راهنمای کامل انتخاب کفش مناسب برای مدرسه

0
2264

خریدن کفش مناسب برای مدرسه کار آسانی نیست. بچه ها با سرعت بیشتری نسبت به کفش هایشان رشد می کنند؛ بنابراین با شرایط اقتصادی موجود، خرید کفش گران قیمت برای بچه ها کار سخت و شاید اشتباهی به نظر می رسد؛ به خصوص اگر مدلی مشابه با نصف قیمت در دسترس باشد. البته این نکته را باید درنظر داشته باشید که مدل های ارزان قیمت شاید همان کار را انجام دهند، اما لزوما بهترین محیط را برای رشد پای کودکتان فراهم نمی کنند.

پای کودکان در شرایط رشد ثابت استخوان ها، ماهیچه ها و رباط ها مدام در حال تغییر و رشد است و این تغییرات تا زمانی که کودک شما به ۱۴ سالگی برسد ادامه خواهد داشت. حتی پس از کامل شدن رشد پاها، طول پای کودک شما تا حدود ۱۸ سالگی رشد می کند. به گفته متخصصان کفش نامناسب مدرسه می تواند موجب کجی در انگشتان پا، میخچه، پینه پا، تاول، انگشت چکشی، درد پاشنه و تغییر در شکل و عملکرد پا شود.

پای کودکان هنگام دویدن، پریدن، جست و خیز، جا خالی دادن و سر خوردن با ۲۶ استخوان، ۱۹ عضله و ۱۰۷ رباط در هر پا، قطعا ضربه می خورد. جای تعجب نیست که پای آن ها نیاز به محافظت اساسی داشته باشد. با رعایت نکاتی که در این مقاله جمع آوری کرده ایم، می توانید کفش مناسب برای مدرسه کودک تان انتخاب کنید.

 

اندازه گیری پا برای انتخاب سایز مناسب کفش

انتخاب سایز مناسب کفش مدرسه

هنگامی که به خرید کفش برای کودکتان می روید، تنها به سایزی که در کف آن نوشته شده اکتفا نکنید. حتما کودک تان را با خود به خرید برده و بگذارید تا به درستی کفش را امتحان کند. بزرگتر بودن یک پا از پای دیگر برای کودکان و بزرگسالان  امری عادی است؛ پس حتما به کودکتان اجازه دهید با هر دو لنگه کفش در مغازه راه برود و آن ها را امتحان کند.

کفش باید از همان ابتدا راحت باشد و نباید بر فرض این که “جا باز می کند” تکیه کنید. کفش مناسب برای مدرسه باید ۱۸ میلیمتر از پای کودک بزرگتر باشد؛ این عدد برای نوجوانان کمی کمتر است. اگر کفش را از فروشگاه های تخصصی خرید کنید، ممکن است فروشندگان مغازه این اندازه گیری را انجام دهند؛اما در غیر این صورت روشی وجود دارد که خودتان این اندازه گیری را انجام دهید.

قبل از خروج از خانه، به سادگی کف پای کودک را از پاشنه تا بلند ترین انگشت اندازه بگیرید. سپس یک نوار نازک کاغذ را به اندازه پای کودک ببرید. هنگام خرید در فروشگاه این کاغذ را داخل کفش قرار دهید و به آرامی تا نوک کفش آن را هل دهید، به فاصله بین نوار و انتهای کفش توجه کنید.

عرض کفش هم مهم است. فروشگاه های تخصصی کفش، کفش ها را در عرض های مختلف ارائه می کنند؛ پس می توانید مطمئن شوید که عرض کفش برای حرکت انگشتان کودکتان کافی است.

 

کفش بچه گانه برای مدرسه

انتخاب کفش مناسب برای مدرسه

در بعضی از مدارس، کیف و کفش به همراه یونیفرم مدرسه ارائه داده می شود و این مسئولین مدرسه هستند که کفش مناسب کودک شما را انتخاب می کنند. اما اگر یونیفرم مدرسه کودک شما شامل کفش نمی شود، یعنی این تصمیم گیری بر عهده شما است. به یاد داشته باشید که محوطه بازی کودکان حتی برای ساکت ترین بچه ها هم محلی برای فعالیت و جنب و جوش است و انتظار می رود که آن ها در طول روز در تمام فعالیت های مدرسه شرکت کنند.

پاشنه کفش ها (حتی پاشنه بسیار کوتاه) کاملا بی خطر نیستند. کفش راحتی یا صندل های لای انگشتی، دویدن را دشوار می کنند. اسنیکرز و صندل ورزشی راحت ترین و کاربردی ترین گزینه برای پاهای در حال رشد کودک شما هستند. همچنین سن کودک و مراحل رشد او را هم در نظر داشته باشید.

اگر فرزند شما هنوز نمی تواند بند کفش هایش را ببندد، زمانی را صرف کرده و بستن بندها را به او آموزش دهید و یا برایش کفش هایی با بند کشی، چسبی یا سگک دار بخرید. ممکن است معلم کودک شما بسیار صبور باشد، اما این که هر روز  بند کفش ۲۷ دانش آموز را قبل از آن که از کلاس بیرون بروند برای آن ها ببنندد ممکن است کاسه صبر او را لبریز کند!

 

کفش مناسب کودک برای رفتن به مدرسه

انتخاب کفش راحت و محافظ پای کودک

داشتن محافظ خوب برای پای در حال رشد کودک، بسیار ضروری است. و به طور کلی هر چه بیشتر هزینه کنید، جنس بهتری خواهید گرفت یا به قول قدیمی ترها هرچقدر پول بدی، آش می خوری!

به دنبال کفشی باشید که کف نرم و انعطاف پذیری داشته باشد تا مثل پای کودک شما خم شده و حرکت کند. رویه کفش هم باید انعطاف پذیر باشد، پس از جنس پلاستیک سفت و مواد مصنوعی سفت و سخت دوری کنید. علاوه بر آن، از آنجا که مواد مصنوعی اجازه نمی دهند رطوبت پا تبخیر شده و از کفش خارج شود، در ایجاد بوی بد پا نیز نقش دارند. از تاندون آشیل نیز باید محافظت گردد؛ پس به دنبال کفش هایی باشید که در قسمت پشت پا ارتفاع بیشتری دارند تا تاندون آشیل بتواند در آنجا قرار گیرد.

به دلیل وجود بالشتک کف پا در داخل اسنیکرز، هنگام پریدن یا دویدن، فشار وارد بر پا از بین می رود. لبه نرم بند صندل نیز از آسیب های ساده مثل تاول و ساییدگی پوست پا جلوگیری می کند. اگر فرزند شما به طور غیر معمولی راه می رود، او را نزد پزشک یا فیزیوتراپیست ببرید. شاید آن ها بتوانند ورزش خاصی را به او پیشنهاد داده و یا کفی مخصوصی برای کفش های او تهیه کنند تا محافظت مورد نیاز کودک شما فراهم شود.

 

کفش آل استار بچه گانه برای مدرسه

دوام کفش مدرسه

اگر با اینکه می دانید کودکان بسیار سریع تر از کفش هایشان رشد می کنند، باز هم به دنبال کفشی هستید که دوام بیشتری داشته باشد، این نکات را مدنظر داشته باشید.

درزهای کفشی که خریداری می کنید می بایست به خوبی دوخته شده باشند، نه این که با چسب بی کیفیت چسبیده یا زائده های بزرگ در انتهای دوخت داشته باشند. سوراخ جای بند کفش را چک کنید که به خوبی محکم باشد و کفی آن نیز محکم به رویه متصل شده باشد. شما می توانید کفشی با کیفیت و با قیمت مناسب پیدا کنید. فقط به یاد داشته باشید که رفتن به سراغ اجناس بسیار ارزان “صرفه جویی غلط” است. خرید یک جفت کفش ارزان قیمت در هر ۶ ماه یکبار، بسیار گران تر از خرید یک جفت کفش با کیفیت در ابتدا خواهد بود.

