با همسر افسرده خود چگونه رفتار کنیم تا او بتواند این مشکل را پشت سر بگذارد؟

0
1241
با همسر افسرده چگونه رفتار کنیم

اگر همسر شما به افسردگی مبتلا شود می تواند روی ازدواج شما تاثیر منفی داشته باشد. زندگی کردن با یک همسر افسرده که اغلب ناراحت است و دائم انتقاد می کند و بدبین است، کار آسانی نیست. در عین حال، در بیشتر مواقع نمی شود چنین فردی را راضی کرد تا از دیگران کمک بگیرد.

دکتر جی بائر، یکی از روانپزشکان مشهور در بوستون می گوید:” افسردگی از لحاظ شدت انواع مختلفی دارد؛ اما همه ی آن ها تاثیرات منفی عمیقی بر روابط می گذارند. افسردگی از تغییراتی در ترکیبات شیمیایی مغز ناشی می شود که بر حالات، افکار، روابط جنسی، رانندگی، خواب، اشتها و سطح انرژی و همه ی عواملی که بر موفقیت یک ازدواج تاثیر می گذارند و می توانند یک زندگی را خراب کنند، تاثیر می گذارد.”

او ادامه می دهد:” آیا افسردگی باعث طلاق زوجین می شود؟ شک نکنید می شود.” اما افسردگی بین بعضی زوج های دیگر می تواند باعث اتحاد و همبستگی بیشتر شود. موارد بسیاری پیش آمده که زوجین با هم با بیماری مبارزه می کنند و افسردگی هم تبدیل به یکی از چالش های متعدد زندگی می شود.

در ادامه با راهکارهایی که این متخصص با تجربه، در مورد نحوه رفتار با یک همسر افسرده ارائه می کند آشنا می شویم.

۸ نکته برای برخورد با همسر افسرده

با همسرتان متحد باشید

دشمن اصلی شما بیماری است، نه فرد مبتلا به آن. تمام تلاش تان را بکنید تا این بیماری را درمان کنید؛ نه اینکه به آن اجازه دهید زندگی تان را نابود کند. می توانید با هم به یک پیاده روی دو نفره بروید، او را به مطب دکتر برسانید و یا اطمینان یابید داروهایش را به موقع خورده است.

مطلب مرتبط:  هالووین چیست؟ با تاریخچه هالووین بیشتر آشنا شوید

به سرعت عصبانی و کلافه نشوید

زندگی با همسر افسرده می تواند خشم و عصبانیت طرف مقابل را به همراه داشته باشد، خصوصاً وقتی همسر از شرکت در جمع های دوستانه و فامیلی دوری می کند و یا وقتی فرد مجبور است موقتاً بعضی از کارهای خانه را خودش انجام دهد.

وقتی همسر، فردی منزوی و بی تفاوت می شود، روابط جنسی زوجین هم تحت تاثیر قرار می گیرد. همچنین احساس خجالت به خاطر داشتن مشکل روانی باعث می شود که فرد بیمار به دنبال درمان نرود.

در تشخیص درست بیماری و درمان آن به همسرتان کمک کنید

معمولاً خود بیماری باعث می شود که فرد بیمار نیاز به کمک گرفتن و درمان را نادیده بگیرد و این وظیفه ی شماست که در این مورد نگرانی نشان دهید و برای درمان اقدام کنید. متخصص مورد اعتماد ما پیشنهاد می کند که برای باز کردن سر صحبت بگویید: “من دوستت دارم؛ اما دوست ندارم زجر کشیدنت را ببینم. افسردگی یک مشکل متداول است و تو نباید از اینکه به آن مبتلا شده ای خجالت بکشی. پس بیا کمی درباره ی آن با هم تحقیق کنیم.”

حس پذیرش تان را نشان دهید

فرد افسرده را تشویق به صحبت درباره ی احساساتش، افکارش و کارهایش بکیند و بدون اینکه او را قضاوت کنید به حرف هایش گوش بدهید. اگر کسی به شدت افسردگی داشته باشد، ممکن است حرف هایی بزند که به شدت شما را بترساند. مثلاً اگر همسرتان افسردگی داشته باشد، ممکن است علاقه اش به شما و ازدواج تان را زیر سوال ببرد. تصمیم درمورد آینده ی زندگی مشترک خود را به بعد از درمان افسردگی همسرتان موکول کنید.

مطلب مرتبط:  شخصیت شناسی نامزدتان از طریق صمیمی ترین دوست او!

به همسرتان پیشنهاد دهید به مطب دکتر بروید

دکتر بائر معتقد است:” این راهکار بسیار مفید است که هر دو باهم به مطب دکتر بروید. چون معمولاً زوجی که افسردگی ندارد، می تواند اطلاعات و مشاهدات با ارزشی در مورد همسر بیمارش در اختیار دکتر بگذارد. این شما هستید که اولین نشانه های تغییر در رفتار و شخصیت فردی که دوستش دارید را متوجه می شوید و این مشاهدات در طول روند درمان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

به کودکان و نوجوانان خود در مورد افسردگی اطلاعات بدهید

افسردگی نه تنها بر ازدواج زوجین تاثیر می گذارد، بلکه کل خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد. وقتی در خانه مشکلی پیش می آید بچه ها اغلب متوجه می شوند.

خیلی صادقانه در مورد بیماری همسرتان با فرزندان خود صحبت کنید تا آن ها احساس ترس و نگرانی نکنند. بعضی از والدین مبتلا به افسردگی معتقدند احساس مسئولیت در قبال فرزندانشان، مثلاً اینکه صبح زود بلند شوند و آن ها را به مدرسه برسانند، باعث می شود عملکرد بهتری داشته باشند.

در طول درمان صبور باشید

طبیعی است که در طول درمان، مجبور شوید راه های مختلفی را امتحان کنید، یا در این میان به موانعی برخورد کنید. اما خبر خوب این است که معمولاً پزشکان با استفاده از داروهای ضد افسردگی و مشاوره می توانند کاری کنند که فرد افسرده حس بهتری داشته باشد. با زمان و درمان می توان افسردگی را برطرف کرد.

افسردگی معمولاً یک بیماری دوره ای است

وقتی همسر شما مبتلا به افسردگی است به صورت مقطعی دوره های شاد و غمگین را تجربه می کند. دکتر بائر در این زمینه می گوید: “اینجا نقش مهم شما به عنوان همسر مشخص می شود. شما باید سعی کنید روابط خود با همسرتان را بهبود ببخشید، اما بهتر است این کار را در دوره هایی که حال همسرتان خوب است انجام دهید.”

مطلب مرتبط:  در قرار اول چگونه باشیم؟در اولین قرار ملاقات، بهترین تاثیر را داشته باشید

وقتی همسرتان عصبانی یا ناراحت است، شما به عنوان همسر باید دوست قابل اعتماد او باشید و از لحاظ عاطفی او را حمایت کنید.

تبلیغات

پاسخ دادن

نظر خود را وارد کتید
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید