درمان چین و چروک صورت با رعایت چند راهکار طبیعی و پزشکی

0
1763
روش هایی برای درمان چین و چروک صورت

آیا نگران این هستید که پوست تان پیرتر از سن واقعی تان به نظر می رسد؟ چه ۳۵ ساله باشید و به تازگی اولین نشانه‌های پیری را مشاهده کرده باشید و چه ۵۵ سالتان باشد و پوست تان دیگر تاریخ تولدتان را مخفی نکند، مطمئنا به دنبال راهکارهایی برای درمان چین ‌و چروک صورت تان هستید.

متخصصین معتقدند بسیاری از ما در جدال با چین‌ و چروک های صورت بازنده می شویم و ناامیدانه به درخشش جوانی که در حال ناپدید شدن از صورت مان هستند، نگاه می کنیم. خیلی از خانم ها و آقایان تصور می‌‌ کنند که پیر شدن پوست مسئله ای غیرقابل اجتناب است؛ اما با اطلاعات و تکنولوژی که امروزه در دست داریم می توان در میانسالی نیز جوانی و شادابی را احساس کرد. برای قرار گرفتن در مسیر درست برای مقابله با چین ‌و چروک ها، راهکارهایی برای درمان چین و چروک صورت را جمع آوری کرده ایم که در زیر به ۲۳ مورد از موثرترین روش ها اشاره خواهیم کرد.

 

استفاده از کرم مرطوب کننده

برای درمان چین و چروک صورت چه کنیم؟

از نور خورشید دوری کنید

این اولین علت ایجاد چین ‌و چروک صورت است و مطالعات و تحقیقات بسیاری آن را تایید می کنند. در یک تحقیق که بر روی دو قلوهای همسان انجام گرفت، مشخص شد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید خیلی بیشتر از ژنتیک در ایجاد چین و چروک تاثیرگذار است. دو قلوهایی که زمان قرارگیری خود در معرض آفتاب را کاهش دادند، بسیار کمتر از همتایان خود دچار چین‌ و چروک شده و پوستی جوان‌تر و شاداب تر داشتند.


 از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید

اگر لازم است که در روزهای آفتابی بیرون بروید، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم‌های ضد آفتاب از پوست شما در برابر سرطان محافظت کرده و در عین حال از ایجاد چین‌ و چروک نیز جلوگیری می‌کنند.


سیگار نکشید

تحقیقات مختلفی نشان می دهند که کشیدن سیگار، پیر شدن پوست را تسریع می کند؛ دلیل عمده این موضوع، تولید آنزیمی است که باعث شکست کلاژن و الاستین که ترکیبات مهم پوست هستند می شود. در یک تحقیق که بر روی دوقلوها انجام گرفت، مشخص شد که برادر و خواهرهایی که سیگار می کشیدند پوست‌های چروک ‌تر و ۴۰% نازک تر نسبت به آن هایی داشتند که سیگار نمی کشیدند.


خواب کافی داشته باشید

وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، بدن کورتیزول اضافی ترشح می کند. کورتیزول هورمونی است که سلول‌های پوستی را تجزیه می کند. پس سعی کنید خواب کافی داشته و به اندازه استراحت کنید تا هورمون رشد بیشتری تولید کنید؛ چراکه این هورمون ها باعث می شوند پوست تان ضخامت و قابلیت ارتجاعی بیشتری داشته و کمتر دچار چین ‌و چروک شود.


به پشت بخوابید

جالب است بدانید که خوابیدن در حالت و وضعیت‌های خاص، باعث ایجاد خطوط خواب روی سطح پوست می شود که وقتی بیدار می‌شوید هم از بین نمی روند. خوابیدن به پهلو، ایجاد چین و چروک روی گونه و چانه را افزایش داده و خوابیدن روی شکم چین‌های پیشانی را بیشتر می کند. برای کاهش چین ‌و چروک صورت تان، بهتر است به پشت بخوابید.


اگر لازم است، عینک مطالعه بزنید

حرکات تکرار شونده صورت مثل جمع کردن چشم‌ها، باعث استفاده بیش از حد از عضلات صورت شده و این مسئله، شیاری زیر سطح پوست ایجاد می کند. در نهایت این شیارها به چین ‌و چروک تبدیل می‌شوند. همچنین استفاده از عینک های آفتابی نیز اهمیت زیادی دارد. به منظور کاهش و درمان چین و چروک صورت تان بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید. عینک آفتابی از پوست دور چشم شما محافظت کرده و باعث می شود آفتاب به آن آسیبی نرساند.


 ماهی بیشتری بخورید

ماهی و به خصوص ماهی سالمون، نه تنها منبع بسیار خوبی از پروتئین است، بلکه یکی از عناصر سازنده پوست می‌باشد. ماهی منبعی عالی از یک اسید چرب بسیار مهم به نام امگا۳ به شمار می‌رود. مصرف ماهی، اسیدهای چرب لازم پوست را تغذیه کرده و آن را شاداب و جوان نگه می دارند و به کاهش چین ‌و چروک صورت نیز کمک می کنند.


سویای بیشتری بخورید

تحقیقاتی که روی نمونه های حیوانی انجام شده نشان می دهد برخی خواص سویا به حفاظت یا ترمیم برخی از آسیب های ناشی از آفتاب کمک می کند. در یک تحقیق که در ژورنال تغذیه اروپا منتشر شد، محققان گزارش دادند یک مکمل حاوی سویا (که سایر ترکیبات آن، پروتئین ماهی و عصاره‌های چای سفید، دانه انگور و گوجه فرنگی و همچنین برخی ویتامین ها بود) بعد از ۶ ماه استفاده، ساختار و سفتی پوست را تقویت می کرد.


به جای قهوه، کاکائو بخورید

در یک تحقیق که در سال ۲۰۰۶ انجام گرفت، مشخص شد کاکائو حاوی مقدار زیادی از دو فلاونول (اپی کاتچین و کاتچین) است و از پوست در برابر آسیب های آفتاب محافظت کرده، گردش خون در سلول های پوست را تقویت کرده، بر آبرسانی پوست تاثیر گذاشته و باعث نرم‌ تر به نظر رسیدن پوست می شود.


میوه‌ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید

بخش کلیدی و مهم این خوراکی ها، ترکیبات آنتی اکسیدان آن هاست. این ترکیبات با آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد (مولکول های بی ثباتی که می توانند به سلول ها آسیب برسانند) مقابله کرده که در مقابل باعث می‌ شود پوست تان جوان تر و درخشان تر به نظر برسد.


از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

خانم‌ها معمولا آن قدر درگیر محصولات ضد پیری هستند که خیلی اوقات اهمیت یک کرم مرطوب کننده ساده را نادیده می گیرند. پوستی که رطوبت خوب و کافی داشته باشد، معمولا بهتر به نظر می رسد و درنتیجه خط و خطوط روی آن کمتر دیده می شود.


از شستن بیش از حد صورت خودداری کنید

آب شهری، روغن‌های طبیعی پوست و رطوبت آن که از پوست در برابر چین ‌و چروک ها محافظت می کند را از بین می برد. اگر بیش از اندازه صورت تان را بشویید، این محافظت طبیعی نیز از بین می رود. علاوه براین، اگر صابون تان حاوی مرطوب کننده نیست، باید به جای آن از پاک کننده‌ها استفاده کنید.


 

چین و چروک های زیر چشم و صورت

روش های موضعی برای درمان چین ‌و چروک صورت

آلفا هیدروکسی  اسیدها

اسیدهای طبیعی میوه، لایه بیرونی سلول‌های مرده پوست را برداشته و ظاهر خطوط ریز ایجاد شده روی پوست را از بین می برند؛ به ویژه در دور چشم ها. تحقیقات جدید نشان می دهند که این مواد در غلظت‌های بالاتر، باعث افزایش تولید کلاژن پوست نیز می شوند.


رتینوئیدها (شامل رتینA )

تنها محصول درمانی تایید شده توسط FDA برای درمان چین‌ و چروک صورت ، ترتینوئین است که نام تجاری آن رتین A می باشد. این کرم دارویی، خطوط ریز ایجاد شده روی پوست و چین ‌و چروک های بزرگ را کاهش داده و آسیب های ناشی از آفتاب را ترمیم می کند. رتینول ویتامین A طبیعی می باشد که در بسیاری از محصولات پوستی موجود است. تحقیقات نشان می دهد که این ماده در غلظت‌های بالا به اندازه رتین A موثر است؛ بدون اینکه عوارض‌ جانبی مثل سوزش و حساسیت پوست را در پی داشته باشد.


ویتامین C موضعی

طبق نتایج تحقیقات انجام شده، این ماده می تواند تولید کلاژن پوست را افزایش داده، در برابر تخریبات ناشی از اشعه های UVA و UVB محافظت به عمل آورده، مشکلات رنگدانه‌ های پوست را برطرف کرده و التهابات پوستی را بهبود بخشد. اما نکته مهم، نوع ویتامین C مورد استفاده است. اکثر تحقیقات تا به امروز اسید ال-آسکوربیک را به عنوان موثرترین ماده برای درمان چین ‌و چروک صورت معرفی کرده اند.


 ایدبنون

این ماده شیمیایی که شبیه به کوآنزیمQ10  است، یک آنتی اکسیدان فوق العاده قدرتمند محسوب می‌شود. در یک تحقیق، پزشکان دریافتند که با تنها شش هفته استفاده موضعی از این محصول، خشکی و زبری پوست تا ۲۶% کاهش یافته، آبرسانی پوست تا ۳۷% تقویت شده، خطوط و چین و چروک های پوست تا ۲۹% کاهش یافته و وضعیت عمومی پوستی که در برابر آفتاب تخریب شده است تا ۳۳% بهبود می یابد.


عوامل رشد

این ترکیبات که بخشی از واکنش طبیعی بدن برای ترمیم زخم ها می باشند، اگر به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرند می توانند تخریبات آفتاب و چین و چروک ها را کاهش داده و تولید کلاژن را تقویت کنند.


پنتاپپتیدها

نتایج یک تحقیق نشان داده است که پنتاپتیدها می‌توانند تولید کلاژن را در پوست‌هایی که توسط آفتاب آسیب دیده اند افزایش دهد. تحقیقات دیگری نشان داده اند که وقتی این ماده به صورت موضعی استفاده شود، تولید کلاژن را تقویت کرده و چین و چروک و خطوط را کاهش می دهد.


 

میکرو کردن پوست صورت یک خانم

روش های پزشکی برای درمان چین و چروک صورت

بوتاکس

تزریق این نوع خالص از سم بوتولینوم A عضلات زیر چروک ها را ریلکس کرده و باعث می شود پوست روی آن صاف و بدون چروک شود.


فیلرها

دکترها چین‌ و چروک ها را با مواد مختلفی مثل کلاژن، اسید هیالورونیک و سایر ترکیبات مصنوعی پر می کنند. معروف ترین این درمان ها، رستیلن، ژوویدرم و آرتفیل می باشند.


لیزر

در این روش، انرژی گرفته شده از یک منبع نوری، لایه بیرونی پوست را برداشته و یک زخم خفیف و نامشخص ایجاد می کند. این فعالیت، سیستم تولید کلاژن پوست را تقویت کرده و موجب نرم تر شدن پوست و از بین رفتن چین ‌و چروک ها می شود.


لایه ‌بردارهای شیمیایی

در این روش، انواع مختلفی از مواد شیمیایی برای سوزاندن لایه بیرونی پوست استفاده شده و آسیبی روی پوست ایجاد می کند که باعث می شود بدن با تولید کلاژن بیشتر به آن واکنش نشان دهد. نتیجه آن جوان تر و نرم تر شدن پوست خواهد بود.


درم ابریژن

درم ابریژن یک ابزار ساکشن است که از طریق آن لایه بیرونی پوست برداشته شده و یک لایه جدید و صاف ظاهر می شود. در این عمل، خطوط ریز و چین ‌و چروک ها ظاهرا ناپدید می شوند.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید