دلیل سیاهی ناخن پا و روش هایی برای پیشگیری و درمان آن

0
1031
دلیل سیاهی ناخن پا چیست؟

سیاهی ناخن پا عارضه ای ناخوشایند و گاهی از اوقات توام با درد است. دلایل متعددی می تواند باعث ایجاد سیاهی ناخن شود؛ بسیاری از آنها به آسانی درمان می‌شوند و این امکان وجود دارد که خود به خود رفع شوند. اما در مواردی علت بروز سیاهی ناخن ممکن است یک مسئله معمولی و یا بسیار جدی باشد. برای فردی که دچار سیاهی ناخن پا شده است، مهم است که علل و عوامل بروز این عارضه را بداند. اگر در تشخیص دلیل سیاهی ناخن پای خود به نتیجه ای نرسیدید، بهتر است از یک پزشک کمک بگیرید.

 

دلیل سیاهی انگشت پا

دلیل سیاهی ناخن پا

۱- ضربات مکرر

در صورت عدم استفاده از کفش های مناسب و اندازه پا، احتمال فشار آمدن به پا زیاد خواهد شد. تحت فشار قرار گرفتن مکرر پا باعث ایجاد آسیب‌ هایی نظیر تاول های کوچک یا خونی در زیر ناخن می شود. در برخی موارد که مشکل چندان جدی نیست، ناخن سیاه می‌ شود و به مرور زمان نیز بدون هیچ گونه درمانی بهبود می یابد. اما در موارد شدیدتر، یعنی زمانی ‌که ناخن از بستر خود جدا می‌شود، مراجعه به پزشک ضروری می شود.

 

۲- فشار ناگهانی

در برخی موارد نیز ضربه ای ناگهانی به پا یا ناخن ها وارد می‌شود و این ضربه‌ باعث جمع‌ شدن خون در آن ناحیه می‌شود. این امر باعث می شود رگ های خونی بستر ناخن پاره شوند و خون زیر ناحیه ناخن جمع ‌شود. خونی که در زیر ناخن جمع شده آن را متورم و دردناک می کند. در این گونه موارد، پزشک به سادگی می تواند مشکل را درمان کند و با ایجاد یک سوراخ، خون را از زیر ناخن تخلیه کند.

 

۳- عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی نیز ازجمله عواملی هستند که در سیاهی ناخن پا نقش دارند. به طور معمول، عفونت‌های قارچی باعث تغییر رنگ ناخن ها به زرد یا سفید می شوند. اما در صورت جمع شدن زواید در اطراف عفونت، رنگ ناخن سیاه به نظر می رسد. ناخن‌ های پا بسیار در معرض ابتلا به قارچ هستند؛ زیرا جوراب و کفش، محیطی گرم و مرطوب برای رشد قارچ‌ و عفونت ایجاد می کنند. با رعایت بهداشت و نظافت، احتمال ابتلا به قارچ تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

 

۴- ملانوما

در موارد نادر، سیاهی ناخن پا در اثر ملانوما می باشد. ملانوما یکی از رایج ترین انواع سرطان های پوست است. ملانوما باعث به وجود آمدن تکه‌ یا تکه های سیاه، تیره و غیرعادی پوست می‌شود. در برخی از موارد نیز، بخش‌های سیاه پوست زیر بستر ناخن ها رشد می کنند. ملانوما به آرامی شکل می‌گیرد و علائم خاصی ندارد؛ به همین خاطر در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست، به ویژه اگر از زیر ناخن شروع ‌شود.

 

۵- تغییرات رنگدانه‌ ها

رنگ پوست افراد می تواند به مرور زمان عوض شود. در افرادی که پوست تیره‌ ای دارند، ممکن است لکه تیره ای زیر ناخن‌ پا ایجاد شود. تغییرات رنگدانه‌ ها معمولا به شکل همسان صورت می‌گیرد. یعنی اگر یکی از انگشتان پا دچار این مشکل شود، انگشت مشابه در پای دیگر نیز درگیر خواهد شد. این موضوع برای ناخن‌ های دست نیز صادق است.

 

۶- بیماری های تاثیرگذار

چند بیماری خاص وجود دارند که باعث سیاهی ناخن پا می‌شوند؛ این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

  • دیابت
  • بیماری‌های کبدی
  • بیماری‌های قلبی
  • کم‌خونی (آنمی)

در اکثر موارد، کنترل این بیماری ها به بازگشت رنگ اصلی ناخن کمک می کند.

 

کوتاه کردن ناخن شست پا

درمان سیاهی ناخن پا

انتخاب روشی برای درمان سیاهی ناخن پا، به علت ایجاد آن بستگی دارد. وقتی سیاهی در اثر ضربه ای ناگهانی ایجاد شده باشد، پزشک در ناخن سوراخ کوچکی ایجاد می‌کند و از طریق این سوراخ خون تخلیه می شود و فشاری که در طول زمان در این ناحیه ایجاد شده، تسکین پیدا می‌کند. اما در موارد حادتر که ناخن دچار عفونت شده باشد، نیاز به تجویز دارو برای بهبود جراحت ناخن وجود خواهد داشت.

اگر سیاه شدن ناخن پا نتیجه‌ استفاده از کفش‌ های نامناسب باشد، پزشک از فرد می خواهد تا کفشش را عوض کرده و برای او استراحت تجویز می کند. در مواردی که سیاهی به‌خاطر وجود بیماری هایی مثل دیابت ایجاد شده، لازم است بیماری اصلی در اولویت قرار گیرد و رژیم دارویی بیمار توسط پزشک تغییر داده شده و تنظیم گردد.

در صورت بروز عفونت‌های قارچی، می توان با استفاده از پماد‌ها و کرم‌ های موجود در داروخانه ها خودتان در خانه به درمان ناخن تان اقدام کنید؛ اما اگر استفاده از این داروها ظرف چند روز نتیجه ای به‌ همراه نداشت، باید به پزشک مراجعه کنید. در مواقعی که سیاهی ناخن ریشه در سرطان داشته باشد، دکتر تمامی رویکردهای درمانی موجود را مد نظر قرار خواهد داد.

 

ناخن پا

پیشگیری از سیاهی ناخن پا

پیشگیری از سیاهی ناخن پا همیشه ممکن نیست. اما راهکارهایی برای پیشگیری از ایجاد سیاهی در ناخن پا وجود دارد. این راه‌ ها موارد زیر را شامل می شود:

  • استفاده از کرم‌ ضدآفتاب و پرهیز از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ فرابنفش
  • استفاده از کفش‌ های سایز مناسب
  • استفاده از کفش مناسب در محل کار و باشگاه
  • استفاده از دمپایی مناسب در مکان هایی مانند حمام عمومی
  • درمان بیماری های خاصی که منجر به سیاهی ناخن می شوند

 

پدیکور ناخن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

هر فرد در صورت سیاه شدن ناگهانی و بی دلیل ناخن، و درصورت عدم بهبود سیاهی ناخن به مرور زمان علیرغم انجام درمان‌های خانگی، باید به پزشک مراجعه کند. در موارد تروما یا آسیب دیدگی، بخش تغییر رنگ داده ناخن به مرور زمان و با رشد ناخن از بین می‎ رود. عفونت های قارچی در اکثر مواقع در محیط خانه قابل درمان اند و ممکن است نیازی به تشخیص پزشک نداشته باشند.

 

ناخن دست و پا

نتیجه گیری

سیاهی ناخن اگر نتیجه تروما یا تغییر رنگ رنگدانه ها باشد، اغلب اوقات باعث ایجاد مشکلات بیشتر برای فرد نمی ‎شود. اگر درمان عفونت های قارچی به صورت کامل انجام شود، این عارضه هم مشکل بیشتری ‎ایجاد نمی کند. اما در صورت عدم درمان، احتمال سرایت عفونت‎ قارچی به دیگر نقاط بدن وجود دارد.

اگر در فردی علت سیاهی ملانوما تشخیص داده شود، ممکن است تحت درمان های متنوع برای مداوای سرطان قرار گیرد، که این بستگی به شدت و مرحله بیماری دارد. در اکثر موارد، سیاهی‌ های ایجاد شده روی ناخن پا نسبتا بی خطرند، و نیاز به حداقل درمان دارند، و مشکلات دیگری برای فرد ‎ایجاد نمی کنند.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید