان های طبیعی و ایجاد تغییر در سبک زندگی

روی جوش زیر پوستی تان یخ بگذارید

داشتن یک سبک زندگی سالم بر سلامت ظاهری و درونی شما تاثیرگذار است. به همین دلیل برای داشتن پوستی بهتر، ممی توانید در سبک زندگی خود تغییراتی به وجود آورید. سرما تورم جوش را کاهش می دهد و از پارگی پوست جلوگیری می کند. همچنین جوش را کوچک و محو تر کرده و قرمزی آن را کمتر می کند.

 • برای این منظور می توانید از کیسه یخ یا سبزیجات منجمد که داخل حوله پیچیده اید استفاده کنید. یخ را به مدت پنج دقیقه روی جوش زیر پوستی تان بگذارید و بعد به پوستتان فرصت گرم شدن دهید. علائم بهبود را به طور کامل مشاهده خواهید کرد.

 

از روغن درخت چای استفاده کنید

این روغن در درمان جوش زیر پوستی که باعث پارگی پوست شده باشد مفید است و باکتری های روی پوست را کاهش می دهد.

 • روغن درخت چای پیش از استعمال روی پوست باید رقیق شود. برای رفع جوش و آکنه، روغن را در آب رقیق کنید؛ به نحوی که محلول حاوی ۵ درصد روغن درخت چای و۹۵ درصد آب باشد. ناحیه روی جوش را با یک حوله تمیز بشویید و دقت کنید که محلول وارد چشم ها، بینی یا دهان تان نشود. بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صورت تان را بشویید.
 • روغن درخت چای برای افرادی که پوست های حساس دارند مناسب نیست. چراکه می تواند باعث بروزدرماتیت (نوعی اگزما) و روزاسه (نوعی بیماری پوستی) شود.

 

یک درمان خانگی اسیدی را تجربه کنید

این روش درمانی هم شبیه به روغن درخت چای، در صورتی که جوش ها به واسطه باکتری در سطح پوست پخش شده باشند، باکتری ها را می کشد. این محلول، پوست را خشک نگه می دارد و از تجمع چربی های طبیعی جلوگیری می کند. چند گزینه برای انتخاب وجود دارد که می توانید بر اساس موادی که در منزل دارید محلول خود را درست کنید: آب لیمو ترش، آب لیمو شیرین و یا سرکه سیب.

 • یک محلول با نسبت ۱:۳ درست کنید و ناحیه مورد نظر را با آن بشویید. مراقب باشید محلول داخل چشم ها و بینی تان نشود، زیرا باعث سوزش خواهد شد. اگر محلول به هر دلیلی با چشم هایتان برخورد کرد، فورا چشم های خود را با آب بشویید.

 

لایه برداری نکنید

لایه برداری یا استفاده از مواد شیمیایی ناملایم و قوی روی پوست باعث می شود جوش زیر پوستی تان بدشکل تر و دردناک تر شود. به همین منظور از موارد ذیل اجتناب کنید:

 • لایه بردارها
 • آستریجنت ها
 • مواد حاوی الکل که پوست را خشک می کنند

 

با ماسک خیار به پوست تان کمک کنید تا با عفونت بجنگد

پوست شما پتاسیم و ویتامین های A، C و E خیار را جذب می کند. هر چه پوست سالم تر باشد بهتر با عفونتی که در منافذ است می جنگد.

 • نصف یک خیار را پوست کنده و آن را له کنید. می توانید تخمه های خیار را باقی بگذارید. آب پوره خیار را روی جوش ها زده و اجازه دهید حداقل ۱۵ دقیقه بماند تا جذب پوست تان شود. سپس این ناحیه را با آب تمیز بشویید.
 • ماسک تهیه شده ممکن است چسبناک باشد؛ بنابراین هنگامی که آن را روی صورت تان می زنید سعی کنید کثیف و آلوده نشود.

 

استرس تان را کنترل کنید

استرس باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی در بدن، از جمله تعریق زیاد می شود. کنترل استرس کمک می کند جوش زیر پوستی به جوش های بالغ سرسیاه و سر سفید  تبدیل نشود.

 • چندین مرتبه در هفته ورزش کنید. وقتی ورزش می کنید، بدن تان اندورفین ترشح می کند که نوعی مسکن طبیعی است. این ماده اضطراب را کاهش می دهد و کمک می کند ریلکس شوید. کلینیک مایو توصیه می کند حداقل ۷۵ دقیقه در هفته ورزش کنید. این فعالیت می تواند شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، کوهنوردی، انجام هر یک از رشته های ورزشی یا کارها و فعالیت های فیزیکی خانه نظیر برف پارو کردن و جارو کردن برگ ها باشد.
 • تکنیک های ریلکسیشن را امتحان کنید. افراد مختلف به تکنیک های مختلف نیاز دارند، اما تکنیک های رایج عبارتند از: مدیتیشن، یوگا، تای چی، تجسم تصاویر آرامش بخش، ریلکس کردن گروه های عضلانی مختلف در بدن، یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش.
 • خواب کافی داشته باشید. اکثر افراد به ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند؛ البته این میزان از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نوجوانان ممکن است به ساعات بیشتری از خواب نیازمند باشند.

 

غذاهای مناسب بخورید

غذاهایی که ممکن است باعث شوند جوش بزنید را کنار بگذارید. این غذاها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اغلب غذاهای دردسر آفرین شامل لبنیات، شکر، و غذاهای پر کربوهیدرات می باشند.

 • بر خلاف اعتقاد عمومی، تحقیقات ارتباطی بین غذاهای چرب و بروز جوش نشان نداده است.
 • برای رعایت احتیاط، بهتر است از خوردن شکلات خودداری کنید. هر چند شواهد قطعی در این زمینه در دست نیست، اما اکثر شکلات ها هم حاوی شکر هستند که می تواند سبب ایجاد جوش شود.

 

به پزشک مراجعه کنید

اگر راه حل های خانگی، جوش هایتان را درمان نکرد به پزشک مراجعه کنید. داروهایی که پزشک تان تجویز می کند قوی تر هستند و نتیجه خواهند داد. ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد تا شاهد تغییرات آن باشید. گزینه های دارویی عبارتند از:

 • از رتینوئیدهای موضعی (آویتا، رتین – آ ، دیفرین و غیره) برای کاهش رشد منافذ و یا از انواع آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت های پوستی استفاده کنید. اگر جوش زیر پوستی شما بسیار وخیم باشد ممکن است پزشک تان ایزوترتینوئین (آکوتان) تجویز کند. هنگام استفاده از دارو به توصیه های پزشک خود و شرکت سازنده دارو عمل کنید.
 •  ممکن است برای کشتن باکتری ها، کاهش التهاب و تسهیل درمان، آنتی بیوتیک های خوراکی برای شما تجویز شود.
 • ممکن است برای زنان و دختران، قرص های ضدبارداری خوراکی (ارتو تری سایکلین، استرو استپ، یاز) که حاوی استروژن و پروژستین هستند تجویز شود. این داروها معمولا در مورد جوش های شدید و مقاوم به درمان، مورد استفاده قرار می گیرند.
 • پزشک شما ممکن است درمان های دیگری نظیر تزریق، تخلیه، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن یا لیزر درمانی را برای معالجه و پیشگیری از بازگشت جوش های شما در نظر بگیرد.

 

هشدار

همیشه پیش از استفاده از هر دارویی، حتی داروهای بدون نسخه، (خصوصا برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده) با پزشک مشورت کنید.

تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید