در محیط کار چگونه رفتار کنیم؟ نحوه برخورد با همکاران در محیط کار

0
1107
نکاتی برا اینکه چگونه در محیط کار برخورد کنیم؟ به همراه روش های نحوه برخورد با همکاران در محیط کار

در تمامی محیط های کاری، افراد مختلفی هستند که هر کدام خصوصیات اخلاقی خاص خود را دارند. کار کردن با همکاران، مدیران، مشتریان و دوستانی که ارتباط در محیط کاری را چالش‌برانگیز می کنند، هنری است که ارزش یادگیری دارد. اما چگونه در محیط کار رفتار کنیم؟ نحوه عمل در موقعیت ‌های پیچیده کاری، درعین پرچالش بودن، تجربه ارزشمندی است. در ادامه این مقاله با نکاتی در مورد نحوه برخورد با همکاران در محیط کار آشنا خواهید شد.

 

بحث کردن همکاران در محیط کار

برخورد با همکار بد قلق

افراد بدقلق در هر اداره و سازمانی وجود دارند. این بدقلقی می تواند در رابطه با هر موضوعی که فکرش را می کنید باشد. اما اینکه یک فرد تا چه حد چالش برانگیز است به عواملی نظیر اعتماد به نفس شما، نزدیکی ارتباط کاری که با او دارید و همچنین دل و جرات حرفه ای تان بستگی دارد.

اگر رفتار چنین فردی به جز شما، دیگران را هم تحت تاثیر قرار دهد یا دیگران هم نسبت به او نظر نامساعدی دارند، راحت تر می توانید از پس او برآیید. مثلا می توانید با دیگر همکاران تان تیمی تشکیل دهید و رفتار او را مورد بررسی قرار داده یا مدیریت را در جریان قرار دهید و به کمک او مشکل همکار مذکورتان را پیش از آنکه حادتر شود حل کنید. در صورتی که چنین فردی در جمع، اعتبار حرفه ای و کاری شما را زیر سوال می برد یا به شخصیت تان حمله می کند، کنار آمدن با او بسیار سخت تر می شود. اما می توان در این صورت هم از عهده او برآمد. بهترین روش برای برخورد با این دسته افراد، دوری از آنهاست.

 

دعوا کردن در محیط کار

برخورد با همکار زورگو

آیا فکر می کنید همکارتان زورگو یا گردن کلفت است؟ اگر مدام می ترسید نزدیک یکی از همکاران تان کار شوید و از رفتن به سر کار احساس ناراحتی می کنید، پس حتما یک همکار زورگو در اطراف تان دارید. اگر به شما زور می گوید، سرتان فریاد می کشد یا به هر طریق دیگری ناراحت تان می کند، موضوع را باید جدی بگیرید. برای برخورد با این دسته از افراد می توانید آنها را نادیده بگیرید و طوری برخورد کنید که گویی اصلا وجود خارجی ندارند. به هیچ عنوان با اینچنین افراد با ترس یا ملایمت برخورد نکنید؛ چراکه رفتار آنها می تواند از لحاظ جسمی یا روحی احساس ترس را در شما ایجاد کند.

 

محبت کردن به همکار ناراحت

برخورد با همکار منفی باف

بعضی همکاران در افکار منفی خود غرق هستند. شغل شان را دوست ندارند و دلشان نمی خواهد برای آن شرکت کار کنند. همیشه مدیر بدی نصیب شان می شود که با او بدرفتاری می کند. شرکت شان همیشه در شرف ورشکستگی است و مشتریانش به درد نخور و پرادعا هستند. حتما شما هم با چنین افرادی آشنا هستید؛ چراکه در هر اداره ای چند تایی از آن ها وجود دارد. بهترین و حرفه ای ترین روش برخورد با این قبیل افراد این است که سمت شان نروید و حضورشان را نادیده بگیرید. اگر رابطه نزدیکی با آنها دارید، سعی کنید همیشه بحث را به سمت صحبت های مثبت پیش ببرید. برای او از آثار مثبت اندیشی در زندگی صحبت کنید و سعی کنید روی او تاثیر بگذارید.

 

صحبت جدی و بحث در محیط کار

برخورد قاطع با همکاران

داشتن برخوردی قاطعانه با همکاران، از ابتدا کار آسانی نیست؛ اما گاهی برای دفاع از حقوق تان لازم است. خواه رو در رو شدن تان به خاطر رفتار نامناسب و آزاردهنده همکارتان باشد یا عدم تحویل جنس مشتری در زمان مقرر توسط او، یا عقب انداختن یک پروژه، بعضی اوقات لازم است با همکارتان برخورد قاطعی داشته باشید. گرچه برخورد کردن با همکارتان نباید اولین انتخاب شما باشد، اما اگر لازم باشد، طمئنا با انجام این کار احساس بهتر و راحت تری خواهید داشت.

 

صحبت کردن و یاد گرفتن نکاتی از همکاران

برخورد مناسب با همکاران

شما می توانید با روابطی که با همکاران تان در محیط کار ایجاد می کنید، هم شغل تان و هم آینده کاری تان را ویران کنید. اگر نتوانید با همکاران خود رفتار مناسبی داشته باشید سواد، تجربه و جایگاه کاری هیچ اهمیتی ندارد. بدون ایجاد روابط مثبت با همکاران تان در محیط کار، موفق نخواهید بود. قبول کنید که هر کسی خصوصیات اخلاقی خاص خود را دارد و قرار نیست همه همکاران تان مطابق میل شما رفتار کنند. سعی کنید تا جایی که می توانید خودتان را با محیط وفق دهید.

 

بحث و گفتگوی جدی در محیط کار

برخورد حرفه ای در یک گفتگوی دشوار

آیا تا به حال با همکاران خود وارد بحث و گفتگوهای دشوار و طولانی شده اید؟ اگر به هر دلیلی وارد بحثی شدید که در آن اختلاف نظر زیادی میان شما و همکاران تان به چشم می خورد، سعی نکنید تا نظر خود را به آنها تحمیل کنید. بلکه سعی کنید تا به طریقی پای خود را از این گفتگو بیرون بکشید و نظرات تان را برای خودتان نگاه دارید. البته این به معنای دوری از هر بحث و گفتگویی در محل کار نیست. بلکه گاها لازم است تا خودتان را به چالش بکشید و به قولی از لاک خود بیرون آمده و با همکاران تان وارد بحث های گوناگون شوید. اما این را بدانید که هر بحثی حد و مرزی دارد و به هیچ عنوان نباید فراتر از مرزهای محیط کارتان روید.

 

نارضایتی از محیط کار

برخورد با عادات آزاردهنده همکار

آیا تا به حال همکاری داشته اید که عاداتی مثل آدامس جویدن با صدای بلند یا صحبت از مشکلات شخصی در اداره را داشته باشد؟ یا همکاری که به بهداشت شخصی اش رسیدگی نمی کند و بوی نامناسبی دارد؟ می دانید این قبیل همکاران و رفتارشان چقدر روی میزان بهره وری شما و دیگران اثر منفی می گذارد؟ اگر می خواهید در محل کارتان مشکلی نداشته و راحت باشید، باید این مشکلات را حل کنید. سعی کنید به طریق غیرمستقیمی به او بفهمانید که این عادات او شما را اذیت می کند.

 

بحث کردن با مدیر در محیط کار

برخورد حرفه ای با مدیران بدقلق

هیچ چیز در محیط کار، مخرب تر از یک مدیر بدقلق نیست. هر کارمندی مدیری دارد که او را در روند کارش هدایت می کند. آن ها نقش مهمی در روند کاری کارمندانی دارند که به طور منظم گزارشات شان را به ایشان تحویل می دهند. مدیران، افرادی هستند که می توانند روز کاری یک کارمند را تبدیل به یک روز خوب کرده یا به کلی آن را ویران کنند. در این مورد متاسفانه کار زیادی از دست شما بر نمی آید. چراکه در نهایت او مدیر شماست! اما بهترین کاری که در برخورد با این دسته افراد می توانید انجام دهید این است که سعی کنید تا به آنها انرژی مثبت دهید، بحث با آنها را کوتاه کنید و با آنها با احترام رفتار کنید. اگر کمی انسانیت در آنها زنده باشد، احترام شما را پاسخ خواهند داد.

 

کار تیمی و گروهی در محیط کار

ایجاد یک تیم با همکاران

اگر می خواهید در محیط کار خود، خوش نام باشید و همه افرادی که در اطراف تان کار می کنند دوست تان داشته باشند و به نفع تان صحبت کنند، با آن ها یک تیم تشکیل دهید. این تیم را می توانید به خارج از محیط کار نیز ببرید. مثلا بعد یا قبل از کار به پیاده روی بروید، هرروز یکی از شما برای بقیه غذا درست کنید و این قبیل کارها. اگر در محل کار، همه شما را به عنوان یک تیم بشناسند، می توانید امنیت شغلی خود را هم تضمین کنید.

 

غیبت کردن در محیط کار

برخورد با غیبت های محیط کار

غیبت در اکثر محیط های کاری رایج است. به نظر می رسد مردم، کاری بهتر از غیبت کردن راجع به هم ندارند. آن ها پشت سر همکاران هم، مدیران شان، و اهداف سازمان برای دستیابی به موفقیت حرف می زنند. آن ها یک خبر نیمه واقعی را دست آویز قرار می دهند و بدون توجه به اهمیت یا معنای واقعی اش راجع به آن هر چه می خواهند می گویند. سعی کنید از این بحث ها به دور باشید و پشت سر کسی غیبت نکنید. این را در نظر داشته باشید که محیط های کاری معمولا کوچک هستند؛ از این رو غیبت می تواند دهان به دهان ادامه پیدا کرده و به فردی که پشت سر او صحبت کرده اید برسد.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید