راههای کاهش وزن به صورت طبیعی – معرفی ۱۰ روش ساده و موثر

0
1384
راههای کاهش وزن طبیعی

در اینترنت اطلاعات نامعتبر زیادی در مورد کاهش وزن وجود دارد.اکثر این اطلاعات در خوش بینانه ترین حالت نیز مشکوک به نظر می آیند و بر پایه ی هیچ کدام از علوم موجود نیست. با این وجود، روش های طبیعی زیادی وجود دارد که تأثیر آن ها بر کاهش وزن، ثابت شده است. در ادامه با ۱۰ مورد از راههای کاهش وزن به صورت طبیعی آشنا خواهید شد.

راههای کاهش وزن :

با اعتیاد خود به غذا مبارزه کنید

اعتیاد به غذا عبارت است از میل شدید و مقاومت ناپذیر به غذا و تغییراتی که در ترکیبات شیمیایی مغز ایجاد می شود و مقاومت انسان را در برابر خوردن بعضی از غذاها کمتر می کند. این دلیل اصلی پرخوری در بسیاری افراد است و درصد قابل توجهی از جمعیت را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در واقع، مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که تقریبا ۲۰% از مردم دچار این گونه اعتیاد هستند. در بعضی از غذاها احتمال ایجاد علائم این نوع اعتیاد بیش از سایر غذاها است؛ یعنی غذاهایی شامل مواد فرآوری شده که میزان قند، چربی یا هر دو این ها در آن ها بالاست. یکی از راههای کاهش وزن ، محدود کردن این نوع غذاها در رژیم غذایی، به منظور مبارزه با اعتیاد به غذا خوردن است.

از کالری های مایع اجتناب کنید

کالری های مایع در نوشیدنی هایی مثل نوشیدنی های شیرین بدون گاز، آب میوه ها، شیرکاکائو و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارند. این نوشیدنی ها از جهات مختلف، از جمله افزایش خطر چاقی، برای سلامتی مضر هستند. طبق یک تحقیق، نوشیدنی های شیرین شده با شکر که روزانه مصرف می شوند خطر چاقی را به میزان خیره کننده ۶۰% در کودکان افزایش می دهد.
همچنین باید یادآور شد که مغز، کالری های مایع را به اندازه ی کالری های جامد ثبت نمی کند، بنابراین این کالری ها به چیزهای دیگری که می خورید اضافه خواهد شد.

مطلب مرتبط:  آیا محاسبه کالری مصرفی می تواند به داشتن رژیم غذایی بهتر کمک کند؟

کمی تمرینات هوازی انجام دهید

ورزش کار خانم در حال بستن بند کفشیکی از راههای کاهش وزن به صورت طبیعی ، انجام تمرینات هوازی مانند دویدن آهسته، دویدن تند، دوچرخه سواری، پیاده روی قدرتی یا کوه نوردی و . . . است. این نوع فعالیت های بدنی، روشی عالی برای سوزاندن چربی و بهبود سلامت جسمی و روحی است به شمار می آیند. این موضوع اثبات شده است که تمرینات هوازی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شوند. همچنین این تمرینات می تواند سبب کاهش وزن نیز بشوند.
تمرینات هوازی به طور ویژه در کاهش چربی های شکمی که اطراف اندام داخلی تشکیل شده مؤثر هستند؛ این چربی ها ممکن است منجر به بیماری های متابولیکی، یعنی اختلال در متابولیسم و سوخت و ساز بدن شوند.

حواستان به مقدار کالری های مصرفی تان در طول روز باشد

آگاهی از چیزی که می خورید در روند کاهش وزن شما بسیار مؤثر خواهد بود. راه های بسیار مناسبی برای این منظور وجود دارد. برای مثال: شمارش کالری ها، تهیه ی دفترچه غذاهای روزانه و عکس گرفتن از آنچه که می خورید. همچنین استفاده از یک برنامه برای موبایلتان یا دیگر ابزارهای الکترونیکی می تواند بسیار سودمندتر از نوشتن در دفترچه غذاهای روزانه باشد. این روش در دراز مدت موجب تمایل بیشتر شما به خوراکی های مفید و کم کالری خواهد شد.

از بشقاب های کوچک تر استفاده کنید

برخی مطالعات نشان داده که استفاده از بشقاب کوچک تر کمک می کند کم تر بخورید، به این دلیل که نوع دیدتان به مقدارغذا تغییر می کند. اغلب مردم بشقاب های خود را بدون توجه به اینکه چه مقدار غذا در خود جای می دهد پر می کنند. بنابراین با بشقاب بزرگتر خیلی بیشتر غذا می خورند. در این صورت با استفاده از بشقاب کوچک ترصرفا به دلیل اندازه ی بشقاب، غذای کمتری خورده می شود و درعین حال این تصور به شما دست می دهد که غذای کافی خورده اید. بنابراین یکی از راههای کاهش وزن ، غذا خوردن در ظرف های کوچک تر است.

مطلب مرتبط:  چگونه کاردیو انجام دهیم؟ نحوه اضافه کردن تمرینات کاردیو به برنامه ورزشی

آرام تر غذا بخورید

اگر خیلی تند غذا بخورید، ممکن است پیش از آن که بدنتان احساس سیری کند کالری های زیادی همراه با آن مصرف کنید. احتمال چاق شدن در افرادی که سریع غذا می خورند نسبت به افرادی که آرام غذا می خورند، بیشتر است. آرام تر جویدن غذا کمک می کند کالری کمتری مصرف کنید و باعث افزایش ترشح هورمون هایی می شود که با کاهش وزن ارتباط مستقیم دارد.

به غذاهای خود ادویه بزنید

فلفل قرمز و فلفل سبز مکزیکی حاوی عنصری به نام کاپسایسین هستند و تندی فلفل به دلیل وجود این ماده است. کاپسایسین سبب افزایش متابولیسم و سوختن چربی ها می شود. این ماده همچنین باعث کاهش اشتها و کاهش جذب کالری می شود.

خواب کافی داشته باشید

داشتن خواب کافی برای کاهش وزن و همچنین جلوگیری از افزایش وزن فوق العاده مهم است. مطالعات نشان می دهد کسانی که خواب کافی ندارند در مقایسه با افرادی که خواب کافی دارند تا ۵۵% بیشتر در معرض چاقی قرار دارند. این رقم حتی در کودکان بالاتر نیز هست.
قسمتی از علت این امر این است که کمبود خواب، نوسانات روزانه در هورمون های اشتها را مختل می کند و باعث بی نظمی در میزان اشتهای فرد می شود.

بعد از غذا خوردن مسواک بزنید

بسیاری از افراد بعد از غذا خوردن دندان های خود را مسواک می زنند یا نخ دندان می کشند. این کار به کاهش میل به غذا خوردن بسیار کمک می کند. علت این است که اکثر افراد بعد از مسواک زدن میلی به خوردن ندارند. به علاوه، مسواک زدن باعث می شود که غذایی که بعد از آن می خورید بد طعم به نظر برسد. بنابراین، اگر بعد از غذاخوردن مسواک بزنید یا از دهان شویه استفاده کنید، تمایلتان به خوردن میان وعده کمتر می شود.

مطلب مرتبط:  معرفی و بررسی رژیم سه روزه سیب زمینی و ماست برای لاغری

روی تغییر سبک زندگی خود تمرکز کنید

یک متر نواری پیچیده شده دور لیوان آبرژیم گرفتن یکی از آن کارهایی است که تقریبا همیشه در بلندمدت شکست می خورد. در واقع، افرادی که رژیم می گیرند معمولا با گذشت زمان وزنشان بیشتر می شود. به جای تمرکز صرف بر روی کاهش وزن ، هدف اصلی خود را تغذیه بدنتان با غذاهای سالم و مغذی قرار دهید. طوری غذا بخورید که شخصی سالم تر، شادتر، و خوش فرم ترشوید، نه اینکه فقط وزن کم کنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید