حقوق زنان

از دیرباز تا کنون حقوق زنان یکی از مسائل مهم اجتماعی در تمام جهان به شمار می رفته است. این حقوق بسیاری از دغدغه های زنان را شامل می شود، حقوقی از جمله حق کار کردن، تحصیل، مهاجرت، داشتن مالکیت، سرپرستی فرزند در صورت طلاق و بسیاری از موارد دیگر. همواره زنانی در تمام جهان، برای احقاق این حقوق و برقراری مساوات میان زنان و مردان هر جامعه، تلاش های فراوان کرده اند. در گذشته این باور غلط در بین تمام جوامع وجود داشت که مردان به دلیل قدرت بدنی و توانایی بیشتر، نسبت به زنان حقوق بیشتری دارند. لذا زنان تقریبا همیشه تحت ظلم و زورگویی قرار گرفته اند. بر این اساس، زنان از دیرباز برای تغییر این وضعیت همیشه در تلاش بوده اند و خوشبختانه این موضوع تا کنون در اغلب نقاط جهان تقریبا به نتیجه رسیده است.

اما در این میان هنوز هستند کشورها و جوامعی که متناقض با مسیر مثبت طی شده در دنیا، هنوز هم بر باورهای خود پافشاری می کنند. عربستان یکی از این کشورهاست که حتی حقوق ابتدایی زنان را نیز نادیده می گیرد؛ و لذا در این جامعه، زنان تحت فشار زیادی زندگی می کنند. سال های سال است که در تمام کشورها زنان پا به پای مردان کار می کنند، به مایملک خود می افزایند و رانندگی می کنند؛ رانندگی در شهر، جاده و حتی مسابقات فرمول یک . . .

اولین زن راننده جهان

اولین زن راننده جهان، برتا بنز، متولد سال 1849 در آلمان است. او برای نخستین بار در سال 1888 و بدون اجازه شوهرش یا مسئولین، پشت فرمان اتومبیل نشسته و دو پسر 13 و 15 ساله اش را از شهر مانهایم به فورتزهایم برد تا به دیدار مادرش برود. مسافت بین این دو شهر حدود 106 کیلومتر است. او درحقیقت اولین فردی است که یک مسیر طولانی را با اتومبیل طی کرده است. برتا بنز این کار را با یکی از اولین اتومبیل های کمپانی بنز به نام موتورواگن انجام داد. او کمپانی بنز را با همسرش، کارل بنز، شریک بود. شوهر برتا بنز تا آن زمان موفق نشده بود تا اتومبیل های خود را به خوبی بازاریابی کند. اما برتا به شوهرش نشان داد که اگر اتومبیل را به عنوان وسیله ای برای مصارف عمومی و روزمره معرفی کند، سرمایه گذاری آنها در این صنعت موفق تر خواهد بود.

حضور اولین زن در مسابقات فرمول 1

این اولین ها اما به برتا بنز محدود نمی شود و تا اولین زن راننده فرمول یک جهان ادامه می یابد. زنی از ایتالیا متولد سال 1926 که برای اولین بار در جهان در مسابقات رالی فرمول یک جهان رانندگی کرد. ماریا ترزا د فیلیپیس، راننده زن ایتالیایی است که با حمایت پدرش توانست برای اولین بار در سال 1950 به این مسابقات راه پیدا کند. او که راننده کمپانی مازراتی بود، در پنج رقابت از سری مسابقات فرمول یک شرکت کرد اما به جایزه ای دست پیدا نکرد. وی در عوض در مسابقات رالی دیگر توانست جایزه های زیادی را از آن خود کرد.

 

احقاق یک حق

این تلاش ها در جهت محقق شدن حقوق و شکوفایی هر چه بیشتر زنان، همواره یکی از مهمترین دغدغه ها در تمام جوامع به شمار می رود. این در حالی است که در عربستان این حقوق نادیده گرفته می شود. البته تقریبا در همه جای دنیا زنان برای نقض این قوانین ضد حقوق بانوان در تلاش هستند. همین سال پیش بود که زنی در عربستان طی یک عمل غافلگیرانه در شهر رانندگی کرد تا پسرش را در غیاب همسرش که در بیمارستان بستری بود به مدرسه برساند. و البته این عمل به بازداشت او و انعکاس این خبر در تمام جهان منجر شد.

اما اکنون بخشی از تلاش ها جهت احقاق حقوق زنان در عربستان به نتیجه رسیده و خوشبختانه حق رانندگی برای زن ها در عربستان توسط ملک سلیمان، پادشاه این کشور، آزاد اعلام شده است. این خبر، روزنه امید و انگیزه ی بسیار خوبی است برای تمام زنانی که در بسیاری از نقاط جهان مورد بی توجهی ها و بی تفاوتی ها بوده اند. امیدواریم روزی حقوق مساوی زنان و مردان را در سراسر جهان شاهد باشیم.