در دانشگاه چی بپوشیم؟ راهنمای کامل برای دانشجویان پسر

0
2745
در دانشگاه چی بپوشیم؟ برای دانشجویان پسر

لباس هایی که در دانشگاه می پوشیم بر ظاهر و اعتماد به نفس ما تاثیر می گذارند. اما در دانشگاه چی بپوشیم؟ خوب لباس پوشیدن برای یک پسر دانشجو همیشه آنقدرها هم ساده نیست. انتخاب ها فراوان و بودجه دانشجویان اغلب محدود است. اما با داشتن تعدادی لباس اصلی و افزودن چند مورد دیگر می توانید همیشه خوشتیپ ظاهر شوید. برای لباس های خود برنامه ریزی و بودجه بندی کنید، مدل هایی بخرید که برای شما مناسب باشد، و استایل ویژه خود را بسازید. در نهایت، اینکه لباس های خوبی به تن دارید، بیشتر بستگی به این موضوع دارد که آیا از نحوه لباس پوشیدن خود خوشتان می آید؟ و آیا به ظاهر خود افتخار می کنید؟

 

استایل ساده دانشگاهی

انتخاب لباس های اصلی

چند استایل متنوع برای خود طراحی کنید

تنوع لباس های مردانه هر روز در حال گسترش است، اما با چند لباس اصلی می توانید ظاهر خوبی داشته و خوب لباس بپوشید. قبل از خریدن این لباس های اصلی، کمی تحقیق کرده و استایل مورد علاقه خود را پیدا کنید. عکس های استایل مورد علاقه خود را دانلود کرده و یا پست های مربوط به آن ها را در اینستاگرام خود سیو کنید.

 • به مجلات اینترنتی که در مورد استایل آقایان مطلب می نویسند سر بزنید. در این مجلات، به نکته هایی برای بهتر لباس پوشیدن آقایان اشاره شده است. از بهترین مجلات اینترنتی این حوزه می توان به چی بپوشم، دیجی استایل، مدوپیا، و البته بخش برای آقایان مجله اینترنتی ریموژ اشاره کرد.
 • صفحات مربوط به استایل آقایان را در اینستاگرام فالو کنید. اگر از استایل یک عکس خوشتان آمد، آن پست را سیو کنید تا بعدا هم به آن دسترسی داشته باشید.
 • به فروشگاه های لباس سر بزنید و تعدادی لباس را به تن کنید. لازم نیست از هر فروشگاهی که می روید، خرید داشته باشید. سعی کنید در ساعت های خلوت به فروشگاه ها بروید تا بتوانید با خیال راحت لباس های گوناگون را پرو کنید. اگر در نهایت از لباسی خوشتان آمد و قیمت آن نیز با بودجه شما تناسب داشت، آن را خریداری کنید.

 

بودجه لباس خریدن خود را محاسبه کنید

درآمد دانشجویان اغلب کم، و هزینه های آن ها بالا است. حتی اگر از پدر و مادر خود نیز کمک می گیرید، احتمالا دوست ندارید آن ها شما را فرزندی ولخرج بدانند. بنابراین پوشیدن لباس هایی خوب با بودجه دانشجویی نیازمند این است که لباس های درست را خریداری کرده و استایل خود را به مرور بسازید. دانستن بودجه لباس خریدن شما باعث می شود تا هوشمندانه تر خرید کنید.

 • بودجه لباس خریدن شما باید بخشی از پول های اضافه تان باشد، نه از پول شهریه دانشگاه، اجاره خانه یا هزینه رفت و آمد. اگر بخواهید بهتر لباس بپوشید، شاید مجبور شوید کمتر ولخرجی کرده و یا در هزینه هایی مانند پول رستوران و … صرفه جویی کنید.
 • لازم نیست تمام لباس های خود را به یکباره نو کنید. حتما از قبل هم لباس های خوبی دارید که می توانید از آن ها در ساختن استایل خود استفاده کنید.
 • لباس های گران قیمت لزوما بهتر نیستند. اگر از استایلی یا لباسی خوشتان آمد، احتمالا با کمی جستجو می توانید مشابه آن را با قیمت کمتر بخرید.

