راهنمای خرید کت و شلوار مردانه – چگونه یک کت و شلوار خوب بخریم؟

0
6130
راهنمای کامل خرید کت و شلوار مردانه

خرید کت و شلوار راهی است که همه آقایان باید حداقل یک بار درطول زندگی از آن عبور کنند؛ اما به دلیل تنوع مدل ها و گزینه ها، این راه ممکن است کمی مبهم و گیج کننده به نظر برسد. به همین دلیل، کامل ترین راهنمای خرید کت و شلوار مردانه را گرد هم آوردیم، تا با معرفی کامل تمام مدل ها و جزئیاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، کار انتخاب و خرید کت و شلوار را برای شما راحت کنیم. با مطالعه این مطلب، از این پس مانند یک حرفه ای کت و شلوار خواهید پوشید.

 

چرا خرید کت و شلوار خوب مهم است؟

وقتی کت و شلوار شما به خوبی روی بدنتان می نشیند، احساس می کنید که توانایی فتح دنیا را بدست آورده اید. شکی نیست که خرید کت و شلوار، کاری سخت و دلهره آور است. اگر مدل را اشتباه انتخاب کنید، کت و شلوار به تن شما زار خواهد زد. اگر طرح پارچه را اشتباه انتخاب کنید، شبیه معلم دینی دوران راهنمایی تان خواهید شد. و اگر اکسسوری نا مناسب را انتخاب کنید، شبیه افراد تازه به دوران رسیده می شوید.

کمی اضطراب آور به نظر می رسد، اما با دانستن نکات مهم قبل از خرید، می توانید کت و شلواری را انتخاب کنید که از همه لحاظ برایتان مناسب باشد. ریموژ قصد دارد تا فرایند تصمیم گیری را برای شما راحت کرده و به شما کمک کند تا مانند یک حرفه ای کت و شلوار بخرید. پس از مطالعه این مقاله، می توانید با اعتماد به نفس وارد فروشگاه شده، اطلاعات فروشنده را به چالش بکشید، و با بهترین کت و شلوار ممکن از فروشگاه خارج شوید.

 

اندازه گیری سایز مناسب لباس توسط خیاط

انتخاب سایز کت و شلوار

مهم نیست که کت و شلوار شما چقدر گران است، اگر سایز آن برایتان مناسب نباشد، ظاهری زشت و نامناسب خواهد داشت. بعلاوه وقتی سایز همه قسمت های کت و شلوار برایتان مناسب است، به صورت ناخودآگاه، اصلا فراموش می کنید که آن را به تن دارید، و بدون هیچ محدودیتی به فعالیت ها و تحرک خود ادامه می دهید. اما وقتی سایز کت و شلوارتان نامناسب است، پس از هر حرکت کوچک مجبورید یقه کت را تنظیم کرده، آستین پیراهنتان را از زیر آستین کت بیرون آورده، و یا شلوار خود را بالا بکشید!

برای انتخاب بهترین سایز کت و شلوار، نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

شانه ها: شانه کت می بایست دقیقا روی شانه شما خوابیده و از جلوی آن بیرون نزند. درز مشترک شانه و آستین نیز باید دقیقا در محل اتصال دست به شانه قرار گیرد. اگر این درز کمی بالاتر یا کمی پایین تر قرار گیرد، سایز کت برایتان مناسب نیست.

قد کت: وقتی کت را می پوشید، پشت آن باید صاف ایستاده و قسمت پایین پشت آن باید به راحتی روی انحنای باسنتان قرار گیرد. همچنین وقتی دست خود را مشت می کنید، قد کت نباید بلند تر از پایین مشتتان باشد. در حقیقت وقتی دستانتان صاف و آویزان است، باید بتوانید انگشتان خود را زیر لبه پایین کت، خم کنید.

قد آستین: پایین آستین هیچ گاه نباید پایین تر از مفصل بالای انگشت شستتان قرار گیرد. در حقیقت بهترین حالت این است که سرآستین پیراهن، حدود ۱٫۵ سانتیمتر از زیر سرآستین کت بیرون بزند.

اندازه کت: دکمه کت باید به راحتی و نزدیک به شکمتان بسته شود. وقتی دکمه های کت را می بندید، نباید پارچه بین آن ها کشیده شود. بعلاوه وقتی دکمه های کت را بسته و آن را جلو می کشید، باید حدودا به اندازه مشت دستتان از بدن شما فاصله بگیرد.

اندازه شلوار: شلوار نباید محکم به باسنتان بچسبد و از طرف دیگر نباید آویزان باشد. اگر شلوارتان تنگ باشد، در زیر باسن چین های افقی تشکیل می شود؛ و اگر گشاد باشد، پارچه آن اضافه می آید.

قد شلوار: پایین شلوار باید با قسمت روی کفشتان مماس شود. اگر شلوارتان بلند باشد، ظاهری شلخته پیدا خواهید کرد.

 

کت و شلوار slim-fit:

دنیای مد آقایان به سمت کت و شلوارهای slim-fit (تنگ) در حال حرکت است. این مدل کت و شلوار بسیار مدرن و امروزی می باشد. در هنگام انتخاب این مدل، باید حواستان را جمع کنید تا پارچه آن کشیده و تنگ به نظر نرسد. قد کت این مدل معمولا، نسبت به مدل های دیگر، کوتاه تر بوده و برش کلی شلوار و کت آن تنگ تر است. به دلیل جذب بودن فرم کلی این نوع کت و شلوار، بهتر است از کراوات باریک با آن استفاده کنید.

پاچه شلوار مدل slim-fit تنگ تر از مدل های دیگر بوده و قد شلوار آن نیز کمی کوتاه تر است. در حقیقت پارچه شلوار آن در حدود قوزک پا (یا بالاتر) ایستاده و با کفش مماس نمی شود. بعلاوه این مدل شلوار، با ترندهای جدید بدون جوراب، یا استفاده از جوراب های طرح دار و رنگی، تطابق بیشتری دارد.

 

اندازه گیری و دوختن کت و شلوار سفارشی توسط خیاط

اندازه گیری سایز برای خرید کت و شلوار

اگر یک خیاط اختصاصی برای خود داشته باشید، قطعا خود او معیارهای لازم برای اندازه گیری سایز شما را در اختیار دارد. اما اگر، مانند ۹۵ درصد از مردان، باخیاط خاصی کار نمی کنید، می بایست نحوه استاندارد اندازه گیری سایز قسمت های مختلف بدن خود را بلد باشید. دانستن نحوه اندازه گیری سایز بدن، برای خرید کت و شلواری که کاملا اندازه شما باشد، ضروری است.

برای اندازه گیری سایز خود، به یک متر نواری و یک نفر نیاز دارید تا به شما کمک کند. در هنگام اندازه گیری، بهتر است یک پیراهن یا تیشرت، و یک شلوار غیر جین به تن داشته باشید. در تمام مراحل، متر را جوری بگیرید که کاملا صاف و کشیده باشد.

 

راهنمای اندازه گیری سایز:

گردن: متر را در قسمتی از گردن قرار دهید که یقه پیراهنتان آنجا قرار می گیرد. همچنین آن را طوری دور گردن بپیچید که زیاد سفت یا شل نباشد.

شانه: فاصله میان انتهای شانه راست و انتهای شانه چپ را اندازه بگیرید.

سینه: متر را طوری دو سینه خود بپیچید که تقریبا از نواحی نوک سینه، زیر بغل و از روی دو استخوان پشت کمر رد شود.

کمر: متر را طوری دور کمر خود بپیچید که تقریبا از زیر استخوان پایین قفسه سینه شما رد شود.

باسن: متر را از دور بزرگترین قسمت باسنتان رد کنید.

ران: متر را از دور بزرگترین قسمت رانتان رد کنید.

گردن تا کمر: در راستای ستون فقرات، از قسمت یقه تا ناحیه مقابل ناف در پشتتان را اندازه بگیرید.

طول آستین: فاصله سرشانه تا ناحیه مورد نظر برای قد آستینتان را اندازه بگیرید.

داخل پا: متر را صاف نگه داشته و از پایین ترین قسمت فاق شلوار تا ناحیه مورد نظر برای قد شلوارتان را اندازه بگیرید.

قد: متر را موازی بدنتان گرفته و از بالای سر تا زمین را اندازه بگیرید.

 

نکات دیگر خرید کت و شلوار

بستن دکمه بالای کت

تعداد دکمه ها

کت سه دکمه

این مدل کت در دهه ۱۹۹۰ میلادی بسیار محبوب بود، اما امروزه کمتر از آن استقبال می شود. قسمت دکمه این نوع کت دارای ارتفاع بیشتری است؛ بنابراین یقه آن نیز در قسمت بالاتری به هم می رسد و حالت V شکل آن بازتر است. به همین دلیل، طراحی کت سه دکمه کمی قدیمی به نظر می رسد. کت های دو دکمه و تک دکمه باعث می شوند تا فرد بلند قدتر به نظر برسد؛ بنابراین افراد بلند قد تر می توانند راحت تر از کت سه دکمه استفاده کنند. در حقیقت، کت سه دکمه باعث متناسب تر به نظر رسیدن ظاهر افراد خیلی بلند قد می شود.

کت دو دکمه

یقه این نوع کت، از یقه کت های سه دکمه بلند تر بوده و شکل V یقه آن کشیده تر است. امروزه کت دو دکمه بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرید و طراحی آن به نحوی است که بالاتنه مردان را بلند تر نشان می دهد.

کت تک دکمه

کت تک دکمه جدیدترین طراحی در میان کت ها محسوب می شود. این نوع کت دارای طراحی مدرن بوده و یقه آن بسیار بلند است. همچنین V یقه آن نیز در کشیده ترین حالت ممکن قرار دارد. بسیاری از افراد محافظه کار در زمینه مد و لباس، این مدل را نپسندیده و آن را زیادی غیر رسمی می دانند. امروزه بسیاری از کت و شلوار های slim-fit بصورت تک دکمه تولید می شوند تا طراحی مدرن آن ها بیشتر نمایان شود.

 

آستر طرح دار کت

آستر

زمانی فقط کت و شلوارهای خیلی گران قیمت دارای آسترهای طراحی شده بودند. اما امروزه با گسترش محبوبیت این مدل ها، می توان آسترهای طراحی شده را در کت و شلوارهایی با قیمت های مختلف پیدا کرد. در حقیقت، آستر کت فقط برای زیبایی نیست و به ساختار کت، شکل و وزن می دهد. کت هایی که آستر کامل دارند، سنگین تر و گرم تر بوده و ظاهر آن ها ضخیم تر است. بنابراین این نوع کت ها به خوبی روی انحناهای بدنتان قرار گرفته، به راحتی چین نمی خورد، و به پیراهنتان گیر نمی کند.

کت و شلوارهای گران قیمت دارای آستر ابریشمی هستند؛ که بسیار راحت، و البته گران قیمت است. آستر کت و شلوارهای ارزان معمولا از مواد مصنوعی ساخته شده، و علاوه بر عمر کمتر، خاصیت عبور هوا را نیز ندارند. در اغلب مواقع وقتی کت و شلوار آماده می خرید، آستر آن از قبل دوخته شده و امکان تغییر یا سفارش طرح یا رنگ خاص برای آستر وجود ندارد.

اگر امکان سفارشی سازی آستر برای شما وجود داشت، می توانید موارد زیر را جزو گزینه های خود قرار دهید:

تضاد زیاد: گزینه های خوب زیادی پیش روی شماست: کت و شلوار دودی با آستر صورتی، کت و شلوار طوسی روشن با آستر سورمه ای، کت و شلوار مشکی با آستر قرمز تیره، کت و شلوار سورمه ای تیره با آستر نارنجی.

تضاد کم: آستری با رنگ کمی تیره تر یا کمی روشن تر از رنگ پارچه کت و شلوار، که ظاهری کلاسیک به آن خواهد داد.

تضاد در طرح: گزینه های شما عبارتند از :مثلا آستر ساده برای کت و شلواری با طرح پارچه راه راه، و یا آستر طرح دار برای کت و شلوار ساده. طرح بته جقه نیز می تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

 

کت با جیب های های متنوع

فرم جیب

جیب کت هم مانند آستر آن، به لحاظ رسمیت، کاربرد و قیمت، دارای تنوع است.

Jetted pocket: مرسوم ترین نوع جیب در کت است که ظاهری مسطح داشته و قسمت داخلی آن به آستر کت دوخته می شود. ظاهر بیرونی این نوع جیب تنها یک شکاف ساده است و باریک است. به همین دلیل، این نوع جیب به کت شما ظاهری ساده و مرتب می دهد.

Flapped pocket: در نوع جیب دارای یک قسمت پارچه ای است که روی ورودی آن را می پوشاند. رسمیت این نوع جیب کمی پایین تر از جیب های ساده است؛ با این حال از آن در کت های رسمی نیز استفاده می شود. بعلاوه به دلیل بسته بودن ورودی این نوع جیب، احتمال افتادن وسایل درون آن کم بوده و آن را به یک طراحی کاربردی تر برای استفاده روزمره تبدیل کرده است.

Hacking pocket: این نوع جیب که ریشه در طراحی کت اسب سواران انگلیسی دارد، دارای طراحی مورب است. این نوع جیب علاوه بر ظاهر متفاوت، بدلیل بالاتر قرار گرفتن گوشه داخلی، توجه نگاه را به مرکز جلب کرده و در نتیجه فرد را لاغرتر نشان می دهد؛ پس برای افراد کمی چاق، گزینه مناسب تری است.

Patch pocket: این نوع جیب دارای کمترین رسمیت در میان موارد بالا است. این نوع جیب به شکل یک پارچه بیرونی روی کت دوخته می شود و برای طراحی های کژوال و روزمره مناسب است.

Chest/Breast pocket: این جیب بر روی سینه کت قرار دارد. هیچ گاه نباید وسایلی مانند کلید، موبایل و … را در این جیب قرار داد؛ چون ظاهری قلمبه پیدا کرده و شکل کلی کت را به هم می ریزد. این جیب باید تنها برای دستمال تزئینی و یا پوشت مورد استفاده قرار گیرد. این جیب ممکن است بصورت صاف و یا مورب روی سینه کت قرار گیرد.

Internal pocket: یک جیب بسیار کاربردی در داخل کت که بیرون آوردن کارت ویزیت از آن، حس خوبی به شما خواهد داد! اگر کت و شلوار شما را یک خیاط برایتان بدوزد، می تواند این جیب را در تعداد و اندازه دلخواهتان به آن اضافه کند. در مورد کت های آماده نیز، این جیب معمولا به نحوی طراحی می شود تا یک تلفن همراه هوشمند به راحتی در آن جای گیرد.

 

نکات استفاده از جیب کت

 • وسایل تیز مانند کلید را در جیب کت خود قرار ندهید، چون ممکن است آستر آن را پاره کند.
 • وسایل حجیم را در جیب کت خود نگذارید، زیر فرم کلی کت را بهم می ریزد.
 • ورودی جیب بسیاری از کت ها دوخته شده است. اگر این دوخت را باز نکنید، فرم کلی کت خیلی بهتر حفظ خواهد شد. اما اگر تصمیم گرفتید آن را باز کنید، این کار را بسیار با احتیاط انجام دهید.

 

کت و شلوار با جلیقه

جلیقه کت و شلوار

جلیقه را معمولا به عنوان تکه سوم کت و شلوار می شناسند. اگر به جلیقه از جنبه کاربردی نگاه کنیم، می توان از آن به عنوان یک لایه گرم کننده در زیر کت برای روزهای سرد، و یا روی پیراهن و بدون کت در روزهای خنک، استفاده کرد.  از جنبه ظاهری نیز، جلیقه می تواند استایل کت و شلوار شما را، بسته به موقعیت، رسمی تر کند. البته در سال های اخیر، جلیقه کمی جایگاه خود را از دست داده است، بطوری که با تصور کردن جلیقه، بازیکنان اسنوکر، مهمانداران هواپیما، گارسون ها، گانگسترها، و کودکانی که در عروسی ها کت و شلوار می پوشند، در ذهن ما تداعی می شوند. اما حقیقت این است که پوشیدن یک جلیقه مناسب، و البته در موقعیت مناسب، می تواند استایل فوق العاده ای به شما بدهد.

 

نکاتی برای پوشیدن جلیقه

 • اندازه جلیقه بسیار حائز اهمیت است. حلقه آستین جلیقه باید کاملا با اندازه دور سرشانه شما تناسب داشته باشد تا از طرفی گشاد نباشد، و از طرفی کشیده نشود.
 • پوشیدن جلیقه روی تیشرت در گذشته مد بود. بگذارید در حد خاطره باقی بماند!
 • می توانید طرح و رنگ جلیقه خود را طوری انتخاب کنید که مکمل کت و شلوارتان باشد.

 

استفاده از انواع اکسسوری در کتار کت و شلوار

اکسسوری مناسب برای کت و شلوار

در هنگام استفاده از اکسسوری در کنار کت و شلوار، مرز باریکی بین تعادل و افراط وجود دارد. از اکسسوری های کلاسیک و مینیمال استفاده کرده و رنگ آن ها را به نحوی انتخاب کنید که مکمل رنگ کت و شلوارتان باشد. برای مثال اگر کت و شلوارتان سورمه ای تیره باشد، اکسسوری های قهوه ای رنگ، انتخاب خوبی خواهند بود. همچنین برای کت و شلوار مشکی از اکسسوری مینیمال مشکی رنگ، و برای کت و شلوارهای روشن، از اکسسوری ها قهوه ای روشن استفاده کنید.

 

اکسسوری های فراوانی برای استفاده در کنار کت و شلوار وجود دارد. از اکسسوری های معمول گرفته تا آنهایی که می توانند کوچکترین جزئیات را به استایل شما اضافه کنند. استفاده از ساعت، کمربند، و گاها کروات بسیار مهم است. البته بستن کراوات همیشه الزامی نیست، مخصوصا در مواقعی که می خواهید رسمیت ظاهرتان را کاهش داده و خود را به استایل کژوال نزدیک تر کنید. استفاده از عینک آفتابی نیز به تمایل شما بستگی دارد، اما در روزهای آفتابی بسیار توصیه می شود. استفاده از مواردی مانند کلاه، دستمال گردن، پوشت، دستبند و جوراب های طرح دار یا رنگی نیز کاملا به خود شما بستگی دارد. البته استفاده از این موارد به مدل و رنگ کت و شلوارتان نیز بستگی دارد، چون قرار است در این زمینه افراط نکنیم.

 

خرید کت و شلوار از فروشگاه

کت و شلوار را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید کت و شلواری مناسب، باید سایز، شکل بدن و بودجه خود را بدانید. فرقی ندارد که کت و شلوار خود را از یک فروشگاه اینترنتی یا از بهترین بوتیک شهر می خرید، و یا دوختن آن را به یک خیاط سفارش می دهید، اگر مشخصات کت و شلوار مناسب خود را بدانید، می توانید خریدی خوب داشته باشید.

 

در هنگام خرید

 • به نظر خود اعتماد کنید. باید بدانید که فروشنده لزوما بهترین پیشنهادات را در اختیار شما قرار نمی دهد. برخی فروشنده ها برای اینکه با شما مخالفت نکنند، همه چیز را عالی توصیف می کنند. پس شاید بهتر باشد تا با یک دوست رک برای خرید کت و شلوار بروید تا از اشتباهات احتمالی شما جلوگیری کند.
 • در هنگام خرید کت و شلوار، پیراهن و کفش رسمی به تن داشته باشید، و یا از فروشنده بخواهید آن ها را در اختیار شما قرار دهد.

 

در هنگام سفارش دوخت

 • در هنگام پس گرفتن کت و شلواری که برای اصلاح به خیاط داده اید، حتما آن را در همان جا پرو کنید تا از نتیجه کار او مطمئن شوید.
 • به حرف خیاط خود گوش دهید. اجازه دهید تا خیاط نظرات خود در مورد سایز را روی کت و شلوار شما پیاده کند، و در صورتی که آن راضی نبودید، کار اصلاح را به خود او بسپارید.

 

توجه به آداب و جزئیات پوشیدن کت و شلوار

آداب کلی پوشیدن کت و شلوار

در هنگام پوشیدن کت و شلوار، موارد زیر را رعایت کنید:

 • هیچ وقت دکمه پایین کت را نبندید.
 • اگر کروات بسته اید، دکمه بالای کت را هم بسته نگه دارید.
 • همیشه در هنگام نشستن، دکمه های کت خود را باز کنید.
 • کت و شلوارهای پشمی را در زمستان، و کت و شلوارهای نخی و لینن را در تابستان بپوشید.
 • جورابتان باید آنقدر بلند باشد که در هنگام نشستن، و مخصوصا انداختن پاها روی هم، پای شما معلوم نشود.
 • می توانید در موقعیت های غیر رسمی، کت و شلوار را بدون کراوات بپوشید.

 

خلاصه

فرقی ندارد که کت و شلوار را برای استفاده ای خاص (مثلا اداری، عروسی، جلسات رسمی، مهمانی و …)، و یا استفاده روزمره می خرید، قبل از خرید باید در خصوص موارد زیر تصمیم گیری نمایید.

 • برای سفارش یا خرید کت و شلوار با اندازه مناسب، باید سایز قسمت های مختلف بدن خود را بدانید.
 • جزئیات کت و شلوار مورد نیاز خود، از جمله نوع دکمه، جیب و …، را بدانید تا راحت تر تصمیم گیری کنید.
 • کت و شلواری با آستر متضاد یا طرح دار، جذابیت ظاهری بیشتری خواهد داشت.
 • خرید کت و شلوار با جلیقه، می تواند استایل شما را متمایز کند.
 • اکسسوری های گوناگون، از جمله کلاه، پوشت، ساعت و … را امتحان کنید.
 • پولی که برای کت و شلوار می پردازید به بودجه شما بستگی دارد؛ اما به این پول به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت در استایل خود نگاه کنید.
 • مراقبت از کت و شلوار را نیز بیاموزید تا بتوانید سال های خوبی را با آن سپری کنید.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید