راهنمای خرید عینک آفتابی ؟ مگر برای خرید عینک آفتابی هم باید نکات خاصی را در نظر بگیریم؟ جواب ما به این سوال قطعا مثبت است. بسیاری از افراد برای خرید عینک آفتابی به فروشگاه مراجعه کرده و عینک های گوناگون را یکی یکی امتحان می کنند تا موردی که به بیشتر صورتشان می آید را انتخاب کنند. شاید هم نیم نگاهی به عینک هایی که مد شده داشته باشند.

اما وظیفه اصلی عینک آفتابی یا دودی، محافظت از چشمان شما در برابر نور آفتاب یا اشعه ماوراء بنفش خورشید است. همچنین عینک آفتابی می بایست از چشمان شما در برابر سایر عوامل بیرونی نیز محافظت کند.  عینک های ارزان قیمت رایج در بازار این قابلیت را ندارند و ممکن است حتی به چشمانتان آسیب وارد کنند. از طرفی نیز گران قیمت بودن عینک دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست. پس معیار انتخاب چیست؟ در این مقاله سعی کرده ایم تا با ارائه راهنمای خرید عینک آفتابی ، به شما کمک کنیم بهترین انتخاب را داشته باشید.

راهنمای خرید عینک آفتابی خوب

 

1یک عینک آفتابی خوب ، عینکی است که  وضوح تصویر بالایی را به شما ارائه دهد. چنانچه تصویر عبور کرده از عینک آفتابی به اندازه کافی واضح نباشد، وظیفه تجزیه و تحلیل تصویر به چشم و مغز شما انتقال می یابد و این موضوع به مرور زمان به چشمان شما فشار آورده و مغزتان را خسته می کند.

2شیشه عینک آفتابی شما باید مقاومت کافی را داشته باشد تا با کوچکترین ضربه آسیب نبیند. مقاومت پایین شیشه عینک نه تنها به لحاظ ایمنی برای شما خطر آفرین است، بلکه ممکن است به ضرر مالی شما هم منجر شود! قطعا دوست ندارید وقتی عینک آفتابی خود را از کیفتان در می آورید، با شیشه شکسته آن مواجه شوید.

3قاب عینک شما باید تا حدی بزرگ باشد که بتواند مانع از آسیب دیدگی چشمانتان شود و همه ی نواحی چشم را تحت کنترل داشته باشد. نور آفتاب و اشعه های مضر آن از اطراف فریم عینک آفتابی های کوچک عبور می کند و به چشم شما وارد می شود. شبیه جان لنون شدن جذاب است. اما عینک او قطعا نمی تواند از چشمان شما به خوبی محافظت کند.

4برای سنجش این نکته که رنگ عینک شما به اندازه کافی تیره هست یا نه در اتاقی با نور معمولی عینک را به چشمانتان بزنید و به یک آیینه در روبه رویتان نگاه کنید. اگر تیرگی عینک شما مناسب باشد قادر نخواهید بود چشمان خود را در آیینه ببینید. البته کاربرد عینک هایی با شیشه روشن برای عصر یا شب جایگاه خود را دارد. اما استفاده از عینک های روشن در ظهر روزهای آفتابی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

5اگر عینک آفتابی را برای مصارف ورزشی مثل ورزش های فضای بیرون، اسکی ، کوهنوردی و امثال آن خریداری می کنید، باید ویژگی های ورزش خود را در هنگام انتخاب مد نظر قرار دهید. مثلا عینک آفتابی مخصوص دویدن یا والیبال می بایست محکم به صورت بچسبد تا در اثر حرکت تکان نخورد. همچنین عینک اسکی و کوهنوردی باید شیشه رفلکس داشته باشد تا پرتوهای شدید منعکس شده از برف را مجددا منعکس کرده و از ورود آنها به چشم جلوگیری کند.

6چنانچه از وضعیت سلامت چشمان خود اطلاع کافی ندارید، بهتر است قبل از تهیه عینک آفتابی با چشم پزشک یا اپتومتریست مشورت کنید. شاید چشمان شما شرایط ویژه ای داشته باشد که قبل از هر چیز باید به آن رسیدگی شود. با مراجعه به چشم پزشک، نه تنها از سلامت چشمان خود مطمئنن می شوید، بلکه با مشورت وی می توانید عینک آفتابی مناسب برای چشمان خود را راحت تر انتخاب کنید.

7در گذشته یکی از حسرت های افراد عینکی، استفاده از عینک آفتابی بود. اما الان به راحتی می توانید عینک طبی خود را به گونه ای سفارش دهید که شیشه هایش در آفتاب دودی شود. اگر هم فکر می کنید با این کار شبیه پدربزرگ ها می شوید، عینک دودی مورد علاقه خود را انتخاب کرده و سپس شیشه های آن را با نوع طبی آن تعویض کنید. به هر حال اگر چشمان شما دارای معایب انکساری خاصی است، حتما از چشم پزشک خود در مورد انتخاب عینک آفتابی سوال کنید.

 

توجه داشته باشید که رعایت نکات این راهنمای خرید عینک آفتابی ، اصلا به معنی نادیده گرفتن استایل و مد روز در انتخاب عینک نیست. شما باید عینکی زیبا به چشم داشته باشید، اما این عینک باید محافظ چشمان شما نیز باشد.

A post shared by Rimoj (@rimojmag) on