 

جوراب مناسب با کفش برای کودک

جوراب مناسب

جوراب هم مانند کفش باید به درستی اندازه پا باشد. معمولا جوراب ها کشی هستند، اما کش آمدن آن ها هم حدی دارد. جوراب بسیار کوچک می تواند درست به اندازه کفش تنگ موجب ایجاد ناراحتی در پا شود.

از جوراب های نایلونی و پلاستیکی که پا را تحت فشار قرار داده و باعث عرق کردن آن می شوند دوری کنید. مواظب درز ضخیم جوراب نیز باشید، زیرا می تواند موجب ساییدگی پای کودک تان شود. بهترین گزینه ای که می توانید انتخاب کنید، جوراب هایی از جنس نخ یا پشمی هستند، زیرا به جذب عرق کمک کرده و از عرق سوز شدن پا جلوگیری می کنند. معمولا با مقداری هزینه بیشتر برای جوراب می توانید جورابی با کیفیت که دوام بیشتری نیز دارد را بخرید.

 

مادر در حال خرید کفش مناسب برای فرزند خود

هزینه و محل خرید کفش مدرسه

کفش مناسب برای مدرسه را می توانید در طیف گسترده ای از فروشگاه ها پیدا کنید. فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و دپارتمان استورها، بخشی برای کفش کودکان دارند، اما ممکن است کارکنان آن ها آموزش کافی برای پوشاندن درست کفش به پای کودک شما را ندیده باشند. در فروشگاه های خاص مثل اسکیچرز یا نایک، کارکنان به کار خود مسلط بوده و طیف گسترده ای از کفش های مختلف را برای امتحان کردن دارند. اما همچنان باید جنبه های کیفیت که در بالا گفته شد را در نظر داشته باشید. بسیاری از فروشگاه های کفش فروشی که در مراکز خرید قرار دارند نیز معمولا کفش های بسیار با کیفیتی دارند.

دپارتمان استورها

به طور کلی کفش های موجود در دپارتمان استورها از فروشگاه های تخصصی ارزان تر هستند، اما همیشه بحث قیمت مطرح نیست. بهترین کاری که می توانید انجام دهید، گشتن و جست و جو کردن در مغازه های خاص فروشگاه است. در تاریخ نگارش این مقاله، کفش مناسب برای مدرسه ابتدایی مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و کفش نوجوانان مبلغی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می باشد.

فروشگاه های تخصصی کفش

کارکنان فروشگاه های تخصصی کفش می توانند در پوشاندن درست کفش به پای کودک شما کمک زیادی کنند. بسیاری از این فروشگاه های تخصصی، برندهایی با سایزهای نیم و عرض های مختلف کفش دارند. فروشگاه های تخصصی کفش معمولا فردی متخصص را حاضر در فروشگاه دارند تا به سوالات پیچیده شما پاسخ دهد، یا حداقل می تواند پیشنهادات بهتری به شما ارائه کند.

کفش های موجود در فروشگاه های تخصصی گران قیمت تر هستند، اما این مبلغی است که شما برای یک جفت کفش مناسب برای مدرسه فرزندتان و مشاوره تخصصی در انتخاب کفش می پردازید. فروشگاه های تخصصی کفش به کیفیت خود افتخار می کنند و شما هم معمولا به آن می رسید. در زمان نگارش این مقاله، برای خرید از فروشگاه های تخصصی کفش، انتظار پرداخت حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان برای کفش مدرسه ابتدایی و مبلغ بالاتر از ۵۰۰ هزار تومان برای کفش نوجوانان را داشته باشید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید