راهنمای کامل انتخاب عینک آفتابی – معرفی تمام معیارهای انتخاب صحیح

0
4200
تمام نکات و توصیه های انتخاب عینک آفتابی خوب

شاید شما هم در هنگام انتخاب عینک آفتابی ، به امتحان کردن چند مدل متفاوت و یک نگاه اجمالی در آینه بسنده می کنید. اما این مطلب دید شما را نسبت به این موضوع عوض خواهد کرد. تا به حال به محافظت در برابر UV، استحکام، میزان دید و فرم چهره ی خود توجه کرده اید؟ در هنگام خرید عینک آفتابی، باید نکاتی فراتر از خوشتیپ بودن را مد نظر قرار دهید. در ادامه با این موارد آشنا خواهید شد:

 • انتخاب عینک آفتابی مناسب برای محافظت از چشم ها
 • انتخاب فرم عینک آفتابی (مدل – فرم صورت – سایز عینک)
 • انتخاب رنگ شیشه عینک آفتابی
 • انتخاب عینک بر اساس جنس شیشه
 • نکات و هشدارهای انتخاب عینک آفتابی

 

استفاده از عینک آفتابی محافظ چشم در زیر نور آفتاب

انتخاب عینک آفتابی مناسب برای محافظت از چشم ها

محافظت از چشم ها را در اولویت قرار دهید

قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ی  UVممکن است باعث مشکلات مختلفی مانند سرطان، آب مروارید و سوختگی شود.

 

سطح محافظت عینک در مقابل اشعه UV را بدانید

عینکی انتخاب کنید که جلوی حداقل ۹۹% اشعه ی UVB و ۹۵% اشعه ی UVA را بگیرد. این سطح از محافظت می تواند چشمان شما را در مقابل مشکلات ناشی از تابش نور آفتاب، تا حدود زیادی مصون کند. هم چنین به میزان پوشش دهی فریم عینک روی صورت خود نیز توجه کنید. آیا می توانید از اطراف فریم به محیط اطراف نگاه کنید؟ آیا آفتاب از بالا یا گوشه های فریم به چشمانتان می خورد؟

 • عینک آفتابی را برای چه فعالیتی می خواهید؟ ورزش یا سپری کردن ساعت های طولانی خارج از خانه؟ ترجیحا عینکی را انتخاب کنید که به صورتتان بچسبد و ترجیحا در انتهای دسته خود، پوشش پلاستیکی نرمی داشته باشد. اگر عینک آفتابی را برای ماهی گیری یا کنار آب می خواهید، حتما نوع پلاریزه آن را انتخاب کنید؛ زیرا پلاریزه محافظت بیشتری در برابر آفتاب دارد.

 

از انتخاب عینک آفتابی تزئینی یا بدون اطلاعات UV خودداری کنید

عینک هایی در بازار وجود دارند که جنبه کاربردی نداشته و فقط تزئینی هستند. این عینک ها معمولا برای مواردی مانند مدلینگ عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند. البته برخی از فروشندگان سودجو، این عینک ها را به عنوان عینک آفتابی به فروش می رسانند. در هنگام انتخاب عینک آفتابی ، حتما مواردی را جزو گزینه های خود قرار دهید که اطلاعات UV روی آن ها درج شده باشد. همچنین از فروشنده بخواهید تا، با استفاده از دستگاه های مخصوص، صحت اطلاعات را در حضور شما بررسی کند.

بعلاوه به دنبال عینکی باشید که شیشه آن در برابر خراشیدگی مقاوم است؛ زیرا بسیاری از عینک های موجود در بازار شیشه های آسیب پذیری دارند. کسی که هزینه زیادی می پردازد، انتظار عمری طولانی از عینک آفتابی خود دارد. البته خوشبختانه در اکثر مدل های عینک آفتابی، شیشه ها قابلیت تعویض دارند.

 

مدل های مختلف عینک آفتابی برای صورت هایی با فرم های متفاوت

انتخاب فرم عینک آفتابی

مدل های عینک را بشناسید

عینک های آفتابی سایز ها و مدل های متنوعی دارند. به عنوان یک قانون کلی در انتخاب عینک آفتابی وجود دارد: اگر مدل عینک شما با فرم صورتتان تضاد داشته باشد، ظاهر خوبی با آن پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال اگر صورت گردی دارید، مدل زاویه دار برایتان مناسب است. و اگر فرم صورتتان مربعی باشد، عینک گرد روی صورتتان خوب به نظر می رسد. در ادامه تعدادی از استایل های مهم را به شما معرفی می کنیم.


عینک آفتابی آینه ایعینک آینه ای. این مدل عینک، لایه ای آینه مانند در سطح خود دارد. عینک آینه ای را در فیلم ها، و بر روی صورت پلیس ها، بسیار می بینید. این مدل، اکثرا به فرم خلبانی و یا در قالب عینک های ورزشی دیده می شود.


عینک آفتابی خلبانیعینک اوییتور (خلبانی). با فریمی به شکل قطره ای و دسته های فلزی باریک. این نوع عینک بیشتر توسط افسران پلیس، افراد نظامی و خلبان ها استفاده می شود. عینک اوییتور برای هر فرم صورتی مناسب است، اما با فرم صورت بیضی عالی می شود.


عینک آفتابی ویفررعینک ویفرر. این نوع عینک در دهه ی ۵۰ و ۶۰ میلادی محبوب شد و توسط بازیگر معروف آدری هبپورن در فیلم Breakfast at Tiffany’s استفاده شد.


عینک آفتابی گردعینک گرد. محبوبیت عینک گرد به دلیل استفاده جان لنون و اوزی اوزبورن از آن می باشد، اما نمی تواند به خوبی از چشمان شما در برابر نور آفتاب محافظت کند.


عینک آفتابی ورزشیعینک ورزشی (Wraparounds). بطور کامل دور چشم را می پوشاند و بیشتر توسط ورزشکاران حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.


عینک آفتابی بزرگعینک بزرگ (Oversized). بیشتر توسط مدل ها و ستارگان سینمایی مورد استفاده قرار می گیرد. یک فریم جذاب و محبوب.


تناسب میان شکل عینک و فرم صورت را در نظر بگیرید

توجه به فرم صورت در هنگام انتخاب عینک آفتابی بسیار مهم است؛ زیرا یک عینک آفتابی مناسب می تواند عیب های صورت شما را پوشانده و نکات مثبت آن را بهتر جلوه دهد. فرم های صورت زیر، با فریم عینک پیشنهاد شده برای آن ها هم خوانی دارند.

 • صورت بیضی: فرم بیضی به عنوان بهترین فرم صورت شناخته می شود. معمولا تمام مدل های عینک برای صورت بیضی مناسب است. اما عینک های بسیار پهن یا نازک و عینک های پهن تر از عرض صورتتان را انتخاب نکنید.
 • صورت مربع: این فرم صورت، خط فک صاف و زاویه دار دارد. به همین دلیل، فریم های گرد برای متعادل کردن زاویه های آن بسیار مناسب اند؛ اما فریم عینک نباید خیلی ضخیم باشد. اگر صورت مربع دارید فریم های پهن تر را امتحان و از فریم های مستطیلی و گوشه دار دوری کنید.
 • صورت گرد: افرادی با صورت گرد، چانه و فک منحنی و بدون زاویه دارند. برای متعادل کردن فرم صورت، فریم های چند ضلعی یا مستطیلی، با طراحی زاویه دار را انتخاب کنید. همچنین فریم های ضخیم برای صورت های گرد مناسب هستند، زیرا موجب ایجاد توهم لاغری صورت در شما خواهد شد.
 • صورت کشیده: برای متعادل کردن کشیدگی صورت، از عینک هایی با شیشه بزرگ و چند ضلعی استفاده کنید. اگر صورتی کشیده دارید، می توانید به سراغ مدل های ورزشی و رترو بروید.
 • صورت تخت: شیشه و فریم تیره انتخاب کنید تا خطوط صورتتان برجسته تر به نظر برسند. رنگ های جیغ هم جلوه و درخشش بیشتری به چهره شما می دهند.

برای آشنایی بیشتر با این مورد، مقاله راهنمای انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت را در ریموژ مطالعه فرمایید.

 

سایز عینک را به درستی انتخاب کنید

عینک را به چشمتان بزنید و مطمئن شوید که به سرتان فشار نمی آورد. وزن عینک نیز باید بطور متوازن بین گوش ها و بینی تقسیم شود، و مژه ها نباید با شیشه یا فریم عینک برخورد کند. عینک باید به خوبی روی بینی و گوش ها قرار بگیرد. اگر احساس می کنید عینک کج است، لازم است تا تنظیم شود.

 • اگر عینک آفتابی به خوبی روی صورت شما نمی نشیند، آن را به عینک سازی ببرید تا آن برای شما تنظیم کند.
 • سایز شیشه ی عینک نباید خیلی کوچک باشد تا بتواند به خوبی جلوی آفتاب را بگیرد.

 

عینک هایی با رنگ شیشه متفاوت

انتخاب رنگ شیشه عینک آفتابی

به رنگ شیشه عینک، فقط به عنوان فشن نگاه نکنید

رنگ بعضی از شیشه ها، تضاد رنگ تصاویر را افزایش می دهند، که گاها برای شما مفید است. البته این افزایش تضاد رنگ، اغلب به بهای کاهش توانایی شما در تفکیک رنگ ها تمام می شود؛ که ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند (به عنوان مثال، باید در هنگام رانندگی بتوانید رنگ چراغ راهنمایی را تشخیص دهید). بعضی عینک ها نیز شیشه های قابل تعویض در رنگ های مختلف دارند، که می توانید آن ها را با توجه به شرایط عوض کنید.

 • رنگ طوسی می تواند نور خورشید را بدون تغییر ماهیت و تضاد رنگ ها کم کند.
 • رنگ قهوه ای با کم کردن رنگ آبی، تا حدودی تضاد رنگ ها را بهبود می بخشد. این رنگ برای شکار در روز و همچنین شکار اهداف پرنده در آسمان مناسب است.
 • رنگ زرد / کهربایی به دلیل کم کردن بخش اعظمی از رنگ آبی، تضاد رنگ را بسیار بهبود می بخشد. این رنگ برای شکارچیان بسیار مناسب است؛ زیرا این تضاد رنگ، هنگامی که در آسمان به هدف خاصی نگاه می کنند، به کمکشان می آید. از طرفی، این رنگ برای افرادی که به تفکیک رنگ نیاز دارند (مثلا رانندگان) مناسب نیست. رنگ زرد برای ورزش های برفی نیز گزینه مناسبی است.
 • رنگ قرمز و نارنجی برای ورزش های برفی مناسب است، البته فقط در روزهای ابری. اگر شکارچی هستید، لنز نارنجی، در هدف قرار دادن اهداف پروازی در آسمان، به کمک شما می آید.
 • رنگ بنفش برای شکارچیانی مناسب است که اهداف پروازی در زمینه ی سبز را نشانه گیری می کنند.
 • رنگ مسی، رنگ آسمان و چمن ها را در تقابل با توپ گلف محو می کند.
 • رنگ سبز و آبی تضاد رنگ توپ زرد تنیس را افزایش می دهد.

 

موج های شیشه عینک را بررسی کنید

ممکن است عینک های بی کیفیت دارای شیشه موج دار باشند. عینک را جلوی نور مهتابی بگیرید و آن را به بالا و پایین حرکت دهید. انحنای نور را بررسی کنید؛ اگر راستای نور به هم نریزد، شیشه عینک شما صاف و بدون موج است.

 

عیتک آفتابی زنانه با شیشه بزرگانتخاب عینک آفتابی بر اساس جنس شیشه (لنز)

شیشه ای ضد خش انتخاب کنید

اگر روی شیشه (لنز) عینک تان خط و خش بیافتد، دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. لنز های ساخته شده از پلیمر NXT، ضد ضربه، منعطف، سبک و دارای وضوح دید عالی هستند؛ اما قیمت آن ها بسیار بالا است.

 • شیشه سنگین و گران است، و در صورت شکستن، متلاشی خواهد شد.
 • پلی کربنات به اندازه ی پلیمر NXT ضد خش نیست و وضوح دید کمتری نسبت به شیشه یا NXT دارد، اما قیمت آن ارزان تر است.
 • پلیمید کمتر در ساخت لنز عینک مورد استفاده قرار می گیرد، اما وضوح دید آن مانند شیشه بوده و خطر متلاشی شدن ندارد.
 • سطح مقاومت لنزهای پلی کربنات، بسته به پوشش استفاده شده برای آن ها در حین تولید، بسیار متفاوت است.
 • اکرلیک قیمت مناسبی دارد، ولی مقاومت و وضوح دید آن، نسبت به بقیه موارد، کمتر است. هم چنین مقاوت آکرلیک در برابر گرما کم بوده و تغییر شکل می دهد. بهترین انتخاب شیشه یا رزین است.

 

نکات و هشدارهای انتخاب عینک آفتابی

نکات انتخاب عینک

 • عینک های گرد برای فرم صورت مربع، عینک های گوشه دار برای صورت های قلبی شکل و فریم های مربع برای صورت گرد مناسب اند.
 • اگر چشمان ریزی دارد از شیشه های تیره تر انتخاب کنید، زیرا این نوع شیشه ها اندازه چشم را بزرگ تر نشان می دهند.
 • در هنگام انتخاب عینک آفتابی بررسی کنید که شیشه آن سالم (بدون خط و خش، حباب تا لک) باشد.
 • اگر عینک سایز صورت شما نباشد، از صورتتان می افتد. اگر ورزش می کنید مراقب محیط اطراف خود باشید، زیرا ممکن است عینک شما ناگهان پرواز کند!
 • همیشه عینک آفتابی را در یک قاب محکم حمل کنید. در غیر این صورت ممکن است ناگهان روی آن بشینید و له شود.
 • عینک باید روی صورت شما، راحت و زیبا باشد. نباید عینکی بخرید که بزرگ، کوچک یا سنگین باشد و فقط ظاهر خوبی داشته باشد.
 • رنگ شیشه عینک آفتابی که می خرید، باید به اندازه ی کافی تیره باشد.
 • عینک هایی که شیشه روشن دارند، یا فریم آن ها به رنگ صورتی یا سفید است، با پوست تیره بسیار تناسب دارند.
 • حتی زمانی که از عینک استفاده نمی کنید، آن را در جایی امن قرار دهید تا شیشه هایش خش نیفتد.

 

هشدارهای انتخاب عینک

 • استفاده از عینک های تزئینی (عینک هایی که فقط برای عکس گرفتن و . . . استفاده می شوند) به چشم شما آسیب خواهند زد. شیشه های تیره، نوری که به چشم می رسد را کم می کنند؛ در نتیجه مردمک چشم گشاد می شود. زمانی که عینک آفتابی جلوی اشعه های مضر UVA یا UVB را نگیرد، این اشعه های مضر از طریق مردمک باز وارد چشم می شوند. هیچ گاه عینک آفتابی تیره نزنید، مگر آن که جلوی اشعه های مضر UVA و UVB را بگیرد.
 • شیشه های فتوکرومیک (آن هایی که با شرایط نور تغییر می کنند) در هوای گرم به خوبی عمل نمی کنند ( برای مثال، تیرگی آن ها در هوای سرد بیشتر از هوای گرم است). همچنین این نوع عینک ها در بسیاری از اتومبیل ها به درستی عملی نمی کنند. زیرا شیشه آن ها به اشعه UV واکنش نشان می دهد، و شیشه بسیاری از اتومبیل ها این اشعه را بطور کامل جذب می کند.
 • شیشه های پلاریزه انعکاس نور را کم می کنند، اما ممکن است با ته رنگ شیشه ی ماشین واکنش نشان داده و یا باعث ایجاد نقاط کور و کاهش دید در هنگام نگاه کردن به نمایشگرهای LCD شوند.
تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید