آرایش چشم گرد یکی از بزرگترین چالش ها در بحث آرایش چشم ها است. اگر چشمان گردی دارید، ممکن است آرایشی که می کنید باعث شود چشمان تان ریز و افتاده و گودرفته به نظر برسند. استفاده از سایه های غلیظ و پررنگ در گوشه چشم ها و کشیدن خط چشم رو به بالا می تواند چشمان گردتان را بهتر جلوه دهد. برای داشتن یک آرایش حرفه ای برای چشم های گرد خود با ما همراه شوید.

در این مقاله، نحوه آرایش کردن چشمان گرد خود را بصورت مرحله به مرحله خواهید آموخت. این مراحل عبارتند از:

 • زیرسازی
 • مراحل آرایش
 • از ببین بردن اشتباهات

زیرسازی برای آرایش چشم گرد


ابروهایتان را مرتب کنید

مرتب کردن ابرواولین پیش نیاز آرایش چشم گرد ، آماده کردن ابروها است. کمانی کردن ابروها در افرادی با چشمان گرد، باعث می شود تا چشم ها درشت تر و واضح تر به نظر برسند.

 • در صورت لزوم، به آرامی ابروها را با موچین بکنید و هلالی شکل کنید. در زمان اصلاح، سعی کنید ابروهایتان صاف شود. همچنین انتهای ابروها را به صورت نوک تیز بردارید.
 • آرایش ابرو را با حرکات آرام و مداوم انجام دهید. دُم ابروها را به نحوی بکشید که نوک تیز شود. سپس از ریمل ابرو و براش ابرو استفاده کنید. ریمل ابرو را در راستای طول ابروی خود بکشید. این کار باعث می شود ابروها طبیعی تر به نظر برسند؛ چون با این کار می توانید ابروی خود و نوک آن را با هم ترکیب و یکی کنید.

پرایمر مخصوص پلک بزنید

استفاده از پرایمر چشماستفاده از یک لایه پرایمر پلک کمک کند تا رنگ سایه تان خودش را به خوبی نشان دهد. یک براش آرایشی را در پرایمر مورد نظرتان بزنید. سپس پرایمر را با حرکات دورانی کوچک روی پلک بمالید. سعی کنید پرایمر را به تمام سطح پلک، و همچنین روی قسمت میان پلک و ابروهایتان بزنید.


اطراف چشم ها کانسیلر بزنید

استفاده از کانسیلر در اطراف چشمبهتر است زیرسازی صورت را تا زمانی که کار آرایش چشم تان تمام شود، به تاخیر بیندازید. چرا که ذرات ریمل یا سایه ممکن است روی صورت تان بریزند و زیرسازی آرایش تان را خراب کنند. اما حتما یک لایه کانسیلر اطراف چشم هایتان داشته باشید. این کار قسمت های تیره و لکه ها را می پوشاند.

 • کمی کانسیلر به تمام اطراف چشم هایتان بزنید. سپس دست ها را شسته و کانسیلر را با انگشتان تان روی پوست خود پخش و محو کنید.
 • اگر دوست ندارید از انگشتان خود استفاده کنید، می توانید از یک براش آرایشی کوچک برای پخش کردن کانسیلر استفاده کنید.

یک سایه خنثی به پلک و قسمت زیر ابروهایتان بزنید

استفاده از سایه زیر ابروچشم های گرد معمولا گود رفته به نظر می رسند. زیرسازی با سایه های خنثی، چشم هایتان را درخشان کردن و به آن ها وضوح بیشتری می بخشد؛ که این موضوع به حل مشکل گود بنظر رسیدن چشم کمک می کند.

 • یک براش آرایشی بزرگ و نرم برداشته و آن را در یک سایه ی رنگ خنثی بزنید. رنگی انتخاب کنید که با رنگ پوستتان هم خوانی داشته باشد
 • با حرکات مورب و به آرامی سایه را روی پلک تان بزنید. این حرکت را از پلک به سمت زیر ابرو ادامه دهید. سایه را درست تا زیر ابروهایتان بزنید.

از یک سایه روشن در قسمت گوشه چشم ها و زیر ابروها استفاده کنید

استفاده از سایه در گوشه چشمحالا به یک سایه براق و روشن نیاز دارید. رنگی را انتخاب کنید که به رنگ طبیعی پوست تان نزدیک بوده، اما کمی براق تر باشد. برای زدن این سایه از یک براش مخصوص گوشه چشم استفاده کنید. این کار واقعا از اینکه چشم هایتان گود رفته به نظر برسد جلوگیری می کند.

 • براش مخصوص گوشه چشم تان را داخل سایه مورد نظر خود بزنید.
 • براش را به صورت مورب بگیرید. به آرامی و با استفاده از سایه، یک خط دور گوشه چشم خود بکشید. سپس یک خط کوچک روی پلک بالایی و یک خط کوچک دیگر هم روی پلک پایین خود بکشید. آخر سر باید شکل کوچکی شبیه به یک V کج، دور گوشه چشم تان داشته باشید.
 • در ادامه باید با سایه براق، یک خط نازک زیر ابرویتان بکشید. کافی است سایه مورد نظرتان را درست به زیر هر دو ابرو بزنید.

مراحل آرایش چشم گرد


از خط چشم مایع یا مدادی استفاده کنید

استفاده از خط چشم برای چشم گرداکنون نوبت آن شده تا مراحل اصلی آرایش چشم کرد را شروع کنید. اولین مرحله، استفاده از خط چشم است. نوع خط چشمی که استفاده می کنید، بستگی به سلیقه خودتان دارد. بعضی افراد ترجیح می دهند با خط چشم مایع کار کنند، و بعضی دیگر مداد را ترجیح می دهند. برای آرایش چشم گرد باید در قسمت بیرونی چشم ها از خط چشم استفاده کنید. این کار باعث می شود چشم هایتان جلوه بیشتری داشته باشند و همچنین کمی کشیده تر به نظر برسند.

 • از پلک بالا شروع کنید. باید خط چشم را در امتداد خط مژه تان بکشید. منظور از خط مژه قسمتی از چشم است که درست بالای مژه ها قرار دارد. نباید سرتاسر خط مژه تان را خط بکشید. باید از حدود نیم سانتی متر مانده به انتهای گوشه ی بیرونی چشم، کارتان را شروع کنید.
 • به آرامی براش یا مداد را در امتداد خط مژه حرکت دهید و به سمت گوشه بیرونی چشم بروید. سعی کنید خطی نازک و تمیز بکشید. وقتی به انتهای خط مژه رسیدید، دنباله کوچکی در انتهای گوشه بیرونی چشم بکشید. این دنباله باید خیلی کوچک و کمتر از یک چهارم سانتی متر باشد. برای ایجاد این دنباله، از خط چشم استفاده کنید و یک خط رو به بالای کوچک به سمت انتهای ابروی خود بکشید.
 • در پلک پایین نیز یک خط دیگر در زیر مژه های پایینی خود بکشید. در این پلک هم یک خط صاف و نازک از حدود نیم سانتی متری گوشه بیرونی چشم بکشید. به کشیدن ادامه دهید تا این خط با خط اول تلاقی پیدا کند.

به قسمت بیرونی پلک خود کمی سایه بزنید

استفاده از سایه در قسمت بیرونی چشمبرای درخشان کردن چشم ها کمی سایه به قسمت بیرونی پلک تان بزنید. یکبار دیگر، باید با براش گوشه چشم تان کار کنید. در این قسمت باید یک سایه نسبتا تیره تر انتخاب کنید. رنگ های قهوه ای و یا دودی گزینه های مناسبی هستند. این رنگ ها سایه روشنی که در گوشه چشم ها استفاده کرده اید را متعادل می کنند.

 • براش را به سایه تان بزنید. سپس سایه را به سمت خط چشمی که در قسمت بیرونی چشم کشیده بودید بزنید و محو کنید. سپس براش را از این قسمت به سمت بالا حرکت دهید. سایه را به حالت منحنی دور قسمت بیرونی پلک تان بکشید.
 • بیشتر روی قسمت خارجی پلک تان تمرکز کنید. سعی کنید وارد قسمت چین پلک شوید؛ یعنی جایی که پلک به انحنای استخوان ابرو وصل می شود.
 • سپس یک خط نازک و کوچک زیر چشم و پایین خط مژه تان بکشید. این خط همان شکل V را که باید روی پلک بیرونی باشد، تشکیل می دهد.

یک سایه جذاب به قسمت های باقی مانده پلک بزنید

استفاده از سایهاگر می خواهید ظاهری معمولی و روزمره داشته باشید باید تنها به گوشه چشم ها سایه بزنید. اما اگر می خواهید به گردش های شبانه بروید استفاده از یک سایه جذاب در بقیه قسمت های پلک را مد نظر قرار دهید. یک رنگ سایه را انتخاب کرده و از یک براش بزرگ برای زدن آن به بقیه پلک تان استفاده کنید و فضای بین گوشه های چشم تان را پر کنید. انتخاب رنگ سایه با خودتان است. ممکن است رنگی انتخاب کنید که به رنگ چشمان تان بیاید. مثلا، چشم های قهوه ای با سایه قهوه ای یا دودی عالی می شوند.

 • اگر یک چیز جالب تر می خواهید، سایه اکلیلی را در نظر بگیرید. اگر قصد دارید به یک مهمانی بروید این سایه گزینه ای بسیار عالی است.

سایه را با براش آرایشی پخش کنید

پخش کردن سایه با قلم موی کرکییک براش آرایشی بزرگ بردارید. از این براش برای پخش کردن سایه ی روی پلک بیرونی با بقیه پلک تان استفاده کنید. با حرکات مورب، براش را از گوشه پلک به سمت میانه پلک، جلو و عقب ببرید. این کار را ادامه دهید تا سایه به صورت یکنواخت در همه جای پلک پخش شود. وقتی کارتان تمام می شود سایه باید کمی روشن تر و پخش تر به نظر برسد.


فرمژه و ریمل بزنید

ریمل زدنیک فرمژه بردارید و مژه هایتان را در آن قرار دهید. چند ثانیه مژه ها را نگه دارید تا کمی فر بخورند. اگر چشمان گردی دارید، مژه های فرخورده کمک می کنند چشم های شما جلوه بیشتری پیدا کنند و درشت تر به نظر برسند. سپس ریمل مورد نظرتان را بردارید. از انتهای مژه ها شروع کنید و با حرکات آرام و ممتد، مژه ها را با فرچه ریمل شانه کنید. در حین این کار براش را به آرامی تکان دهید تا مژه هایتان از هم جدا شوند.


از بین بردن اشتباهات


با یک سایه تیره ظاهر خود را جدی تر کنید

سایه تیره زدننوبت به جزئیات آرایش چشم گرد رسیده است. بسیاری از افراد چشم های گرد را عروسکی و بامزه می دانند. اگر می خواهید به جای بامزه بودن، جذاب و شیک و مجلسی باشید، از سایه تیره استفاده کنید. سایه ای به رنگ دودی یا مشکی می تواند به راحتی ظاهر عروسکی شما را خنثی کند. سایه را به هر دو گوشه چشم خود بزنید.


به مژه های پایین، ریمل تیره تر بزنید

استفاده از ریمل برای مژه های پایینچشم های گرد معمولا تو رفته به نظر می رسند. یک روش خوب برای مقابله با این مشکل، استفاده از دو نوع ریمل مختلف برای مژه های بالا و پایین چشم است. برای مژه های پلک بالا از ریمل رنگ روشن تر استفاده کنید؛ و برای مژه های پلک پایین از ریمل تیره تر. این کار باعث می شود چشم هایتان درشت تر و درخشان تر جلوه کنند.


خط چشم تان را بررسی کنید

استفاده از خط چشم رو به بالاهمانطور که گفته شد، چشم های گرد تا حدودی افتاده به نظر می رسند. یک راه خوب برای خنثی کردن این مورد، کشیدن خط چشم به سمت بالاست. اگر خط چشم دنباله دار می کشید، همیشه انتهای آن را به سمت بالا بدهید. دنباله رو به پایین، چشم های گرد را افتاده تر و بی حال تر نشان می دهد.


نکات آرایش چشم گرد

 • خلاق باشید و با توجه به رنگ چشم تان، از رنگ های مختلفی استفاده کنید.
 • از پرایمر چشم استفاده کنید تا رنگ ها بیشتر به چشم بیایند. با این کار، دیگر سایه چشمتان چین دار نشده و مدت زمان بیشتری روی پوست می ماند.