 

اجزای اصلی استایل خود را در کنار هم قرار دهید

برای داشتن ظاهری متنوع لازم نیست تعداد زیادی لباس بخرید. با داشتن کمتر از ۳۰ قطعه لباس می توانید استایل های متنوعی برای موقعیت های گوناگون خود، از کلاس دانشگاه گرفته تا مهمانی و گردش های شبانه، بسازید.

با انتخاب آیتم های که به راحتی با هم ست می شوند، تنوع و انعطاف پذیری ظاهر خود را افزایش دهید. رنگ ها و لباس های اصلی را می توانید تقریبا با هر چیزی ست کنید. برخی از لباس های اصلی عبارتند از:

 

لباس هایی انتخاب کنید که با نوع اندام شما تناسب داشته باشد

باید لباسی بپوشید که در آن راحت بوده و اعتماد به نفس تان را افزایش دهد. شاید شما با یک ظاهر کژوال شامل شلوار جین، تی شرت و ژاکت احساس راحتی کنید، و شاید هم استایلی رسمی تر شامل شلوار کتان، پیراهن و کت را بپسندید. استایلی که انتخاب می کنید به سلیقه شما بستگی دارد، اما لباس های شما باید با نوع اندام تان تناسب داشته باشد.

 • بدن هر شخص متفاوت بوده و طرح و برش خاصی از پارچه و لباس برای او مناسب خواهد بود. اما طبق قوانین کلی، طرح راه راه نازک عمودی، بدن شما را باریک تر، و طرح راه راه ضخیم افقی، بدنتان را پهن تر نشان می دهد. پارچه های طرح دار، قسمت های مختلف بدنتان را کوتاه تر نشان می دهند. بلوز یا شلوار جذب، شکل فرم بدن شما را بیشتر به نمایش خواهد گذاشت.
 • لباس های شما نه تنها باید زیبا باشند، بلکه باید متناسب با فرم بدن تان بوده و تناسب اجزای بدن شما را حفظ و اصلاح کنند.
 • پسرانی که دارای شانه پهن و کمر باریک هستند، تقریبا هر لباسی ، از جذب گرفته تا آزاد، را می توانند بپوشند.
 • اگر میان تنه تان چاق است، بلوزی بپوشید که راه راه های نازک عمودی داشته و یا تک رنگ باشد. شلوار شما نیز باید جذب و راسته باشد تا اندام تان را کشیده تر نشان داده و یک خط صاف از کمر شما ایجاد کنند.
 • برای اصلاح نواحی خاص بدن تان می توانید از پوشیدن چند لباس روی هم کمک بگیرید. مثلا اگر سرشانه تان کوچک است، می توانید با پوشیدن ژاکت یا پلیور، ظاهر این ناحیه از بدن خود را پهن تر نشان دهید.
 • چند جفت شلوار جین تیره خریداری کنید. شلوار جین یکی از تطبیق پذیر ترین لباس هایی است که می توانید به تن کنید.

 

شلوار کتان و کفش لوفر در استایل دانشگاهی

بهتر کردن استایل

بیشتر تی شرت یقه دار بپوشید

لازم نیست تی شرت های بدون یقه خود را دور بریزید، اما اگر می خواهید استایل تان کمی رسمی تر و دانشگاهی تر شود، بیشتر تیشرت های یقه دار و پولوشرت بپوشید.

 • اخیرا طراحی پولوشرت ها به سمت استفاده از رنگ های جیغ و حتی نئونی، و برش های نامتقارن پیش رفته است. گرچه این مدل ها در جای مناسب، زیبایی خاص خود را دارند، اما برای یک استایل دانشجویی شیک بهتر است از رنگ های خنثی، برش های متناسب و پارچه هایی با طرح های ساده یا بدون طرح استفاده کنید.
 • پیراهن های نخی و کتان یقه دار نیز جزو لباس های اصلی به حساب آمده و با بسیاری لباس های دیگر به راحتی ست می شود. پیراهن خود را در شلوار کتان قرار داده و یک استایل رسمی بسازید، و یا آن را روی شلوار جین انداخته و استایل تان را کژوال کنید.

 

به جای سوئیشرت، ژاکت بپوشید

پوشیدن سوئیشرت برای نشان دادن روحیه فعال و ورزشی عالی است، اما اگر می خواهید استایل خود را رسمی تر و دانشگاهی تر کنید، به جای سوئیشرت، ژاکت بپوشید.

 • کارتیگان یا همان ژاکت های یقه باز دکمه دار، یک گزینه عالی برای استایل دانشگاهی شما به حساب می آیند. در موقعیت های رسمی، آن را روی پیراهن پوشیده و دکمه هایش را ببندید، و در هنگام ملاقات با هم دانشگاهیان خود، آن را روی تیشرت به تن کرده و دکمه هایش را باز بگذارید.
 • پلیور یقه گرد هم یک جایگزین عالی برای سوئیشرت است. اغلب این پلیورها جذب بوده و اندام شما را به خوبی نمایش می دهند.
 • اگر می خواهید بدون پوشیدن پیراهن یقه دار استایلی رسمی داشته باشید، ژاکت یقه شالی به تن کنید.
 • به عنوان یک قانون کلی، ژاکت های تیره رسمی تر بوده و ژاکت های روشن کژوال تر هستند.

 

شلوار جین هایی با استایل بهتر بپوشید

اگر قرار است خوب و رسمی لباس بپوشید، شلوار جین تان نباید خیلی توی چشم باشد. شلوار جین های پاره و رنگ روشن، توجه را سمت قسمت هایی از بدن تان جلب می کنند که مناسب نیست. اما شلوار جین تیره و ساده، هم با کت بلیزر و کفش رسمی، و هم با تی شرت و کفش اسنیکر ست می شود.

 • یک شلوار جین تیره که مدل آن برای تان مناسب بوده و زیاد جلب توجه نمی کند، یکی از ارزشمندترین و کاربردی ترین لباس های شما خواهد بود.
 • بسیاری از شرکت ها به کارکنان خود اجازه می دهند تا از شلوار جین تیره در محل کار خود استفاده کنند.
 • شلوار جین فاق متوسط به اندام شما تناسب داده و پاهای شما را لاغرتر و کشیده تر نشان می دهد.
 • شلوار های خیلی جذب یا بگی نیز به دلیل جلب توجه بیش از حد به سمت پاهای شما مناسب نیستند. شلوار راسته نسبتا جذب بسیار مناسب و کاربردی بوده و در موقعیت های رسمی یا دوستانه قابل استفاده است.
 • شلواری بخرید که مدل آن برای تان مناسب باشد، و زیاد به ترندهای فشن توجه نکنید.
 • شلوار جین تیره تطبیق پذیری بیشتری دارد، زیرا رنگ های تیره با اغلب رنگ های دیگر به راحتی ست می شوند.
 • علاوه بر جین های سورمه ای تیره، رنگ های دودی و مشکی هم برای جین مناسب هستند، زیرا تطبیق پذیری بالایی با رنگ های دیگر دارند.

 

شلوارهای غیر جین را هم امتحان کنید

شلوار جین یک گزینه خوب برای پسران دانشجو است، اما گاهی بنا به شرایط باید نوع دیگری از شلوار را به تن کنید. بهتر است گزینه های متنوعی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید در زمان نیاز، ظاهر خود را تغییر داده و کمی آن را رسمی تر کنید.

 • شلوارهای کتان، پشمی و فنانل (البته نه از نوع پیژامه مانند آن) می توانند استایل شما را رسمی تر کنند. بعلاوه، این شلوارها باعث می شوند تا بتوانید ترکیبات جدیدی را به استایل خود اضافه کنید.
 • شلوار رسمی شما نیز باید، مانند شلوار جین تان، فاق متوسطی داشته باشد و دقیقا روی کمر شما بسته شود. فاق متوسط باعث می شود تا پاهایتان بلند تر به نظر رسیده و ترکیب ظاهر شما بهتر شود.
 • اگر قدی بلند و پاهایی کشیده دارید، از شلوار فاق کوتاه استفاده کنید تا اندام شما را متناسب نشان دهد. در نهایت، نسبت بلندی بالاتنه و پایین تنه شما باید تقریبا یک به یک باشد.
 • در هنگام انتخاب شلوار رسمی، به پیلی دار بودن آن هم توجه کنید. پیلی به معنی تا خوردن پارچه در قسمت جلوی شلوار است. شلوارهای پیلی دار فضای بیشتری را برای حرکت در اختیار شما قرار می دهند، اما هر کسی ظاهر آن ها را نمی پسندد. البته اگر مدل شلوار پیلی دار شما مناسب باشد، می تواند استایل شما را از کژوال به رسمی تبدیل کند.

