راه های افزایش اعتماد به نفس – چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

1
2382
روش هایی برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی

اعتماد به نفس بخش مهمی از وجود هر فرد را تشکیل می دهد. افرادی که اعتماد به نفس دارند معمولا خودشان را دوست داشته، برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود ریسک کرده و دید مثبتی نسبت به آینده دارند. اما افراد بدون اعتماد به نفس حس می کنند که نمی توانند به اهداف خود برسند، و نسبت به خود و آن چه که می خواهند به دست آورند دید منفی دارند. خوشبختانه می توان اعتماد به نفس را افزایش داد؛ افزایش اعتماد به نفس نیازمند این است که نسبت به خودتان و تعاملات اجتماعی نگرشی مثبت داشته باشید، بیاموزید که چگونه باید با احساسات منفی پیش رو کنار یبایید، و به خودتان هم بیشتر اهمیت بدهید. باید یاد بگیرید که برای خود هدف گذاری کرده و برای آن ریسک کنید، چراکه مواجه شدن با چالش ها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. در ادامه با تمامی این نکات آشنا خواهید شد.

 

شاد بودن و داشتن نگرش مثبت در زندگی

ایجاد نگرش خوب

افکار منفی را شناسایی کنید

“نمی توانم این کار را انجام دهم” “قطعا شکست  خواهم خورد” “هیچ کس نمی خواهد به من گوش کند” این موارد نمونه هایی از افکار منفی شما هستند. این صداهای درونی، بدبینانه و بی بهره بوده و شما را از دستیابی به اعتماد به نفس بالا باز می دارد.

 

افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید

همانطور که به افکار منفی خود توجه می کنید، آن ها را به افکار مثبت تبدیل کنید. ممکن است افکار منفی فرم تائید مثبت به خود بگیرند. مثلا به جای جملات بالا به خود بگویید “این کار را امتحان خواهم کرد”  “اگر روی آن کار کنم موفق خواهم شد” “دیگران به حرف من گوش خواهند کرد”. با چند فکر مثبت در روز، شروع به خوش بینی کنید.

 

تمرکز خود را بیشتر روی افکار مثبت بگذارید

در نهایت، ذهن شما باید اغلب درگیر افکار مثبت باشد، تا منفی! هر چه بیشتر افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید، بیشتر به این کار عادت کره و به بخشی از زندگی عادی شما تبدیل می شود.

 

در اطراف خود زنجیره ای از انرژی مثبت نگه دارید

برای داشتن نگرشی بهتر، با افراد نزدیک خود مثل دوستان یا اعضای خانواده، ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این از افراد یا هر چیزی که انرژی منفی را به شما منتقل می کند، دوری کنید.

 • شاید شخصی را دوست خود بدانید، اما او مدام حرف های منفی زده یا شما را نکوهش کند و این موضوع حس و انرژی بدی را به شما القا کند.
 • حتی اعضای خانواده که صلاح تان را می خواهند، ممکن است با تحمیل نظرات خود اثرات مخربی بر اعتماد به نفس شما بگذارند.
 • زمانی که نگرش مثبت خود را پرورش داده و به سوی اهداف خود پیش می روید، افراد منفی آشکارتر می شوند. هنگامی که روی افزایش اعتماد به نفس خود کار می کنید تا جای ممکن ارتباط خود را با این افراد محدود کنید.
 • کمی وقت گذاشته و بررسی کنید کدام افراد واقعا حس خوبی به شما می دهند. برنامه ریزی کرده و وقت بیشتری را صرف افراد انرژی مثبت کنید.

 

یادآوری های منفی را از بین ببرید

از صرف وقت با هر چیزی که باعث می شود احساس بدی داشته باشید دوری کنید. این موارد می تواند خاطرات قدیمی، لباسی که دیگر اندازه تان نیست، یا مکانی که با هدف شما برای افزایش اعتماد به نفس تان سازگاری ندارد، باشد. شاید نتوان همه منابع انرژی منفی را از بین برد، اما قطعا می توان ضرر آن را کم کرد. این کار برای افزایش اعتماد به نفس جواب خواهد داد.

 • زمانی را صرف فکر کردن به هر آن چه که جلوی اعتماد به نفس تان را می گیرد کنید؛ از دوستان بد گرفته تا شغلی که به آن اهمیت نمی دهید یا زندگی کردن در شرایط غیر قابل تحمل، همگی جلوی افزایش اعتماد به نفس شما را خواهند گرفت.

 

استعدادهایتان را بشناسید

هر کس در موضوعی استعداد دارد، استعداد های خود را کشف کرده و روی آن تمرکز کنید. با خودتان عهد کنید که در زمینه استعدادهایتان بدرخشید. در هر زمینه ای مثل هنر، موسیقی یا رقص، خود را نشان دهید. کاری که دوست دارید را پیدا کرده و با توجه به علاقه خود، استعدادهایتان را پرورش دهید.

 • داشتن سرگرمی ها و علایق مختلف، نه تنها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود، بلکه شانس پیدا کردن دوستانی شبیه به خودتان را هم بیشتر می کند.
 • دنبال کردن علایق هم اثر مثبتی روی روان شما گذاشته و هم احساس خاص بودن و موفقیت به شما می دهد. همه این موارد موجب افزایش اعتماد به نفس شما خواهند شد.

 

به خودتان افتخار کنید

علاوه بر افتخار کردن به استعداد ها و توانایی هایی که دارید، باید به فکر چیزهایی باشید که شخصیت شما را بهتر می کند. حس شوخ طبعی، حس شفقت، توانایی گوش دادن یا توانایی مقابله با استرس، مواردی هستند که شخصیت شما را ارتقا می دهند. شاید در ظاهر فکر کنید شخصیت شما ارزش تحسین کردن ندارد، اما با نگاهی عمیق تر متوجه صفاتی قابل تحسین در وجود خود خواهید شد. روی این صفات تمرکز کرده و آن ها را بنویسید.

 

تحسین دیگران را بپذیرید

افرادی با اعتماد به نفس پایین به سختی تعریف و تمجید دیگران را قبول می کنند و آن را به حساب اشتباه یا دروغ فرد تحسین کننده می گذارند. اگر تحسین ها را با چرخاندن نگاه، بی اعتنایی یا جملات کوتاه پاسخ می دهید، می بایست در نحوه پاسخگویی خود تجدید نظر کنید.

 • تحسین ها را از ته دل قبول کرده و دوستانه به آن ها پاسخ دهید. (تشکرهمراه با لبخند پاسخ خوبی است) سعی کنید فرد تحسین کننده بداند که شما قدردان تحسین های او بوده اید، و به جایی برسید که تعریف و تمجید دیگران را از ته دل قبول کنید.
 • می توانید توانایی تحسین را به لیست توانایی های مثبت خود اضافه کرده و از آن برای افزایش اعتماد به نفس بهره ببرید.

 

در آینه نگاه کرده و لبخند بزنید

بر اساس تحقیقاتی با عنوان “نظریه بازخورد چهره”، حالات صورت می تواند مغز را برای تثبیت یا تشدید احساسات خاص تشویق کند. با نگاه کردن در آینه و لبخند زدن به خود، در طولانی مدت احساس شادی بیشتری پیدا کرده و اعتماد به نفس تان افزایش خواهد یافت. همچنین با انجام این کار حس بهتری نسبت به ظاهر خود پیدا می کنید.

 • معمولا وقتی به دیگران لبخند می زنید آن ها به خوبی به شما پاسخ می دهند. این موضوع علاوه بر ایجاد حس خوشحالی در شما، به دلیل دریافت بازخورد خوب از دیگران، احتمالا باعث افزایش اعتماد به نفس تان هم خواهد شد.

 

کنار آمدن با احساسات و فکر کردن

کنار آمدن با احساسات

با ترس کنار بیایید

شاید فکر کنید افرادی با اعتماد به نفس بالا، هیچ گاه نمی ترسند؛ اما واقعا این موضوع درست نیست. ترس یعنی شما در حال رشد هستید. ترس شما ممکن است ترس از صحبت در مقابل جمع، ترس از معرفی خود به افراد جدید یا ترس از درخواست حقوق بیشتر از رئیس تان باشد.

 • زمانی که با ترس های خود مواجه شوید، اعتماد به نفس تان بیشتر شده و بلافاصله احساس ترقی می کنید.
 • کودکی که راه رفتن یاد می گیرد را تصور کنید. اتفاقات زیادی در انتظار او بوده، و ترس زمین خوردن را از همان قدم های ابتدایی با خود همراه دارد. اما هنگامی که بر ترس خود غلبه کرده و شروع به راه رفتن می کند، لبخند بزرگی بر لبانش نقش می بندد! این چهره دقیقا شما هستید که گذشته و ترس های خود را کنار گذاشته اید.

 

صبور باشید

شما در مسیر افزایش اعتماد به نفس گاهی پیشرفت و گاهی پس رفت می کنید؛ چراکه بالابردن اعتماد به نفس یک شبه اتفاق نمی افتد. ممکن است راه جدیدی را امتحان کرده و به نتیجه ای نرسید، اما می توانید از آن درس بگیرید. وقتی در اولین تلاش به هدف تان دست پیدا نمی کنید، فرصتی برای شناخت خودتان خواهید یافت. اعتماد به نفس باید به مرور زمان پرورش یافته و رشد کند.

 • برای مثال شما از رئیس خود درخواست افزایش حقوق کرده و او درخواست شما را رد می کند. از این موضوع چه چیزی یاد می گیرید؟ به رفتار خود در این مورد فکر کنید، آیا می توانستید کار دیگری انجام دهید؟

 

میانه رو باشید

مانند هر چیز دیگری در زندگی، افزایش اعتماد به نفس هم نیازمند تعادل است. اعتماد به نفس پایین شما را از رسیدن به اهداف و احساس خوب در مورد خودتان باز می دارد. از سوی دیگر باید واقع گرا باشید، از زمان و تلاشی که برای رسیدن به اهداف لازم است چشم پوشی نکنید.

 

خود را با دیگران مقایسه نکنید

اگر می خواهید اعتماد به نفس شما افزایش یابد، باید بر بهبود زندگی خود تمرکز داشته باشید؛ نه آن که زندگی تان را به زندگی دوست صمیمی، برادر بزرگتر یا یک سلبریتی معروف شبیه کنید. اگر قصد دارید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید باید بدانید که همیشه افرادی زیباتر، باهوش تر و ثروتمند تر از شما، و در عین حال افرادی زشت تر، کم استعداد تر و فقیر تر از شما هم وجود دارند. این مسائل اصلا حائز اهمیت نبوده و تنها نکته مهم، توجه شما به پیشرفت اهداف و رویاهای خودتان است.

 • شاید یکی از دلایل عدم اعتماد به نفس مقایسه زندگی خود با افراد بهتر باشد. در هرحال، آن چه که اهمیت دارد شادی شما بر اساس معیار های خودتان است. اگر نمی دانید این معیارها دقیقا کدام اند، پس زمان آن رسیده که در درون خود جستجو کرده و به جلو بروید.
 • تحقیقات نشان داده است که گذراندن وقت در فضای مجازی، افراد را به مقایسه زندگی خود با زندگی دیگران راغب می کند. افراد در فضای مجازی خوشی هایشان را به اشتراک گذاشته و واقعیت را نشان نمی دهند، و به همین دلیل است که زندگی دیگران بسیار جذاب تر از زندگی شما به نظر می رسد. این موضوع واقعیت نداشته و زندگی همه پر از پستی و بلندی است.

 

ضعف هایتان را بشناسید

ذهن تان به شما چه می گوید؟ چه چیزی شما را از خودتان ناراحت یا خجالت زده می کند؟ جواب آن می تواند هر چیزی مثل جوش روی صورت، پشیمانی، دوستان مدرسه یا اتفاقات تلخ گذشته باشد. هر چیزی که به شما احساس بی ارزشی، خجالت زدگی یا پستی می دهد را شناسایی کرده و آن را بنویسید. می توانید نوشته های خود را پاره کرده یا بسوزانید تا حس مثبتی به شما دست دهد.

 • این تمرین برای بد کردن حال شما نیست. بلکه برای آگاهی از مشکلات و قدرت یافتن برای خلاصی از آن ها است.

 

از اشتباهات خود بگذرید

به یاد داشته باشید که هیچ کس فوق العاده نیست، حتی افرادی با بالاترین اعتماد به نفس هم ضعف هایی دارند. واقعیت این است که همه ما زمانی در زندگی مان فقدان چیزی را احساس کرده ایم. زندگی پر از پستی و بلندی بوده و این ضعف ها با توجه به جایی که هستیم، کسی که هستیم یا احساسی که داریم در زندگی ما به وجود می آیند و پس از مدتی از بین می روند. به عبارت دیگر، این اتفاقات دائمی نیستند. اگر اشتباهی کردید، آن را شناخته و نگذارید در آینده تکرار شود.

 • نگذارید یک اشتباه شما را از رسیدن به اهداف تان باز دارد. برای مثال رابطه نا موفق در گذشته به این معنا نیست که هرگز نمی توانید دوباره عاشق شوید.

 

کمال گرا نباشید

کمال گرایی شما را از رسیدن به اهداف تان باز می دارد. اگر بخواهید همه چیز فوق العاده انجام شود، هیچ گاه از شرایط و آن چه که دارید راضی نخواهید بود. به جای آن که بخواهید همه کارها را عالی و بی نقص انجام دهید، بر انجام دادن درست کارها تمرکز کنید. اگر ذهنیت کمال گرایی داشته باشید، موانعی بر سر راه اعتماد به نفس خود ایجاد خواهید کرد.

 

قدرشناس باشید

ریشه ضعف و عدم اعتماد به نفس معمولا به کمبود چیزی بر می گردد؛ مثلا کمبود احساسات، مادیات، خوش شانسی، پول یا هر چیز دیگر. کنار آمدن با آن چه که دارید و قدردانی آن، راهی برای مبارزه با نارضایتی است. پیدا کردن آرامش درونی که با قدردانی واقعی همراه است، به طرز فوق العاده ای بر اعتماد به نفس تاثیر می گذارد. گاهی به آن چه که دارید فکر کنید، دوستان خوب یا سلامتی، همگی دلیلی برای قدرشناسی هستند.

 • یک لیست از چیزهایی که برای آن قدردان هستید تهیه کنید. هفته ای یک بار لیست را بخوانید و موردی به آن اضافه کنید؛ به مرور زمان ذهنیت مثبت و قدرت فکری بیشتری خواهید یافت.

 

مراقب خود بودن و به خود اهمیت دادن

تمرین اهمیت دادن به خود

به خودتان اهمیت دهید

برای اهمیت دادن به خود باید قدم های کوچکی بسیاری را بردارید. دوش گرفتن مرتب، مسواک زدن، خوردن وعده های غذایی به اندازه و سالم، همگی راه هایی برای اهمیت دادن به خود است. حتی زمانی که سرتان شلوغ است و یا دیگران بیشتر وقت شما را می گیرند، باز هم باید برای خودتان وقت بگذارید.

 • شاید این طور به نظر نرسد، اما وقتی به نیاز های اولیه خودتان رسیدگی می کنید، یعنی لایق وقت و توجه هستید.
 • هنگامی که شروع به خود باوری می کنید، یعنی در حال افزایش اعتماد به نفس خود هستید.

 

به ظاهرتان اهمیت دهید

برای افزایش اعتماد به نفس لازم نیست شبیه طناز طباطبایی باشید. با دوش گرفتن مرتب، مسواک زدن، پوشیدن لباس های مناسب فرم بدن تان و وقت گذاشتن برای ظاهر خود، می توانید احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید. منظور از توجه به ظاهر این نیست که استایل و ظاهر سطحی می تواند اعتماد به نفس را از درون افزایش دهد، اما این تصور را ایجاد می کند که شما ارزش رسیدگی به خود را دارید.

 

مرتب ورزش کنید

ورزش کردن مرتب، بخشی از فرایند اهمیت دادن به خود است، زیرا باعث تناسب اندام و شادابی شما می گردد. شاید ورزش کردن برای شخصی نیم ساعت پیاده روی سریع، و برای شخصی دیگر ۵۰ کیلومتر دوچرخه سواری باشد. در هر سطح بدنی که هستید ورزش را شروع کنید؛ این کار آن قدرها هم سخت نیست.

 • بر اساس بسیاری از تحقیقات، ورزش کردن برای داشتن چشم انداز مثبت در زندگی و افزایش اعتماد به نفس ضروری است.

 

خواب کافی داشته باشید

۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه باعث می شود تا ظاهر و احساس بهتری داشته باشید. خواب کافی به داشتن نگرش مثبت، انرژی بیشتر، تعادل در احساسات و کنترل استرس کمک می کند.

 

برنامه ریزی کردن برای زندگی

هدف گذاری و ریسک کردن

هدف های کوچک و دست یافتنی داشته باشید

بیشتر افراد، اهداف غیر معقول و غیر قابل دسترسی برای خود گذاشته، در راه رسیدن به چنین اهدافی با چالش روبرو شده یا هیچ گاه شروع نمی کنند. در اینجا راه کار هایی متعادل برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد.

 • به تدریج برای خود اهداف کوچک بگذارید تا اهداف بزرگتر نیز قابل دسترس تر باشند.
 • تصور کنید که می خواهید در یک مسابقه دو ماراتون شرکت کنید، اما نگران شکست خوردن هستید. قرار نیست اولین روز تمرین خود را با دویدن تمام ۲۶ کیلومتر شروع کنید؛ با توجه به قدرت بدنی تان بهتر است با روزی ۱ یا ۵ کیلومتر شروع کنید. هر زمان که توانستید ۵ کیلومتر را به راحتی بدوید، مسیرتان را به ۶ کیلومتر ارتقا دهید.
 • برای مثال اگر میزتان به هم ریخته باشد، ممکن است حتی تصور تمیز کردن کل آن بریتان دشوار به نظر برسد. پس کار خود را با جابجا کردن کتاب ها و قرار دادن آن ها در قفسه شروع کنید. حتی مرتب کردن کاغذ ها هم می تواند حرکتی در جهت رسیدن به هدف تمیزی میزتان باشد.

 

از شرایط نا شناخته استقبال کنید

افردی با اعتماد به نفس پایین همواره نگران عدم موفقیت در کارهایشان هستند. حالا بهتر است ترس خود را کنار گذاشته و در شرایطی جدید، نا شناخته و متفاوت قرار بگیرید. سفر با دوستان به کشوری دیگر یا بیرون رفتن با افراد جدید و رویارویی با موقعیت های ناشناخته به شناخت شما کمک کرده و به این نتیجه می رسید که دوست دارید تحت کنترل سرنوشت بوده یا خودتان کنترل اوضاع را به دست بگیرید. اگر متوجه شوید که از پس شرایط غیر قابل پیش بینی بر می آیید، اعتماد به نفس تان به طرز فوق العاده ای زیاد می شود.

 • با افراد ماجرا جو و خود جوش تعامل بیشتری داشته باشید. تعامل با آن ها باعث می شود تا کارهای غیر منتظره ای انجام دهید و از این بابت حس خوبی پیدا خواهید کرد.

 

ویژگی های خود را درک و تقویت کنید

شاید برخی از ویژگی های خود، مثل قد یا جنس موهایتان را دوست ندارید که به راحتی هم قابل تغییر نیستند. به هر حال شاید مواردی وجود داشته باشند که آن ها را نقاط ضعف خود بدانید، اما با کمی تلاش می توان آن ها را نیز بهبود بخشید.

 • اگر می خواهید روابط اجتماعی بیشتر یا بهتری در محیط دانشگاه داشته باشید، برنامه ریزی کرده و کم کم به آن عمل کنید. شاید در نهایت نتوانید اجتماعی ترین فرد کلاس یا شاگرد ممتاز دانشکده باشید، اما با برنامه ریزی درست برای تغییرات بهتر می توانید موفق شوید.
 • خیلی به خودتان سخت نگیرید؛ سعی نکنید که همه چیز را عوض کنید. با عوض کردن یک یا دو مورد از چیزهایی که دوست ندارید شروع کنید.
 • در یک دفترچه در مورد تغییرات تان بنویسید. با این کار متوجه عملی شدن برنامه هایتان شده و با پیشرفت در هر مرحله به خود افتخار می کنید.

 

به دیگران کمک کنید

اگر با اشخاصی که در اطراف تان هستند، مهربان باشید (حتی مهربانی با گارسون کافه) و انرژی مثبت تان را به آن ها انتقال دهید، خواهید فهمید که یک منبع انرژی مثبت در جهان بوده و با این کار اعتماد به نفس تان افزایش خواهد یافت. به هر طریقی که شده کمک کردن به دیگران را بخشی از روال عادی زندگی خود بدانید. مثلا برای امور خیریه داوطلب شوید یا به خواهر کوچک تر خود در درس هایش کمک کنید. کمک به دیگران نه تنها به نفع آن ها بلکه به نفع خود شما هم می باشد. زمانی که می بینید چیزهای زیادی برای ارائه به دیگران دارید اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

 • برای کمک به دیگران حتما لازم نیست به مراکز خیریه کمک کنید. گاهی اطرافیان شما، مثلا مادر یا دوست صمیمی تان، بیشتر از هر کسی به کمک نیاز دارند.

 

شاد بودن و اعتماد به نفس داشتن در زندگی

خلاصه

برای افزایش اعتماد به نفس افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید؛ جملات مثبتی مثل “می توانم آن را انجام دهم” یا ” من همانطور که هستم زیبام” را به کار ببرید. روی استعداد هایتان تمرکز کرده و فراموش نکنید که قرار نیست همه افراد در تمامی مسائل استعداد داشته باشند. همچنین وقت گذراندن با دوستان، اعضای خانواده و افرادی که حس خوبی به شما می دهند باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. در آخر خودتان را با کسی مقایسه نکرده و سعی کنید در نوع خود بهترین باشید.

 

نکات افزایش اعتماد به نفس

 • از قرار گرفتن در شرایطی که فراتر از محدودیت های فکری و فیزیکی شما است واهمه ای نداشته باشید. با تحت فشارقرار گرفتن متوجه خواهید شد که دستیابی به اهداف بسیار راحت بوده و توانایی هایتان افزایش می یابد. پس از چارچوب امنی که برای خود تشکیل داده اید خارج شوید.
 • اشتباهات و اتفاقات بد گذشته را فراموش کنید. آن ها درس عبرت و تجربه هستند. هیچ حسی بهتر از پیشرفت در نقاط ضعف نیست.
 • برای افزایش اعتماد به نفس در یک مورد خاص، نیاز به تمرینات زیادی دارید.
تبلیغات

1 نظر

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید