آیا دوست دارید پوستی برنزه و درخشان داشته باشید، اما نمی خواهید احتمال ابتلا به سرطان یا چروک شدن پوست تان را افزایش دهید؟ حقیقت این است که برنزه شدن بی خطر تا حدودی دور از ذهن است؛ چون هر نوع برنزه شدن با نوعی آسیب پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست در ارتباط است. اما در ادامه این مقاله راهکارهایی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید احتمال بروز تمام این مشکلات را به طور چشمگیری کاهش دهید. پس با ریموژ همراه باشید.

 

برنزه شدن با سولاریوم

کاهش خطرات برنزه کردن با سولاریوم

چشمان خود را با عینک بپوشانید

وجود عینک در سالن های سولاریوم مطمئنا دلیل خاصی دارد. شما باید چشمان خود را در مقابل اشعه هایی که بدن تان را برنزه می کنند محافظت کنید؛ و عینک وظیفه این حفاظت را به عهده دارد. عینک باید سفت و محکم روی چشم های شما قرار گیرد.

 • حتما از عینک هایی که برای سولاریوم طراحی شده اند استفاده کنید.

آرام آرام پیش بروید

برای برنزه کردن روش های مختلفی وجود دارد. اگر روش مورد نظر شما استفاده از سولاریوم ایستاده یا خوابیده می باشد، بهتر است که دل مرتبه اول، زمان جلسه شما کوتاه باشد. اگر زمان تان طولانی باشد ممکن است دچار سوختگی شوید. همچنین جلسات کوتاه تر در بلند مدت بهتر جواب خواهند داد. این روش باعث می شود پوست تان برنزه شود، اما منجر به سوختگی آن نخواهد شد.

 • به یاد داشته باشید که کم بودن زمان برنزه کردن، تنها مقداری از خطرات مربوط به آن را کاهش می دهد.

زمان برنزه شدن تان را بر حسب نوع پوست تان محدود کنید

پوست افراد از روشن تا تیره به شش گروه کلی طبقه بندی می شود. اینکه چه مدت زمانی باید پوست تان را برنزه کنید بستگی به نوع پوست تان دارد.

 • اگر پوست تان خیلی روشن است، به هیچ عنوان نباید از تخت های برنزه کننده استفاده کنید؛ زیرا فردی که پوست خیلی روشن دارد، مطمئنا دچار سوختگی می شود. چنین فردی احتمالا چشمان سبز یا آبی دارد و موهایش هم روشن و بور است. افراد با پوست روشن نیز اکثر مواقع می سوزند. این افراد چشم های آبی یا قهوه ای دارد و موهای روشن دارند.
 • چهار نوع پوست دیگر، از افرادی که بعضی اوقات دچار سوختگی می شوند و چشم ها و موهای قهوه ای دارند، تا آن هایی که پوست خیلی تیره ای دارند را شامل می شود. مسئول مربوطه در سالن سولاریوم باید به شما بگوید با توجه به نوع پوستی که دارید بهتر است چند دقیقه در دستگاه بمانید.

هفته ای بک بار از سولاریوم استفاده کنید تا رنگ پوستتان تثبیت شود

اگر پوست تان برنزه شده است، باید تعداد جلسات سولاریوم خود را به یک جلسه در هفته کاهش دهید. با این کار همچنان رنگ پوست تان را حفظ خواهید کرد اما کمتر در معرض اشعه فرابنفش و آسیب های مربوط به آن خواهید بود.

اگر زیر 18 سال هستید به کلی از برنزه کردن خودداری کنید

اگر زیر 18 سال سن دارید، بسیار بیشتر از بزرگسالان در مقابل سوختگی آسیب پذیر هستید. بنابراین کودکان و نوجوانان هرگز نباید برای برنزه شدن از سولاریوم استفاده کنند.

 

اسپری برنزه کننده پوست

استفاده از محصولات برنزه کننده

یک اسپری حرفه ای را امتحان کنید

یک گزینه برای برنزه شدن بی خطر پوست، استفاده از اسپری مخصوص برنزه است. بهتر است این کار را به یک فرد حرفه ای بسپارید؛ زیرا او می تواند تمام سطح بدن شما را بصورت یکنواخت اسپری بزند.

 • مراقب باشید مواد اسپری را استنشاق نکرده و این مواد وارد چشمتان نشود.

در خانه از یک لوسیون برنزه کننده استفاده کنید

کار خود را با دوش گرفتن و لایه برداری پوست با یک لیف شروع کنید، چراکه این کار کمک می کند پوست برنزه یکدست تری داشته باشید. پوست تان را خشک کنید و سپس لوسیون را به تمام قسمت های بدن تان بزنید.

 • لوسیون را با حرکات دورانی بمالید. همچنین بعد از اتمام هر بخش، دست های خود را بشویید تا زیاد رنگی نشوند. می توانید از دستکش هم استفاده کنید.
 • یک حوله خیس را روی مفاصل تان بمالید. مفاصل، بیشتر از سایر قسمت ها مواد برنزه کننده را جذب می کنند و همین موضوع باعث می شود، که در صورت پاک نشدن، تیره تر به نظر برسند.
 • اجازه دهید محصول برنزه کننده روی پوست شما خشک شود تا لباس هایتان رنگی نشود.

به جای مصرف قرص های برنزه کننده، از اسپری و لوسیون استفاده کنید

همانطور که می دانید، قرص هایی وجود دارند که با خوردن آنها پوستتان برنزه می شود. این قرص ها معمولا حاوی ماده کانتاکسانتین هستند که تولید کننده رنگ است. اما مصرف این قرص ها خطرناک است، چون می تواند منجر به آسیب های کبدی شود. همچنین ممکن است این قرص ها باعث کهیر زدن یا مشکلات بینایی در شما شوند.

روش های خانگی برنزه کردن را امتحان کنید

یکی از روش های آسان، ارزان و کم خطر برای برنزه کردن پوست، استفاده از قهوه است. قهوه را می توان همراه با لوسیون، روغن زیتون، و یا به تنهایی به پوست زد.

برای آشنایی بیشتر با این روش، مقاله برنزه کردن با قهوه را در ریموژ مطالعه نمایید.

 

استفاده از چتر برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید روی پوست

اجتناب از اشعه های UVA و UVB

به منظور پیشگیری از آفتاب سوختگی، پوست خود را برنزه نکنید

یک باور اشتباه وجود دارد که برنزه کردن موجب پیشگیری از آفتاب سوختگی می شود. برنزه شدن از پوست محافظت نمی کند، و همچنان در معرض آفتاب سوختگی قرار خواهید داشت.

بدانید که استفاده از سولاریوم بی خطر نیست

شاید فکر کنید استفاده از دستگاه های سولاریوم، گزینه بی خطری است. اما واقعیت این است که این دستگاه ها هم درست مثل خورشید اشعه UVA (و بعصی اوقات اشعه UVB) تولید می کنند. هرچند خورشید اشعه های دیگری از جمله UVB هم تولید می کند، اما این به معنای برتری دستگاه های برنزه کننده نسبت به آفتاب گرفتن نیست.

از لامپ های خورشیدی استفاده نکنید

لامپ خورشیدی هم گزینه دیگری برای برنزه شدن است که بسیاری از افراد، آن را کم خطرتر از برنزه شدن با آفتاب می دانند. اما اگر به دنبال روشی برای برنزه شدن بی خطر هستید، باید بدانید که این لامپ ها هم درست مثل سولاریوم و خورشید، اشعه های مضر و مخرب تولید می کنند. به علاوه، از آنجا که می توانید هر روز (حتی در زمستان) و در خانه از آن ها استفاده کنید، ممکن است وسوسه شده و مرتبا به سراغ آن بروید؛ که این امر منجر به افزایش آسیب های پوستی می شود.

در بیرون از خانه از پوست خود محافظت کنید

اشعه های مخرب در طول زمان به پوست شما آسیب می رسانند، پس باید به دنبال راهکاری برای محافظت از پوست خود در مقابل آن ها باشید. پیش از آنکه بیرون بروید یک کرم ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) بزنید. همچنین سعی کنید بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. همین طور می توانید با پوشیدن لباس آستین بلند، پوست تان را پوشانده و در روزهای خیلی آفتابی، با یک چتر برای خود سایه ایجاد کنید.

 

پوست برنزه

نکاتی برای برنزه شدن بی خطر

 • اگر قصد برنزه کردن دارید، سعی کنید سالی یکبار به متخصص پوست مراجعه کنید تا پوست تان را جهت تشخیص علائم سرطان پوست مورد معاینه قرار دهد.
 • هرچند با قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانید ویتامین D دریافت کنید، اما استفاده از مکمل گزینه بهتر و بی خطرتری است.
 • چنانچه در ارتفاع بالایی از سطح دریا یا در مناطق جنوبی کشور (نزدیک تر به خط استوا) زندگی می کنید، خطر ابتلا به سرطان پوست در شما بیشتر است. پس مراقبت از پوست در هنگام برنزه کردن را بیشتر جدی بگیرید.