 

کفش های رسمی تر به پا کنید

احتمالا در دانشگاه باید مقدار زیادی راه بروید و مرتبا بین کلاس ها و قسمت های دیگر دانشگاه در حرکت باشید. گرچه کفش های اسنیکر پارچه ای معمولا با تمام لباس ها به راحتی ست می شوند، اما بهتر است کفشی با دوام تر و شیک تر به پا کنید.

 • کفش های کژوال چرمی، مانند مدل لوفر، هم رسمی و هم راحت هستند. البته لازم نیست پول زیادی برای آن ها بپردازید، چون این نوع کفش ها با قیمت های بسیار متنوعی در بازار قابل خریداری می باشند. لوفرهای نوبوک و جیر نیز جزو کفش های اصلی استایل شما به حساب آمده و با هر ظاهری، از کت و شلوار گرفته تا شلوار جین، ست می شوند.
 • کفش آکسفورد یک مدل کلاسیک و خوب برای موقعیت های جدی است. شما می توانید یک کفش آکسفورد ساده مشکی را در جلسه ارائه پروژه، مصاحبه کاری، و حتی یک قرار عاشقانه بپوشید.
 • کفش هشترک نیز طراحی شبیه آکسفورد داشته و روی آن با سوراخ های ریزی طراحی شده است که ظاهری باهوش به فرد می دهد. کفش هشترک قهوه ای، یک جایگزین عالی برای آکسفورد مشکی است. این نوع کفش با هر شلواری، از جین تیره گرفته تا کتان شتری رنگ، ست می شود.
 • بوت های بندی، چوکا، چلسی و انواع دیگر بوت نیز گزینه های خوبی برای داشتن ظاهری خوب در آب و هوای سرد هستند. بوت های خوب دارای ظاهری کلاسیک بوده و رسمیت هر استایلی را افزایش می دهند. در هنگام پوشیدن بوت به تناسب آن با شلوارتان نیز توجه داشته باشید. مثلا اگر بوت شما خیلی بلند یا حجیم بوده و شلوارتان جذب باشد، پاهایتان بزرگ بنظر خواهند رسید.
 • انواع مختلف کفش های اسنیکر مرتب مد شده و از مد می افتند. اما اسنیکرهای چرم یا پارچه ای تک رنگ همواره مورد پسند بوده و ظاهری کژوال و وینتج به استایل شما خواهند داد. اسنیکرهای سفید نیز در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، زیرا آن ها را می توان تقریبا با همه چیز پوشید. مهمتر از همه، کفش اسنیکر شما باید تمیز و مرتب باشد. اگر می خواهید ظاهر اسپورت خود را حفظ کنید، یک جفت اسنیکر ساده نایک، کانورس یا ونس، بسیار بهتر از اسنیکرهایی است که در زمان دبیرستان برای اسکیت سواری به پا می کردید.

 

استایل رسمی دانشجوی پسر

تکمیل کردن استایل

آیتم های گوناگون را به مرور زمان اضافه کنید

آیتم هایی را به ظاهر خود اضافه کنید که استایل شخصی شما را به بهترین نحو به نمایش می گذارند. وقتی لباس های اصلی خود را کامل کردید، می توانید تعدادی آیتم پوشیدنی جانبی و اکسسوری که با استایل شما تناسب دارد را به آن ها اضافه کنید. پول و زمان خود را برای لباس هایی که آن ها را دوست ندارید هدر ندهید، و وقتی لباس جدیدی می خرید، لباس های قدیمی خود را به دیگران ببخشید.

 • اگر به استایل های مرتب و رسمی علاقه دارید، تعداد پیراهن های کمد لباس خود را افزایش دهید.
 • گرچه کفش های اسنیکر تقریبا با تمام لباس ها ست می شوند، اما اگر می خواهید استایلی دانشجویی و جدی تر داشته باشید، کفش های لوفر چرمی و یا کفش های رسمی قهوه ای رنگ را نیز به استایل خود اضافه کنید.
 • اگر به زمان بندی و نظم اهمیت می دهید، یک ساعت مچی برای خود بخرید. خرید ساعت نه تنها مدیریت زمان را برای شما راحت تر می کند، بلکه ظاهرتان را نیز شیک تر خواهد نمود.

 

لباس های ورزشی خود را برای باشگاه کنار بگذارید

خوب لباس پوشیدن در دانشگاه به معنی داشتن ظاهری مرتب و زیبا، حتی در کلاس های ۸ صبح، است. پس شلوارهای ورزشی و هودی زیپ دار خود را برای خانه و باشگاه کنار بگذارید.

 • اگر به استایل های ورزشی و سوئیشرت و هودی خیلی علاقه دارید، بهتر است آن ها را با کمی تغییر نسبت به گذشته بپوشید. مثلا شلوار ورزشی بپوشید که کمی جذب تر بوده و پاچه آن ها تنگ تر باشد. شلوار اسلش رسمی هم گزینه خوبی برای شما خواهد بود. هودی خود را نیز با یک سوئیشرت یا ژاکت تک رنگ ساده جایگزین کنید.
 • می توانید با پوشیدن چند لباس روی هم، استایل خود را بهبود دهید. مثلا سوئیشرت خود را روی یک تی شرت یقه دار بپوشید.

 

لباس های خود را بر اساس شغل مورد علاقه تان انتخاب کنید

خوب لباس پوشیدن به شما احساس خوبی می دهد، ذهن تان را باز می کند، و اعتماد به نفس تان را افزایش می دهد. لباس خود را بر اساس شغل مورد علاقه تان انتخاب کنید تا در این زمینه یک قدم جلو باشید.

 • اگر شغل مورد علاقه تان دارای فضایی رسمی و صمیمی است، شاید بهتر باشد که کت و شلوار یا لباس هایی شبیه به آن بپوشید. یک پیراهن خوب و یک کت و شلوار مناسب بخرید، زیرا استایل شما باعث می شود تا برای بدست آوردن شغل مورد نظرتان آماده تر بوده و در مصاحبه های کاری و حتی نزد استادان خود بهتر به نظر برسید.
 • قبل از رفتن به دانشگاه دوش بگیرید و ظاهر خود را مرتب کنید، زیرا نحوه حضور شما در مقابل استادان حائز اهمیت است. وقتی تصمیم بگیرید روابط حرفه ای خود را افزایش داده و یا یک شغل پیدا کنید، استادان تان می توانند کمک زیادی به شما بکنند. پوشیدن پولوشرت به جای تی شرت معمولی و پوشیدن یک شلوار جین یا کتان خوب به جای شلوار ورزشی، نشان می دهد که شما مسئولیت پذیر و قابل احترام هستید.

 

دو کمربند بخرید

با داشتن دو عدد کمربند می توانید هر استایلی را کامل کنید. لازم نیست پول زیادی خرج کنید، فقط کافیست یک کمربند مشکی و یک کمربند قهوه ای بخرید.

 • با توجه به استایل شخصی خود و در صورت نیاز می توانید کمربندهای دیگری که با موقعیت های گوناگون تطابق دارند را نیز تهیه کنید. مثلا یک کمربند چرم رنگی به همراه استایل کژوال می تواند ظاهر شما را متمایز کند.
 • کمربند رسمی باید بین ۲٫۵ تا ۳ سانتیمتر پهنا داشته و با کفش شما ست باشد.

 

در مورد نحوه لباس پوشیدن خود برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی در مورد لباسی که قصد دارید آن را فردا به تن کنید، نه تنها به بهتر شدن ظاهرتان کمک می کند، بلکه به شما این اطمینان را می دهد که تمام اجزای استایل تان کامل بوده و چیزی کم و کسر ندارید.

 • قبل از خوابیدن در شب، لباس فردای خود را انتخاب کنید.
 • سعی کنید کفش و کمربندتان ست باشند.
 • در صورت امکان، چند لباس را روی هم پوشیده و اصطلاحا استایل چندلایه داشته باشید.
 • برنامه ریزی برای لباس روز بعد باعث می شود تا ظاهرتان منسجم تر شده و در هنگام صبح، نگرانی برای لباس پوشیدن نداشته باشید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید