راههای بهم زدن رابطه ای که از آن راضی نیستید – چگونه یک رابطه عاشقانه را تمام کنیم

0
3692
راههای بهم زدن رابطه تان

هر رابطه ای در ابتدا هیجان انگیز و جذاب است. نمی توانید برای دیدن معشوق خود صبر کنید و دانستن این که او نیز احساس مشابهی دارد، فوق العاده است. شادی و هیجان یک رابطه ی جدید می تواند تمام زوایای زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این وجود، هیچ چیز برای همیشه باقی نمی ماند. هنگامی که افراد یکدیگر را بهتر می شناسند، اوضاع تغییر می کند. برخی افراد یک رابطه ی نزدیک و آسوده برقرار می کنند و برخی زوج ها به فکر بهم زدن رابطه شان می افتند.

برای این جدایی دلایل مختلفی وجود دارد. اختلاف فرهنگی می تواند یکی از آن ها باشد. شما متوجه می شوید که افکار، احساسات، ارزش ها، علایق و منافعی که هرکدام از شما دو نفر دارید آنقدر ها که فکر می کردید با یکدیگر هماهنگ نیستند. یکی دیگر از این دلایل می تواند تغییر افکار یا احساس در مورد معشوق باشد. شاید دیگر از بودن در کنار یکدیگر لذت نمی برید. شاید مشاجره می کنید و به توافق نمی رسید. شاید نسبت به شخص دیگری احساس پیدا کرده اید. یا شاید متوجه شده اید در حال حاضر آمادگی پذیرش یک رابطه ی جدی را ندارید.

افراد در طول زندگی با این شرایط مواجه خواهند شد و حتی ممکن است چندین بار این اتفاق بیافتد. اگر تا به حال در این وضعیت قرار گرفته باشید، حتما می دانید که حالت غم انگیزی است، حتی اگر به نفع هردو طرف باشد.

چرا بهم زدن رابطه دشوار است؟

اگر می خواهید به رابطه ی خود پایان بدهید، احتمالا احساسات ضد و نقیضی در مورد آن خواهید داشت. به هرحال دلایلی برای شروع این رابطه وجود داشته است. بنابراین طبیعی است با خود فکر کنید که شاید اوضاع بهتر شود یا اینکه خوب است شانس دیگری به او بدهید و همچنین اینکه آیا از تصمیم خود پشیمان می شوید یا خیر.

بهم زدن رابطه تصمیم آسانی نیست و شاید به زمان بیشتری برای اندیشیدن احتیاج داشته باشید.

حتی اگر از تصمیم خود مطمئن باشید، خاتمه دادن به رابطه به معنای گفت و گو های غم انگیز و دشوار است. فردی که از او جدا می شوید ممکن است آسیب ببیند، ناامید شود، برنجد، احساس شکست کند و یا قلبش بشکند. زمانی که شما فردی هستید که می خواهید رابطه را ترک کنید، احتمالا به دنبال راهی می گردید که احساسات و احترام فرد مقابل حفظ شود. مطمئنا تمایلی به ناراحت کردن یا آسیب زدن به فرد مقابل ندارید.

مطلب مرتبط:  چند روش برای پاکسازی انرژی منفی در خانه

از بهم زدن رابطه پرهیز کنیم؟ یا تمامش کنیم؟

برخی افراد از شروع مکالمات دشوار پرهیز می کنند و برخی دیگر می خواهند فقط آن را تمام کنند. اما هیچ کدام از این رویکردها مناسب نیست. از طولانی کردن شرایط و بحث های بی پایان بپرهیزید؛ چراکه این کار ممکن است فرد مقابل را بیشتر اذیت کند، اما عجله در مکالمه و تلاش برای پایان دادن به آن نیز ممکن است باعث به زبان آوردن حرف هایی بشود که بعدا از گفتن آن ها پشیمان شوید.

چیزی میانه ی این دو می تواند بهترین گزینه باشد؛ ابتدا برای خود مشخص کنید که چرا می خواهید این رابطه را پایان دهید و سپس عمل کنید.

کارهایی که باید برای بهم زدن رابطه تان انجام دهید

درباره ی چیزی که می خواهید و دلیل خود فکر کنید. برای شناخت احساساتی که دارید و برای یک تصمیم درست به خودتان زمان بدهید و با خود صادق باشید. حتی اگر فرد مقابل رنجیده شود، باید کاری را که ایمان دارید برای هر دوی شما درست است انجام دهید. فقط باید به شیوه ی معقولی به این کار بپردازید.

درباره ی آن چه می خواهید بگویید و واکنشی که با آن روبه رو خواهید شد فکر کنید. به همه ی جوانب قضیه فکر کنید، به اینکه آیا غافلگیر، ناراحت و عصبانی می شود؟ یا احساس رهایی می کند؟ در مورد رویکرد و احساسات فرد مقابل فکر کنید که می تواند به منطقی بودن شما کمک کند. این کار شما را آماده می سازد. انتظار هر واکنشی را از سمت او داشته باشید تا بدانید چگونه باید با آن روبرو شوید.

با نیت خوب وارد عمل شوید. اجازه دهید او بداند که برای شما اهمیت دارد و در مورد ویژگی های شخصیتی که در او وجود دارد صحبت کنید.

صادق باشید، اما بی رحمی نکنید. در مورد چیزهایی که در ابتدا شما را جذب کرد و آن ها را دوست دارید صحبت کنید. سپس علت تصمیم خود را برای او بازگو کنید. صداقت به معنای خشونت نیست. از ویژگی های او به عنوان دلیل جدایی استفاده نکنید. در عین صداقت به دنبال راه های ملایم و آرام باشید. به او بگویید به چیزهایی که با یکدیگر به اشتراک گذاشته اید، احترام می گذارید و به دلیل این احترام از او جدا می شوید. اگر از یکدیگر دور هستید، تماس تصویری را امتحان کنید یا حداقل تماس بگیرید. بهم زدن از طریق تلگرام یا پیام کوتاه آسان است. اما فکر کنید اگر او چنین کاری با شما می کرد چه احساسی داشتید و دوستان شما در مورد شخصیت او چه می گفتند.

مطلب مرتبط:  عشق شما «یک طرفه» است یا «دوطرفه»؟

اگر به شما کمک می کند از یک شخص سوم استفاده کنید. می توانید احساسات خود را برای یک دوست مورد اعتماد بیان کنید. اما اطمینان حاصل کنید که این فرد تا زمان بهم زدن رابطه احساسات شما را نزد خود نگه می دارد. مطمئن شوید معشوق شما این اخبار را اول از زبان شما می شنود نه از شخص دیگری. به همین دلیل والدین، یا خواهر و برادر بزرگ تر می تواند گزینه ی خوبی برای صحبت کردن باشد. آن ها به زیان شما سخن نخواهند گفت.
یک قلب شکسته

کارهایی که نباید برای بهم زدن رابطه تان انجام دهید

از فرد مقابل یا مکالمه ای که مورد نیاز است پرهیز نکنید. کش دادن امور، همه چیز را برای فرد مقابل دشوارتر خواهد کرد. به هرحال هنگامی که اوضاع در حالت تعلیق قرار گیرد، اطلاعات از جایی نشت خواهد کرد. شما که نمی خواهید فرد مقابل قبل از شما از کس دیگری بشنود قصد دارید به رابطه با او پایان بدهید.

از مکالمه ی بدون فکر و با عجله دوری کنید. ممکن است چیزی بگویید که پشیمان شوید.

بی احترامی نکنید. در مورد شریک سابق خود یا کسی که به زودی قرار است به تاریخ بپیوندد با احترام حرف بزنید. در مورد او غیبت و بد دهنی نکنید. در مورد احساس خود بیندیشید، حتما دوست دارید بعد از جدایی او فقط از نکات مثبت شما حرف بزند. علاوه بر این، شاید او برای شما به یک دوست تبدیل شود یا روزی دوباره عاشق او بشوید.

این بایدها و نباید ها تنها در مورد جدایی صدق نمی کند. اکنون باید یک راه خوب برای گفت و گو پیدا کنید و عادلانه و با احترام و محبت با یکدیگر صحبت کنید. جدایی چیزی بیشتر از برنامه ریزی برای حرف زدن است. باید نحوه ی بیان آن را نیز در نظر بگیرید.

در این جا چند نمونه از آن چه می توانید بگویید وجود دارد. با توجه به شرایط و سبک زندگی ای که دارید از آن ها ایده گرفته و استفاده کنید.

به او بگویید که باید در مورد موضوع مهمی با یکدیگر صحبت کنید.

بحث را با اشاره به چیزی که دوست دارید یا ارزش های فرد مقابل شروع کنید.

برای مثال می توانید بگویید ما مدت زیادی کنار یکدیگر بودیم و تو خیلی برای من مهم هستی.

مطلب مرتبط:  چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؟ بهترین روش برای برنامه ریزی درسی و تحصیلی

یا، مثلا من واقعا از تو خوشم میاد و خوشحالم که تورو شناختم.

سپس دلیل خاتمه ی این رابطه را بیان کنید و مثلا بگویید من آماده نیستم که یک رابطه ی جدی را شروع کنم.

یا، اینکه تو به من خیانت کردی و این موضوع برای من قابل هضم نیست.

یا، ما بیشتر از این که لذت ببریم با یکدیگر دعوا می کنیم.

یا، احساس می کنم رابطه ی ما بیشتر از این جواب نمی دهد.

یا، پای یک نفر دیگر در میان است.

سپس بگویید که خواهان جدایی هستید.

برای مثال بگویید من می خواهم جدا شویم.

یا اینکه من می خواهم با یکدیگر دوست بمانیم، اما نه به عنوان دو عاشق.

یا، من ترجیح می دهم با هم دوست باشیم، اما با یکدیگر بیرون نرویم.

سپس تاسف خود را ابراز کنید و مثلا بگویید من نمی خواهم اذیتت کنم.

یا، متاسفم که اوضاع طوری که دوست داشتی پیش نرفت.

یا اینکه متاسفم که ناراحتت کردم.

یا به عنوان مثال بگویید می دانم که شنیدنش برای تو سخت است و سپس یک جمله ی مثبت یا خوشایند بگویید.

برای مثال بگویید می دانم که از پس این موضوع بر می آیی.

یا اینکه می دانم که همیشه مراقب یکدیگر هستیم، هرگز خاطرات خوبمان را فراموش نمی کنم، باعث افتخار است که تو را شناختم، آدمی که بتواند تو را به دست بیاورد واقعا آدم خوش شانس و خوشبختی است.

سپس به حرف های فرد مقابل گوش دهید. صبور باشید و اگر او خوشحال یا ناراحت شد غافلگیر نشوید. کمی  به او فضا بدهید. با یک پیام کوتاه یا گپ دوستانه حال او را جویا شوید تا بداند به او اهمیت می دهید.

روابط، فرصتی برای آموختن هستند

روابط چه بلند مدت، چه کوتاه مدت، معنای خاص و ارزش های منحصر به فردی دارند. در هر رابطه می توانیم در مورد خودمان، فرد مقابل و آن چه از شریک زندگی آینده ی خود انتظار داریم چیزی بیاموزیم. در واقع هر رابطه فرصتی است برای یادگیری اهمیت دادن به دیگران و مورد اهمیت واقع شدن.

جدایی نیز فرصتی برای یادگیری است، هرچند انجام آن آسان نیست اما به شما فرصتی می دهد تا به احساسات خود و دیگران احترام بگذارید. بهم زدن رابطه همانقدر که دشوار است مهارت های ما را افزایش می دهد و باعث می شود یاد بگیریم در طول مکالمات دشوار، محبت، احترام و صداقت خود را حفظ کنیم.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید